Więcej osób nie wyklucza zamachu, a PiS spada w sondażach? "PiS nie ma tej wątpliwości na własność"

Prof. Wojciech Łukowski uważa, że wątpliwość w sprawie Smoleńska jest rozproszona w społeczeństwie. - Ona nie jest własnością PiS. To jest też kwestia wątpienia, a nie dramatycznej, histerycznej pewności i radykalnych tez, jakie stawia PiS - tłumaczy socjolog w rozmowie z TOK FM.
Sondaż przeprowadzony po publikacji "trotylowej" pokazał spadek notowań PiS o 6 pkt proc. (do 23 proc.), co oznacza powrót do pozycji sprzed ofensywy merytorcznej tej partii. Jednocześnie po publikacji "Rz", osób które nie odrzucają tezy o zamachu przybywa - wg sondaży najnowszych 36 proc. ankietowanych nie odrzuca takiej możliwości. Dlaczego wątpliwości w społeczeństwie rosną, a ostry w tej kwestii PiS traci?

Smolar: Więcej osób uwierzy w zamach. To osłabi i zdestabilizuje władzę [ROZMOWA]

Według socjologa prof. Wojciecha Łukowskiego, trzeba zwrócić uwagę, że wzrosła liczba osób, które dopuszczają do siebie wątpliwość, niekoniecznie tych, którzy są pewni zamachu. - To jest kwestia pewnego wątpienia, a nie dramatycznej, histerycznej pewności i radykalnych tez, jakie stawia PiS - tłumaczy w rozmowie z TOK FM.

Wątpliwość jest rozproszona

Prof. Łukowski uważa, że wątpliwość w sprawie Smoleńska jest rozproszona w społeczeństwie. - Ona nie jest własnością PiS. To nie jest taka prosta zależność, że ktoś kto wątpi w przebieg katastrofy od razu musi być fanatycznym zwolennikiem PiS - mówi nam socjolog.

Jak podkreśla, zapewne w ocenie PiS zaważyły także inne czynniki.

Ile można?

W "Poranku Radia TOK FM" Tomasz Lis powiedział, że "za 40 dni ludzie znów zapomną, jaki jest Kaczyński. I zacznie rosnąć". Ile jeszcze będzie fal PiS merytoryczny-PiS emocjonalny?

- Jest już pewien rodzaj zmęczenia. Wiarygodność i trwałość pewnej partii politycznej mierzona jest tym, że ma jakąś obliczalną koncepcję na politykę. A taka zmienność może osłabiać notowania PiS - mówi prof. Łukowski.

- Ale jest dużo jeszcze innych okoliczności, które mogą sprawiać, że PiS będzie rosło - zaznacza socjolog. - Wszystko wskazuje na to, że PiS ciągle jest w przedziale 20-28 proc. - ocenia. Jego zdaniem, powtarzana opinia, że PiS ma 30 proc stałego elektoratu może być zawyżona.

Dlaczego urosło PO?

W tym samym sondażu Platforma Obywatelska skoczyła o 7 pkt. proc. do góry osiągając poziom 34 proc. - Okazuje się, że działa taka strategia niereagowania, niewchodzenia w konflikt z PiS - komentuje prof. Łukowski.

Sprawy negocjacji budżetowych w UE też nie pozostały bez wpływu. - Ludzie widzą, że jak nie dostaniemy tych pieniędzy, będziemy mieli poważne kłopoty. A partią, która przy wszystkich zastrzeżeniach i niechęci do niej, jakoś tam gwarantuje, że w miarę spokojnie przeżyjemy następnych kilka lat, jest po prostu PO. To jest takie letnie poparcie, ale jest - opisuje.

- Pamiętajmy jednak, że to są tylko sondaże - podsumowuje socjolog.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
Więcej osób nie wyklucza zamachu, a PiS spada w sondażach? "PiS nie ma tej wątpliwości na własność"
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 108 razy 88

  Organizować zamach na prezydenta uważanego na świecie za pajaca po "występach" w Gruzji i "na salonach" Unii Europejskiej, W PRZEDDZIEŃ nowych wyborów (gdzie były zerowe szanse na reelekcję) i do tego NA WŁASNYM TERYTORIUM z RYZYKIEM SKANDALU BEZ PRECEDENSU W CAŁEJ HISTORII ŚWIATA, doskonale wpisuje się w polską tradycję UWAŻANIA ROSJAN ZA IDIOTÓW... Jak widać po sondażach nam z tym dobrze, wota z Tupolewa już zdobią Częstochowę, Kościół odprawia mszę za mszą za "poległych".... ALE NAJGORSZE ŻE POWOLI PRZYZWYCZAJAMY SIĘ DO TEGO ŻE STAJEMY SIĘ POWOLI DOMEM WARIATÓW

 • saidakbar

  Oceniono 64 razy 50

  POWTARZAM ZAMACH BYŁ!!!!!!!!!! RUSEK KAMIENIEM RZUCIŁ W SAMOLOT I SZYBKO BRZOZĄ GO PIERDYKNĄŁ W SKRZYDŁO DO TEGO MOBILNĄ MGŁĘ ROZSIAŁ ŻEBY SIĘ POGUBILI A PÓŻNIEJ INNY RUSEK STRZELAŁ DO NICH Z KORKOWCA!!!!!!! SAM WIDZIAŁEM

 • hans_close

  Oceniono 50 razy 40

  Moim zdaniem ostro urosło PO, ponieważ Tusk wreszcie stanowczo odpowiedział Kaczyńskiemu i tym samym dał sygnał wyborcom, że nie siedzi w kącie zastraszony (winny). Moim zdaniem metoda na "grzeczne siedzenie w kącie" i nie reagowanie na ewidentne działania antypaństwowe Kaczyńskiego jest fatalna w skutkach, ponieważ uwiarygadnia oszczerstwa PISowców i sugeruje, że "siedzą w kącie" ponieważ mają coś za uszami.

 • facet1

  Oceniono 40 razy 26

  Psiorki powinni zmienić psychiatrę-obecny im nie pomaga. Za takie dzielenie Narodu, zdelegalizować tę namiastkę partii politycznej.
  catch22

 • mkelektryk

  Oceniono 23 razy 19

  Czy któryś z tych profesorków tak pięknie się wypowiadających , uświadomi głośno i dobitnie społeczeństwu, że polityka PIS nie ma nic z polityką alternatywnej partii dążącej do władzy i chcącej poprawy życia milionów. Gra cały czas przecież toczy się o kasę !!!. Czym by był dzisiaj PIS, jakby brakło dotacji rządowej, kto by go finansował?. Przecież wiadomo od dawna, że większość elektoratu to starsi zgorzchniali ludzie, którzy już dzisiaj są nie reformowalni politycznie i nie ( przynajmniej większość z nich ) są wstanie utrzymać partii na takim poziomie ( chodzi oczywiście o wolne datki ) .Większość tych ludzi nigdy nie pojedzie autostradą nad morze, nie pójdzie na mecz na nowym stadionie i nie zamieszka w 5 gwiazdkowym hotelu, ale działacze PIS tak !!!!. Czyż to się nie opłaca, mieszać starszym ludziom w głowach, agitować nowe kadry karierowiczów gotowych na każde skinienie robić, mówić to czy tamto, nie w ramach ideologi lecz mamony. Prawda niestety jest taka, na szczyt trafia się trudno, ale z tego szczytu jeszcze trudniej zejść.

 • patrzy-kat

  Oceniono 25 razy 19

  Zalozmy ze to byl zamach. W takim wypadku byl to istny majstersztyk. Wybuch mial miejsce na terenie znienawidzonej rosji, nad lotniskiem, ktore ciezko okreslic takim mianem a kazda nawet nabajdziej prawdopodobna teza w ustach Kaczynskiego czy jeszcze gorzej Maciarewicza bedzie brzmiala absolutnie niewiarygodnie.

 • mirekch60

  Oceniono 35 razy 17

  Napisze prosto z grubej rury,człowieku idź na wcześniejszą emeryturę przynajmniej będzie spokój.

 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 19 razy 15

  wierzą w zamach czy nie wierzą , sprawa i tak stygnie
  ostatnie zamieszanie to tylko korekta trendu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX