Kolej już nie będzie chłopcem do bicia? Nowak: To dopiero początek

- Festiwal pochwał dla odnowionych dworców kolejowych. Wygląda na to, że kolej przestała być chłopcem do bicia. Przynajmniej od frontu - zwróciła uwagę Janina Paradowska. - To część dużego planu, który obejmuje 70 dworców. To znak, że coś się na kolei zmienia - chwalił minister transportu Sławomir Nowak. Zapewnia, że to nie koniec. - Placem budowy będziemy do 2020 roku, tyle musimy nadrobić - mówił w TOK FM.
Zobacz, jak wyglądają odnowione dworce [ZDJĘCIA] >>- Mamy teraz wysyp otwarć odnowionych dworców, bo taki był plan inwestycyjny. Jutro otwarcie dworca we Wrocławiu, pięknie odnowionego, wygląda to rewelacyjnie! Fantastycznie wyglądający Dworzec Wschodni w Warszawie, Warszawa Stadion, za chwilę Gdynia, kompletnie nowy dworzec w Poznaniu - wyliczał dumnie minister. - To znak, że coś się na kolei zmienia. To dopiero początki zmian - podkreślił.

Gadanie maszynisty przez telefon powinno być zabronione!

Minister odniósł się do ostatniej serii wypadków na kolei. - Nie ma jakiegoś gwałtownego przyrostu (liczby wypadków). Polska jest na średnim poziomie europejskim, jak Francja, Niemcy, również uwzględniając sieć torów. Nie chcę jednak bagatelizować, dzisiaj chociażby zbiera się zespół ds. bezpieczeństwa - zapewniał.

Minister transportu mocno krytykował praktyki rozmawiania przez telefon przez maszynistów podczas prowadzenia lokomotywy. - Nikt chyba sobie nie wyobraża, że kierowca w autobusie czy motorniczy w tramwaju rozmawia przez telefon. Powinien być przepis, który tego zakaże maszynistom. Jest potrzebna większa dyscyplina wśród dyżurnych ruchu i maszynistów - argumentował.

Korekta rozkładu jazdy. Uwaga! Tylko na Euro

- Widziałam, że w nowym rozkładzie może i jest więcej połączeń, ale nie szybciej - mówiła prowadząca "Poranek". - Pociągi jeżdżą szybciej między miastami gospodarzami, bo część prac remontowych będzie wstrzymana - zapewnił minister.

Nowak apelował, żeby zwracać uwagę na rozkład publikowany w internecie, bo zmiany są dedykowane tylko na Euro. Po zakończeniu turnieju znów będzie korekta.

Co z A2?

Paradowska pytała, co z autostradą, o którą minister "walczy do ostatniej minuty". - Postęp na A2 jest imponujący, ale mówię uczciwie - na dziś nie możemy tam puścić ruchu. Za parę dni, za paręnaście, ale będzie - obiecywał.

- To nie koniec, będziemy takim palcem budowy do 2020 roku, bo tyle musimy nadrobić - podsumował.

DOSTĘP PREMIUM