"Nie upilnowaliśmy, wstyd. Teraz Europa się przygląda" - Kozłowska-Rajewicz o starciach kibiców

- Wizerunkowo bardzo niekorzystne, ale w każdym państwie są ludzie, którzy popełniają przestępstwa. Różnica między krajami polega na tym, co się z tym później robi - tak Agnieszka Kozłowska-Rajewicz komentowała wczorajsze starcia między kibicami. Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania jest przekonana, że te "wybryki" w większości wynikają z nudy lub niewiedzy, a nie "świadomej nienawiści".
Światowe media za wczorajsze starcia kibiców obwiniają Polaków. - Najbardziej brutalne starcia zaczęły się, gdy polscy pseudokibice zaatakowali Rosjan, którzy odpowiedzieli im równie brutalnymi atakami - pisze brytyjski portal BBC. O sprawie informuje także "The Independent", CNN, Russian Today.- Wielki wstyd, bardzo żałuję, że do tego doszło. To wizerunkowo bardzo niekorzystne, szczególnie w kontekście nieprawdziwych materiałów BBC. Prosiliśmy Rosjan, żeby byli spokojni, a dopuszczamy do takich zachowań polskich bojówkarzy. Nie upilnowaliśmy - mówiła w TOK FM Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłanka PO.

Nie jesteśmy rasistami, ale za słabo reagujemy

- W tej chwili oczy Europy są zwrócone na nas, co zrobimy z tą sprawą - uważa gość TOK FM. - Najistotniejsze jest to, żeby właściwie zareagować. W każdym państwie są ludzie, którzy popełniają przestępstwa, różnica między krajami polega na tym, co się z tym później robi - argumentowała Rajewicz.

Zdaniem polityk PO, jako społeczeństwo nie jesteśmy rasistowscy, ale za słabo reagujemy na tych, którzy łamią prawo. - Bagatelizujemy zachowania rasistowskie, odpowiedzialni nie są karani, sądy nie dopatrują się w tych zachowaniach znamion przestępstwa. To jest bardzo niebezpieczne - mówiła.

Pełnomocniczka podkreślała, że kary muszą być przede wszystkim nieuchronne.

To z nudy

- Jestem przekonana, że bardzo duża część tych wybryków to zachowania chuligańskie, zrobione z nudy albo niewiedzy. Nie jest to powodowane świadomą nienawiścią, rozwijaną przez lata - przekonywała.

Przyznała, że właśnie dzięki takim incydentom bardzo łatwo przyczepić nam łatkę ksenofobów i rasistów. - To nieuprawnione, ale kiedy patrzy się z zewnątrz, nie zna realiów, można to tak odebrać - mówiła w Poranku Radia TOK FM.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
"Nie upilnowaliśmy, wstyd. Teraz Europa się przygląda" - Kozłowska-Rajewicz o starciach kibiców
Zaloguj się
 • przyganiacz

  Oceniono 10 razy 6

  "Nie upilnowaliśmy, wstyd. Teraz Europa się przygląda" - Kozłowska-Rajewicz o starciach kibiców

  Przekonanie, że "wybryki" w większości wynikają z nudy lub niewiedzy, a nie "świadomej nienawiści" jest naiwnością. To skutki działania PiS, odprysków PiS oraz radykalnych ugrupowań narodowo-bogo-ojczyźnianych, kształtujących od zawsze, a szczególnie nienawistnie po 10 kwietnia 2010, wizerunek wschodniego sąsiada. I nie tylko.
  Najlepiej by piłkarze odpadli z turnieju po meczu z Czechami, aby kibole nie mieli okazji na eksplozje małpiego rozumu i nie przynosili krajowi wstydu. A UEFA też powinna dołożyć jakieś kary.
  Swego czasu angielskie kluby były odsunięte od rozgrywek międzynarodowych właśnie za złe zachowanie części swoich kibiców. Z niezmiernie ważnego powodu uganiania się dwu grup facetów za kawałkiem napompowanej skóry. Paranoiczna wojna zastępcza...

 • 6mogley

  Oceniono 5 razy 3

  ta pani nie ma pojęcia o organizacji imprez masowych ani o realnych mozliwościach zabezpieczenia w takich sytuacjach. Nie da się postawić przy każdym policjanta, nie można aresztować kogoś tylko za to, że wygląda na kibola. O wiele większe zamieszki byly np. podczas mistrzostw w Niemczech i to były dzień w dzień, nie tylko przy okazji meczów podwyższonego ryzyka, jak ten wczorajszy

 • cracovia.figiel

  Oceniono 7 razy 3

  To ten jąkaty debil mike podgrzewał do awantur.

 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 11 razy 3

  zlać ciepłym moczem BBC, ta nagonka jest dziwaczna, ale im chodzi tylko o to, żeby lud nie wydawał pieniędzy na Euro2012 i poczekał z tym do olimpiady w Londynie.
  kilkuset łysych idiotów to nie całe społeczeństwo. tacy sami są w Anglii, Niemczech i Francji. poczytajcie kryminały Mankella w których dominują zbrodnie rasistowskie, przypomnijcie sobie Breivika, i niedawne francuskie morderstwo w dzielnicy żydowskiej.
  gdybyśmy byli silniejsi ekonomicznie to liczyliby się z nami bardziej. dzisiaj ważne jest tylko PKB w tys $ na mieszkańca. nie ma co się buntować lepiej pracować i nie kłócić się.

 • passtorian

  Oceniono 2 razy 2

  Wiedzieli o przemarszu Rosjan przez most Poniatowskiego i nie upilnowali? Wydaje sie , ze do rozroby doszlo z cichym przyzwoleniem wladz. Wpuszczenie choloty na most, brak zabezpieczenia na moscie, pozwolenie na przebywanie na moscie znanych prowokatorow ( dla niektorych diennikarzy i innych wypierdkow medialnych).
  Usunalbym natychmiast ze stanowisk tych odpowiedzialnych za brak bezpieczenstwa, w szczegolnosci na moscie.

 • j4s4

  Oceniono 4 razy 2

  ... nadgorliwe "pilnowanie" może zostać zauważone jako PROWOKACJA, więc policja zawsze będzie działać tak aby nie SPROWOKOWAĆ! I zawsze w związku z tym nie zdąży zadziałać prewencyjnie gdy sama jej obecność przestanie już być..prewencją!

 • jan.grz

  Oceniono 1 raz 1

  Czytałem kilka artykułów w GW i słyszałem kilka komentarzy w TVP i TVN i nie znalazłem śladu chyba jak sądzę istotnego elementu tego typu zajść. Jedynie na jednym z mniejszych informacyjnych kanałów tv słyszałem tydzien temu dyskusje o jednej z przyczyn podobnych zajść. Co najmniej kilka z rozrabiających grup to bojówkarze albo tzw żołnierze grup mafijnych, dla których jest to trening umiejętności walki i posłuszeństwa w stosunku do obserwujących mafijnych sponsorów. A mafia, to z definicji grupa przestepcza mająca swoje powiązania z kręgami rządowymi i byc moze dlatego stworzone przed EURO specjalne antykibolskie siły policyjne maja byc podobno rozwiązane zaraz po EURO. Oczywiście nie brakuje bojówkarzy róznych grup politycznych lub pseudopolitycznych, często walczących ze sobą. I piłka nożna ma z takimi zajsciami niewiele wspólnego. Zaznaczam, ze pisze tylko o pewnym aspekcie tych zajść, a nie o jakiejś wspólnej wydumanej przez niektorych przyczynie. Czytając opisy zdarzających sie walk na maczety (na szczęście nie tym razem) sądzę, ze czas na zmiane nomenklatury, bo to nie sa kibole, ale zwykli przestępcy, ktorzy w najbliższej przyszłości będa mordować wskazane im osoby.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 7 razy -1

  a zaczelo sie to 10 czerwca, trzeba bylo wowczas dzialac a nie prosic!

 • z2006

  Oceniono 4 razy -4

  "Przyznała, że właśnie dzięki takim incydentom bardzo łatwo przyczepić nam łatkę ksenofobów i rasistów."

  Błąd stylistyczny - słowo "dzięki" odnosi się tylko do czegoś pozytywnego (bo dziękuje się tylko za to, co dobre).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX