Wałęsa "na minus zaskoczony" Noblem dla UE. "Mój Nobel to była walka"

Decyzja o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla UE negatywnie zaskoczyła Lecha Wałęsę. - Jestem przyzwyczajony do indywidualnych nagród, kiedy komuś dziękujemy za postawę, walkę, poświęcenie - mówił polski laureat Pokojowego Nobla w rozmowie z TOK FM.
- Jestem na minus zaskoczony - stwierdził Lech Wałęsa, po usłyszeniu informacji, że tegoroczną

Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Unii Europejskiej.

Jak mówił były prezydent, w rozmowie z reporterem TOK FM, sam jest przyzwyczajony do nagradzania indywidualnych osób, a nie organizacji. - Kiedy komuś dziękujemy za postawę, walkę, poświęcenie. Jednocześnie taka nagroda zachęca wyróżnionego do dalszej działalności, pokojowego przeobrażania świata. Mój Nobel to była walka, niebezpieczeństwo - wspominał Lech Wałęsa.

Według laureata nagrody z 1983 roku, przyznanie nagrody UE to symboliczny gest, który ma pomóc organizacji, która ma bardzo poważne kłopoty.

Wsparcie dla organizacji, bo ludzie wolno się zmieniają

Lecha Wałęsa sugeruje, że jeśli zmienił się charakter nagrody, to Komitet Noblowski powinien o tym jasno poinformować.

- Ponieważ ludzie są wolno reformowalni, to wspieramy nagrodą organizacje, które idą w dobrym kierunku. Unia Europejska próbuje pokojowo zmieniać Europę i świat. Ale bierze za to pieniądze. A indywidualny człowiek robi to dla idei - uważa Wałęsa.

Pokojowa Nagroda Nobla to oprócz prestiżu także pieniądze. W tym roku to ok. 930 tys. euro. - Unia ma takie pieniąchy, że nie dla pieniędzy ten Nobel - komentował z uśmiechem Lecha Wałęsa.

Nagroda za stabilizowanie

Nagroda dla UE to wyróżnienie za rolę, jaką organizacja odegrała w stabilizacji sytuacji w Europie. "Unia przeżywa obecnie poważne kłopoty gospodarcze i znaczne niepokoje społeczne. Norweski Komitet Noblowski chce skoncentrować się na tym, co uważa za jej najważniejszy skutek: udaną walkę na rzecz pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka" - napisano w komunikacie.

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, uznał przyznanie nagrody za "wielki honor dla UE i 500 mln jej obywateli".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Wałęsa "na minus zaskoczony" Noblem dla UE. "Mój Nobel to była walka"
Zaloguj się
 • sundragonnet

  Oceniono 14 razy 12

  Lechu byłby na plus zaskoczony,gdyby Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Dance albo Władysławowi Bartoszewskiemu ,czy Tadeuszowi Mazowieckiemu.Danka jednak leci na dwa końce i przewiduje się,że pretendować również może do Literackiej Nagrody Nobla.Jeszcze tylko z dwie trzy książki jej wydadzą i sprawa będzie wielce prawdopodobna.

 • maksimum

  Oceniono 12 razy 10

  Lechu jeszcze nie zakumal ze to Solidarnosc dostala nagrode a on byl tylko osoba odbierajaca.

 • czarnyhajer

  Oceniono 12 razy 8

  Bolek, daj mi od siebie odpocząć choć moment,

  Nie TY dostałeś Nagrodę Nobla, panie, idź pan w ch...

 • oryntagon

  Oceniono 8 razy 6

  Oj Bolek, Bolek.... Jaki ty śmieszny jesteś.

 • xymeon_x

  Oceniono 10 razy 6

  W dniu kiedy pokojową nagrodę Nobla dostał Obama - cała otoczka jaką miała ta nagroda zniknęła . Teraz to już jest nic nie znacząca nagroda przyznawana za nic przez wybiórczo na świat patrzących dziadków.

  Nie warto sobie nią głowy zaprzątać... Pokojowa nagroda Nobla jest doskonałym przykładem psucia marki ... zastanawiam się czy oni tą nagrodę losują ... grają w marynarza ?

 • costa3500

  Oceniono 3 razy 3

  Ten ćwierć-analfabeta pod pojęciem wynoszenia komunistycznych kabli ze stoczni uważa za walkę kit może wciskać moherom.

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 3

  Bolku, twój Nobel - to było oszustwo i zdrada Polaków na skalę światową - nie notowaną na przestrzeni wieków. Twój Nobel to były pieniądze JUDASZOWE z SB-ecji tzw. wygrana w Toto-Lotka.

 • lehoo

  Oceniono 1 raz 1

  I nie dziwota, że przegrał wybory o reelekcję, gdyż każdy miał już tego durnia dosyć.

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego Pan Prezydent Lecha Wałęsa Mędrzec Europy i Świata Jedyny Obaliciel Komuny Noblista Autorytet Światowej Sławy Wykładowca AMENT Nie jest kapitule noblowskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX