''5 tys. funkcjonariuszy myśli, jaką to fatalną reformę się przygotowuje'' - Gen. Nowek o dymisji Bondaryka

Zdaniem gen. Zbigniewa Nowka największym ryzykiem, jakie pojawiło się po odejściu szefa ABW, jest ?całkowite rozkalibrowanie służb?. - Prawie 5 tys. funkcjonariuszy myśli, jaką to fatalną reformę się przygotowuje, skoro do tej pory chwalony szef odchodzi w proteście - podkreślał gość TOK FM. - A jeszcze niedawno udzieli wywiadu, w którym snuł plany na przyszłość - zaznacza.
Dlaczego Krzysztof Bondaryk zdecydował się na odejście z ABW? Premier tłumaczył, że już od dawna zapowiadał konieczność wprowadzenia zmian w Agencji, a kierunek zmian nie jest zgodny z wyobrażeniem generała. - Obaj uznaliśmy, że to stosowny moment, by podjąć tę decyzję. Uznaję rezygnację generała za bardzo cywilizowany gest - dodał premier. Zaznaczył, że nie ma żadnych zastrzeżeń co do przebiegu służby generała Bondaryka.

Tłumaczenie odejścia szefa ABW planowaną reformą budzi wątpliwości gen. Nowka: - Projektu tej reformy nikt jeszcze nie widział. Wiadomo, że w każdym punkcie jest kilka wariantów. Trudno podejmować decyzję ostateczną, skoro sam premier mówi, że ostateczne decyzje [w sprawie reformy - red.] nie zostały jeszcze podjęte - zauważył.

Co więcej, według wiedzy gen. Zbigniewa Nowka Bondaryk niedawno udzielił wywiadu, który został opublikowany w intranecie ABW (wewnętrznej sieci dla pracowników), gdzie "snuł plany na przyszłość, a nie rozstawał się ze służbą".- I nagle się coś zmieniło, i to w sposób zasadniczy. Dziwi mnie szybkość przyjęcia tej rezygnacji z ewidentnym pominięciem opinii komisji ds. służb specjalnych - podkreślił gen. Nowek. Minister Jacek Cichocki odpowiedział wcześniej na ten zarzut, przypominając, że Jarosław Kaczyński jako premier dwukrotnie odwoływał szefa ABW: - Nie czekał na żadne opinie, nawet swojego brata, prezydenta - mówił w Przesłuchaniu RMF FM.

Nie chodzi o Amber Gold?

Proszę zwrócić uwagę, że jako główny powód reform podaje się to, że podobno ABW źle spisała się w sprawie Amber Gold. Zdaniem Bondaryka to mało wiarygodne.

Podkreślał, że policjanci i prokuratorzy, którzy zdaje się dwukrotnie umarzali sprawę Amber Gold, nie ponieśli żadnych konsekwencji. - Co więcej, nie widzę, żeby dymisja spotkała ministra Jacka Rostowskiego, który ma więcej wyspecjalizowanych służb, które powinny się zająć taką aferą, bo to afera typowo finansowa - wyliczał.

I najważniejsze: - Wbrew temu, co powiedział premier, ABW nie powinna się zajmować sprawą Amber Gold, bo nie ma wpływu na bezpieczeństwo państwa. Poza tym ABW jako jedyny organ w państwie spisała się jak należy - mówił w TOK FM gen. Zbigniew Nowek.

Całkowite rozkalibrowanie służb

Zdaniem gen. Nowka największym ryzykiem, jakie pojawiło się w tej sytuacji, jest "całkowite rozkalibrowanie służb". - Prawie 5 tys. funkcjonariuszy ABW myśli, jaką to fatalną reformę się przygotowuje, skoro do tej pory chwalony szef odchodzi w proteście - podkreślał gość TOK FM.

Jak zapowiedział premier, szczegóły reformy mają być znane za dwa miesiące. - Przez te dwa miesiące oficerowie, zamiast myśleć o bezpieczeństwie państwa, będą myśleć o bezpieczeństwie swoim i swoich rodzin. Czy będą mieli jeszcze pracę i czy będą potrzebni państwu - przewiduje gen. Nowek.

Krzysztof Bondaryk odejdzie 15 stycznia. Jego obowiązki będzie pełnić jego dotychczasowy zastępca Dariusz Łuczak. Gen. Zbigniew Nowek spodziewa się kolejnych dymisji, a także redukcji w służbach specjalnych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
''5 tys. funkcjonariuszy myśli, jaką to fatalną reformę się przygotowuje'' - Gen. Nowek o dymisji Bondaryka
Zaloguj się
 • ciemny_lud

  Oceniono 11 razy 11

  Generał Nowek to ten gośc - przypomnę - który odnalazł agenta SB Aleksandra kwasniewskiegio w redakcji "Zycia Warszawy", w ktorej Kwasniewski nigdy nie pracował. Generał odkrył ten niezwykły fakt, trzeba trafu, przed wyborami. Także dla ścisłości: to jest emerytowany generał, mocno podszyty PiSem. Słowem nadaje się na recenzenta jak mało kto.

 • anzimonek

  Oceniono 7 razy 5

  W kraju demokratycznym oficer służb, zwlaszcza specjalnych, nie dyskutuje lecz wykonuje... dla tego pana to śmierć polityczna! Ja bym mu zweryfikował emeryturkę za takie kwiatki.

 • zenon444

  Oceniono 2 razy 2

  Smutna prawda jest taka że jest w tym środowisku poważny problem... wp.me/p1RMxj-1MD no i kiejkuty :)

 • vidi12

  Oceniono 1 raz 1

  A jak tam panie PiSgenerale szanowny braciszek ? Nadal szmal kręci na przekrętach z proszkiem do prania ? A może już nie - bo ochrona się skończyła !!!

 • kibic_rudego

  0

  zwolnic w cholerę te 5 tys Tomków,
  przecież zostanie ich jeszcze coś ~ 8 tys.

 • j4s4

  0

  .... Panie Nowek, a co Pan Myśli o arsenałach w redakcji/wydawnictwie i w domu żurnalisty, "przeoczonych" przez wszystkie służby śmieszne?

 • von_seydlitz

  Oceniono 11 razy -7

  Wiadomo jaka to będzie "reforma" - bezkarność dla PO i kolesi PO....

  może jeszcze paru kumpli z SLD się załapie....
  ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX