"To dane kontrowersyjne, nie wyciągałbym daleko idących wniosków" [RAPORT MFW]

- To są dane jeszcze kontrowersyjne i ich interpretacja nastręcza wiele trudności. Nie można z nich wyciągać daleko idących wniosków - tonował w TOK FM Bartłomiej Nowak z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Po najnowszym raporcie MFW m.in. w sprawie Grecji pojawiło się mnóstwo komentarzy.
Oszczędnościowe programy wprowadzone dla Grecji, Portugalii i Irlandii nie tylko nie pomogły, ale pogrążyły gospodarki tych państw w jeszcze większym kryzysie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym 3 stycznia raporcie przyznaje się do fundamentalnych błędów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". "Washington Post" nazwał raport MFW "niesłychaną mea culpa"

- Tak jest interpretacja prasy. Ten raport nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem - tonował w TOK FM Bartłomiej Nowak, dyrektor wykonawczy Centrum Stosunków Międzynarodowych.

To dane kontrowersyjne

- To są dane jeszcze kontrowersyjne i ich interpretacja nastręcza wiele trudności. Nie można z nich wyciągać daleko idących wniosków dla tak zwanej konsolidacji fiskalnej - zaznaczył Nowak.

Jak mówił, kłopotem jest ustalenie jednoznacznej metodologii oceny skuteczności działań antykryzysowych. Np. w poprzednim badaniu skuteczności polityki cięć, do średniej włączono Niemcy i Grecję, czyli dwa skrajne przypadki. Wyłączono za to kraje bałtyckie, które miały bardzo dobrze poradziły sobie z recesją. - W tej chwili zrobiono dokładnie odwrotnie - zauważył ekspert. - Nie wyciągałbym daleko idących wniosków o jakimś "mea culpa". Bardzo dużo zależy od percepcji -podkreślił.

Kto wie, czy za cztery lata Grecja...

Nowak przypominał, że "pewna korekta patrzenia" MFW na problemy krajów zadłużających się nastąpiła już wcześniej. - Fundusz zaczął się zastanawiać, że być może jeśli będziemy pogłębiali tylko cięcia to pogłębimy też recesję. Zdaje się, że ten przypadek miał miejsce w Grecji, ale miał mniejszą skalę, niż to dziś interpretuje prasa - tłumaczy Nowak.

- Kto wie, czy paradoksalnie za cztery lata Grecja okaże się krajem bardzo zdrowym; że wszystkie te reformy przyniosą długoterminowy sukces za cenę krótkoterminowego bardzo poważnego bólu. To jest pytanie zasadnicze - podkreślił ekspert.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
"To dane kontrowersyjne, nie wyciągałbym daleko idących wniosków" [RAPORT MFW]
Zaloguj się
 • cothbiro

  Oceniono 7 razy 7

  „Wyłączono za to kraje bałtyckie, które miały bardzo dobrze poradziły sobie z recesją”

  Od wybuchu kryzysu minęły 4 lata. Na Łotwie poziom zatrudnienia nie nadrobił nawet połowy straty wywołanej kryzysem, a bezrobocie ma teraz 14 procent (pomimo dużej emigracji):

  www.nytimes.com/2013/01/02/world/europe/used-to-hardship-latvia-accepts-austerity-and-its-pain-eases.html?hp&_r=1&

  W innych krajach bałtyckich jest podobnie. To jest „poradzenie sobie z recesją”?

  W nadchodzących dniach można się spodziewać większej liczby takich głodnych kawałków, mających "tonować" wymowę raportu ekonomistów MFW. W końcu, jak mówi pan Bartłomiej, "bardzo dużo zależy od percepcji".

 • m-kow

  Oceniono 9 razy 7

  Po wyciągnięciu z obornika francuskich i niemieckich banków załadowanych niegdyś grecką makulaturą pani Christine Lagarde, szefowa MFW a poprzednio ministra finansów Francji może już spokojnie wyrazić zdziwienie, że pacjent źle znosi terapię, nad którą ciężko pracowało tylu specjalistów.

 • villk

  Oceniono 2 razy 2

  najciekawiej i najodważniej z tej styacji wyszła Islandia - czasm trzeba pokazać społeczeństwu prawde ,że "król jest nagi"

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  Cameron przeprowadzal ten eksperyment na wlasna reke i tez sie przekonal, ze chlodzenue gospodarki wyjsciu z kryzysu nie pomaga - wrecz przecuwnie, choc w tej zabawie David troche oszukiwal - dodrukowywal pieniazki, choc w niewielkiej ilosci, za to cos ze trzy razy.
  Coz, moinetaryzm ala Balcerowicz po raz kolejny sie nie sprawdzil. I znow wyjdzie, ze racje mial Zyd, co twierdzil, ze najlepsze geszefty robi sie za pozyczone pieniadze.:)

 • ciemnyludd

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy pies ugryzie człowieka sensacji nie ma...Ale sensacja jest dopiero wtedy, kiedy człowiek ugryzie psa... Na podobnej zasadzie wymagane oszczędności od krajów które dotuje Unia było "BŁĘDEM", co od dawna twierdzili komuniści demonstrujący pod czerwonymi sztandarami Z SIERPEM I MŁOTEM ..Miejmy nadzieję że Grecy to szybko SKORYGUJĄ, podwajając liczbę zatrudnionych w budżetówce, podnosząc do dwudziestu liczbę różnych "pensji" w roku i zapewniając wszystkim Grekom dożywotnie zatrudnienie, również dla następnych pokoleń pracujących.... Tylko Merkel nie chce się na to zgodzić, ale to przecież znana FASZYSTKA...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX