Gowin: Sędziowie i prokuratorzy są zestresowani, należą im się długie urlopy

36 dni urlopu, immunitet i nielimitowany system pożyczek - m.in. takie przywileje przysługują sędziom i prokuratorów. - Praca prokuratora i sędziego wiąże się z tak gigantycznymi napięciami psychicznymi, że ten urlop jest zasadny - komentował w ?Poranku Radia TOK FM? minister sprawiedliwości Jarosław Gowin
Na przywileje zwrócili uwagę dziennikarze TOK FM. Chodzi między innymi o możliwość wzięcia kilkuset tysięcy złotych pożyczki zakładowej na zakup mieszkania, która przysługuje sędziom i prokuratorom.

- Nie ukrywam, że sam byłem zbulwersowany tym faktem - odpowiadał na to Jarosław Gowin. Przyznał, że te przywileje istnieją od wielu lat.Ministra sprawiedliwości nie dziwi wyjątkowo długi urlop przysługujący tej grupie zawodowej. - Praca prokuratora i sędziego wiąże się z tak gigantycznymi napięciami psychicznymi, że ten urlop jest zasadny - uważa Gowin. Co do innych przywilejów powiedział, że "trzeba się im przyglądać.

Sędziowie na Zachodzie zarabiają więcej

Generalnie Gowin uważa, że tego typu rozwiązania należy likwidować. - Podnieśliśmy wiek emerytalny sędziom i prokuratorom, zlikwidowaliśmy możliwość wcześniejszego przechodzenia w stan spoczynku - przypomniał.

Podkreślił, że choć w wielu krajach europejskich sędziowie i prokuratorzy płacą pełne ubezpieczenie, sami wypracowują swoje emerytury, to zarabiają zdecydowanie więcej niż ich polscy koledzy. - Należy uczciwie płacić - powiedział Gowin.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM