Śpiewak: Prawica nie wie, o co jej chodzi

- Ci, którzy formułują prawicową alternatywę, nie wiedzą, o co im chodzi. Ten ideowy konflikt jest pusty - uważa socjolog, prof. Paweł Śpiewak. Jego zdaniem agresja w polityce wywołuje u wielu osób poczucie zagrożenia. - Przez to są skazani na PO, partię, która jest całkowicie bierna - podkreślał w TOK FM.
- Mamy wojnę? - zapytał swojego gościa Grzegorz Chlasta. - Wojna jest, ale jakby przygłuszona marazmem - przyznał prof. Paweł Śpiewak. - Z drugiej strony to jest tak, że każdy ma swoje problemy: a to ze szkołą, a to ze służbą zdrowia, z podatkami, z samochodem. Wydaje mi się, że to te sprawy wypełniają nasze życie, a nie kwestia, czy był zamach, czy nie - uważa socjolog.

Prof. Śpiewak nie ma przy tym wątpliwości, że publikacja "Rzeczpospolitej" o trotylu na wraku tupolewa była kompromitacją. - Ten stopień nieodpowiedzialności w uprawianiu dziennikarstwa powinien być karany wykluczeniem z zawodu - mówił.

Ludzie są skazani na całkowicie bierną PO

Obecny poziom niechęci między frakcjami politycznymi, prof. Śpiewak porównywał do nienawiści między endekami a piłsudczykami. - Ten poziom agresji w polityce przekłada się na rodzaj agresji międzyludzkiej. Mieliśmy bardzo ostre konflikty polityczne na początku lat 90., ale nie były tak spolaryzowane jak w tej chwili - opisywał socjolog.

W PiS o trotylu: Miało być bez emocji. Prezes nie wytrzymał >>

Jego zdaniem cała sytuacja prowadzi do paraliżu, a część Polaków po ostatnich słowach Jarosława Kaczyńskiego znów może mieć poczucie zagrożenia. - Ludzie się boją tego typu tez, bo to powtórka z czasów rządów PiS, kiedy agresja słowna była bardzo duża. W ten sposób są skazani na poparcie dla PO, która jest klasyczną partią władzy. Partią, która nic nie robi, nie ma żadnych propozycji i jest całkowicie bierna - mówił w "Popołudniu Radia TOK FM".

Konflikt między "Polakami" a "turystami"

Prof. Śpiewak uważa, że kwestia Smoleńska jest tylko jednym z elementów konfliktu. - On tak naprawdę dotyka wszystkiego - przekonywał.

- Oni mają swoich prozaików, poetów, historyków, specjalistów od katastrof lotniczych. W tym kraju został wykopany bardzo głęboki rów - mówił socjolog.

- Główny zarzut polskiej prawicy wobec nie wiadomo kogo, "drugiej strony", jest taki, że niszczy się "ducha polskiego". I to jest podniesione do rangi podstawowej - opisywał.

- Prof. Andrzej Nowak i wielu innych mówi, że to jest nie tyle konflikt między dwoma formacjami kulturowymi i politycznymi, a konflikt między Polakami a turystami. Oni są oczywiście Polakami. Pozostali to ludzie zbędni, niepotrzebni - na pewno obcy. To jest też odmowa rozmowy. Trudno o Polsce rozmawiać z turystą - przytaczał gość TOK FM.

Zwrócił jednak uwagę na pewien szczegół. Uznając takie nazewnictwo, turystów w Polsce byłoby ok. 70 proc. mieszkańców.

Smolar: Więcej osób uwierzy w zamach. To osłabi i zdestabilizuje władzę [WYWIAD]

To pusty konflikt

- Będzie eskalacja emocji? - pytał Chlasta. - Paradoksalnie - myślę, że nie. Kwestie życiowe będą o wiele silniej nasze emocje organizować - przewiduje prof. Śpiewak.

Jego zdaniem obecny konflikt ideowy jest pusty. - Ci, którzy formułują prawicową alternatywę, nie wiedzą, o co im chodzi. Za tym nie stoi realny konflikt społeczny, regionalny albo instytucjonalny. Za tym stoją idee o nieokreślonym charakterze - uważa socjolog.

Posłuchaj całej rozmowy:Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Śpiewak: Prawica nie wie, o co jej chodzi
Zaloguj się
 • rot.leszek

  Oceniono 32 razy 28

  "Oni maja swoich prozaikow , poetow, historykow , specjalistow od katastrof lotmniczych" - .. i to w jednej osobie A Macierewicza

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 22 razy 20

  No i podniósł mi ciśnienie...
  Panie Śpiewaku !...JAKA P R A W I C A ?....ta pogięta BOLSZEWIA ?...
  ok.... a ja jestem piękną dziewicą...chodźmy panie Śpiewak pofiglować...

 • totapis213

  Oceniono 20 razy 16

  Hołota z PiS marzy o kolejnych przegranych wyborach,gdyby przez przypadek wygrali musieli by coś robić,a tak mają darmowe utrzymanie przez kolejną kadencję jadąc na katastrofie.

 • ciemnyludd

  Oceniono 24 razy 16

  Szkoda że prawica nie wie...., A przecież profesor Śpiewak taką ładną nazwę dla państwa pod rządami PIS wymyślił.... ...."CZWARTA RZECZPOSPOLITA"....Przez dwa lata pożarła wszystko dookoła.....ALE Z PRZEJEDZENIA ZDECHŁA...

 • milorex10

  Oceniono 16 razy 12

  Prawica lubi robić szum bogoojczyźniany. Do rządzenia obecnie nie jest zdolna, gdyż odwykła. Poza tym Prezes wyrzucił ze swego folwarku mnóstwo wartościowych ludzi. Pozostali tylko wierni ale za to mierni. Z nimi można zorganizować kolejną miesięcznicę i trochę polamentować. Do lamentów stworzony jest Błaszczak. Gdy coś mówi, wychodzi mu jakby łkał. Urodzona płaczka. Inni klepią wyuczone formułki, nie wchodząc głębiej w sens tego co mówią. Wychodzi bezsens. I tak do najbliższych wyborów, na ciepłej posadce w parlamencie. A potem jeszcze raz. A Polska tonie.

 • depepoz

  Oceniono 20 razy 10

  PO jest w rzeczywistości partią bezwładzy. Lata rozrób Kaczyńskiego, Macierewicza oraz ich piewców i żadnej reakcji poza kilkoma zdawkowymi wypowiedziami premiera. Ścigano, sądzono chłopaka, który podrobił legitymację studzenką, a tych drani rozwalających kraj nikt nie śmie ruszyć. Stada gamoniowatych prokuratorów, niedouczonych sędziów, strach przed klerem, obrazki "zielonej wyspy" itd., byle tylko tkwić przy władzy, bo "wicie, rozumicie"...

 • zawsze_prawdziwy

  Oceniono 11 razy -5

  banda PO kochana przez Śpiewaka za to wie o co jej chodzi... o kasę:)))

 • peter-123

  Oceniono 26 razy -14

  Spiewak tez czesto nie wie o co chodz,i i staje sie socjologicznym blaznem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX