Davies: Europa musi dojść do przepaści. Wtedy pojawi się ktoś, kto nią pokieruje

- Kryzys musi się pogłębić i dopiero kiedy wszyscy spojrzą w przepaść, ktoś wyjdzie i będzie kierował wspólnotą do zbawienia - mówił w TOK FM Norman Davies, historyk. Jego zdaniem nie będzie to nikt ze ?starej Unii?. - Pytałem ministra Sikorskiego, czy to on nie jest gotowy zostać Janem Sobieskim XXI wieku.


Norman Davies, historyk, uważa, że kryzys, który teraz nęka kolejne kraje Unii Europejskiej, rozwijał się powoli od początku wspólnoty europejskiej. - Twórcy Unii mieli wrażenie, że integracja gospodarcza pociągnie za sobą integrację polityczną. A do teraz nie ma integracji psychologicznej i politycznej. Każdy, kto dziś dyskutuje o Europie, myśli w kategoriach narodowych - uważa prof. Davies. Jako przykład podaje istnienie tzw. Merkozy - paktu między kanclerz Niemiec Angelą Merkel a (byłym już) prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

Davies uważa, że bez głębokich reform cała Unia runie. I najpierw będzie to eurozona. - Politycy stworzyli organizację walutową, ale nikt nie wie, co robić, jak ktoś łamie reguły. Nie stworzono struktur dyscyplinarnych. Grecy nie są winni kryzysowi. Winni są wszyscy - uważa historyk.

Soros: trzy miesiące na uratowanie euro. "Bez wsparcia Niemiec nic nie da się zrobić"

Kiedy będzie lepiej?

- Kryzys musi się pogłębić i dopiero kiedy wszyscy spojrzą w przepaść, kiedy jest wybór między reformami a katastrofą, ktoś wyjdzie i będzie kierował wspólnotą do zbawienia. I ciekawe, kto to będzie. Nie ktoś ze starych krajów. Ktoś, kto nie jest częścią starej formacji. Z zewnątrz, młody, nowy, energiczny. Ktoś, kto powie: albo przeżyjemy, albo nie przeżyjemy. Pytałem ministra Sikorskiego, czy to on nie jest gotowy zostać Janem Sobieskim XXI wieku - powiedział profesor Davies, ale nie zdradził, co odpowiedział minister spraw zagranicznych. - Skąd to wyjdzie - nie wiadomo. Połowa kotła politycznego jest w internecie, ale pierwsze słowa wyjdą od kogoś, a za nim musi być grupa ludzi, która powie: dobrze, zrobimy to - tłumaczył.

Marsz na barykady? Nie, zmiana myślenia

Czy czeka nas rewolucja? - Wątpię, czy może dojść do rewolucja jak we Francji w 1789 r. Że ludzie wyjdą na ulicę i zaczną do siebie strzelać. Tamte rewolucje były zbrojne. Teraz są inne płaszczyzny, gdzie odbywają się konflikty - powiedział Norman Davies. - Potrzebna jest rewolucja mentalna - podkreślił. - Mamy teraz głęboki kryzys cywilizacyjny. To nie jest gospodarka, nie polityka. Zwyczaje i reguły nie wystarczają.

Tyszkiewicz, Polska Wenus, kura domowa... Niezwykła wystawa o kobietach"Uwikłane w płeć" >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Davies: Europa musi dojść do przepaści. Wtedy pojawi się ktoś, kto nią pokieruje
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 7 razy 7

  Adolf Kathynsky?
  "pierwsze słowa wyjdą od kogoś, a za nim musi być grupa ludzi, która powie: dobrze, zrobimy to "
  szczeka cały czas, banda czopków za nim stoi. Tylko nikt go nie słucha.

 • staalkeer

  Oceniono 11 razy 5

  Moim zdaniem bedzie rewolucja, problemy sa te same co we Francji w 18 wieku i w Rosji w 20 wieku, kapitaliści z wielkich koncernow wyzyskują ludzi ( kiedys król i burżuazja), aby utrzymywac sie u koryta napuszczaja na siebie ludzi za pomocą mediów podwyższając agresje. Sądzenie że Niemiec, Brytyjczyk, Francuz zakceptuje że na czele stanie np Polak czy Czech i pokieruje unią jest naiwne. To są zbyt dumne narody. Obecne elity są pod zbyt dużym wpływem oligarchów, wielkich koncernów a żeby coś zmienic na lepsze to trzeba by ich interesy ruszyć. Wiec to musi sie pojawic calkiem ktos nowy. Musi taki ktos pogonic liberałów i zaprowadzic solidaryzm spoleczy aby zyskac poparcie ludzi. Jedyna sznasa jest na wyjscie z kryzysu taka ze w poszczegolnych krajach beda sie pojawiac rewolucjonisci gonic stare elity ale wspolpracowac z innymi rewolucjonistami a nie sie z nimi bic. Gorzej jak sie wszyscy na siebie obraża, zaczna sie pretensje i powtórka z lat 40 XX wieku.

 • jezierskiadam

  Oceniono 6 razy 4

  Norman Davies, w zasadzie, opisał proces, który zdarzał się już wielokrotnie w historii.
  Dopóki jest marnie, ale jeszcze nie beznadziejnie, przewagę mają konserwatyści dążący, za wszelką cenę do utrzymania swoich przywilejów zagwarantowanych tak zwanym prawem.
  Regułą jest też, że impuls zmian przychodzi z zewnątrz, ponieważ reformatorzy wewnętrzni są przegrani i wyczerpani walkami z konserwatystami.
  Dobrze byłoby, żeby reforma walutowa (WPROWADZENIE NOWEGO PIENIĄDZA ŚWIATOWEGO w miejsce dolara) wreszcie nastąpiła. Również POWSZECHNY DOCHÓD GWARANTOWANY trzeba koniecznie wprowadzić.
  Dobrze byłoby, żeby zrobiono to zanim Europa "obsunie się" w przepaść.

 • jur56

  Oceniono 6 razy 4

  Poszanowanie pana profesora dla polskich polityków i polskiej historii jest rozczulające .

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 8 razy 4

  Janem Sobieskim przez pokonanie Turków wzmocnił Austrię co przyczyniło się do późniejszych rozbiorów Polski.

 • pojebana_holota2

  Oceniono 8 razy 4

  "Grecy nie są winni kryzysowi. Winni są wszyscy "

  Ci "wszyscy" to ludzie pokroju Bernard Madoff czy George Soros?

 • dyzlav

  Oceniono 6 razy 2

  Ja myślę, że nacjonalistyczne, odśrodkowe ruchy w Europie są bezpośrednio związane z kleszą mafią i Watykanem, to jest właśnie ten stary sposób myślenia. Nie bez powodu większość prawicowych i konserwatywnych ugrupowań we wszystkich państwach kontynentu to katolicy. Czarni wszystko psują, bo mają wbite do łbów średniowieczne androny - od polskiego mesjanizmu po Karola Wielkiego we Francji, mity hidalgów w Hiszpanii itd.

  He may be a real contender for this position should he
  abandon his supposed obedience to white liberal doctrine
  of non-violence...and embrace BLACK;) nationalism'
  'Through counter-intelligence it should be possible to
  pinpoint potential trouble-makers... and neutralize them.
  Through counter-intelligence it should be possible to
  pinpoint potential trouble-makers... and neutralize them
  and neutralize them, and neutralize them, and neutralize them'

 • ciemnyludd

  Oceniono 6 razy 2

  BRAWO PANIE DAVIES...Syta Europa odmawia zwrotu POŻYCZONYCH pieniędzy, na ulicach flagi z sierpem i młotem i podobizny CHE GUEVARY...Europa żąda DODRUKOWANIA PIENIĘDZY...bo Europa za mało dostała W TYŁEK od socjalizmu, jak my aby zrozumieć CZYM TO SIĘ MUSI SKOŃCZYĆ. Demonstracje bogatych "OBURZONYCH" oraz demonstracje w obronie 17 pensji rocznie i w obronie odpływających miejsc pracy...bo niektórzy dostali ZNACZNIE więcej nie ze swojej pracy tylko ze szwindli wobec Wspólnoty Europejskiej. Rechotem historii jest że rozumie ro wszystko Merkel, która większość dorosłego życia spędziła w dobrodziejstwie """SOCJALISTYCZNEJ SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ""", oraz to że tylko Niemcy wiedzą co to jest inflacja, (z okazji 2 wojen które wywołali)... Ostatnio Francja beztrosko torpeduje PAKT FISKALNY, jak jeszcze niedawno torpedowała sankcje Reagana wobec ZSRR, nieźle na tym zarabiając..Ma rację Davies że jedność Europy to ILUZJA. Ale przepaść przed Europą TO JUŻ NIE ILUZJA...

 • obronca40i4

  Oceniono 8 razy 2

  Agnieszko Lichnerowicz! Prof. Normanie Davies!

  Oto jestem ja, ów, przez was omawiany mąż opacznościowy, zbawiciel. 

  To ja jestem spoza tego europejskiego zgniłego, zepsutego, skorumpowanego układu, który jest tak niewydolny i który prowadzi teraz Europejczyków ku katastrofie. To o mnie pisali i mówili od wieków różni prorocy, wieszcze, wizjonerzy.
  Oto jestem! Pisuję nawet na bloku w TokFm.pl!
  www.tokfm.pl/blogi/czterdziesci-i-cztery/

  To ja, Obrońca Narodów, Namiestnik Wolności, a imię moje Czterdzieści i Cztery.
   
  Agnieszko Lichnerowicz! 
  To ja mam odpowiedzi na twoje ważne, zadawane prof. Daviesowi pytania.
  To ja JESTEM ODPOWIEDZIĄ na niektóre twoje pytania!

  Jam Czterdzieści i Cztery. (...)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX