Ruch Palikota dołuje w sondażach. Recepta? Połączenie sił z Korwin-Mikkem

Poziom poparcia dla PO to "nihil novi" i zapewne się nie zmieni, póki opozycja jest zajęta sama sobą. Ruch Palikota jest nietrwały, może podzielić los Samoobrony i LRP - tak najnowszy sondaż komentują w TOK FM politolodzy. Co może mu pomóc? - Gdyby połączył siły z Korwin-Mikkem, taka partia mogłaby być spokojna o parlamentarny byt - ocenia dr Rafał Chwedoruk.
Przewaga Platformy nad PiS jest najwyższa od początku roku. Partia Donalda Tuska od końca kwietnia urosła o 5 pkt proc. i ma 32-proc. poparcie. PiS spadł o 3 pkt proc. (ma 23 proc. poparcia). Kryzys dopadł natomiast Ruch Palikota, który ma najgorsze notowania od październikowych wyborów (5 proc.), wynika z sondażu "Gazety Wyborczej"

- Nihil novi. Można powiedzieć, że potwierdzają się tezy o daleko posuniętej stabilizacji systemu partyjnego - ocenia dr Rafał Chwedoruk, politolog z UW. Kwestia reformy emerytalnej spowodowała ucieczkę od Platformy jednego z segmentu wyborców, ale ta ucieczka została powstrzymana, do czego - krótkoterminowo - Euro się przyczyniło - dodał w rozmowie z Pawłem Sulikiem w "Komentarzach Radia TOK FM".

"Upiekło się" dzięki Euro?

- To jest powrót do słabej średniej. Notowania zwykle falowały przy okazji błędów. Gdy się nie działo nic złego - odradzały się - przypomniał dr Jarosław Flis, politolog z UJ. - Ciekawe jest to, jakie wnioski wyciągną z tego politycy Platformy. Czy uznają, że opowieści o czekającej ich równi pochyłej nigdy się nie spełnią i w związku z tym można robić to, co się chce? Czy też pomyślą, że dzięki Euro im się upiekło, ale taka szansa już więcej nie powtórzy, więc lepiej nie robić nic - przedstawiał scenariusze gość TOK FM.

Zdaniem Flisa, głównym problemem jest zajęta sobą opozycja. Po lewej stronie SLD kontra Ruch Palikota, po prawej PiS i Solidarna Polska. - Jeśli po jednej z tych stron walka się rozstrzygnie, ta siła pewnie ruszy w stronę centrum - przewiduje politolog.

Palikot to lewica, prawica...

Chwedoruk nie zgodził się z traktowaniem Ruchu Palikota jako ugrupowania lewicowego. - O ile w ogóle można mówić o jego zwartej tożsamości, jest to ugrupowanie o charakterze integralnie liberalnym. Tak naprawdę nie rywalizują z SLD - przekonuje politolog.

Flis oponował, argumentując, że w Polsce podział na lewicę i prawicę przebiega głównie przez oś kulturową i światopoglądową. - I w tym sensie Ruch Palikota jest w tym sensie lewicowy. Poza tym Ruch Palikota przynajmniej w połowie był zasilony przez wyborców SLD - mówił gość TOK FM.

...czy efemeryda?

Zdaniem Chwedoruka, ugrupowania w stylu Ruchu Palikota często okazują się być efemerydami. - Nie mają jeszcze utrwalonych struktur organizacyjnych, głoszą często bardzo skrajne hasła, przez co ich zakorzenienie w systemach partyjnych jest bardzo trudne. Pokazały to przypadki Samoobrony i LPR, które dostały szansę od wyborców, ale nie były w stanie na stałe wpisać się w system partyjny - przypominał.

- Przyszłość Ruchu Palikota jako partii jest bardzo, ale to bardzo niepewna. Natomiast śmiem twierdzić, że wraz ze słabnięciem Platformy może powiększać się przestrzeń dla ugrupowania godzącego skrajnie wolnorynkowe poglądy z liberalizmem kulturowym - kontynuował Chwedoruk. - Gdyby w Polsce połączyć siły Janusza Palikota i Korwin-Mikkego, to taka partia mogłaby być spokojna o parlamentarny byt - ocenia politolog.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (108)
Ruch Palikota dołuje w sondażach. Recepta? Połączenie sił z Korwin-Mikkem
Zaloguj się
 • hiszpania170909

  Oceniono 44 razy 34

  przecie Korwin Mikke to skrajna prawica koscielna a liberalny jest wylko w gospodarce, Jak go wiec polaczyc z Biedroniem i Grodzka

 • waclawa_obrotna

  Oceniono 31 razy 23

  Czy przypadkiem nie ci sami panowie mówili wcześniej, że Ruch Palikota nie wejdzie do Sejmu? Teraz wycierają czoła jeszcze bardziej.
  Ale cóż się dziwić? Jakie bagno, takie rusałki :)

 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 27 razy 21

  pomysły i prognozy politologów można sobie wsadzić tak głęboko jak głęboko sięgała ich wiara w niedostanie się RP do parlamentu.
  bezużyteczne

 • mic132

  Oceniono 24 razy 18

  hahaha! Czy piszący ten artykuł zadali sobie trud,by wsłuchac choć jednej wypowiedzi JKM?? Przecież ten facet to czysta prawica,całkowite zaprzeczenie lewackiego Palikota-liberalizm gospodarczy,państwo zapewniające jedynie ochronę życia obywatela,zakaz aborcji i eutanazji,ale kara śmierci dla przestępców ("Jestem za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci,przy czym naturalna śmiercią dla pedofila jest stryczek"). Już pomijam fakt,ze gość regularnie pojawia się na nacjonalistycznych manifestacjach (11 listopada czy też marsze przeciwko homosiom).

 • waqsiu

  Oceniono 19 razy 17

  To jest jednak fucha, pleść takie dyrdymały i jeszcze za to dostawać niezłą kasę tylko szkoda że z naszych podatków.
  Czy ktoś pamięta żeby chodź jedna z wróżb tych panów się kiedykolwiek sprawdziła?!

 • citrixx

  Oceniono 23 razy 17

  Jeżeli p. Chwedoruk jest politologiem to tylko pogratulować. Chce łączyć Mikkego który jest skrajnie liberalny gospodarczo i skrajnie konserwatywny światopoglądowo z Palikotem który jak słychać z jego pomysłów gospodarczo jest raczej na lewicy a światopoglądowo wiadomo że jest bardzo liberalny. Nie wiem gdzie oni mogliby mieć punkty wspólne. Już bardziej z Palikotem widziałbym Kaczyńskiego bo mają podobne etatystyczne poglądy na gospodarkę.

 • tobas1

  Oceniono 23 razy 15

  Ej ja dosyć regularnie serwisy informacyjne słucham i nie przypominam sobie żebym choć raz słyszał że Palikotowi rosnie. Jemu tylko ciągle spada - a to za to że cicho siedzą, albo za to że kościół atakują co ludziom już zbrzydło, a to za to za zbyt lewackie podejście do socjalu lub zbyt liberalne do gospodarki. oczywiscie za gejów i maryśkę też im spada. I mimo że im co miesiąc spada i mimo że im spada czasem wrecz dramatycznie (jak teraz kiedy im w miesiąc połowa wyborców niby że odeszła?) to im ciagle 5% zostało - JAKIM CUDEM?!?! Sumując tylko te największe dołowania Palikota które pamiętam od wyjsciowych 10% w wyborach w tej chwili powinien mieć jakies minus 17. Czy może w takim razie im też rośnie co jakiś czas? ale to dlaczego takowych sondazy sie wtedy w mediach nie daje?

 • alfalfa

  Oceniono 28 razy 14

  Trzeba kompletnie nie rozumieć ideii jakimi kieruje się JKM żeby takie bzdury wymyślić. No tak, ale przecież współczesna polska polityka to polityka bez idei za to w tabloidowym stylu. I tacy też komentatorzy. Wygląda raczej, że chodziło o kolejne przywalenie NP.
  A.

 • maciekblysk

  Oceniono 18 razy 12

  Z panem Korwinem można się nie zgadzać, jednak jego poglądy zmuszają do myślenia i spojrzenia z innego punktu widzenia. Nie jestem jego zwolennikiem ale chciał bym żeby był w sejmie. Widać że wierzy w to co mówi i nie ma w tym typowej dla polityków złośliwości. Być może właśnie Pan Korwin był by jedyną merytoryczną opozycją której tak bardzo brakuje w naszej polityce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX