Piotr Duda wschodzącą gwiazdą? "Zachwyty niedojrzałych dziennikarzy" [PUBLICYŚCI]

- Dudą zachwycają się niedojrzali dziennikarze - tak politolog prof. Radosław Markowski skomentował pozytywne komentarze, jakie posypały się ostatnio pod adresem szefa NSZZ "S". - Przynajmniej próbuje oderwać związek zawodowy od bieżącej polityki. Należy go dostrzec, a nie od razu go "glebować" - bronił Paweł Wroński.
Głośno ostatnio o Piotrze Dudzie - szefie NSZZ "Solidarność". Między innymi w TOK FM pojawiały się opinie, że udało mu się "odkleić" związek od PiS, że w "sposób mistrzowski" przeprowadził demonstrację przed Sejmem w czasie głosowania nad ustawą emerytalną i wyrasta na "nową gwiazdę". - Nowy lider, mówią, że to już następca Jarosława Kaczyńskiego, choć ten młody człowiek się od tego odżegnuje. Muszę przyznać, że nie rozumiem zachwytu mediów. Miał dobre wystąpienie w Sejmie, ale potem niczym nie błysnął. O co tu chodzi? - pytała swoich gości Janina Paradowska.

Jeśli Duda wywoła szerszą dyskusję, to będzie jego wielka zasługa

Zdaniem prof. Radosława Markowskiego wszystko zależy od tego, z kim porówna się obecnego przewodniczącego "S". - Przypominając sobie pana Śniadka (poprzednika Dudy - red.), to rzeczywiście obecnie mamy do czynienia z człowiekiem spokojniejszym i nie tak jednoznacznie uzależnionym od PiS. Jednak zachwyty nad nim, jak to fantastycznie o tej osiemnastej zdjął (łańcuchy z bramek sejmowych, wypuszczając posłów - red.), są zachwytami niedojrzałych dziennikarzy - uważa politolog.

- Duda przynajmniej próbuje oderwać związek zawodowy od bieżącej polityki. Należy go dostrzec, a nie od razu go "glebować" - przekonywał Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

Według Andrzeja Godlewskiego z TVP Piotr Duda może postąpić podobnie do Lecha Wałęsy. - Czyli wykorzystać członków związku do czegoś innego. Wałęsa robił politykę, Duda być może wywoła jakąś dyskusję na temat tego, jak długo i gdzie pracować, o polskiej gospodarce i edukacji młodych. Gdyby to się udało, byłaby to jego wielka zasługa - uważa.

Związki powinny mieć zaplecze analityczne

- W krajach, gdzie system opiera się na umowach trójstronnych, jak w Niemczech czy Austrii, związki dysponują intelektualnym, analitycznym zapleczem. Można się z nimi nie zgadzać, ale da się merytorycznie rozmawiać - opisywał prof. Markowski. - Ja bym bardzo namawiał, żeby także polskie związki zawodowe przeznaczyły część pieniędzy na utworzenie think tanków, niech analizują, liczą - przekonywał.- Szef związków niemieckich został skierowany na studia historyczne, filozoficzne i politologiczne przez swój własny związek zawodowy, kiedy zaczął być wybijającym się przywódcą - powiedział Wroński. Zwrócił też uwagę na różnice w liczbie protestujących w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. - W Niemczech to było kilkaset tysięcy ludzi, we Francji łącznie demonstrowało ok. 3 mln osób. A u nas Duda może na demonstracje wyciągnąć tylko aktyw - mówił. Zaznaczył jednak: - Związek po prostu musi protestować, a teraz robi to w sposób odrobinę bardziej cywilizowany niż poprzednicy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (127)
Piotr Duda wschodzącą gwiazdą? "Zachwyty niedojrzałych dziennikarzy" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • pochodna.dx

  Oceniono 106 razy 58

  Ktoś (chyba Szekspir) powiedział, że pomiędzy ślepymi jednooki jest królem. Panduda jest dobrym przykładem - jeden z bardziej rozgarniętych przywódców związkowych. Ale to dalej mało...

 • otoosh

  Oceniono 35 razy 15

  Duda, zadymiarzu pisowski, mam do ciebie pytanie:
  Czy jak zapraszasz gości do domu, to szykujesz pałkę, żeby wlać teściowej?
  Nie?
  To czemu chcesz zrobić całej Polsce identyczną wiochę swoimi protestami w czasie Euro2012?
  Jeśli to zrobisz, to będziesz zwykłym sprostytuowanym politycznie obszczypłotem...

 • jvelzkeyek

  Oceniono 25 razy 13

  Pętaki  Dziennikarka posłowi kamerą zęby wybić chciała.

  Innemu posłowi na grzbiecie wylądowała pała.

  Nie pała a jedynie listewka do modelowania

  albo tyczka do pomidorów podwiązywania.

  Spłonął przed Sejmem poselskich facjat stos.

  Posłowanie intratne zajęcie , ale niepewny los.

  "Byle pętak" zwiózł pętaków do Warszawy,

  aby upomnieli się o swoje życiowe sprawy.

  Skrzyknęli się przed Sejmem niezadowoleni.

  Naród władzę , jak zechce to zmieni!

  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • baj62

  Oceniono 12 razy 12

  Jeśli Duda oderwie związek od bieżącej polityki, to można mówić o sukcesie przewodniczącego.Od zawsze ZZ bratały się z polityką, w większym lub mniejszym stopniu utożsamiały się z jakąś partią co zwykle skutkowało zmianami w kodeksie pracy.W efekcie działalność jednego jak i drugiego schodziła na psy.Raczej trzeba być ostrożny bo a nuż mu odbije palma?

 • puzonik48

  Oceniono 26 razy 10

  Niestety prof.Markowski :(:( Nie tylko niedojrzali dziennikarze wpadli w zachwyt :(:(Wcześniej Pani Paradowska ,niemalże za męża stanu go uznała po wystąpieniu w parlamencie .A tu spod męża stanu wyszedł zwykły cham !Widać za wczesna nobilitacja we łbie mu poprzewracała :(:(

 • hans_close

  Oceniono 13 razy 9

  Za szmacenie CBA na potrzeby walki wyborczej miejscówki w Sejmie RP, Za rozkopywanie grobów własnej rodziny na potrzeby walki politycznej - miejscówki w Sejmie RP. Za zadymy związkowe organizowane pod dyktando PIS miejscówki w Sejmie RP.

  Miejscówka w Sejmie na 4 lata to waluta PISlamskiej dziczy.

 • jerzykkur

  Oceniono 12 razy 8

  Pan Duda w szybkim tempie sprowadził mnie na ziemię.Okrzyknięty nowym trybunen ludowym [ polskim Robespierem},z właściwą sobie satyrą i dezynwolturą oświadczył,że dwugodzinne internowanie polskiego rządu i polskiego Parlamentu,jest samym dobrem dla wymienionych instytucji.Jestem oszołomiony tym,iż szef związku zawodowego nic nie słyszał o nietykalności i prawach obywatelskich,o polskiej Konstytucji.A jego zgryżliwy i kabaretowy komentarz na temat sportowych wyczynów posłów,dotyczący skoku przez przeszkody oraz bieg przełajowy,wymaga ostrego potępienia

 • sztucznamgla

  Oceniono 38 razy 8

  duda to typoy pisowski kmiot i cham

  niczym się nie rózni i jakoś nie widze by zwiazkowcy solidarnosci zmienili swoje polityczne i swiatopogladowe sympatie

  nadal to bojówki pis i rydzyka

 • a.k.traper

  Oceniono 11 razy 7

  Związki Zawodowe w Polsce czeka wiele pracy nad sobą gdyż przespały okres w którym mogły sie doskonalić i dostosowywać, przewodniczący Duda jest innym jakosciowo przywódcą, nie we wszystkim się z nim zgadza ale jak na razie zrobił zwrot w dobrą stronę, posłów należy przycisnąć do ziemi matki by sie w końcu wzięli za robotę, mam tylko prośbe do pana Dudy by nie robił tego wybiórczo, nie ma naszych ani waszych, sa ci którzy biora pieniądze za służbę publiczną a zachowuja sie jak wiadomo kto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX