"Nie bagatelizujmy. To się może rozwinąć w bardzo niebezpieczny ruch" - publicyści o marszu narodowców

- Ich hasła są szokujące. Nie bagatelizowałbym tego, co się stało. Spójrzmy szerzej - w Europie odradzają się nacjonalizmy - komentował Roman Imielski. - Ci młodzi ludzie nagle się obudzą z poczuciem, że stracili kilka lat na czymś szalenie jałowym - uważa z kolei prof. Michał Komar. Narodowcy chcą "obalić republikę".
Święto Niepodległości mijało spokojnie, aż do rozpoczęcia prawicowego Marszu Niepodległości. Płonące race i cegły poleciały w stronę policji, ta użyła gazu łzawiącego i na kilkadziesiąt minut wstrzymała Marsz. Na koniec, podczas wiecu na Agrykoli, przed tłumem wystąpili m.in. szef ONR Przemysław Holocher, Artur Zawisza, Krzysztof Bosak i Robert Winnicki, prezes Młodzieży Wszechpolskiej. Ten ostatni zapowiedział powstanie Ruchu Narodowego, który "ma dążyć do obalenia republiki". - Budujemy siłę, której tak bardzo boją się lewaki i pedały! - mówił wzburzony do mikrofonu.

Ma także powstać Straż Niepodległości. Co się działo na ulicach Warszawy 11 listopada - czytaj więcej >>

"Nie bagatelizowałbym tego, co się stało"

- Te hasła są szokujące. Skupienie kilku grupek pod jednym parasolem może dać początek do rozwinięcia się w bardzo niebezpieczny ruch - komentował w TOK FM Roman Imielski z "Gazety Wyborczej". - Ruch Narodowy jest wzorowany bezpośrednio na faszyzującym Jobbiku. Wiemy, czym się kończy tworzenie takich Straży. Jobbik ma taką, zajmuje się terroryzowaniem romskich wiosek, Złoty Świt terroryzuje dzielnice imigrantów - opisywał.

- Nie bagatelizowałbym tego, co się stało. W Europie odradzają się nacjonalizmy, węgierski Jobbik ma 10 procent w parlamencie. Ksenofobiczne partie zyskują w krajach, gdzie byśmy nawet nie pomyśleli, jak np. w Holandii - wyliczał dziennikarz.

Roman Giertych o organizatorach Marszu Niepodległości: Nieudolni >>

Trzeba tłumaczyć, dlaczego demokracja jest lepsza od totalitaryzmu

Prof. Michał Komar z Collegium Civitas uważa, że obecna sytuacja to zadanie dla systemowej pracy państwa. - Od 20 lat promowano ideę, że demokracja sama się zorganizuje. Państwo zaniedbało pracę z młodzieżą, teraz powinno się zastanowić nad programem wychowania dla demokracji - mówił.

- Trzeba wyjaśniać, dlaczego system demokratyczny daje ludziom większe szanse niż te totalitarne pomysły, które znajdują się w hasłach Młodzieży Wszechpolskiej, ONR itp. Te hasła to są sny niemożebne do spełnienia, ale wolałbym tym młodym ludziom oszczędzić doświadczenia, w którym nagle obudzą się i zorientują, że stracili kilka lat na czymś szalenie jałowym, a wyciskającym z nich wszystkie marzenia, nadzieje i energię - komentował Komar.

Młodzi mają to do siebie, że są skrajni

Paweł Fąfara z "Polski the Times" studził nastroje: - Byłbym daleki od budowania poczucia wielkiego zagrożenia. W młodości jest duże pole dla skrajności. Także hasła "Krytyki politycznej" są czasem takie, że włosy na głowie dęba stają - ocenia dziennikarz.

Fąfara zgodził się, że głównym kluczem do unikania niebezpiecznych poglądów jest edukacja. Druga sprawa - nie mniej ważna - to życiowe możliwości, jakie mają przed sobą młodzi ludzie.

- Czy rządzący zrobili wystarczająco dużo reform i zmian, żeby ci ludzie w momencie, kiedy wchodzą na rynek pracy, nie musieli wyjeżdżać za granicę? A kiedy zakładają rodzinę, żeby nie musieli zastanawiać się, czy będzie ich stać na żłobek, czy przedszkole. Im więcej tu zrobimy, tym lepiej. Wtedy ci młodzi ludzie będą mieli mniej powodów do radykalizowania, bo po prostu będą chodzić do pracy - uważa Fąfara.

Po Święcie Niepodległości - jaki jest współczesny patriotyzm? [DEBATA TOK FM]

Czy czujesz się zaniepokojony wielotysięcznym marszem skrajnej prawicy?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (34)
"Nie bagatelizujmy. To się może rozwinąć w bardzo niebezpieczny ruch" - publicyści o marszu narodowców
Zaloguj się
 • jo_laska_nebeska

  Oceniono 44 razy 30

  ""Nie bagatelizujmy. To się może rozwinąć w bardzo niebezpieczny ruch"

  Niestety. ZA DŁUGO TO BAGATELIZOWALIŚMY. Rozgrzeszanie tych "patriotów" jest co najmniej nieodpowiedzialne, a w wielu ustach niebezpieczne. Ta młodzież nie ma ŻADNYCH IDEAŁÓW! Chyba, że ideałem można nazwać ZADYMĘ. Bo tylko o to chodzi. Nam wszystko wolno! A jak się próbuje jakoś "utemperować" no to jest to zamach na wolność słowa. ICH WOLNOŚĆ SŁOWA bo - NAM MOŻNA WSZYSTKO! Korzystają z tego tacy jak Zawisza, nawołując ich, żeby walczyli o tę "wolność" To taki Jaruś-bis.... Ma o wiele mniejsze możliwości, ale... PiS JESZCZE NIE CHWYTA ZA KAMIENIE tylko ewentualnie pali kukły, zdjęcia i nazywa wszystkich zdrajcami. Młodzi - w myśl zasady - nam wszystko wolno, posługują się sprawniej kamieniami, racami, petardami, koszami na śmieci ... niż słowem. Bo ich zasób słów jest ubogi. Podwórkowy, a właściwie uliczny. U nich na podwórku czy ulicy homoseksualista to normalnie pedał, lesba... w takich warunkach się wychowali i taki język przejęli od pozostałych kumpli. No i oczywiście psa trzeba bić-zabić...bo zagraża! Od ścigania za narkotyki, za kradzieże, po mandaty i wreszcie ZA ZABRANIANIE ŻYCIA JAK MŁODZIEŻ CHCE. "Pies" (a przez niego rządzący) ZABRANIAJĄ! Dla nich nie ma respektu ani dla państwa, ani dla rządu, a tym bardziej dla prawa. Ograniczanie praw w internecie! ICH PRAW. Nie ogólnych, przyjętych i obowiązujących, tylko ICH PRAW. Bo i tu panuje zasada - WSZYSTKO WOLNO!. Ta młodzież żyje od rozróby do rozróby. Od zadymy do zadymy. Od ustawki do ustawki. Dopiero wtedy "życie jest piękne". No i jest się czym chwalić, jest o czym rozmawiać. No a dokopanie PSOM, to już bohaterstwo. Nie róbmy z nich na siłę patriotami! Ich "patriotyzm" to puste słowa, sprowadzające się do "walki" z "żydami i pedałami". Nie rozgrzeszajmy ich mówieniem, że są biedni bo nie mają pracy! Oni jej nie szukają! Nie mają "czasu" na pracę! Można "pięknie żyć" nie pracując. Praca jest dla frajerów! Większość z nich to zwykli smarkacze, chuligani, znający historię nie ze szkoły tylko od kumpli.... łatwo więc jest im wmówić wszystko. Nie przeżyli wojny, za młodzi, żeby pamiętać walkę o wolność, o Solidarności dowiadują się z internetu, z portali gdzie Wałęsa to Bolek. Nie mają autorytetów - no chyba, że ten najsilniejszy, najcwanniejszy, "światowy" bo zaliczył parę ZK. Łatwo taką młodzież "zbajerować" (tak jak to robi m.in. Zawisza). Wystarczy pozwolić na wszystko, pokazać cel i wrzeszczeć - NIE DAJ SIĘ! BIJ! BO JESTEŚ CZŁOWIEKIEM I MASZ SWOJE PRAWA! No i jest fajnie, wesoło, adrenalina buzuje, testosteron też, a wspomagane "prochami", piwkiem....robią z nich "bohaterów".... Silnych.. nikt im nie podskoczy, nie ma mocnych .... a gazety pokażą zdjęcia.. i jeszcze napiszą, że to "młodzież walcząca".... tylko pytam.. o co oni walczą? Żeby Hitler odżył? No bo zrobiłby porządek! Mądry był - żydów, homosiów do gazu i czystość rasy była! A teraz co? Tyle "tej hołoty"! Dla nich się robi ciaśniej,a przecież oni "biali", prawdziwi POLACY! ...
  Rozejrzyjcie się wokół siebie, wy wszyscy, co ich "rozgrzeszacie".... Pełno tej "sfrustrowanej" młodzieży... Tylko nie są sfrustrowani brakiem pracy i "perspektyw życiowych" (to akurat mają w d.... ) SĄ ZNUDZENI! SĄ ZNUDZENI "BEZCZYNNOŚCIĄ"! NIC SIĘ NIE DZIEJE!... i kiedy pada hasło USTAWKA! BIJ PSA, PEDAŁA, ŻYDA.... życie nabiera tempa i koloru! Tu kamieniem, tam petardą, coś się pali, szkło leci... krew leci... FAJNIE!! ŻYCIE JEST PIĘKNE!

 • oswiecony19

  Oceniono 37 razy 23

  W Warszawie prawicowa hołota rzuca kamieniami, a my w Poznaniu wcinamy rogale (z unijnym certyfikatem) i bawimy się jak europejczycy w ten sposób: epoznan.pl/news-news-36421

 • konigin

  Oceniono 29 razy 19

  Bagatelizowac czy ignorowac tego nie mozna, bo to tylko te indywidua jeszcze bardziej rozzuchwali. Wzorem sluzb niemieckiech inwigilowac na kazdym kroku.

 • villk

  Oceniono 19 razy 15

  juz sie wypowedzialem

  villk.blox.pl/2012/11/brukowanie-faszyzmem-polskich-ulic.html
  czy tu
  www.tokfm.pl/blogi/villk/2012/10/polski_faszyzm_/1
  Precz z faszyzmem , precz z głupota , precz z ideologiczna manipulacja psełdo patryiotów

 • india2010

  Oceniono 20 razy 12

  Dlaczego faszystowskie oszołomy są w naszym kraju bezkarne?Niska szkodliwość społeczna?

 • kamilakarabasz

  Oceniono 22 razy 12

  Zakładam, że ONR jest skutecznie inwigilowany, więc odpowiednie służby zareagują, gdy będzie taka potrzeba. Teraz policja powinna wyłapać tych dziarskich rumianych chłopców, których energia rozpiera. Trzeba koniecznie wprowadzić instytucję zorganizowanych prac społecznych. Wtedy dzielni chłopcy, jak już skończą machać łopatą, to po pracy będą sprzątali ulice, budowali ścieżki rowerowe, sadzili drzewka i generalnie dbali o to, by nam się wszystkim żyło miło i przyjemnie.

  Jeśli w Polsce faszyzm zyska choć cień szansy na realne zaistnienie w polityce, to cała odpowiedzialność spadnie na Kaczyńskiego. Faszyzm w takim kraju jak Polska - koszmarna wizja. Pocieszające jest jednak to, że później będzie jakaś Norymberga, że będzie jakiś Mossad. I znajdą Kaczyńskiego, choćby się ukrył na najtajniejszej z tajnych dacz Putina.

 • oswiecony19

  Oceniono 19 razy 9

  Jak rozpoznać "prawdziwego Polaka"? Jeżeli kocha zmarłych i pogardza żywymi, to musi być zwolennikiem PiS-u lub z PiS-u! To całkiem proste...

 • oswiecony19

  Oceniono 13 razy 7

  Oczy Ci się otworzą! Kościół jest organizacją przestępczą.Dowody!!! - Prawdziwe oblicze kościoła cz.1,2,3,4 youtu.be/-1bDd-pceF4

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX