Prof. Śpiewak: Idiotyczne reakcje prawicowych publicystów i polityków

- Obama stał się ofiarą stereotypu, który jest w mediach amerykańskich. Słowo "polski" ma dwa znaczenia: "polski", czyli na ziemiach polskich, albo "polski", czyli zrobiony przez Polaków - komentował w TOK FM prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Podkreślał przy tym: - Dlatego, że pomylił się pierwszy polityk świata, powinno to być nagłaśniane.
Po słowach Baracka Obamy o "polskich obozach śmierci", których użył podczas uroczystości wręczenia Medalu Wolności dla uhonorowanego pośmiertnie Jana Karskiego, w mediach i polityce burza. Radosław Sikorski mówi o "ignorancji i niekompetenji", Leszek Miller uważa, że Adam Rotfeld powinien odmówić przyjęcia wyróżnienia dopóki prezydent USA nie sprostuje swoich słów. Jarosław Kaczyński jest przekonany, że wpadka prezydenta USA jest wynikiem ignorancji wobec Polski, jej historii i znaczenia w świecie jest negatywnym efektem naszej obecnej polityki zagranicznej, a Ryszard Czarnecki przypomina drugie imię Obamy - Hussain - i nazywa go nieukiem.

"To tylko stereotyp językowy"

- Te reakcje są nie tyle histeryczne, co idiotyczne - ocenia prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, dodając, że ma na myśli reakcje "wielu polskich prawicowych publicystów czy polityków". - Jesteśmy ofiarą językowego stereotypu, któremu uległ Obama. To go oczywiście nie usprawiedliwia, ale o tym musimy pamiętać. Słowo polskie ma dwa znaczenia: "polski", czyli na ziemiach polskich, albo "polski", czyli zrobiony przez Polaków. Sądzę, że Obama miał na myśli tę pierwszą wersję - komentował w TOK FM prof. Śpiewak.

Cimoszewicz: Będzie festiwal wzmożenia patriotycznego. Jeszcze wypowiedzą wojnę >>

"Ta gafa to szansa"

Dyrektor ŻIH jest jednocześnie przekonany, że o sprawie trzeba mówić. Jego zdaniem, skoro już prezydent USA popełnił tak okropną, jak mówił, gafę językową, daje to moment do wykorzystania. - Za poważna osoba popełnia błąd językowy. To wymaga wyjątkowo mocnego krzyczenia, że tak nie wolno mówić. Właśnie dlatego, że użył tego pierwszy polityk amerykański i świata, powinno to być niezwykle nagłośniane. Tym bardziej że kultura amerykańska dba o unikanie języka nienawiści - mówił.

Grupiński w TOK FM: Po wpadce Obamy już nikt nie powie "polskie obozy śmierci"

Profesor Śpiewak postuluje, aby to polscy intelektualiści, w Stanach i w Polsce, określili tę sprawę jako fundamentalną. - To jest podstawowe zakłamanie historii. Możemy mówić o tym, że Polacy lepiej czy gorzej zachowywali się wobec Żydów, ale nie daje to najmniejszego uzasadnienia powtarzania tego stereotypu językowego. Obama stał się ofiarą, na własne życzenie, stereotypu, który już istnieje w mediach amerykańskich - ocenia dyrektor ŻIH.

Rotfeld: Wyraz niskiego profesjonalizmu. Oczekujemy przeprosin >>

Na uroczystości w Białym Domu prezydent Barack Obama pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym w USA. Opisując historię Karskiego, Obama stwierdził, że Karski, zanim został przerzucony na Zachód, został przemycony do warszawskiego getta i "polskiego obozu śmierci", by "zobaczył na własne oczy zagładę Żydów" [i mógł o niej opowiedzieć Aliantom - przyp. red.].

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (166)
Prof. Śpiewak: Idiotyczne reakcje prawicowych publicystów i polityków
Zaloguj się
 • osmiol

  Oceniono 117 razy 69

  Bardzo pokrętna logika. Przymiotnik "polski" oznacza dla pana Śpiewaka lokalizację i autorów danej rzeczy? toż to bzdura!
  Jeśli mam w domu telewizor koreańskiej firmy Samsung wyprodukowany w Chinach i mieszkam w Niemczech to ten telewizor jest wg pana Śpiewaka niemiecki? Jak w odwiedzinach w domu pana Śpiewaka zatruję się przyniesioną przez siebie pizzą z pobliskiej restauracji , to znaczy,że mma sraczkę po pizzy "śpiewackiej'?
  Ja proponuję przeorientowanie calej logiki w tą stronę. Amerykańskie zamachy na WTC 11 września, japońska bomba atomowa nad Hiroszimą, afgańska wojna z talibami, angielskie zamachy terrorystyczne w Londynie, libijskie naloty na Tripolis w czasie obalania Kadafiego, rosyjski wypadek samolotu z prazydentem Kaczyńskim na pokładzie pod Smoleńskiem, niemieckie oblężenie i okupacja Berlina 1945 itd itp.
  Róbmy z siebie idiotów na całego a nie tylko troszeczkę!

 • m-kow

  Oceniono 50 razy 42

  A to teleprompter się pomylił, a to Obama był "semantycznie nieprecyzyjny"...
  No czytam i wychodzi mi "Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało!"

 • uebach

  Oceniono 42 razy 40

  Jestem z pokolenia urodzonych krótko po wojnie i wychowywanych w jej cieniu. Dla mnie określenie "obóz koncentracyjny" było jednoznaczne z "hitlerowski obóz koncentracyjny" i stosowane było zamiennie. Podobnie z "łagrem" - tylko założony i prowadzony przez Rosjan.
  Można by było tak wytłumaczyć tę pomyłke, ale... i tu trzeba być bardzo ostrożnym, bo nie wszyscy mają tę wiedzę o ostatniej wojnie co moje i starsze pokolenie, a teraz rzeczywiście nie powinno mówić się o "polskich obozach zagłady", niezaleznie od tego jak zbożne i potoczne znaczenie ma sie na myśli. Mimo wszystko prezydent Obama powinien przeprosić !!!

 • kamilakarabasz

  Oceniono 42 razy 38

  A więc atak z 9.11 to był przykład "american terrorism"?

 • kriker01

  Oceniono 25 razy 25

  Idąc tym tokiem myślenia może zaczniemy używać zwrotów żydowskie obozy śmierci. W końcu to w większości żydzi byli ofiarami tych obozów.

  Stereotyp językowy... Brawo panie profesorze!

 • 13monique_n

  Oceniono 33 razy 17

  Pan wybaczy, Panie Śpiewak, ale tłumaczenie, że Obama, który z racji koloru skóry na pewno cierpiał z powodu stereotypów, sam taki stereotyp BEZMYŚLNIE powtórzył, nie spełnia wymagań myślących ludzi. Marnie zabrzmiało i to, co powiedział Obama i Pańskie tłumaczenia.
  PS czy usprawiedliwia Pan równie chętnie stereotypy wobec Żydów?

 • krawons

  Oceniono 21 razy 13

  Czyli Pan niby-profesor dopuszcza składnię: czeski obóz koncentracyjny Theresienstadt, rosyjski obóz koncentracyjny Quednau (Królewiec), holenderski obóz koncentracyjny Hertogenbosch, francuski obóz koncentracyjny Natzweiler-Struthof, austriacki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, estoński obóz koncentracyjny Vaivara, litewski obóz koncentracyjny Kauen, łotewski obóz koncentracyjny Kaiserwald czy białoruski obóz koncentracyjny w Małym Trościeńcu. Taka jest niby-polska inteligencja!

 • queserasera

  Oceniono 17 razy 11

  "Obama stał się ofiarą stereotypu"? A ja, cymbał, myślałem, że to ofiara własnej głupoty, własnej ignorancji

 • jestem78

  Oceniono 14 razy 10

  Skoro temu "mąndremu" profesorowi jest wszystko jedno to moze by tak nazwać te obozy obozami żydowskimi (lub izraelskimi), bo przeciez duzo wiecej maja one zwiazku z nimi niz z Polska.
  1.Glownie Żydzi byli w nich mordowani
  2.Głównie Żydzi pomagali w nich mordować
  ....i tak można wyliczać

  i wtedy przyłącze sie chetnie do zdania szanownego profesora ze "zwał jak zwał", ale od Polski wara.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX