Agnieszka Holland: Obamie jest bardzo przykro. Zachowajmy umiar

- Obama jest jednym z lepiej wykształconych prezydentów Stanów Zjednoczonych, ale historia II wojny światowej to nie jest jego działka. Zawiedli jego eksperci, myślę, że jest mu bardzo przykro. Trzeba zachować umiar, ale jednocześnie starać się edukować - tak sprawę wpadki językowej prezydenta USA komentowała w TOK FM Agnieszka Holland.
- Na pewno nie było złej woli, ani ze strony Obamy, ani któregoś z jego doradców - uważa reżyserka. - Ale ten brak wrażliwości ma swoje konsekwencje, bo język kształtuje świadomość. Trzeba twardo przywracać językową ścisłość w tym trudnym temacie. To powinni robić dyplomaci, polonia, intelektualiści - dodała. Zdaniem Holland, jeśli pojawi się rodzaj oficjalnych przeprosin ze strony Białego Domu, cała sytuacja może mieć pozytywny finał.

- Dlatego ataki takie jak Ryszarda Czarneckiego (przypominał o drugim imieniu Obamy - Hussain oraz nazwał go nieukiem - red.), są niemądre. - Obama jest jednym z lepiej wykształconych prezydentów Stanów Zjednoczonych, ale historia II wojny światowej to nie jest jego działka. Zawiedli jego eksperci, myślę, że jest mu bardzo przykro - mówiła reżyserka. - Trzeba zachować umiar i zrozumienie sytuacji, ale jednocześnie starać się edukować co do historii II wojny światowej - dodała.

"Polski" nie musi znaczyć "zrobiony przez Polaków"

Zdaniem reżyserki cały problem z "polskimi obozami" wynika z niedoinformowania, braku wrażliwości na historię europejską, który to jest w Stanach powszechny. - Polonia nie jest dostatecznie silna w tym edukacyjnym działaniu - uważa Holland.

Według rozmówczyni TOK FM ważna jest także strona językowa. - Dla Amerykanów przymiotnik "polski" nie znaczy, że to Polacy spowodowali. Dla mnie było zaskoczeniem, że większość Żydów amerykańskich pochodzących z terenów polskich mówi o sobie "polish", jednocześnie mając do Polaków różne pretensje w związku z zachowaniem w czasie i po okupacji - opowiadała Holland.

Na uroczystości w Białym Domu prezydent Barack Obama pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym w USA. Opisując historię Karskiego, Obama stwierdził, że Karski, zanim został przerzucony na Zachód, został przemycony do warszawskiego getta i "polskiego obozu śmierci ", by "zobaczył na własne oczy zagładę Żydów" (i mógł o niej opowiedzieć Aliantom - red.).

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (113)
Agnieszka Holland: Obamie jest bardzo przykro. Zachowajmy umiar
Zaloguj się
 • zalobanarodowa

  Oceniono 33 razy 25

  Polacy! Musimy przeprosić Obamę, jest mu przez nas bardzo przykro.

 • robert9998

  Oceniono 31 razy 25

  Obama gotów byłby najechać Polskę,gdyby takie brednie wypowiedział pan Prezydent Komorowski.
  Zadziwi mnie tłumaczenie prezydenta USA, przez Polaków,który udają nowoczesnych i otwartych. Prezydent Obama, prawie napluł nam w twarz , a pani Holland mówi jak jego sąsiadka ,że jest mu przykro. Przykro to może być wtedy gdy, stanę przepadkiem na nogę, lub obleje drinkiem.
  Zero tolerancji dla kłamstw na temat naszego Kraju.Ten kto nie szanuje swego kraju i jego obywateli, ten nie szanuje sam siebie.
  Uczmy się od naszych braci Żydów, jak należy walczyć o szacunek dla siebie i swego kraju.
  Cały cywilizowany świat przestał sobie buty wycierać Żydami. Dawid Ben-Gurion polski Żyd z Płońska, który współtworzył państwo Izrael, walczył o szacunek dla państwa Izrael i jego obywateli. Ben-Gurion, dokonał tego , dzięki temu dziś wspólnym działaniom wszystkich partii w Knesecie od prawa do lewa.

 • jedrek490

  Oceniono 45 razy 25

  Pani Holland. Nie usprawiedliwiajmy generalnej głupoty, a historycznej w szczególności.

 • an1005

  Oceniono 26 razy 24

  Pani Agnieszko mnie tez jest b. przykro ze Obama okazal sie debilem. Ups, przepraszam chcialam powiedziec pupilem

 • junkier

  Oceniono 22 razy 20

  Tak jest. Logika Kalego w postaci czystej. Jakis kretyn namaze jakies haslo typu "Juden rauz" na murze, wiec robmy wielka zadyme, BBC na caly swiat ma to rozglosic, niedlugo specjalne brygady beda powolywac!

  Ale jak prezydent najwiekszego (cieakwe jak dlugo jeszcze) mocarstwa wyglasza nacaly swiat slowa szkalujace miliony Polakow zyjacych dzis, ale takze setki tyseicy tych ktorzy polegli z rak okupantow, to usmiechnijmy sie, nic sie nie stalo!

  Obrzydliwosc.

 • tubylec80

  Oceniono 23 razy 19

  Obama pierdnie a jej fiołkami pachnie.

 • nisef

  Oceniono 22 razy 18

  Czemu mamy zachować umiar? Takie gafy trzeba piętnować, bo w innym przypadku za kilka lat ludzie będą wierzyć że obozy w Polsce były naprawdę polskimi obozami zagłady.

  www.facebook.com/lulameeart

 • trombozuh

  Oceniono 19 razy 17

  Ciekawe, że najwięcej do powiedzenia na ten temat ma pani Holland albo pan Śpiewak. I co mówią? Ano mówią "Polacy, nic się nie stało!"

 • koham.mihnika.copyright

  Oceniono 20 razy 16

  skad Holland wie, ze Obamie jest przykro?
  czy gdyby polski prezydent palnal cos na temat stosunkow palestynsko-izraelskich, tez bysmy mieli wysyp usprawiedliwien od ludzie, ktorzy nie moga wiedziec?
  Za pomowienie to w amerykanskim systemie prawnym mozna niezle odszkodowanie dostac albo zaplacic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX