W Polsce administracja działa topornie. Czemu prokuratura miałaby być inna? [PUBLICYŚCI]

- Jak każda część administracji prokuratura działa dość topornie. Nie wiem dlaczego miałaby funkcjonować inaczej niż jakakolwiek inna instytucja w kraju - mówił w TOK FM Tomasz Wróblewski. Prokuratura jest oskarżana także o zbytnią uległość służbom specjalnym, a Piotr Laskowski uważa z kolei, że w imię obsesji bezpieczeństwa zrzekamy się podmiotowości. To jak to jest z nami, prokuraturą i służbami?
W dzisiejszym "Poranku" prof. Jerzy Stępień, były prezes TK, krytykował prokuraturę, mówiąc m.in., że jej pozycja jest za słaba i w zasadzie należałoby ją zastąpić instytucją sędziego śledczego. Także dzisiaj premier Donald Tusk ma zdecydować o przyjęciu sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta .

Co z tą prokuraturą? - Jak każda część administracji polskiej jest rozrośnięta, niezwykle sformalizowana i działa dość topornie. Nie wiem dlaczego miałaby funkcjonować inaczej niż ZUS, Ministerstwo Pracy czy jakakolwiek inna instytucja w kraju - komentował Tomasz Wróblewski.

Zagrożenie ze strony wszechpotężnego państwa

Zdaniem Wróblewskiego, sprawa prokuratury i ABW pokazuje, że w Polsce coraz wyraźniej ograniczane są wolności obywatelskie. - Człowiek w relacji z państwem jest coraz mniejszy - ocenia.

Według niego problemem są także ograniczane wolności gospodarcze: - Dwanaście służb ma prawo nas podsłuchiwać. Jeśli połączymy to z planami administracyjnymi, także premiera Tuska, większego udziału państwa w gospodarce, tworzy to pewne zagrożenie dla jednostki wobec wszechpotężnego państwa. Będącego rosnącym, coraz bardziej wpływowym pracodawcą z jednej strony, a z drugiej coraz dogłębniej inwigilującego - ocenia dziennikarz.

Inwigiluje, inwigiluje, a o Amber Gold nic

- Nie łączyłbym kwestii ekonomicznego zaangażowania państwa i inwigilacji obywateli. To dwie różne rzeczy - zastrzegł dr Piotr Laskowski, historyk z Wielokulturowego Liceum i Gimnazjum im. Jacka Kuronia.

Przyznał przy tym, że problem ze służbami jest bardzo głęboki. - Przez lata m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka nie mogła się dowiedzieć, ile w Polsce jest podsłuchów. A służby takie informacje ujawniać muszą. Kiedy się w końcu dowiedziano, okazało się, że przekraczają dopuszczalną średnią - podkreślał.

- Mówimy jak strasznie jesteśmy inwigilowani, a z drugiej strony mamy sytuację jak Amber Gold, kiedy służby to do końca nic nie robią, żeby zapobiec problemom, w jakie wpadnie kilka tysięcy osób, w tym syn premiera Tuska - zauważyła Renata Kim z "Newsweeka".

Stajemy się bojącą się biomasą

- Coraz bardziej żyjemy w społeczeństwie, którego podstawową stawką jest zabezpieczenie się przed wszelkiego rodzaju nieszczęściem. To obsesja - mówił dr Piotr Laskowski.

- Stajemy się taką biomasą, która myśli tylko w kategoriach tego, żeby zabezpieczyć się przed tym, żeby coś złego się nie stało. Tylko że po jednej stronie równania jest bezpieczeństwo fizyczne i nie chcemy go lekceważyć, ale po drugiej stronie jest zrzekanie się jakiejkolwiek podmiotowości. Mówimy do władz: chrońcie nas. W ogromnej wierze jest to podsycane przez medialno-kulturowy dyskurs o szaleńcu, który podłoży bombę - opisywał historyk.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
W Polsce administracja działa topornie. Czemu prokuratura miałaby być inna? [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • hans_close

  Oceniono 22 razy 16

  "Były naczelny "Rz": Czemu prokuratura miałaby niby działać inaczej niż ZUS?"

  Gdyby prokuratura działa tak jak ZUS to żonka Hoffmana do później starości żerowałaby na ZUS a tak jest cień szansy, że w końcu prokuratura przedstawi jej akt oskarżenia...
  polska.newsweek.pl/zona-adama-hofmana-z-pis-na-lewych-zwolnieniach-w-kghm,47929,1,1.html

 • hydrograf

  Oceniono 11 razy 9

  To prawda. Tak jak i w dziennikarstwie, także w prokuraturze działa naturalna selekcja negatywna.... przetrwają organizmy najlepiej przystosowane czyli najgłupsze...

 • piotr_kolec

  Oceniono 6 razy 6

  Prokuratorze, prokuratorze
  Jak chcesz mnie dostać o szóstej rano
  To grzecznie zapukaj
  A ja ci otworzę
  Mam w domu drzwi
  Antywłamaniowe
  Jak chcesz na chama
  Wysadzisz pół bloku
  A ludzie nad ranem
  Chcą mieć
  Święty spokój

 • kwamar

  Oceniono 9 razy 5

  a Pan Wróblewski w doskonałej formie poucza ,moralizuje daje recepty. A poszedł ty won.

 • marsyas

  Oceniono 7 razy 5

  Wróblewski mówi, że cała administracja państwowa działa topornie i jednocześnie, że państwo jest wszechpotężne.

 • bogoria11

  Oceniono 5 razy 3

  No, genialni ci publicyści. Państwo się degeneruje, bo wymiar sprawiedliwości do podstawa demokracji, a oni o topornym działaniu. Tym bractwem trzeba potrząsnąć, tylko nikomu się nie chce. PO jest partia gnuśną, leniwą i pogrążoną w marazmie, a opozycja jest albo owładnięta paranoją, albo zbyt słaba, by cokolwiek zmienić. I to tak dryfuje, niczym gomułkowska mała stabilizacja. Nawet dzieci, czy wnuki Moczara się przebudziły, a jak to się skończyło, to wiemy. Niby inny czas, inna rzeczywistość, ale historia lubi się powtarzać, raz jako komedia, raz jako tragedia...

 • brzezie76

  Oceniono 5 razy 3

  A ja sie pytam publicznie.Kiedy prokuratura zatrzyma i przeslucha Jozefa Baka? No ku.wa kiedy?

 • mariuszdd

  Oceniono 1 raz 1

  - Mówimy jak strasznie jesteśmy inwigilowani, a z drugiej strony mamy sytuację jak Amber Gold, kiedy służby to do końca nic nie robią, żeby zapobiec problemom, w jakie wpadnie kilka tysięcy osób, w tym syn premiera Tuska - zauważyła Renata Kim z "Newsweeka"

  Jakie ciemniaki Newsweeku pracują .
  Przecież kasa została wyprowadzona do USA i dalej ,a słup Józef Bąk ,robił swoje do końca ,on nie miał wielkiego znaczenia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX