"Dziś wszyscy, poza katolikami, mają prawo do ochrony swoich uczuć religijnych"

- Sąd jakoś może reagować na obrazę innych grup. Brak reakcji jest w stosunku tylko do jednej - katolików - uważa Michał Karnowski. - To ważny wyrok. Miejmy jakiś punkt odniesienia, także żeby pewna grupa zawodowych obrażonych nie była tak aktywna - komentował w TOK FM Paweł Wroński. Dziś orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie podarcia Biblii przez Nergala.
Sąd Najwyższy zajmie się sprawą Nergala i kwestią, czy można zniszczyć Biblię, wykrzyczeć, że Kościół katolicki to zbrodnicza sekta, i nie przewidzieć, że obrazi się czyjeś uczucia religijne. Sporna sprawa dotyczy koncertu z 2007 roku, kiedy to Adam Darski, podczas zamkniętego koncertu w Gdyni wyrywał strony Biblii, nazwał ją "kłamliwą księgą". Filmik dokumentujący ten fragment koncertu trafił do sieci. O popełnieniu przestępstwa (obraza uczuć religijnych i znieważenie podmiotu czci religijnej) zawiadomił Ryszard Nowak. W 2011 Nergal został uniewinniony, ale oskarżenie wniosło apelację. Pytanie do Sądu Najwyższego skierował Sąd Okręgowy w Gdańsku, bo ma kłopot z rozpoznaniem apelacji.

Ryszard Nowak obraża moje uczucia religijne [BLOG]- Ten człowiek dla wielu przedstawicieli polskich elit jest bohaterem. Dziwi mnie to - komentował Michał Karnowski z "Uważam Rze".

- To bardzo istotne orzeczenie i może mieć wpływ na rozpatrywanie podobnych spraw, a mamy ich bardzo dużo. Miejmy jakiś punkt odniesienia, również dlatego, żeby pewna grupa zawodowych obrażonych nie była tak aktywna - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - Bardzo dobrze, że sąd zajmie się tą sprawą. Do sądu można kierować każdą sprawę, ważne, żeby sąd działał szybko i wydawał jednoznaczne orzeczenia - dodał Piotr Kraśko, szef "Wiadomości" TVP.

"Dobrze jest odwrócić kontekst"

Zdaniem Michała Karnowskiego, żeby dobrze ocenić tę sprawę, warto odwrócić konteksty. Każdy mógłby zadać sobie pytanie, jak zachowałby się, gdyby w podobny sposób potraktowano coś, co jest dla niego ważne lub święte. - I to jest odpowiedź - uważa publicysta.

- Ale czy sąd może wydać wyrok i zważyć skalę obrazy uczuć religijnych? - pytał prowadzący "Poranek" Tomasz Sekielski.

- To pytanie pada w kontekście tylko i wyłącznie katolików. Sąd jakoś może zareagować na obrazę wyznawców religii judaistycznej, niepełnosprawnych, ludzi chorych umysłowo, nauczycielki, dzieci. Brak reakcji jest w stosunku tylko do jednej grupy - katolików - argumentował Karnowski.

"Dlaczego w katolickim kraju ludzie obrażają Kościół? Red. Karnowski nie może zrozumieć..." [BLOG]

- To bardzo wygodne. Kiedy ktoś chce być artystą prowokatorem, to uderzy w katolików. Paru próbowało uderzyć w muzułmanów; wiedzą, że to jest niebezpieczne, i nie dotykają tematu. To nie są odważni ludzie - skwitował publicysta.

To trzeba rozważać w kategoriach estetycznych, a nie prawnych

- W Polsce katolicy są w zdecydowanej większości. Mówienie o tym, że są prześladowani, jest co najmniej dziwne - odpowiadał Paweł Wroński.

Jak mówił, żywiołem artystów jest prowokacja, a zachowanie Nergala powinno być oceniane w kategoriach estetycznych, a nie prawnych. - Mnie się te prowokacje nie podobają - dodał.

Ks. Sowa: "Nie bądźmy dziećmi. Jak ktoś poczuł się urażony zachowaniem Nergala, miał prawo o tym powiedzieć" >>

"Może niech sprząta ulice, ale kara musi być"

Michał Karnowski nie ustępował: - Dwa lata temu na procesji Bożego Ciała, kiedy ludzie idą w skupieniu, obok biega pan w stroju motyla i jeszcze jest uznany za bohatera. Wyobraźmy sobie, że na naszym intymnym życiu religijnym ktoś robi takie rzeczy. Doszliśmy do momentu, w którym wszyscy poza katolikami mają prawo do ochrony swoich uczuć religijnych - uważa.

- Uważasz, że osoba, która przebiera się za motyla, ma iść do więzienia? - dopytywał Sekielski. - Może niech to będą prace społeczne, niech sprząta ulice. W jakiś sposób powinien być ukarany - przekonywał Karnowski. - Jeśli umawiamy się, że jest ochrona pewnych uczuć, emocji i prawo się w ogóle tym zajmuje, to wtedy odnośmy to też do katolików. W ogóle proponowałbym, żeby chroniona była każda wspólnota, bez znaczenia na liczebność - mówił publicysta.

- Kiedy Sacha Baron Cohen był przebrany za ortodoksyjnego Żyda geja pod Ścianą Płaczu to go przegonili, rzucali w niego kamieniami, ale nikt go nie aresztował - zwrócił uwagę Wroński.

Czy przepis o ochronie uczuć religijnych powinien być zniesiony?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (158)
"Dziś wszyscy, poza katolikami, mają prawo do ochrony swoich uczuć religijnych"
Zaloguj się
 • babaqba

  Oceniono 373 razy 289

  Ale odjazd. Katolik kłamie w żywe oczy, tak jak Michał Karnowski, i robi to z jasnym czołem, bo wie, że tu jest Polska i go śmiechem nie zabiją. Wszędzie krzyże, tysiące nowych kościołów zamiast szpitali i przedszkoli, prawo pisane pod dyktando religijnych fanatyków, a on ciągle poszkodowany, bidaczyna. Prześladowany, psia jego mać... no i obrażany co krok. Że też rozum, rozsądek i przyzwoitość obrażane przez tego pana, nie zakwaczą cichutko z kącika. Już dawno wywiało je z tego kraju...

 • sir_fred

  Oceniono 270 razy 240

  To może sobie Karnowski te wasze intymne życie religijne uprawiajcie intymnie? Na przykład w kościołach a nie na ulicach czy w polityce.

 • rojberek

  Oceniono 228 razy 194

  Dlaczego prawo ma chronić wierzących a niewierzących już nie?
  Skoro ktoś twierdzi, że biblia to stek bajek dla dzieci to nikogo nie obraża tylko wyraża swój ateizm i sceptycyzm. I dlaczego chroniona jest większość a nie mniejszość?

 • rezun-one

  Oceniono 209 razy 163

  Katolik to święta krowa.
  Ile już było spraw o obrazę bzdurnych uczuć religijnych katolików?
  Można ponieść karę za obrazę nigdy nie istniejącego "świętego".

 • peter-123

  Oceniono 157 razy 133

  Jaka religia takie morale. I takie oszolomy jak Siekielski , Karnowski z ich plytkimi, prymitywnymi na sile populistycznymi pytaniami dorwali sie do prania mozgow spoleczenstwa.

 • marple_jane

  Oceniono 143 razy 131

  Ależ przed kim ma się bronić ta wielka rzesza katolików w Polsce?. Jest ich przecież ponad 90%?
  90% narodu i tacy słabiutcy?W Polsce ich tak gnębią,prześladują i atakują czy na obczyźnie?Brat Karnowski jakoś tak niejasno gada...Przed samymi sobą trzeba ich bronić?

 • obywatel7151

  Oceniono 116 razy 98

  Dawno nikt mnie tak nie zdenerwował jak redaktor Karnowski. Twierdzi, że to tylko katolicy są prześladowani!!!
  Co za kpina!!! twierdzi, że inni mają większe możliwości obrony, innych się nie obraża.
  Otóż właśnie innych się obraża, non stop. Tylko że robią to katolicy, to sprawa jest umywana.

  Żeby udowodnić kłamstwo redaktorowi Karnowskiemu, zaraz po Święcie Reformacji, składam doniesienie na prokuraturę, że pan Stanisław Dziwisz obraził moje uczucia religijne, jako ewangelika, nie tylko odprawiając okropne msze święte, ale także publicznie nazywając Karola Wojtyłę, tudzież Jana Pawła II "Ojcem świętym", kiedy jak wiadomo takim tytułem można nazywać jedynie samego Boga.!!!

  nie-katolicy ze mną !!! Póki jeszcze mamy w Polsce prawa!!!

 • tozawszeja58

  Oceniono 117 razy 95

  Tacy ludzie jak pan,p.Cejrowski czy ludzie związni z TT więcej szkodzą ,więcej niszczą Kościół....i odciągają ludzi od Boga swoimi wypowiedziami...

 • apas13

  Oceniono 56 razy 50

  Co ten koleś chrzani?! W polskim sejmie - katolicki krzyż. Katolicka indoktrynacja w każdej polskiej szkole, za kasę podatników. Kościół katolicki dostaje masę kasy z budżetu i chce jeszcze więcej. Komisja Przekretowa oddala mu to, co stracil oraz dużo więcej. Każda impreza państwowa czy samorzaowa z biskupem, księdzem, kapelanem. Ci ostatni "pracują" w kazdym szpitalu, w każdej jednostce wojskowj, w policji, w straży... Zwolnienia podatkowe, dotacje, utrzymywanie szkół i uczelni katolickich przez budżet, stawianie się ludzi kościoła ponad prawem i bezwzględne karanie tych, którzy mają inne zdanie. Prawo stanowione pod dyktando biskupów, wbrew opiniom "przypadkowego społeczeństwa". Zgniłe "kompromisy" miedzy elitami a kosciolem zamiast demokratycznej dyskusji... Ale Karnowskiemu i tak się wydaje, ze katolicy są prześladowani. Tabletki by jaies zaczął chłopak łykac, może by pomogło...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX