"Woła o pomstę do nieba". "Kończy się czarny tydzień dla praw człowieka w Polsce"

- Odrzucona ustawa o in vitro czy związkach partnerskich, a także prezydencka ustawa o zgromadzeniach - to sprawia, że kończy się właśnie "czarny tydzień dla praw człowieka w Polsce" - ocenia Wanda Nowicka posłanka Ruchu Palikota. - To woła o pomstę do nieba - mówiła w TOK FM.
Nie będzie dwóch demonstracji w jednym miejscu, a odpowiedzialność za przebieg protestu ma ponosić jego organizator. Sejm uchwalił prezydencki projekt ustawy prawo o zgromadzeniach, który powstał po awanturach przy okazji Święta Niepodległości. PiS chce zaskarżyć te zapisy do Trybunału Konstytucyjnego.

Czasem wolność absolutną trzeba ograniczyć

- Prezydent działał w stanie wyższej konieczności. Wszyscy widzieliśmy, co działo się 11 listopada w Warszawie. Zaostrzenie prawa było niezbędne. Lubię chodzić do lasu, ale jak jest tablica o suszy i zagrożeniu pożarowym, to tam nie chodzę. Cenię sobie prawo wolności, ale jak się dzieją takie rzeczy, jak 11 listopada, to trzeba reagować - tłumaczył prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta w programie Ranni Politycy w radiu TOK FM.

Lis o ustawie o zgromadzeniach: Władza jest bezradna

- Jako człowiek lewicy i historyk międzywojnia z absolutnego prawa do wolności korzysta prawica, która potem próbuje prawo do wolności schwycić za gardło - mówił gość Łukasza Konarskiego.

- To jest niedopuszczalne, co pan mówi - próbowała wejść w słowo Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.

- Można się plecami, albo jeszcze niżej, odwrócić od historii. Ale tak to w okresie międzywojennym w Polsce było. Pewne ograniczenia absolutnej wolności w imię tego, żeby wolnością się cieszyć na co dzień, jest absolutnie niezbędne - stwierdził Nałęcz.

Kalisz: Państwo nie może kosztem wolności ułatwiać sobie sprawy

- Ja byłem tam i brałem udział w Kolorowej Niepodległej. Dwie demonstracje się nie zetknęły. To, że one były w jednym miejscu, niczemu nie przeszkadzały. Bitwa kibiców nie miała nic wspólnego z Kolorową Niepodległą - przypomniał Ryszard Kalisz, poseł SLD.

- Ale bojówki prawicowe przyszły się pobić - mówił Nałęcz. - A co z bojówkami lewicowymi? - pytała Marzena Wróbel.

- Policja zadziałała wyśmienicie i nie dopuściła do eskalacji przemocy - chwalił Kalisz. Są prawa podstawowe w każdym społeczeństwie obywatelskim i demokratycznym - to prawo do wyrażania poglądów i wolność zgromadzeń. Państwo jest gwarantem ochrony praw i wolności. Policja i państwo muszą być skuteczne. Państwo nie może kosztem wolności ułatwiać sobie sprawy - stwierdził poseł Sojuszu w TOK FM.

Chuliganów pałami, ale...

Z prezydencką ustawą nie zgadza się również Ryszard Czarnecki z PiS. - Jestem przeciw chuliganom, pałami trzeba ich ścigać. Ale nie zgadzam się z tym, co zrobił prezydent. Wydłużono czas reagowania władzy, która łaskawie może udzielić zgody na zgromadzenie. To pewien regres, że prezydent miasta arbitralnie decyduje, którą manifestację namaścić, a którą nie - dodał.

Wg nowych przepisów władza lokalna będzie miała 6 dni na ustosunkowanie się do wniosku o demonstrację.

Marzena Wróbel dodała, że jej zdaniem ustawa to "jeden wielki skandal". - Ograniczenie wolności obywatelskiej i wolności słowa. Uderza ona w opozycję, która nie będzie miała szansy na ekspresję własnych poglądów. Każdy protest będzie można zablokować - stwierdziła posłanka SP.

Czarny tydzień dla praw człowieka

Wanda Nowicka dodała, że "PO już od dawna nie musi wychodzić na ulice i w związku z tym dla ułatwienia chce ograniczyć prawa tych, którzy na ulice muszą wychodzić. To zły sygnał dla społeczeństwa".

Dodała też, że mijający tydzień to czarny tydzień dla praw człowieka. - To woła o pomstę do nieba. Ta ustawa ogranicza prawa obywatelska. Odrzucona została ustawa o in vitro czy związkach partnerskich. Wszystko się dzieje w cieniu euro - stwierdziła wicemarszałkini z Ruchu Palikota.

Myślałem, że mogę manifestować...[BLOG] >>

Przecież dyskutujemy dalej...

- Niszczenie mienia i naruszanie nietykalności wywołuje nagonkę na władze samorządowe, że sobie nie poradziły z zagrożeniem. Gdy jest próba uregulowanie sprawy, to jest nagonka na prezydenta - wyliczał Adam Szejnfeld, poseł PO. - Intencje są słuszne, ale jesteśmy w toku procesu legislacyjnego, ustawa trafi teraz do Senatu. Dyskusja trwa - uspokajał.

Ta ustawa to gwałt na demokracji [BLOG]>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (86)
"Woła o pomstę do nieba". "Kończy się czarny tydzień dla praw człowieka w Polsce"
Zaloguj się
 • dd1987

  Oceniono 39 razy 13

  Ja juz od dluzszego czasu twierdze ze Tusk ma zapędy dyktatorskie. Tak samo Sikorski ciąga po sądach internautów za niepochlebne teksty na swój temat. Najwięcej podsłuchów w Europie, Polska przegrywa najwięcej spraw w Strasburgu w Europie. Polska ma podobną ilość więźniów jak Turcja. Ludzie ciągani po sądach za okrzyki Tusk matole. Wizyty o 6 rano policji za prowadzenie stron internetowych o charakterze satyrycznym na temta prezydenta. Po cichu zakorzenia sie u nas normalny reżim. Tylko czekać jak będą łapanki na ulicach.

 • kaziozbawiciel

  Oceniono 18 razy 10

  Pani Wando, przeciez w Polsce cały czas rządzą (a może raczej żądzą) watykańscy kolaboranci. Nie spodziewajmy się niczego dobrego przez najbliższe lata. Pedofilska Międzynarodówka to prężna Mafia z wielowiekowymi tradycjami. Nie ma zbrodni, której by nie popełnili...

 • boco15

  Oceniono 11 razy 9

  Ktos moze mi wytlumaczyc, jak to prawo ma sie do wydarzen z 11listopada?
  Tam 2 manifestacje byly w roznych miejscach i ich oddzielenie bylo mozliwe. Byly tez zgloszone na dlugo przed planowana data. Organizatorzy obu stron kierowali manifestacjami i nie mieli realnego wplywu na ekscesy dziejace sie na ich obrzezach.

  O co chodzi? Czy ustawodawca to idiota, czy po prostu tworzy prawo, ktore bedzie mozna dowolnie nadinterpretowac wedlug widzimisie urzednikow?

 • jorga

  Oceniono 15 razy 9

  A obywatele w Polsce mają jeszcze jakieś prawa ????? No chyba tylko żeby pracować do 67 roku życia, alob umrzeć, najlepiej jeszcze przed emeryturą !

 • tores307

  Oceniono 15 razy 9

  Proponuję każdemu obywatelowi wszczepić podskórny chip, by kontrolować jego położenie geograficzne, tętno, wydawane dźwięki itd. Będziemy wiedzieć gdzie kto jest, co robi. Wszystko pod kontrolą dla dobra ogółu. W ten oto sposób skończy się era znacznej ilości przestępstw. Skończy się również era wolności... No ale dla wyższego dobra trzeba to koniecznie zrobić! Niech żyje absolutna kontrola w imię dobra całego narodu :)

 • jedyny.remek

  Oceniono 19 razy 9

  Cóż żyjemy w państwie prawa i trzeba się z tym pogodzić(albo i nie) . Jednak widać jak na dłoni że rząd zakłada kaganiec ma społeczeństwo ograniczając mu prawo do manifestowania swoich poglądów. Oznacza to tym samym że idziemy w przeciwnym kierunku niż zachodnia Europa i obieramy wschodnie standardy "demokratyczne". Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest "podziękowanie" podczas wyborów.Mam nadzieje że ludzie nie zapomną jak rząd traktował konsultacje społeczne przed uchwalaniem ustaw o emeryturach,ACTA,wydawaniu recept przez lekarzy czy o zgromadzeniach publicznych.

 • newyorker77

  Oceniono 8 razy 8

  pod pozorem szumnych hasel o demokracji i budowaniu spoleczenstwa obywatelskiego narod mozna rowniez wziac za mor..., przepraszam - taktowniej bedzie napisac ; za twarz; tak wlasnie, jak to ma miejsce w POlandii.Innymi slowy: Demokracja demokracją, lecz to wlasnie panstwo ergo ministerialne urzedniki okreslaja jej ramy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX