"Braun wyraził wspólną emocję środowiska - pragnienie rozprawy" [PUBLICYŚCI]

- Oczywiście, wspólnym mianownikiem nie jest strzelanie do dziennikarzy. Wspólną emocją tego środowiska jest pragnienie rozprawy ze środowiskami, które stoją za utworzeniem i obroną III RP - mówił w TOK FM Waldemar Kuczyński. Andrzej Stankiewicz zaznaczył przy tym: - Ze względu na swoje radykalne poglądy Braun wpisuje się w obóz PiS, ale nie jest z nim bezpośrednio związany.
Publicyści dyskutowali o głośnej wypowiedzi Grzegorza Brauna w Klubie Ronina, kiedy mówił o zabijaniu dziennikarzy "GW" i TVN.

Zdaniem Kuczyńskiego Grzegorz Braun nie byłby wart zajmowania się nim, gdyby nie to, że on wyraził emocję, która jest wspólna wielkiemu nurtowi politycznemu w Polsce, od PiS włącznie i dalej na prawo.

- Oczywiście, wspólnym mianownikiem tej emocji nie jest strzelanie do dziennikarzy. To jest szaleńcze ekstremum. Ale wspólną emocją tego środowiska jest pragnienie rozprawy z częścią tych środowisk, które stoją za utworzeniem i obroną III RP. Kiedy się czyta i słucha ludzi z tamtego kręgu, widać, że ich radością jest strach tych, których oni uważają za przeciwników. Zdają się mówić: uważajcie, nadchodzimy, bójcie się nas - opisywał Kuczyński."Mowa nienawiści to bzdurne pojęcie"

Publicysta jest przekonany, że słowa Brauna to "refleks tego, co się stało siedem lat temu". - Kiedy to pewna formacja polityczna i pewna część narodu stojąca za tą formacją napadła na realnie istniejący kraj po to, żeby to państwo zniszczyć, zbudować nowe. W pewnym sensie napadła na resztę społeczeństwa. Stąd się wzięła tak zwana mowa nienawiści - opisywał.

Naprawdę czujecie się dobrze siedząc obok Brauna? [BLOG]

- Samo określenie jest bzdurne. Nie ma czegoś takiego, jak mowa nienawiści, która gdzieś leży i ktoś jej używa. Natomiast jest nienawiść w mowie. I ona właśnie pojawiła się w takim nasileniu w momencie, gdy PiS zaczęło wojnę z III RP - ocenia Kuczyński.

Zdaniem publicysty wypowiedzi Brauna nie można sprowadzać do sprawy dla psychiatry. - To rozmywa jej powagę - ocenia.

Braun nie jest bezpośrednio związany z PiS

Z kolei Andrzej Stankiewicz zauważa, że prokuratura nie bardzo wie, co ma robić z takimi sprawami jak wypowiedź Brauna czy Palikota o "zastrzeleniu Jarosława Kaczyńskiego". - Ze sprawami sądzenia za słowa trzeba zawsze uważać. Braun jednak przekroczył wszystkie możliwe granice i powinien być za to ukarany - uważa dziennikarz "Wprost".

Stankiewicz nie zgodził się przy tym na jednoznaczne identyfikowanie Brauna z PiS. - Ze względu na swoje radykalne poglądy Braun wpisuje się w obóz PiS, ale nie jest z nim bezpośrednio związany - zaznaczył dziennikarz.

Dziś Joachim Brudziński z PiS na antenie Radia ZET odciął się od wypowiedzi Grzegorza Brauna, nazywając ją "niestosowną, niepotrzebną, niemądrą, wręcz idiotyczną". Polityk podkreślił, że Braun jest osobą prywatną, niezwiązaną z żadną partią polityczną.

- Jestem poruszony tym, że debata polityczna w Polsce nabiera oblicza dyskusji o życiu i śmierci. Wydawało mi się, że politycy zaszli już bardzo daleko, a okazuje się, że można pójść jeszcze dalej - dodał jeszcze Stankiewicz.Lepiej nie będzie

Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej" jest pesymistką, jeśli chodzi o możliwość obniżenie emocji w dyskusji politycznej. - Mamy sfrustrowane środowisko, sfrustrowanych wyborców i dziennikarzy. PiS i innym prawicowym ugrupowaniom rozbudzanie takich emocji jest potrzebne, bo w tym widzą swoją nadzieję powrotu do władzy - uważa.

Dziennikarka zwróciła też uwagę na bardzo pozytywną reakcję publiczności w Klubie Ronina. - Widownia biła brawo. Organizatorzy siedzieli cicho, bo bali się jej reakcji. To pokazuje, jak daleko to wszystko się posunęło - mówiła Nowakowska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (70)
"Braun wyraził wspólną emocję środowiska - pragnienie rozprawy" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • gossam.2

  Oceniono 122 razy 106

  Jak mozna twierdzic p. Stankiewicz, ze Braun nie byl zwiazany z obozem PIS skoro byl na liscie Wrocławskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wybrach prezydenckich 2010?

 • albacor

  Oceniono 83 razy 75

  PISiorki w swoim środowisku licytują się, kto bardziej uderzy w PO, kto użyje bardziej podłych słów aby przypodobać się debilnej publice-hołocie . Oczywiście po to, żeby później chodzić w chwale męczennika za "sprawe" i łasić się do kaczodziobego gnoma. Żałosne i odrażające i oni i ta hołota która słycząc to klaszcze.........

 • bkg11

  Oceniono 77 razy 73

  "Stankiewicz nie zgodził się przy tym na jednoznaczne identyfikowanie Brauna z PiS. - Ze względu na swoje radykalne poglądy Braun wpisuje się w obóz PiS, ale nie jest z nim bezpośrednio związany - zaznaczył dziennikarz."

  Pośrednie związanie z PiS polega na tym, że razem z Fotygą i Macierewiczem chcieli się wedrzeć na cmentarz i pogapić na ekshumacje.

 • makuzy

  Oceniono 75 razy 67

  "Widownia biła brawo"
  - No właśnie, mało kto zwraca na to uwagę. To nie przypomina wynurzeń Breivika tylko raczej zjazd Hitler Jugendt.

 • hieronimus56

  Oceniono 52 razy 46

  Kubę zamordować, okraść, oszukać - zbrodnia.
  Kuba zamordować, okraść, oszukać - wola Boża, wyraz miłości bliźniego, emocja środowiska.
  Niebywale wyrafinowany intelektualnie światopogląd środowisk prawicowych.
  Gratuluję.

 • krak15

  Oceniono 52 razy 46

  Zgodnie z tym co twierdzi polska patriotyczna prawica, w Polsce źle się dzieje bo rządzą nami Żydzi, masoni, komuniści i wielki zagraniczny kapitał, którego celem jest zrujnowanie polskiej gospodarki. Współpracują z nimi zdrajcy narodu, którzy realizują cele wrogich państw sąsiednich, mających zamiar pozbawienia Polski niepodległości i uczynienie z Polaków niewolników. Ci zdrajcy powinni raz na zawsze zniknąć z życia politycznego (cytat J.K.) a władza powinna być przekazana w ręce prawdziwych Polaków.

  Wystarczy zamienić słowo Polska na Niemcy i mamy przemówienie Hitlera.

 • aja_88

  Oceniono 45 razy 27

  gadają sobie gadają a potem zdziwienie że znajdują się ruski cyby co ich zabijają i płacz "nie zabijajcie nas"

 • bezspokoju

  Oceniono 27 razy 23

  Braun Grzegorz nienawiść wyraża każdą cząstką swego ciała. Nie wiem, czy on jest podobny do tych kroczących co miesić z flagami, czy ci kroczący przejęli język i wyraz twarzy od Brauna, Grzegorza.

 • szcz9

  Oceniono 26 razy 22

  O sprawie pogróżek Brauna jest głośno od soboty. Dziś mamy już wtorek, czyli czwarty dzień kompromitacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które słowem nie zająknęło się na ten temat, a przecież uważa się za reprezentanta środowiska. Czy "niezależny" prezes SDP i "obrońca wolnych mediów" Krzysztof Skowroński wciąż czeka na wytyczne Jarosława Kaczyńskiego, co ma powiedzieć? Rozumiem, że sam nie jest aż tak odważny, żeby stanąć w obronie kolegów z GW i TVN, ryzykując utratę szansy na kolejną fuchę od PiS-u.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX