"Pomysł PiS? Rozdawać pieniądze. To prostackie. Jedyna alternatywa dla PO to Balcerowicz"

- PiS nie potrafi sformułować alternatywy innej niż PO, a właściwie ta alternatywa jest jedna: dawać ludziom więcej pieniędzy. To koncepcja dość prostacka. Prawdziwą opozycją wobec rządu wciąż jest obóz liberalny ze swoim nieformalnym liderem Leszkiem Balcerowiczem - mówiła Dominika Wielowieyska w przeglądzie prasy w "Poranku Radia TOK FM", odnosząc się do komentarza Piotra Skwiecińskiego nt. PiS-u.
Wielowieyska rozpoczęła od oceny ostatnich komentarzy publicystów nt. tego, że Tusk się zużył jako premier i że - po spadku poparcia dla PO i zniechęceniu w samej partii - czas na jakiś nowy układ rządzący. - Podchodzę sceptycznie do tych wszystkich ocen, bo Tusk we wczorajszych wywiadach zaprezentował się jako człowiek, który wie, czego chce. Myślę, że każdy z nas ma długą listę pretensji do Tuska. Ja też. Ale - realistycznie oceniając naszą scenę polityczną - wrócę do wyboru z kampanii: jakich dziś mamy liderów? Kaczyński, Miller, Palikot, Pawlak i Tusk. I za każdym razem, gdy będziemy sobie odpowiadać na pytanie, który z nich najlepiej się sprawdza, to ja odpowiadam: Tusk.

Prowadząca "Poranek Radia TOK FM" porównała dzisiejszą sytuację Platformy do sytuacji SLD sprzed ponad 10 lat. - Tak samo jak dobre parę lat temu, gdy SLD był silną partią i aspirował do rządzenia. Wtedy było jasne, że jedynym możliwym liderem w tych określonych wyborach jest Leszek Miller. Inna sprawa, że potem zawiódł. Polityka natomiast opiera się na silnych osobowościach i politykach, którzy potrafią przekonać do siebie sporą część wyborców. Dziś nadal jest to Donald Tusk - stwierdziła Wielowieyska.

- Zatem ta ofensywa i piątkowe wystąpienie Tuska - może nie porywające i szalone - może przynieść efekty - podsumowała i zacytowała komentarz Piotra Skwiecińskiego z dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Skwieciński zauważa, że Platforma odchodzi od klasycznego liberalizmu, co widać m.in. właśnie w planach przedstawionych przez premiera. Zakładają one coraz większą aktywność państwa w gospodarce. "Plan Tuska stawia w bardzo kłopotliwym położeniu Prawo i Sprawiedliwość. A to dlatego, że Platforma wchodzi w ten sposób na pole ostatnio coraz konsekwentniej zajmowane przez ugrupowanie Kaczyńskiego" - dodaje komentator "Rzeczpospolitej".

Wielowieyska: Jedyna alternatywa dla rządu to Balcerowicz. Wkrótce się odezwie

- Dlaczego? Dlatego że PO proponuje de facto większy udział państwa w gospodarce. Zgadzam się z Piotrem Skwiecińskim połowicznie. PO znów wchodzi na pole PiS, ale właśnie: znów - oceniła w przeglądzie prasy Wielowieyska, podając przykłady pomysłów m.in. Jana Krzysztofa Bieleckiego: wzmocnienie BGK, stworzenie spółki na użytek inwestycji, prywatyzowanie, ale nie w sposób tradycyjny... - Nie ma w tym nic nowego, to nowa odsłona - dodała prowadząca i dalej cytowała publicystę "Rzeczpospolitej": "Dlatego sądzę, że dla PiS bardzo ważne jest, by szybko wypracować odpowiedź na 'plan Tuska'. Odpowiedź przekonującą choćby w tym stopniu, co propozycja rządowa. (...) Ciężkie zadanie przed pisowskimi strategami".

- Bardzo ciężkie - zgodziła się Wielowieyska. I podsumowała: - PiS nie potrafi sformułować alternatywy gospodarczej innej niż PO, a właściwie ta alternatywa jest tylko jedna: dawać ludziom więcej pieniędzy. To koncepcja dość prostacka. Prawdziwą opozycją wobec rządu wciąż jest obóz liberalny ze swoim nieformalnym liderem Leszkiem Balcerowiczem, który na razie milczy. Ale mogą Państwo wierzyć moim informacjom: niedługo Leszek Balcerowicz się odezwie. I zakładam, że będzie wobec tych planów rządu - głównie programu "Polskie Inwestycje" - bardzo krytyczny.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (141)
"Pomysł PiS? Rozdawać pieniądze. To prostackie. Jedyna alternatywa dla PO to Balcerowicz"
Zaloguj się
 • bolek_z_motorowki

  Oceniono 182 razy 92

  Dawanie ludziom więcej pieniędzy to koncepcja prostacka i niegodna, natomiast zabieranie ich to koncepcja niezwykle wyrafinowana intelektualnie, szlachetna i wspaniała.

 • prof.miauczur

  Oceniono 184 razy 92

  Ach w kółko wraca "legendarny Balcerowicz"
  Legenda przed kryzysem - Państwa bałtyckie powinny być dla nas przykładem.
  Legenda w trakcie kryzysu - Państwa bałtyckie powinny być dla nas ostrzeżeniem.

  Taką wiedzę o ekonomii to mam i ja :D

 • bogoria11

  Oceniono 186 razy 82

  Faktycznie, pani Redaktor postradała zmysły i wierzy w bajki. Dlatego od dawna jej nie słucham w TOK FM. Porażająca hym hym...głupota? Pani Red wierzy, że w istocie akademik Balcerowicz był autorem swego planu, a nie Sachs. Jeśli tak nie było, to co z tzw. drugim planem Balcerowicza? Okazał się wydmuszką, bo Profesor jest niestety miernym profesorem: rozwalił nieboszczkę UW, skutecznie zmroził gospodarkę (po co?) na przełomie 1999/2000 a potem wziął był i uciekł. O nieszczęsnych reformach tandemu Buzek/Balcerowicz zamilczę. Teraz ten koryfeusz ekonomii robi za dzikiego lobbystę OFE, a mejstrim z GW i paru innych intelektualistów nadal wmawia nam, że Balcerowicz to głowa, że ho ho! A to jest niestety, tylko wydmuszka.
  Rządy Balcerowicza to byłaby dopiero komedia, AWS i TKM do kwadratu.

 • poppers68

  Oceniono 150 razy 44

  No tak - "rozdawnictwo PIS to propaganda PO" - jak czytam posty...
  No nie....
  7 lat wstecz to dla niektórych wieczność....
  A mam przypomnieć "pomysły" PISU?
  Nie , nie będę pisał po raz kolejny o tworzeniu nowych ministerstw takich jak Ministerstwo ds. Połowów Ryb dla 23 letniego "działacza" LPR z Darłowa....
  Przypomnę najnowsze wycie Pana Prezesa i jego Zuchów : " ROZDAĆ NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM REZERWY WALUTOWE POLSKI A ROSTOWSKIEGO ,KTÓRY MÓWI NAM "NIE" POD TRYBUNAŁ STANU!!!!!"
  "DODRUKOWAĆ PIENIĄDZE I DAĆ WSZYSTKIM ( RÓWNIEŻ BOGATYM ZWIĄZKOWCOM!!!"....

  No nieee....
  Trzeba jednak mieć trochę oleju w głowie.
  Mnie żadna propaganda - żadnej Platformy Obywatelskiej nie jest potrzebna.
  Wystarczy posłuchać Hofmana, Kaczyńskiego , mgr. etnograf -Szydło czy resztę tej zgrai....
  Wystarczy dobry słuch i odrobina logiki ( no o dobra pamięć : KTO WYDOIŁ BUDŻET PAŃSTWA NA LUKRATYWNE EMERYTURKI GÓRNICZE DLA NIBY-SOLIDARNOŚCI W 2006 ROKU?
  Papież Benedykt XVI ??????????

 • acid.jazz

  Oceniono 101 razy 41

  Tusk powinien wręcz namawiać Balcerowicza do wystąpienia. Jeśli tylko Balcerowicz wyjedzie ze swoimi prostackimi i betonowymi receptami, słupki poparcia dla Tuska natychmiast skoczą w górę.

 • jkredman

  Oceniono 99 razy 41

  prawdziwa jednoosobowa opozycja, a na jej czele gość tak liberalny że po przejęciu władzy zdemontował prawdziwie liberalne państwo Wilczka

 • koloratura1

  Oceniono 79 razy 39

  Balcerowicz, gdy się odezwie krytycznie o Tusku, raczej zrobi temu ostatniemu niemałą reklamę - wśród większości społeczeństwa...

 • sop3

  Oceniono 126 razy 34

  Balcerowicz juz dwukrotnie rozłożył Polskę-za Mazowieckiego i za Buzka-dajcie mu juz dalej w samotności snic swoje fantasmagorie ,,ekonomiczne".

 • krukpl

  Oceniono 44 razy 20

  Drodzy z Toku Fm z niewiadomych przyczyn :) forum nie działa w artykule o umorzeniu śledztwa wobec obrazy jp2 proszę o naprawienie tej zapewne usterki :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX