Kaczyński miał gorzej niż internowani? Prof. Friszke: To głupie. Nie wolno tak mówić

- Internowani w pierwszych dniach stanu wojennego nie wiedzieli, co to faktycznie może dla nich oznaczać. Spodziewali się najgorszych rzeczy. Kaczyńskiemu nie wolno mówić, że miał gorzej niż oni. To obniżanie ich dramatu - mówi prof. Andrzej Friszke, historyk. Przypomina, że Jarosław Kaczyński był niewielkiej rangi działaczem ?Solidarności?.
- Wieczorem mnie wypuścili i było to dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem. Nie ukrywam, że nieprzyjemnym, bo przecież działałem cały czas. Uważałem zresztą, że jestem w sytuacji dużo gorszej niż internowani. Miałem absolutny imperatyw, że muszę działać, i sądziłem, że w efekcie pójdę siedzieć, co było gorsze od internowania - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński, wspominając początki stanu wojennego i swoje "niemiłe zaskoczenie" tym, że internowany nie został. W przeddzień kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego opowiada o swojej opozycyjnej działalności i tym, jaką odwagą się wykazał ("idąc pewnie, przeszedłem między milicjantami i wszedłem do siedziby PAN").

"Nie wolno tak mówić"

Kaczyński faktycznie był w gorszej sytuacji niż internowani? - Nie chcę tego szeroko komentować, bo to - przepraszam - jest głupie - stwierdził prof. Friszke. - 13, 14, 15 grudnia 1981 r. bardzo trudno było powiedzieć, co to znaczy internowanie. I internowani nie wiedzieli, jaki czeka ich los. W wielu dyktaturach, przy puczach np. w Ameryce Południowej - a takie porównania się nasuwały - ludzie w ten sposób zgarnięci przez policję w najlepszym razie trafiali na wiele lat do więzienia. A działy się tam straszne rzeczy. W Chile część osób złapanych została rozstrzelana. Mówienie o tym, że jak ktoś został internowany, to miał dobrze, jest nieprzyzwoite - stwierdził profesor prof. Andrzej Friszke, historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, członek Rady IPN. Dodaje jednak, że "już po kilku-kilkunastu tygodniach od internowania było wiadomo, że to nie wiąże się z jakąś masakrą". - Ale w pierwszej chwili tego nie było wiadomo i mnóstwo ludzi próbowało tego internowania unikną - chowali się, ukrywali, uciekali.

Kaczyński był szeregowym pracownikiem OBS

- Decyzję o internowaniu podejmowała milicja. Na listy internowanych trafiały osoby, co do których podejrzewano, że mogą być organizatorami sprzeciwu, oporu, działań wymierzonych przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Pochodziły one z różnych środowisk: robotniczych, inteligenckich, studenckich. Było ich kilka tysięcy. Cechowała ich szczególna aktywność, szeroko rozumiana - wyjaśnia prof. Friszke, historyk, autor m.in. książki "KOR. Ludzie-działania-idee".

Przypomina, że Jarosław Kaczyński był niewielkiej rangi działaczem NSZZ "Solidarności". - Nie wchodził w skład żadnego regionalnego zarządu. W Regionie Mazowsze było w nim kilkadziesiąt osób. Kaczyńskiego tam nie było. Był po prostu pracownikiem Ośrodka Badań Społecznych, jednym z ok. dwudziestu. To była w hierarchii związkowej niska ranga. Pracowali tam m.in. Bronisław Komorowski (został internowany - red.) czy Ludwik Dorn (ścigany listem gończym - red.). Niektórych internowano, ale większość nie. Kaczyński miał różnych znajomych, był zaprzyjaźniony z (internowanym) Antonim Macierewiczem (szefem Ośrodka Badań Społecznych - red.), któremu doradzał w sprawach prawnych. Ale nie internowano wszystkich znajomych Macierewicza - stwierdza profesor.

- Jak wywlekanie historii sprzed 30 lat i odwracanie jej na swoją korzyść wygląda w oczach ludzi, którzy byli internowani? - pytamy. - To jest obrzydliwe - kwituje prof. Friszke.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (180)
Kaczyński miał gorzej niż internowani? Prof. Friszke: To głupie. Nie wolno tak mówić
Zaloguj się
 • nebukadnezar

  Oceniono 567 razy 551

  "Jego zasług nie można policzyć,
  bo we wszystkim w czym mógł-uczestniczył
  już od dziecka do chłopców się garnął,
  nazywając ten ruch solidarność.

  Pod Grunwaldem sam dowodził wojskiem
  rad udzielał Curie-Skłodowskiej,
  strzelił bramkę na Wembley Anglikom,
  Dzięki niemu się zrodził Palikot.

  Sam usypał kopiec Kościuszki
  i przepędził znad Wisły w dal Ruskich,
  on Szymborskiej wiersze dyktował
  ,,Wszystko płynie,, - to jego są słowa.

  Wstrzymał słońce, by ziemię poruszyć,
  to on w raju Adama miał kusić.
  Do powstania się właśnie gotował,
  kiedy weszła na oddział salowa..."

  .../R.B./...

 • arvelli_net

  Oceniono 489 razy 481

  ... no jasne że miał gorzej, czekała go w domciu... ciepła kolacyjka, mruczący kotek, kołderka na grzbiecie i ... Opowieści Z Mchu i Paproci... Kuuuu...!!!! a IPN dalej szuka "bolka" !!!!!!!

 • prusak2

  Oceniono 465 razy 457

  Mama mówiła : - Nie wierz nikomu
  Więc on ulotki rozrzucał w domu
  Okna zasłonił, zamek zasunął
  I na tapczanie walczył z komuną

  Jarka nie wzięli do internatu
  Całą więc sławę zawdzięcza bratu
  A że podobni do siebie byli
  Wielu do dzisiaj ich z sobą myli

  Jarek domowe przyjął zadanie
  Czołgi rozstawił se na tapczanie
  Sam stanął z prawej, z lewej - wiadomo
  Naprzeciw Jarka stanęło ZOMO

  Rozpoczął starcie wznosząc okrzyki
  Mama zabrała mu żołnierzyki
  Ale spokojnie, jest na to rada
  Kiedyś tę walkę IPN zbada.

 • demolka666

  Oceniono 428 razy 420

  lech i jarosław kaczyńscy obalili komunizm w Polsce i na całym świecie, walczyli w podziemiu, niemalże siedzieli w więzieniu!!! inni, ci co siedzieli w więzieniach, ci co zginęli, nie mieli tak źle jak obaj genialni bracia - Polska jest dumna z tych naszych narodowych bliźniąt, tak, jest dumna... :)

 • halinnka.beauty

  Oceniono 281 razy 279

  szkoda slow na komentowanie slow schizofrenika paranoidalnego, osobom chorym należy współczuć i zgodnie z zasadami chrześcijaństwa modlić się za nie

 • jpjareck

  Oceniono 277 razy 275

  W stanie wojennym Kaczyński cieszył się wolnością. Czy o taką "wolność" jutro będzie maszerował ?

 • idiomka.blog.pl

  Oceniono 244 razy 238

  Kiedy czytam wynurzenia JK, nasuwa mi się jeden komentarz. Ten, który przy innej okazji, pod adresem tego samego człowieka, wygłosił P.Frasyniuk.

 • piotr_kolec

  Oceniono 199 razy 191

  A jednak zasługi ma on dla ojczyzny
  Przy nim wciąż nie doszło do krwawych przełomów
  Nikt tak skutecznie nie trzyma za pyski
  W jednym miejscu aż tylu świrniętych oszołomów

  Choć marny w przeszłości był z niego konspirator
  Dysydent i bojownik, co męstwem nie zgrzeszy
  To teraz wspaniały jest katalizator
  Co jednych pobudza, ale większość śmieszy

 • demolka666

  Oceniono 132 razy 124

  lecha i jarosław kaczyńscy obalili komunizm w Polsce i na całym świecie, walczyli w podziemiu, niemalże siedzieli w więzieniu!!! inni, ci co siedzieli w więzieniach, ci co zginęli, nie mieli tak źle jak obaj genialni bracia - Polska jest dumna z tych naszych narodowych bliźniąt, tak, jest dumna... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX