Wielowieyska w TOK FM wygłasza "niezwykle bluźnierczą opinię": Jest mi kompletnie wszystko jedno, gdzie leży wrak

- Sprawa wraku i to, gdzie on teraz leży, jest kompletnie drugorzędna. On do Polski wróci prędzej czy później - mówiła Dominika Wielowieyska w "Poranku Radia TOK FM". Zdaniem dziennikarki "sami podnieśliśmy kwestię wraku do rangi godnościowej. Zupełnie bezsensownie". - Jest mi kompletnie wszystko jedno, gdzie leży wrak - dodała.
Radosław Sikorski wczoraj pierwszy raz przyznał, że jest bezradny, jeśli chodzi o odzyskanie wraku tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Szef MSZ zwrócił się o pomoc do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Apel skierowany jest do wysokich przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy w czasie szczytu z Rosją (odbędzie się 21 grudnia) mają formalnie podnieść kwestię potrzeby zwrotu wraku. - Celny ruch, szkoda, że tak późno - ocenia Andrzej Talaga w "Rzeczpospolitej". w komentarzu "Sami nie damy rady ze Smoleńskiem".

"Nie chodzi wszak o byle "kupę złomu", ale miejsce śmierci polskiego prezydenta, dowódców sił zbrojnych, historycznych liderów. Należy ono do nas, nie do Rosjan" - pisze Talaga. W komentarzu powtarza się też częsta spekulacja, że nieoddawanie wraku tupolewa to "świadome upokarzanie Polski" na zasadzie "nie oddamy, bo nie. I co nam możecie zrobić?".

Wielowieyska i jej "bluźniercza opinia"

- Ja teraz wygłoszę niezwykle bluźnierczą opinię - powiedziała Dominika Wielowieyska w "Poranku Radia TOK FM". - Jest mi kompletnie wszystko jedno, gdzie leży wrak. Sami podnieśliśmy kwestię wraku do rangi godnościowej. Zupełnie bezsensownie. I teraz wpadliśmy w pułapkę, którą sami na siebie zastawiliśmy. Być może Rosjanie to wykorzystują, tego nie wiem. Z Rosjanami jest tak, że może być to działanie intencjonalne, żeby podgrzać nastroje w Polsce. Może to być też pewna niemoc, przywiązanie do procedur rosyjskich i brak elastyczności - mówiła publicystka.

Rosjanie tłumaczą, że nie oddają wraku, że u nich nadal toczy się śledztwo i dlatego dowody trzymają u siebie.

Ważniejsza są rodziny ofiar i pamięć

Sprawa wraku i to, gdzie on teraz leży, jest kompletnie drugorzędna. Staram się zrozumieć tych, dla których sprawa wraku jest ważna. Mają inną wrażliwość, która pewnie wynika z tego, że mają silne przywiązanie do symboliki. Akceptuję to i mam świadomość, że niektórzy są tak spragnieni elementów symbolicznych. Ale w sprawie wraku przekroczyliśmy pewne granice i zbliżamy się niebezpiecznie do paranoi - zauważyła dziennikarka "Gazety Wyborczej".

Jej zdaniem "wrak wcześniej czy później w Polsce się znajdzie". - Dla mnie ważniejsza jest pamięć po tych, którzy zginęli w katastrofie, czy opieka nad ich rodzinami - dodała.

Andrzej Talaga w komentarzu zachęca polski rząd do sięgania po pomoc instytucji międzynarodowych. - Kolejnym krokiem mogłoby być wykorzystanie zagranicznych ekspertów do ponownej oceny przynajmniej części materiału dowodowego, przeanalizowania wszystkich hipotez, w tym zamachu - skoro go nie było, niech ponownie ją zbiją. Poproszenie Amerykanów o udostępnienie nagrań z nasłuchu przestrzeni powietrznej w okresie katastrofy. Wreszcie włączenie do sprawy NATO, wszak w Smoleńsku zginął kwiat generalicji jednego z ważnych członków paktu - cytuje dalej Wielowieyska.

Amerykanie nie dadzą nagrań, bo wyjdzie, że podsłuchują

- Ten fragment może budzić daleko idące wątpliwości - stwierdziła publicystka w TOK FM. - Polscy specjaliści korzystali z pomocy amerykańskich specjalistów przy rozmaitych sprawach. Radosław Sikorski w studiu TOK FM powiedział, że strona polska poprosiła Amerykanów o udostępnienie nagrań z nasłuchu powietrznego w czasie katastrofy. I żadnych nagrań nie dostała - zauważyła Wielowieyska. - Musiałaby to być treść nagrań rozmowy m.in. braci Kaczyńskich. [Odbyła się ona przed katastrofą przez telefon satelitarny - red.]. Trochę mnie śmieszy wiara w to, że Amerykanie byliby skłonni udostępniać swoje dane i ujawniać, że łaskawie podsłuchują dostojników innych państw, nawet jeśli są ich sojusznikami - dodała publicystka.

- To wszystko się już stało i dziwi mnie, że Andrzej Talaga tego nie wie - skwitowała.

Wrak dzieli

Sprawa zwrócenia wraku nieustannie przewija się w wypowiedziach polityków i komentatorów. Pozostałości po Tu-154 leżały na terenie lotniska w Smoleńsku pod gołym niebem, potem przykryte brezentem. Po głośnych awanturach, że deszcz niszczy dowód w śledztwie, Rosjanie zbudowali nad nim wiatę. Zdaniem części osób Rosjanie nie oddają samolotu, bo próbują coś ukryć. O tym, że wrak "jak najszybciej" powinien znaleźć się w Polsce, mówił we wrześniu 2010 r. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Dopiero w ubiegłym tygodniu trafiły do Polski próbki z wraku, które bada Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Czy to ważne, czy wrak tupolewa jest w Polsce?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (411)
Wielowieyska w TOK FM wygłasza "niezwykle bluźnierczą opinię": Jest mi kompletnie wszystko jedno, gdzie leży wrak
Zaloguj się
 • tojamyszka

  Oceniono 608 razy 522

  W katastrofie nie zginęło 5 czy 10 osób. ale zginęło prawie 100. Niezwykle mnie złości gdy mówi sie tylko o Prezydencie , jego żonie czy gen. Błasiku ale juz najmniej o Prezydencie Kaczorowskim . Kto jeszcze pamięta , ze zginęla tam cudnej urody stewardesa o muzycznym nazwisku Moniuszko i wiele , wiele innych cichych osób . Dlaczego tylko dlatego że Pan Lech Kaczyński zginął to wrak musi wrócić. a gdyby zginęli robotnicy jadacy do pracy to już nie byłoby takiej potrzeby ? Czym rózni sie dla zwykłego zjadacza chleba w obliczu smierci Jarosław Kaczyński od bezimiennych pracowników samolotu . Litości , tak nie można . To jest zwykłe podłe draństwo . To pokazuje jacy jesteśmy. Pchamy sie bez masła Amerykanom bo sa bogaci , a mamy za nic najbliższych sasiadów , bo pokutuja stereotypy ze sa biedni . A Ci " biedni" sąsiedzi mogliby kupić trzy razy taka Polske i Polaków i jeszcze zostałoby im na wódkę. Szanujcie siebie szanując otoczenie w którym mieszkamy a w tym otoczeniu sa także Rosjanie . Kiedy skończy sie ta jasnie pańska durnowarość , kiedy skończą sie te przepychanki smolenskie . Pochylam głowe nad tragicznie zmarłymi : nie Panem Prezydentem , bo w niebie to on juz jest zwykły Lech Kaczyński , ale pochylam głowe nad każdym nazwiskiem , nad każda osoba i jest mi ich zwyczajnie żal , nawet tych o których nigdy wczesniej nie słyszałam . A może szczególnie ich mi żal . Panie Jarosławie Kaczyński Pana brat jest w doskonałym , bo przez siebie wybranym towarzystwie , Pani Błasik Pani mąż nie jest jedynym który odszedł z tajemnicą do grobu , Jesli chcecie by pamięc po nich była trwała to pamietajcie o tych którzy musieli polecieć, bo taka była ich praca , pamietajcie o tych którzy polecieli nie dla poklasku... Cześć ich pamieci , wieczne odpocznienie racz im dać Panie .... wszystkim i stewardesom także i mechanikom takze , i Prezydentowi Kaczorowskiemu też .

 • palo_ma1

  Oceniono 291 razy 185

  Jeszcze w kwestii mycia wraku.

  A u mnie na działce kamień wykopany z błocka,
  po 2 miesiącach leżenia na wolnym powietrzu jest sterylnie czysty, do białości.

  Pewnie Ruscy u mnie byli

  I myli

 • entymolog

  Oceniono 248 razy 170

  Przyczyną katastrofy były błędy ludzkie i one zostały już sprowadzone do kraju i czasowo są przechowywane na Wawelu.

 • jarekwien

  Oceniono 196 razy 154

  Dopuscic PiS do wladzy, to Fotyga wysle nasze F 16, zeby zbombardowaly Moskwe, a GROM w brawurowej akcji odbije ten zlom, przewiezie na Jasna Gore i narod bedzie wreszcie mogl modlic sie do blachy. Amen.

 • diabli_mnie_biora

  Oceniono 204 razy 140

  Czy ktoś z optujących za powrotem wraku do Polski zechciałby uprzejmie i konkretnie odpowiedzieć - jaki jest cel? Po co Wam ten wrak, "już i natychmiast"? Bo ciągle słyszę o słownych przepychankach w kwestii wraku, a jakoś argumentów sensownych (!) dopatrzyć się nie mogę - jesli ktoś je zna - bardzo bym prosiła.....

 • klaus.1.58

  Oceniono 162 razy 120

  Powiem pani coś !!!! w pełni się z panią zgadzam !!!! Wisi mi to od samego początku !!!!!!!

 • 13sw

  Oceniono 118 razy 72

  Ląduj dziadu!

 • bobbie2

  Oceniono 78 razy 54

  Polskie MSZ klapa na calej lini, przeciez to jest smiech na cala Europe i swiat.Najpierw byly blagania i zaloty do USA,prywatnie Macierewicz I Fotyga, oni nawet nie wiedza gdzie taki kraj lezy jak Polska, trzeba amerykanow o to spytac. Rosja ma racje, moga tak dlugo ten zlom trzymac jak im sie podoba, zadne prawo nie reguluje takich spraw. A co robi MSZ, leci na skarge do EU i sie skarzy" oni (Rosjanie) nie chca nam oddac to co nam, jest tak swiete, tam jest krew naszych "dzielnych" gerojow co ruskim chceli pokazac, gdzie Polak potrafi ladowac. A co zrobi EU, powie dyplomatycznie, "spadaj na szczaw". Polacy nie rozumieja, Rosja dla zachodu jest powaznym partnerem handlowym i to sie liczy, Polacy sobie sami szukaja przyjaciol, ale jakos nie moga ich znalezsc.

 • aide5

  Oceniono 78 razy 46

  I tym razem sie zgadzam z pania Dominiką Wielowieyską po co targac do Polski ten zlom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX