Płaci składkę, ale jest nieubezpieczony. eWUŚ jeszcze nie zaczął działać, a już zawodzi

System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców już zawodzi - piszą słuchacze. Okazuje się, że są przypadki, gdy system nie widzi pacjentów, mimo że ci regularnie płacą składki.
eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców, to nowość wprowadzana przez NFZ, która od nowego roku teoretycznie ma ułatwić przychodniom i szpitalom sprawdzenie, czy my, pacjenci, jesteśmy ubezpieczeni.

Krzysztof Meldner z Warszawy w drodze do lekarza rodzinnego przezornie zabrał ze sobą potrzebne dokumenty. - Od wielu lat pracuję w tym samym miejscu. Firma odprowadza składki, nie przeprowadzałem się. Wydawało mi się, że system nie powinien mieć ze mną żadnych problemów - mówi TOK FM Krzysztof Meldner, i dodaje, że w drodze do lekarza rodzinnego przezornie zabrał ze sobą tzw. RMUA, czyli dokument potwierdzający opłacenie składki.

Okazało się, że w jego warszawskiej przychodni pilotażowo działa już tak zwany eWUŚ albo - lepiej powiedzieć - powinien działać. - System działał, ale ja nie miałem prawa do świadczenia, bo na dzień 26 listopada ZUS nie potwierdził mojego ubezpieczenia - mówi rozgoryczony pacjent i dodaje, że stanął w kuriozalnej sytuacji, gdy w ręce trzymał dokument ubezpieczenia, ale nie ma do niego prawa. Do lekarza rodzinnego się dostał.

Niełatwo się czegoś dowiedzieć

Próbował wyjaśnić sprawę u siebie w firmie. - Kadrowa zadzwoniła do ZUS, ale tam powiedzieli jej, że można to robić tylko indywidualnie - Meldner dodaje, że wspólnie z kolegami z firmy próbowali się dodzwonić na infolinię i sprawdzić, jak wygląda ich sytuacja. - Z jednej infolinii odsyłają na drugą, potem na jeszcze jedną, a z tą, w której powinienem uzyskać informacje, nie można się połączyć - wylicza.

NFZ chwali i uspokaja

Łukasz Frąckowiak, koordynator wprowadzenia systemu w Zachodniopomorskiem, mimo wszystko rozpływa się nad wygodami, jakie czekają chorego. - Teoretycznie pacjent nie musi ze sobą nosić żadnych dokumentów, nie musi nosić RMUA. Świadczeniodawca może potwierdzić jego ubezpieczenie, korzystając jedynie z numeru PESEL - mówi Frąckowiak, a Tomasz Bilarski z NFZ uspokaja, że nawet błąd w systemie nie przekreśla jeszcze szans na wizytę u lekarza. - Pacjent będzie składał oświadczenie, że ubezpieczenie posiada i ma prawo do świadczeń - mówi urzędnik Funduszu. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia uważa, że pacjentów, których system wyświetli jako nieubezpieczonych, może być nawet kilka milionów.

System ma zacząć działać od 1 stycznia 2013 roku.

Czekamy na podobne zgłoszenia: reporterzy@tok.fm

DOSTĘP PREMIUM