Rostowski o Grecji: wakacje będą tańsze, ale pogłębi się recesja we Włoszech i Hiszpanii

Minister finansów przekonuje, że jeśli Grecja wróci do drachmy, Europejski Bank Centralny powinien zrobić wszystko, aby uniknąć efektu domina, łącznie z zakupem nieograniczonej ilości obligacji krajów zagrożonych ?wirusem rynkowym?. - Skoro traktaty nie przewidują sytuacji opuszczenia strefy, trzeba działać niestandardowo - mówił w TOK FM.


Coraz głośniej mówi się o możliwości powrotu Greków do drachmy. Co jeśli...? - Europejski Bank Centralny powinien powiedzieć jasno, że jeśli Grecja będzie opuszczała strefę euro, bank zrobi wszystko co trzeba, żeby nie uruchomić efektu domina. Łącznie z zakupem nieograniczonej ilości obligacji skarbowych hiszpańskich, włoskich czy innych państw, które byłyby narażone na "wirus rynkowy" - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Chodzi o stworzenie, jak się wyraził, przekonującej i bezpiecznej tzw. ściany przeciwpożarowej.

Rostowski przyznaje, że takie działanie może być formalnie uznane za sprzeczne z traktatami i statutem EBC, jednak uzasadniałaby je precedensowość sytuacji. - Skoro traktaty w ogóle nie przewidują możliwości opuszczenia strefy euro, to wymaga to także zachowania się w sposób zupełnie niestandardowy. Oczywiście przez jakiś ograniczony czas - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Minister finansów zwrócił uwagę, że ze względu na brak przewidzianych procedur "może być trudniej wyprowadzić Grecję bez jej zgody, niż wydaje się niektórym politykom europejskim".Podkreślił, że powrót Greków do drachmy traktuje jako "opcję ostateczną". Czy Europa jest przygotowana na taki scenariusz? - Jeszcze nie. To jest moja największa obawa - przyznał.

Tańsze wakacje, głębsza recesja

Jak mówił minister, jeżeli ewentualne wyprowadzenie Grecji odbędzie się w sposób chaotyczny i bez zabezpieczenia reszty strefy euro, to trudno sobie wyobrazić, żeby nie odbiło się to rykoszetem w Polsce. - Dla nas najważniejszą rzeczą w tym kontekście jest bezpieczeństwo strefy euro - zaznaczył Rostowski.

Jakie byłyby skutki powrotu do drachmy? - Na pewno będzie taniej jeździć na wakacje do Grecji - przyznał minister. Ale na tym kończą się pozytywy: - Skutkiem właśnie efektu domina może dojść do głębszej recesji we Włoszech, Hiszpanii, może we Francji, może nawet, znaczącej w tej sytuacji, w Niemczech. To wszystko na pewno by na Polskę wpłynęło, na wzrost gospodarczy, na poziom bezrobocia - mówił Rostowski.

Chwalił przy tym rozwiązania swojego rządu. Jego zdaniem podniesienie wieku emerytalnego będzie jednym z czynników, które zapewni Polsce bezpieczeństwo w przyszłości. - Nie ma dla Polski ryzyka sytuacji takiej jak w Grecji - podkreślił.

Zobacz całą rozmowę:Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (26)
Rostowski o Grecji: wakacje będą tańsze, ale pogłębi się recesja we Włoszech i Hiszpanii
Zaloguj się
 • ulanzalasem

  Oceniono 8 razy 4

  "łącznie z zakupem nieograniczonej ilości obligacji krajów zagrożonych "wirusem rynkowym" "
  Nie ma problemu, ale jak wyłożysz kasę z własnej kieszeni Jacuś. Każdy wie, że duży może więcej ale nie można opierać UE na długach, oszustwach gospodarczych, niepłaceniu podatków (Grecja), przenoszeniu firm do państw jak Luksemburg czy Cypr. Mam wrażenie, że dygnitarze z UE chronią jedynie własne tyłki i interesy koncernów, których straty czy nawet upadek nie spowodowałyby w dłużej perspektywie nic poważnego poza stratą siły, wpływów tychże.

 • maciekgr

  Oceniono 6 razy 4

  Cieszmy się! Wakacje będą tańsze! Żadnych innych efaktów nie będzie! A spadek wartości złotówki!? A spadek akcji czyli zmniejszenie się zyskowności OFE a co i idzie emerytur!

  Disco Kukuła! Kukuła Disco!
  Ura! Ura! Ura!
  Niech rząd zabierze wszystko!

  Disco Kukuła! Kukuła Disco!
  Be! Be! Be!
  Prowadź rządzie na pastwisko!

 • hotin

  Oceniono 7 razy 3

  ale pogłębi się recesja we Włoszech i Hiszpanii- A co Ciebie to obchodzi? Włosi i Hiszpanie nie dadzą sobie jak Polacy majstrować przy emeryturach bo są mądrzejsi a tobie podobnych to by pogonili w try miga!
  i

 • passtorian

  Oceniono 2 razy 2

  Nie mowilem? Przeciez ten perfidny plan smierdzial od dawna z daleka ! A naiwni polykali ( i nadal polykaja) gowno propagandowe , ze Grecja zyla ponad stan! Gowno prawda! Zarowno Francja jak i Niemcy maja swiadczenia socjalne wcale nie mniejsze jak Grecy a wydatki panstwowe znacznie wyzsze(czytaj wojny kolonialne/zycie na kredyt ). A motlochowi wmawiaja , ze Grecja jest be i nie umie gospodarowac. Teraz kolej przypadnie na Wlochy, Hiszpanie, Portugalie. Wszyscy tylko nie opie...cze kupujacy towary chinskie na kredyt. I te nieroby chca zeby mniej znaczace kraje w Unii harowaly za pol darmo. Oni trzymaja (produkuja) kase wiec oni dyktuja kto ma zasuwac bo jak nie... Mnie tylko ciekawi kiedy zwroca swoje apetyty w strone Polski (byc moze juz dyrektywy sie rozeszly - patrz podniesienie wieku emerytalnego) . Przycisnac na tyle zeby zapieprzali ale nie zdechli. Dzieki za taka pseudo-Unie.

 • kararaka

  Oceniono 12 razy 2

  Tusk odbierze polskim dzieciom i emerytom i sypnie kolejną pulę miliardów dla biednych Greków aby ratować ich gospodarkę.

 • krak15

  Oceniono 6 razy 2

  Jeżeli EBC ma skupować nieograniczone ilości bonów skarbowych Hiszpanii i Włoch, to dlaczego nie Grecji. Skąd to nierównoprawne traktowanie państw strefy euro? Wystarczyłoby skupienie przez EBC nieograniczonych ilości bonów skarbowych Grecji i skończyłby się grecki kryzys.

 • biorytmix

  Oceniono 8 razy 2

  wolałbym żyć w bankrutującej Grecji niż na "zielonej wyspie sukcesu" Tuska

 • rosfita

  Oceniono 5 razy 1

  PAnie Rostowski zajmij sie Pan Polską bo jak na razie to niezaleznie czy jest recesja czy nie miliony Polaków nie może znaleźć zadnej pracy. Pozostali pracują za smieciowe stawki pozwalajace na przetrwanie. 1% stanowi mafia rządowa w tym Pan, Boni i zbawiciel Polski JAn Krzysztof Bielecki wybitny manager bankowy ze styku prywatyzacji i posad otrzymywanych za doprowadzenie do prywatyzacji (takich managerow jest w Polsce cała masa najpierw praca w rządzie udział w prywatyzacji a potem posada w sprywatyzowanej spólce. Ci PAnowie od 20 lat po równi pochylej doprowadzili nas do obecnego stanu gdzie większość cierpi niedostatek i biedę.

 • ollendorff

  Oceniono 9 razy 1

  Nie wierzcie w to, ze Polacy muszą komukolwiek dokładać innym krajom w ramach Unii. Dokładać musimy, ale tylko do nieudolnych rządów Platformy Obywatelskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX