"Tusk nie może wystraszyć ludzi" - publicyści o przemówieniu premiera

- Premier musi powiedzieć, że sytuacja jest poważna, ale nie może wystraszyć ludzi, bo przykręcą kurek z pieniędzmi. Dla gospodarki to byłby dramat - mówił w TOK FM Andrzej Stankiewicz. - Proste możliwości oszczędzania powoli się wyczerpują. A na jakiekolwiek pomysły pobudzania gospodarki nie ma zwyczajnie pieniędzy. PO główkuje, co z tym zrobić i dlatego przemówienie się opóźnia - dodała Eliza Olczyk.
Rafał Grupińki zapowiadał w "Poranku Radia TOK FM", że jeśli wszystko dobrze pójdzie, na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się od dawna zapowiadane wystąpienie premiera Tuska.

Zdaniem prowadzącego "Poranek" Jana Wróbla, przemówienie premiera będzie pesymistyczne i podobnym manewrem, jaki wykonał minister Nowak w sprawie autostrady A2. Kilka dni przed ostatecznym terminem, mówił, że szanse zakończenie budowy są bardzo nikłe, po to, by tydzień później ogłosić: jednak się udało!

- To znany zabieg PR-owski. Obniża się oczekiwania, a potem, kiedy jest troszeczkę lepiej, wszyscy są szczęśliwi - zgodziła się Eliza Olczyk z "Rzeczpospolitej".Nie będzie tak źle

Zdaniem Andrzeja Stankiewicza z "Wprost", przemówienie premiera nie będzie "aż takim czarnowidzeniem". - Takie też mamy sygnał od ludzi, którzy uczestniczą w przygotowaniu tego exposé. Owszem, można powiedzieć, że będzie bardzo źle. Tylko że to wtedy wystraszy konsumentów, ludzie przykręcą kurek z pieniędzmi. Dla gospodarki to byłby dramat - mówił dziennikarz. - Polska gospodarka przeszła przez tę pierwszą falę kryzysu dzięki relatywnie wysokiej konsumpcji wewnętrznej. Kiedy ludzie przestaną wydawać pieniądze, to będzie jeszcze gorzej - dodał.

Jak powiedzieć, że jest źle...

Jak tłumaczył Stankiewicz, premier z jednej strony musi powiedzieć, że sytuacja jest poważna, więc trzeba podjąć konkretne kroki. - Tutaj się spodziewam jakiegoś politycznego handlu, zastanawiania się jak poszczególne grupy społeczne przyjmą cięcia - mówił dziennikarz. - Ale z drugiej nie może ludzi wystraszyć, bo oni się wtedy zamkną i przestaną wydawać pieniądze i będzie dramat - podkreślał.

Według Stankiewicza, mniej więcej wiadomo, co premier powie: ma być o objęciu rolników podatkiem dochodowym albo jakąś formą rachunkowości; ma być o ograniczeniu przywilejów emerytalnych górników, być może o całkowitej likwidacji OFE. - O takich rozwiązaniach, które nie godzą szerzej, tylko w pewne konkretne grupy. Albo, jak w przypadku OFE, które nie budzą już pewnie większych emocji, a ich likwidacja przyniosłaby zaoszczędzenie pieniędzy dla ZUS - mówił.

Likwidacja fatalnym OFE byłaby sygnałem

- Moim zdaniem likwidacja OFE budzi wielkie emocje - nie zgodziła się Eliza Olczyk. - Jeśli premier to powie, to dla mitycznych rynków, będzie to fatalny sygnał. Nie sądzę, żeby to zostało powiedziane - przewiduje dziennikarka. Jeśli chodzi o postulaty rachunkowości rolników, czy reformy górnictwa - to jak przypominała, premier mówił o tym już rok temu. - To chyba nie będzie się powtarzał? - zastanawiała się.

- Likwidacja czy nawet zapowiedź likwidacji byłaby dosyć ostra. Nie sądzę, żeby do tego doszło - zgodził się Marcin Piasecki z "Dziennika Gazety Prawnej".

Nie ma prostej recepty na kryzys

- Kiedyś zarzucano ministrowi Rostowskiemu taktykę jazdy na gapę: że nic nie robi, drobne ruchy; że nie ma radykalnej recepty na kryzys. Tylko że takiej recepty po prostu nie ma - mówił Piasecki. - Taktyka jazdy na gapę ma przynajmniej jedną dobrą cechę. Nie jest to populistyczne wydawanie publicznych pieniędzy - chwalił dziennikarz.

Dlaczego termin przemówienia jest wciąż przesuwany? - Proste możliwości oszczędności, cięcia, podwyższania podatków powoli się wyczerpują. A na jakiekolwiek pomysły pobudzania gospodarki nie ma zwyczajnie pieniędzy. PO główkuje, co z tym zrobić i dlatego przemówienie się opóźnia - uważa Olczyk.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (57)
"Tusk nie może wystraszyć ludzi" - publicyści o przemówieniu premiera
Zaloguj się
 • andy18m

  Oceniono 28 razy 26

  Dziennikarze odnoszą się do słów, które jeszcze nie padły. Doradzają.
  Może sami mu napiszą co ma wygłosić.

 • mppmpp

  Oceniono 32 razy 24

  5 lat pozorowanego działania; dziesiątki nie spełnionych obietnic; stracony czas... szkoda. A była szansa, była ale 5 lat temu.

  PS> Kaczyński to również głupiec. I w dodatki fanatyk.

 • stary.gniewny

  Oceniono 24 razy 20

  Idzie kryzys.
  Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności?
  Podnieść poselskie diety i ministerialne pensje.

 • demolka666

  Oceniono 24 razy 20

  a to ciekawe swoją drogą... komentować to czego jeszcze nie było :) no ale "publicyści" nie takie rzeczy potrafią :)))

 • kawabis

  Oceniono 17 razy 17

  "Likwidacja fatalnym OFE byłaby sygnałem" qrwa co to za zdanie? Dno dziennikarskiej roboty.

 • lava71

  Oceniono 29 razy 17

  Tusk przeczyta expose sprzed 5 lat a ciemny lud i tak tego nie zauważy.

  Tak jak ktoś już pisał. Ważne aby się uśmiechał i robił mądre miny.

 • cucurucu

  Oceniono 28 razy 16

  Tusk niech zacznie swoje expose od rozliczenia sie z poprzedniego. Musi byc jakas podstawa.

 • alisci

  Oceniono 26 razy 16

  Tusk ponownie wypowie zaklęcie:
  BIORĘ ZA WSZYSTKO PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
  (czyli znowu nas obrazi)

  Nie zakładam jego złej woli, ale przeceniłem jego kompetencje.
  Rostowski z Pawlakiem robią, co chcą. Pierwszemu z nich Tusk bezgranicznie ufa, bo kompletnie nie zna się na ekonomii. I to jest tragedia. Drugi jest kierownikiem PSL-owskiej hodowli synekur.
  Rostowski zapowiedział nowy, lepszy, jedynie słuszny sposób liczenia długu państwa.
  W połowie partyjki warcabów powiedział "szach i mat". Ot, zmienił sobie reguły gry. Podejrzewam u niego chorobą psychiczną i/lub totalny brak kompetencji. Czy ktoś sprawdził jego papiery? Oxfordczyk to, czy były kasjer pocztowy?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 19 razy 15

  Czy do was, zasmarkani polscy publicysci, jeszcze nie dotarlo, ze tych pieniedzy NIE MA. A ci, co je maja nie wydaja ich na polskim rynku, bo ile razy mozna sobie wille budowac?
  Urwal sie tez (bo to juz 7 lat) kurek z doplywem szmalu z zagranicy, bo ludzie tam okrzepli, sciagneli dzieci, wzieli kredyty na domy czy mieszkania, wielu z nich nawet sciagnelo rodzicow czy dziadkow emerytow (bo im panstwa Unii polska emeryture do miejscowego minimum wyrownuja) i szmalu nie maja juz komu do Polski przesylac. Jedyny pieniadz, jaki nadchodzi do Polski od zachodniej dojnej krowy, to ten od pracownikow sezonowych z polskiej Sciany Wschodniej, ale to grosz jedynie na przezycie, by z glodu nie pozdychali...
  Coz, trzeba bylo wytlumaczyc panstwu Kulczykom, by nie wydali kilkunastu, a moze i kilkudziesieciu, milionow na domy w Londynie, ale na jakies palacyki w Polsce.:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX