Markowski: Komentatorzy traktują sondaż jak wybory parlamentarne. Dziwne [PIS PIERWSZY W SONDAŻU]

- Zdziwiłem się, że bardzo wielu komentatorów traktuje wynik tego sondażu prawie jak wybory parlamentarne. Przypomnijmy, że konstytucja nic o badaniach opinii publicznej nie mówi - komentował w TOK FM prof. Radosław Markowski. Według sondażu TNS Polska PiS wyprzedził PO.
Pierwszy raz od lat Prawo i Sprawiedliwość wyprzedziło Platformę Obywatelską, i to aż o 6 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska dla programu "Forum" TVP Info. Głosowanie na PiS deklaruje 39 proc., na PO - 33 proc.

- Zaskakująca jest skala tego skoku. Poczekajmy, zobaczmy, co powiedzą inne sondaże. Nie zdziwiłbym się, gdyby inne sondaże pokazały, że partie idą jednak łeb w łeb - komentował w programie "Post Factum" prof. Radosław Markowski.

- Zdziwiłem się, że bardzo wiele komentatorów traktuje wynik tego sondażu prawie jak wybory parlamentarne. Przypomnijmy słuchaczom, że konstytucja nic o badaniach opinii publicznej nie mówi. To są tylko nastroje społeczne - podkreślał.

To sondaż, a nie realne oddanie komuś władzy

Jak tłumaczył prof. Markowski, gdyby prześledzić cykle poparcia dla partii politycznych, widać skłonność do krytykowania rządzących, szczególnie w pierwszym i drugim roku urzędowania. - Bo rządzących tak w ogóle się nie lubi. Każdy ma swój własny powód, żeby się do nich doczepić: jedni za służbę zdrowia, inni za dziury w drodze, a jeszcze inni przez politykę zagraniczną - komentował.

Politolog podkreślał, że nie mamy teraz sytuacji wyborczej, w której wyborcy mają realnie zdecydować komu oddać władzę. Mogą więc traktować takie sondaże jako możliwość zamanifestowania swojego niezadowolenia. To, jak porównywał prof. Markowski, mechanizm podobny do tego, jaki pojawia się w tzw. wyborach drugiej kategorii. - Jak na przykład wybory do Parlamentu Europejskiego, kiedy ludziom chodzi o to, żeby rządzącym pokazać żółtą kartkę - tłumaczył politolog.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (74)
Markowski: Komentatorzy traktują sondaż jak wybory parlamentarne. Dziwne [PIS PIERWSZY W SONDAŻU]
Zaloguj się
 • krukpl

  Oceniono 108 razy 72

  brawo powiedział to co my na forach piszemy od podania wyników tego sondażu

 • androsak

  Oceniono 88 razy 68

  to dziwne, że to co pisze prof. Markowski jest tak trudne do pojęcia przez wielu dziennikarzy

 • tommy.b

  Oceniono 76 razy 62

  No i ja - o zgrozo! - zgodzę się z tym panem tutaj prawda ekspertem.
  Do realnego zwycięstwa jeszcze długa droga.

 • bkg11

  Oceniono 72 razy 58

  A ja się nie dziwię. Komentatorzy traktują pierdnięcie Jarosława Kaczyńskiego jak trzęsienie ziemi.

 • oko.demona

  Oceniono 42 razy 32

  nie dziwi mnie, że najmniej z wyników tego sondażu cieszy się prezes PiS, bo on ma swoje i nie są one podobne. Dziwi mnie jazgot jaki wytworzyły media. PO nie spadło PiS wzrosło o o ponad 10 punktów, a 31% ankietowanych nie powiedziało na kogo będzie głosować. Opublikowany sondaż jest niechlujnie przedstawiony i nie można go porównywać z innymi, a w szczególności mówić o kilkunastu punktowym wzroście poparcia dla PiS.

 • nex_us

  Oceniono 58 razy 32

  Oj, dajcie trochę poszaleć że szczęścia PiSlamistom. Im się wydaje że ich guru wybory jakieś wygrał. Dostają wjeby od tak dawna że mają prawo się cieszyć choć jednym sondażem.

 • laerke

  Oceniono 24 razy 16

  Nareszcie jakis rozsadny glos, dzieki!

 • cillian1

  Oceniono 32 razy 16

  to jeszcze zmieni się kilka razy.
  Ale nie o to chodzi!

  Od 23 lat głosujemy na tych samych pajaców. Za każdym terminem wyborów - zmieniają tylko ciuszki - i język!

  A my jak te debile nabieramy się na ich - obiecanki!
  Czy to wina krzyża wszędzie - czy naturalnej głupoty (sterowalności) Polaków?

 • franek-janek

  Oceniono 10 razy 6

  Dobrze ze wydrukowano tlustym drukiem ze to co uczeni redaktorzy GW wydedukowali z tego sondazu i co o nim pisza jest dziwne, czesto jest dziwne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX