Żakowski do Olejnik: Monika, Monika, ja cię proszę...

- Monika, Monika, ja cię proszę - mówił Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM. - Skąd przekonanie, że międzynarodowa komisja ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej raz na zawsze skończy spekulacje o zamachu? - pytał dziennikarz koleżankę po fachu.
Monika Olejnik pisze w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" - Jedynym sensownym wyjściem jest powołanie międzynarodowej komisji, która zbadałaby katastrofę smoleńską. Być może ci, którzy po wtorku zaczęli wierzyć w zamach, zmieniliby zdanie - napisała dziennikarka, odnosząc się do wtorkowych rewelacji "Rzeczpospolitej" o śladach trotylu i nitrogliceryny we wraku TU-154. Doniesienia, choć zdementowane, wywołały burzę i lawinę oskarżeń.

Komisja potwierdzi zamach. Albo utwierdzi przekonanie o spisku

- Monika, Monika, ja cię proszę - mówił Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM. Skąd to przekonanie? - zastanawiał się publicysta podczas przeglądu prasy. - Albo komisja będzie składała się z wariatów i odkryje trotyl, gaz, mgłę, albo się domyśli, że one tam były i ogłosi coś takiego. I wtedy zwolennicy zamachu w niego uwierzą. Albo też komisja nie potwierdzi teorii zamachu i zostanie uznana za grupę mataczącą podobnie jak wszyscy inni, którzy tej teorii nie potwierdzają - mówił Żakowski.

Rozsądek nie wygra

- Trochę naiwności w życiu publicznym jest potrzebne. Ale nie łudziłbym siebie ani czytelników, że jak będzie komisja, to racjonalne wyjaśnienie zwycięży. Nie zwycięży. Jak nie zwyciężyło w śmierci generała Sikorskiego na Gibraltarze - dodał dziennikarz.

Od wtorkowej publikacji smoleńskie teorie o zamachu odżyły. Prawo i Sprawiedliwość po bardzo emocjonalnej reakcji na tekst Cezarego Gmyza nie przyjęło do wiadomości dementi redakcji i powołuje się na własne, "niezależne", badania, które potwierdzają informacje o śladach środków wybuchowych.

Wróblewski jak Clinton

"Rzeczpospolita" ze sprawy wycofuje się. Sprawca zamieszania - jak mówił Żakowski w TOK FM - Tomasz Wróblewski (redaktor naczelny dziennika - red.) oddał się do dyspozycji rady nadzorczej . - Ech, no tak trochę jak Clinton. Podaje się do dymisji, ale się nie zaciąga - ironizował Żakowski. - Już nie wiem, czy redaktor Wróblewski uważa, że popełnił kardynalny błąd, za który powinien zapłacić. Czy uważa, że okrył się niesławą jako redaktor i postanawia uwolnić swoje pismo czy też uważa tylko, że padł ofiarą czegoś - oskarżeń, pomówień - komentował ten ruch naczelnego Żakowski.

Jak pan strzelił ryfę, to trzeba spadać

- Wolałbym, żeby redaktor tak poważnego pisma miał jasność oceny tego, co zrobił po tylu dniach debat i refleksji. Panie redaktorze: albo pan ma rację i wtedy po co podawać się do dymisji i iść na urlop. Albo strzelił pan straszną ryfę i wtedy trzeba spadać po prostu, a nie oddawać się do dyspozycji - ocenił Żakowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Żakowski do Olejnik: Monika, Monika, ja cię proszę...
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 96 razy 82

  Ta "potrzeba" międzynarodowej komisji to kolejny HUMBUG pobożnych patriotów... Dla możliwie największego skompromitowania "TEGO PAŃSTWA", bo to był przecież klasyczny wypadek lotniczy tego rodzaju, jakich było już wiele i żadna komisja nie jest w stanie nic nowego wnieść do sprawy... ALE SHOW MUST GO... A co tam autorytet państwa. PO NAS CHOĆBY POTOP !

 • india2010

  Oceniono 95 razy 79

  Żakowski ma rację.Jak ktoś chce wierzyć w zamach to będzie wierzył i żadne komisje tego nie zmienią.

 • maj16

  Oceniono 82 razy 70

  Moim zdaniem Monika Olejnik wcale nie ma przekonania, że międzynarodowa komisja cokolwiek wyjaśni, ale ma pewność, że takie zgromadzenie ekspertów zapewni oglądalność/słuchalność mediom, w których pracuje. Prawdopodobnie tylko o to właśnie chodzi wielu dziennikarzom - zwiększenie oglądalności.

 • piciu67

  Oceniono 40 razy 36

  Najlepszym komentarzem do poglądu, że międzynarodowa komisja będzie w stanie przeciąć teorie spiskowe o zamachu, jest cytat z Ziemkiewicza: "Jeśli zamachu nie było, to i tak jest". Dla ułatwienia dodam, że on to pisze całkowicie na poważnie, bez cienia ironii.

 • qret1n

  Oceniono 36 razy 34

  Mnie martwi co innego. Wszyscy szarpią się o głupoty a prawie nic nie zmieniło się ani w procedurach, ani w prawie. Coś ucichło o bezpośrednio odpowiedzialnych. Zlikwidowano pułk i sprawa zakopana. Teraz czekać, aż wyczarterowany samolot się rozbije, powołają następny pułk i kupią samoloty. Nie będą już pamiętać co sie stało i powtórzą te same błędy. Katastrofa Casy pokazała, że Polak potrafi rozbić nawet najnowsze maszyny. W tym kraju jest pogarda dla procedur. Nikt jeszcze nie zrozumiał, że małe uchybienia kumulują się w tragiczne błędy.

 • peter-123

  Oceniono 58 razy 30

  Olejnik jest infantylna i w swojej dziennikarskiej, i jej dzialanosc dziennikarska to rola przekupka z Halii Mirowskiej. Intryga, sensacja , bufonada itd.To co on prawia to nic innego populizm i koniunkturalizm dla siebie.

 • dagny44

  Oceniono 35 razy 29

  A moze by tak częsciej przypominac zapisy z czarnych skrzynek.Co mamy robić-pytaja piloci.Prezydent jeszcze nie zdecydował-odpowiada gośc,który wszedl do kokpitu itd.itp.

 • wiechuta

  Oceniono 32 razy 24

  Czy red. Monika Olejnik ma już skład osobowy takowej komisji? Kto miałby typować jej członków i kto płacić za ich prace. Pani redaktor ten botoks podziałał niekorzystnie na umysł. Warto było?

 • imaman.pl

  Oceniono 25 razy 15

  Co ta blondynka-przekwitajaca stokrotka bredzi?Chce wygryzc polityka Hofmana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX