Owsiak, Herra, Boniek, Janda, prof. Zalewska, Miller, Monti, Peszek... - komentatorzy nominują do Nagrody Radia TOK FM

Jerzy Owsiak, Zbigniew Boniek, Marcin Herra, Leszek Miller, Anonymous, prof. Agnieszka Zalewska, Krystyna Janda, Maria Peszek, Mario Monti, Bronisław Komorowski - takich kandydatów do Nagrody Radia TOK FM zgłosili komentatorzy w ?Poranku Radia TOK FM?.
Zachęcamy do zgłaszania kandydatów do Nagrody Radia TOK FM. TOK FM przyznaje ją osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego 2012 roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. Rok temu nagrodę dostała Danuta Wałęsa, a dwa lata temu otrzymał ją Michał Boni.

Dziś swoich kandydatów wskazywali Jacek Żakowski, Tomasz Wołek, Jacek Rakowiecki i Wiesław Władyka. Na początku zwrócili uwagę, że w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie trudno wybrać konkretną osobę, która miałaby szczególny wpływ na rzeczywistość. - Chciałem was zachęcić, żebyśmy spróbowali poszukać bohaterów tego roku. Pozytywnych albo negatywnych - tych, którzy odcisnęli piętno - zachęcił swoich gości prowadzący "Poranek" Jacek Żakowski.

Tomasz Wołek nawiązał do jego rozmowy z Adamem Danielem Rotfeldem: - Odziedziczyliśmy takie przyzwyczajenia XIX-wieczne, gdy wielkie zmiany dokonywały się za pomocą rewolucji. Teraz mapa świata się zmienia, ale bez gigantycznych i dramatycznych wstrząsów, i to może powodować naszą bezradność i niepewność.

- A teraz nie ma zimnej wojny między budzącymi się potęgami, które mają aspiracje nie wojenne, ale do kontrolowania rzeczywistości? Np. to słynne kupowanie przez Chiny metali rzadkich.

Boniek Owsiak, Herra

Kto szczególnie wpłynął zatem na przebieg zdarzeń? - Temu pytaniu towarzyszy pewien strach. Z tego klimatu końca wieku przeciągniętego do 2012 roku wynika niepewność przyszłości. Dlatego każda postać, która dziś coś zaważyła, jest znakiem niepewności na 2013 i 2014 rok. Dziś zrobiłeś coś dobrego, jutro może cię nie być. Trudno nam wskazać kogoś, kto wyraźnie jest liderem, i to wymierzanie jest warunkowe. Dla mnie taką postacią, która w wymiarze polskim budzi nadzieję, jest np. Zbigniew Boniek. Stanął na czele PZPN-u po strasznych aferach i degradacji związku i dobrze zaczął. Ale co będzie z nim i związkiem za rok? Pojęcia nie mam - powiedział Wiesław Władyka.

- Piechociński polskiej piłki nożnej - zaśmiała się reszta gości.

- Mamy, niestety, walnięty system medialny, a to on kreuje bohaterów. Dlatego trudno mi wyznaczać konkretne osoby. Chciałbym szukać wśród dziś anonimowych ludzi, którzy wykonują fajną działalność społeczną na rzecz innych ludzi. Ich symbolem jest Jurek Owsiak, choć ciągle jest frontmenem. Generalnie, politycy się nie sprawdzają, ale dzieje się w społeczeństwie mnóstwo dobrych rzeczy, tylko w mediach tych rzeczy nie opisujemy. Bo są nieefektowni - stwierdził Jacek Rakowiecki

- Ale skoro są nieefektowni, to nie mogą mieć wpływu na rzeczywistość - dodał Żakowski. - Owsiak w jakimś stopniu ma - odpowiedział Rakowiecki. - Tak, i zastanawiałbym się, czy on nie zasługuje na tę nagrodę. Już nawet nie za całokształt, bo to wiadomo, ale za to, że odkrył ten srebrny wiek dla Polaków - podkreślił Żakowski.

Tomasz Wołek zaproponował inną kandydaturę: - Marcin Herra, prezes PL2012, który był głównym organizatorem i koordynatorem projektu Euro 2012. Kilkaset spółek na różnych poziomach pracowało - od dworców, lotnisk, szkolenia tysięcy wolontariuszy, organizacji stref kibica... To były tysiące rzeczy z bardzo różnych sfer i to trzeba było skoordynować. On to zrobił. Ogromna praca.

- I Basen Narodowy - drwił Żakowski. - Jacku, za mało wiesz. Przeczytaj dane, zapoznaj się z wynikami... - oburzył się Wołek.

Miller, Zalewska, Anonymous

Komentatorzy zgodzili się, że wśród wyróżniających się postaci życia publicznego brakuje polityków. - Nie przychodzi nam do głowy nikt z polityki, a ja chyba mimo wszystko chciałbym przypomnieć sukces Leszka Millera. To niebywały sukces. Wrócił z pełnymi fanfarami, choć deptało po nim stado nosorożców - ocenił Żakowski.

- Na bezrybiu i Miller ryba - stwierdził Rakowiecki. Komentatorzy zgodzili się też, że szefowi SLD należałaby się raczej nagroda za rok 2011.

Kolejna kandydatura, też zgłoszona przez Jacka Żakowskiego, to grupa hakerów Anonymous: - Zwrócili światu uwagę na problem ACTA i uwolnili energię młodych tak, że skompromitowali ten pomysł na tyle, by UE się wycofała. To było niezwykłe.

Kolejna kandydatura zgłoszona przez Jacka Rakowieckiego: prof. Agnieszka Zalewska, która została szefową Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. - To przerażające, że wiadomość o tym przemknęła gdzieś na 17. stronie gazet. A to równie ważne, jak bycie szefem NATO. Szczególnie że polska nauka jest niedofinansowana. A działają w niej ludzie, którzy mają sukcesy na skalę globalną, choć nie są pieszczochami mediów - stwierdził publicysta.

Janda, Peszek, Monti, Komorowski

Na koniec dyskusji do prof. Władyki przyszedł SMS: "Zgłoś Jandę na człowieka roku". - Zgłaszam. Wybitny człowiek kultury, byłem ostatnio na jej spektaklu. Przeżycie olbrzymie. Chylę czoła przed tą energią.

- Jak już ten trop, to ja bym wrzucił Marię Peszek. Ta jej ostatnia płyta to arcydzieło kultury popularnej - dodał Żakowski. - Jestem za - poparł tę kandydaturę Rakowiecki.

Prof. Rotfeld przysłał mi propozycję, by zgłosić Mario Montiego. Człowieka, który być może uratował Włochy, a tym samym - Unię. Gdyby nie to, nie byłoby już co zbierać. Nie chcę wbijać w pychę kolegów z TOK FM, ale wydaje mi się, że to na tyle - stwierdził na koniec Jacek Żakowski.

Ostatni pomysł? Jacek Żakowski: - Bronisław Komorowski, przepraszam. Wydaje mi się, że ten prezydent - wybrany "żeby nie Jarosław" - przekonał do siebie Polaków na tym urzędzie, a to trudne.

- I podjął szereg inicjatyw, m.in. marsz, który miał polską tradycję zjednoczyć. To bardzo wartościowe - dodał Tomasz Wołek.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Owsiak, Herra, Boniek, Janda, prof. Zalewska, Miller, Monti, Peszek... - komentatorzy nominują do Nagrody Radia TOK FM
Zaloguj się
 • buk.horror.dulszczyzna

  Oceniono 20 razy 14

  A ja zgłaszam kandydature Profesora który nakazał pozdejmować krzyże na wyższej uczelnii..ale nie pamietam nazwiska

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 8 razy 8

  Marcin Herra, prezes PL2012, - 4 lata montował strefę kibica? Myśmy juwenalia co roku (2 razy większe) montowali za darmo w 3-4 miesiące. Praca pana Herry polegała na informowaniu (pamiętam śledziłem w mediach dzialaność tego tworu PL2012), ze za to czy tamto odpowiada takie to a taki ministerstwo.
  -
  Kolejny przydupas Drzewieckiego a nie kandydat na nagrodę - nie pracował charytatywnie.

  michal1000.salon24.pl/395787,marcin-herra-od-pompiarza-do-menedzera

 • warmiak87

  Oceniono 9 razy 7

  rubaszny Komorowski co takiego zrobił żeby dostawac nagrody? został wybrany prezydentem z PO , platforma mogla wystawić wtedy krowę i ludzie by zagłosowali przeciwko Kaczyńskiemu

 • jezierskiadam

  Oceniono 9 razy 7

  Anonymous to najlepsza kandydatura.

  Ludzie władzy są coraz bardziej agresywni. Politycy obrażają się wzajemnie. W okresie około-świątecznym dołączyli ważni dziennikarze i,... biskupi. Wczorajsze obchody rocznicy katastrofy były kolejnym etapem narastającego procesu.

  Co się dzieje?

  Rozmawiałem miesiąc temu z informatykiem, profesorem Politechniki, który nie wiedząc o moim udziale w tej sprawie, powiedział:

  - ACTA to nowy wystrzał z Aurory (Początek Rewolucji Październikowej).- Może lepiej mówić o zdobyciu Bastyli. (Początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej) – Poprawiłem go i zastanawialiśmy się jaki będzie przebieg tej rewolucji. Nic specjalnie mądrego nie wymyśliliśmy wtedy, ale teraz widać już kierunek przemian.

  Ludzie używają wulgaryzmów, gdy zdadzą sobie sprawę, że coś tracą bezpowrotnie. Przykładem może być kapitan Protasiuk z TU154 krzyczący – „Jezus Maria”.

  Czy władza już coś straciła? A jeżeli, to co straciła? Co stracili politycy, biskupi i czołowi dziennikarze? Jeszcze kilka miesięcy temu ludzie oczekiwali od władzy, że będzie stanowić dobre prawo (sejm), dobrze zarządzać państwem (rząd), oraz że z władzy wyłoni się mąż stanu, który przedstawi wizję rozwoju państwa, społeczeństwa, narodu i będzie ją realizował.

  Rewolucja polega na tym, że tego trzeciego oczekiwania już nie ma. To wielka strata, jaką ponosi władza. Młodzi ludzie szukają wizji gdzie indziej. Swoją wizję chcą władzy narzucić i pilnować jej realizacji. To jest zmiana o charakterze fundamentalnym. Upadek autorytetu całego środowiska.
  Dalej www.tokfm.pl/blogi/adam-jezierski/2012/04/od_wladz_zadamy_sluzby_bedzie_upodmiotowienie_spoleczenstwa_i_rewolucja/1

  Również: www.tokfm.pl/blogi/adam-jezierski/2012/03/wiosna_ludow_o_prawo_veta_co_sie_stalo_w_sprawie_acta/1
  Oraz : interia360.pl/artykul/swiatowy-zakaz-parodiowania-madonny,51566

 • wacek13_9

  Oceniono 4 razy 4

  Zapomnieli o Kononowiczu. Szkoda.

 • calli

  Oceniono 17 razy 3

  Żakowski & Wołek, dwóch ślepych pajaców z PO-PiSowym bielmem na oczach, dodać im jeszcze mumię Paradowską do kompletu i mogą robić za Parki.

  Przyłączam się natomiast do uhonorowania kandydatury profesora Janusza Ostoi-Zagórskiego, rektora bydgoskiego UKW, za pro-państwową, rozumną i obywatelską postawę, tak obcą gadającym tępakom i sprzedawczykom z TOK FM.

 • robert9998

  Oceniono 8 razy 2

  Moim zdaniem nagrodę powinien otrzymać Kierownik Oddziału Kardiochirurgii CZD prof. dr hab. n. med. Bohdan Maruszewski, za ostatnią mało inwazyjna metodę leczenia zastawki.
  Jeżeli idzie o pan Jerzego Owsika, to zaczyna mnie rozczarowywać od jakichś dwóch lat.Pan Jerzy Owsiak,jako człowiek o prawie najwyższym stopniu zaufania w społeczeństwie polskim, zaczyna stąpać po bardzo kruchym lodzie. Mówię tu o flirtach szefa WOŚP z politykami rządzącej PO, to zaczyna wyglądać źle.

 • robwinnicki

  0

  Nagroda Roku za WPROSTytucję Roku dla Pawła Lisickiego!
  'Tygodnik Lisickiego' za brudną kasę WPROST???
  Wielkie dzięki Panie Lisicki i Panie Gmyz za pamięć jak zniszczono prawicowe środowisko WPROST i pozbyto się Mazurka, Zalewskiego i innych…
  Następnym razem kto będzie Waszym wydawcą? Urban i NIE?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX