"Z żalem patrzę na rolę Kościoła" - Norman Davies w TOK FM

Prof. Norman Davies jest przekonany, że w kraju, gdzie widać głęboki podział i wzajemny brak zaufania, pojawia się pole do działania dla "władzy moralnej". - Tego nie widzę. Z żalem patrzę na rolę Kościoła - mówił w "Poranku Radia TOK FM".
Norman Davies został uhonorowany w Święto Niepodległości Orderem Orła Białego, później wziął udział w prezydenckim marszu "Razem dla Niepodległej". - Ta inicjatywa to bardzo zdrowy pomysł - ocenia.

Mamy jedną Polskę

Zdaniem prof. Daviesa mówienie o "dwóch Polskach" to tylko retoryka. - Z tego, co widzę, jest jeden naród, w którym są różne poglądy, ale nie ma podziału na pół. Jest tylko jeden element, który wojuje i otwarcie atakuje ten obecny porządek - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Historyk przyznał przy tym, że w Polsce grupa kontestująca jest bardzo duża. - Awantury to nic nowego. Na całym świecie zawsze jest margines, różne agresywne grupy; ludzie, którzy prawie zawodowo dołączają się do każdego manifestu. W Polsce jednak grupa, która nie zgadza się z obecnym porządkiem demokratycznym, to 25-30 procent, bardzo duża - mówił.

"Z żalem patrzę na rolę Kościoła"

- Każdy naród ma ludzi gorzkich, niezadowolonych. Problem brzmi: dlaczego tylu ludzi to kupuje? Dlaczego tyle osób wierzy w te zupełnie absurdalne rzeczy? Tę całą herezję smoleńską? - pytał prof. Davies.

Brzeziński: Rosji zależy, by Smoleńsk dzielił Polaków, ale te bzdury o zamachu? Wstrętne >>

Jego zdaniem w Polsce brakuje zaufania, a władzy brakuje autorytetu, co ma związek ze spuścizną po PRL. Prof. Davies jest przekonany, że w kraju, gdzie widać głęboki podział i wzajemny brak zaufania, pojawia się pole do działania dla "władzy moralnej". - Tego nie widzę. Z żalem patrzę na rolę Kościoła - mówił w TOK FM.

Jeśli zabraknie sensacji, gorączka opadnie

Zdaniem prof. Daviesa zachowanie PiS jest absurdalne i nie ma nic wspólnego z zasadą pozytywnej krytyki, jaką powinna stosować opozycja. - Nie ma wymiany poglądów, jest bardzo mało pozytywnych propozycji. Biedny rząd próbuje funkcjonować bez pomocy opozycji - mówił historyk.

Jak stwierdził, prasa anglojęzyczna widzi kłótnię w Polsce, ale zupełnie nie rozumie jej podstaw. Polskie stosunki między formacjami politycznymi porównał do zachowania brytyjskich polityków. - Premier i lider opozycji ramię w ramię składają wieniec. To jest symbol, że obie partie akceptują istniejące państwo, i każdy to widzi - opisywał.

Prof. Davies jest przekonany, że nastroje polityczne się uspokoją. - Ta gorączka spadnie tak szybko, jak powstała. Jest grupa, która sztucznie pompuje tę gorączkę, i co kilka miesięcy będzie im potrzebna jakaś sensacja. Jeśli jej nie będzie, gorączka spadnie - mówił w "Poranku".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (105)
"Z żalem patrzę na rolę Kościoła" - Norman Davies w TOK FM
Zaloguj się
 • safelogica

  Oceniono 324 razy 268

  Szanowny Pan Profesor jest zawiedziony stanowiskiem Kościoła???
  Wielu komentatorów, w tym Pan Profesor, raczy nie zauważać, iż nie spuścizną PRL jest brak zaufania obywateli do Państwa lecz jest to pokłosie działań Kościoła właśnie.
  Kościół jeszcze przed zaborami prowadził w Polsce jawnie antypaństwową politykę.
  Zarówno w czasie zaborów, w ttrakcie obu wojen, oraz w latach 1918-1939 a także po 1945 do dzisiaj prowadził intensywne działania niszczące nie tylko stosunki Polak - władza ale także Polak -Polak.
  Obecnie Kościół, mimo iż otrzymał od Państwa, kosztem obywateli wielki majatek, wielomiliardowy, w dalszym ciągu konfabuluje o swoich stratach i niedosycie otrzymanym majątkiem.
  Kosciół w Polsce zainteresowany jest niskim poziomem edukacji, słabą wymianą informacji, dezintegracją społeczeństwa, rozwarstwieniem. Kosciół nie kryje tego.
  To jest rak na narodzie i rak Państwa.
  Nawet jeżeli Kościół zabierze już wszystko co materialne to nadal nie odpuści.
  panie Profesorze, śmiało prosze tą tezę zbadać i wyniki ogłosić.

 • white_lake

  Oceniono 246 razy 232

  gorączka nie spada, bo, niestety, co kilka miesięcy pojawia się "sensacja", dmuchana przez media, która podgrzewa nastroje, tak jest od 6-7 lat
  kościół swoją drogą, ale media też mają dużo na sumieniu

 • aldisek

  Oceniono 238 razy 182

  Matole, to Pan Prezydent RP, nie jakiś komoruski. Jeśli masz jakiś żal do Pana Prezydenta, to podpisz się własnym imieniem i nazwiskiem. Bo podpisanie sie tylko ksywą to objaw twego normalnego tchórzostwa. Marek Miller z Gdańska

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 190 razy 170

  te 30% otumanionych nawet tutaj chce sie przedrzec..
  brawo panie profesorze!

 • laseczka.galby

  Oceniono 154 razy 136

  Co pismatołki? Boli, że nie macie po waszej stronie nikogo inteligentnego, mającego własne zdanie, który nie liże tyłka prezesa tak jak wy? Pogrążacie się coraz głebiej w łajnie razem ze swoim ukochanym przywódcą.
  Banda sekciarzy.

 • kat-kk

  Oceniono 159 razy 125

  Czy wie ktoś, w których kościołach odbywają się msze za obecność trotylu w samolocie?Przyjechałem z zagranicy i jestem troszkę zdezorientowany.

 • epupecki

  Oceniono 147 razy 109

  To przecież widać gołym okiem. Kościół Katolicki szkodzi Polsce. Gdy Polacy wyzwolą się z pęt watykańskich zrozumieją jaką szkodę wyrządzili nam wybierając Karola Wojtyłę papieżem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX