Żakowski proponuje: Niech nagrodą dla polityków będzie order. Kalisz: Nie lubię zaglądać innym do kieszeni

- Skoro karą dla polityków jest Trybunał Stanu, czyli kara polityczna, to nagroda też powinna być polityczna: order, wybór na następną kadencję - proponował w TOK FM Jacek Żakowski. - Mnie jest trudno o tym mówić, bo nie lubię zaglądać ludziom do kieszeni - odpowiadał Ryszard Kalisz. Przyznał jednak, że wicemarszałkowie przyznając sobie wysokie premie popełnili błąd.
Nagłośnienie premii dla prezydium Sejmu spowodowało już pierwsze zmiany personalne. Klub Ruchu Palikota wycofał poparcie dla Wandy Nowickiej jako wicemarszałek Sejmu; zapowiada wniosek o jej odwołanie. Po burzy medialnej Nowicka zapowiedziała, że znaczną część nagrody przekazuje organizacjom społecznym.

Wicemarszałek Sejmu z ramienia SLD Jerzy Wenderlich powiedział, że odda część swojej premii... jeśli to samo zrobi wypytujący go dziennikarz.

"Nie będę Katonem moralnym"

- Co z wicemarszałkiem Jerzym Wenderlichem? Powinien podać się do dymisji? - pytał Jacek Żakowski partyjnego kolegę Ryszarda Kalisza z SLD. - Te premie były dla mnie szokiem, ale ja nie postuluję odwołania Wenderlicha. Nie będę Katonem moralnym, co mają zrobić. Dla mnie dużo ważniejsze jest to, jakimi są marszałkami i wicemarszałkami - mówił Kalisz. - Kiepskimi - skomentował Żakowski.

Dopytywany przez prowadzącego "Poranek" polityk przyznał: - Wszyscy wicemarszałkowie popełnili błąd.

Profesorowie też wypisują głupoty

Kalisz mówił dużo o konieczności poprawy jakości polskiego parlamentu: - Zastanówmy się, czy chcemy, żeby w parlamencie były osoby o bardzo dobrym przygotowaniu merytorycznym? Czy chcemy podnieść jakość pracy parlamentu? Czy chcemy, żeby to była elita? Wtedy zastanówmy się nad tym, że wysokość tych zarobków jest jednym z elementów namówienia wyśmienitego adwokata czy profesora, żeby zrezygnował z połowy pensji czy 10 razy tej pensji, żeby przyszedł do parlamentu służył swoją wiedzą państwu - mówił Kalisz.

- Mamy jakieś mity, że jak jest profesorem prawa, to jest mądrym człowiekiem. On zna pewną dziedzinę prawa, zrobił habilitację, uczy studentów i jest profesorem. Profesorowie też wypisują mnóstwo głupstw - komentował prowadzący "Poranek".

- W Wielkiej Brytanii płaca parlamentarzysty to 2,1 średniej krajowej. W Niemczech 2,5. W Polsce 2,8. A polski parlament pozostawia wiele do życzenia - wyliczał Żakowski.

Polityczna kara to i polityczna nagroda

- Skoro karą dla polityków jest Trybunał Stanu, czyli kara polityczna, to nagroda też powinna być polityczna: order, wybór na następną kadencję - proponował prowadzący "Poranek".

- Mnie jest trudno o tym mówić, bo ja nie lubię zaglądać ludziom do kieszeni, szczególnie kolegom i koleżankom. Natomiast, ja w tym Sejmie pracuję bardzo dużo, jeszcze wielu takich posłów pracuje i my żadnej nagrody nie dostaliśmy... - mówił Kalisz. - Jak to? A sympatia wyborców? Wszystko trzeba przeliczać na pieniądze? - przerwał mu Żakowski. - Słusznie! Przecież gdybym ja dzisiaj był w zawodzie [prawnika] w Warszawie, zarabiałbym 10 razy więcej. Jestem w Sejmie dlatego, żeby było dobre prawo. I to mnie kręci - odpowiadał Kalisz. - I dlatego pana lubię - pochwalił Żakowski.

Nagrody też dla Senatu

Nagrody - napisał "SE" - łącznie wyniosły blisko 250 tys. zł; Ewa Kopacz otrzymała 45 tys. zł, wicemarszałkowie: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Wanda Nowicka (RP), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD) - po 40 tys. zł.

Także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że przyznał nagrody za 2012 r. dla Prezydium Senatu. Zaznaczył, że wicemarszałkowie pracują więcej niż przeciętni senatorowie. Borusewicz dodał, że swoją nagrodę przeznaczył na pomoc dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną.

Marszałek dodał, że wicemarszałkowie Senatu otrzymali 200 proc. wysokości swojego miesięcznego wynagrodzenia, a on sam - 350 proc. Marszałek podkreślił, że Senat zwrócił do budżetu państwa jedną trzecią funduszu na nagrody (czyli prawie 200 tys. zł).

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (35)
Żakowski proponuje: Niech nagrodą dla polityków będzie order. Kalisz: Nie lubię zaglądać innym do kieszeni
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 60 razy 58

  Wygląda na to, że cała odpowiedzialność na kryzys spada na zwyczajnych ludzi. To nam każe się zaciskac pasa, oszczędzać wszystko, rezygnować z przywilejow (np. nie tak dwana sprawa w Kraśniku, gdzie burmistrz zmusił nauczycieli do rezygnacji z części dochodów). Państwo posłowie i senatorowie mają się dobrze. Jaki kryzys? Jakie oszczędności? Można przecież wypłacić premie, ktore w sumie pozwoliłyby wyciągnąć z długow np. jakiś szpitalik. No ale dla nich klinika rzadowa, więc prolemu nie widzą. Trochę chyba (albo i nie trochę) moralnośc jednokierunkowa.

 • wikonka

  Oceniono 36 razy 36

  Ten sam sejm wydłużył wiek emerytalny - czytaj - ludziom po 35- 40 latach pracy kazał żyć w biedzie i upokorzeniu bo pracy dla nich nie było i nie ma. Dla siebie jest hojny niezmiernie. Mimo wszystko szacunek dla Ruchu Palikota i kolejny zawód - SLD. Zabiera się wszystko obywatelom, a może należy zacząć oszczędzanie od samego siebie i dawać przyklad a nie łupić co się da i tworzyć złe prawo.

 • kel00s

  Oceniono 35 razy 33

  I tak będą kraść dalej, kryzys jest tylko dla plebsu, elity sobie z koryta nie odbiorą.

 • cucurucu

  Oceniono 25 razy 23

  Jakie ordery? Jakie nagrody? Polityk powinien zarabiac nie wiecej niz srednia krajowa bo ta srednia jest wlasnie wynikiem ich pracy

 • jonkasta

  Oceniono 20 razy 14

  Popisów oratorskich Kalisza nie mozna już słuchaś. Sam się swoimi wypowiedziami podnieca. Nie powiedział wprost, ze te premie , i w ogóle złodziejstwo naszych pieniedzy- jest amoralne i to hańba dla Sejmu ! Nie, tylko kluczył, kluczył,,,, bo sam jest w samy centrum tego złodziejstwa. Brawo Palikot. Trzeba pokazać tym kreaturom co o tym można myśleć. Pani Kopacz won z Sejmu. Straciła u mnie szacunek. Cały Sejm do wymiany. Kadencyjność tylko 2 razy. Tutaj politycy przez 20 lat zapomnieli DLACZEGO TU SĄ >

 • jezierskiadam

  Oceniono 24 razy 12

  Jak ja się znam na biznesie, to Kalisz zarabia bardzo dużo jako właściciel Kancelarii Adwokackiej, którą reklamuje będąc posłem.
  Ale może ja na biznesie się nie znam i tyko przez przypadek mówią mi, że moja firma jest jedną z najlepszych w Polsce (w swojej branży.:))) Przypominam, że na blogerstwie nie zarobiłem jeszcze ani grosza.:)))

 • hans_close

  Oceniono 21 razy 11

  Wenderlich powiedział, że średnia kadra zarządzająca śmieje się z jego pensji...

  Polityka nie jest obowiązkowym zajęcie, komu nie pasują zarobki droga wola do prezesury korporacji. ;)))) Większość polityków miałaby jedynie szansę na "prezesurę" szatni, lub portierni. ;)

 • bood

  Oceniono 11 razy 11

  może na przykładzie szkoły - za aktywność na lekcji stawiamy plusy
  3 plusy to ocena 5
  to w przypadku sejmu
  3 plusy to wyróżnienie
  5 plusów dyplom
  10 plusów order jak pisze pan Żakowski
  ja jestem za
  ps. za 40 tysi nawet jeśli to brutto to większość podatników pracuje cały rok (średnia krajowa ok 3,8 tys. brutto) - a gest w postaci przekazania tego co dostali na cele społeczne po prostu żenujący - ci co pracują za średnią też potrafią dawać z uczciwie zarobionych pieniędzy (krzywda naszym parlamentarzystom się też nie dzieje - ich zarobki to 2,8 średniej krajowej)

 • mille666

  Oceniono 6 razy 4

  odpowiedzialności nie ma żadnej, natomiast gdyby nie było koryta sejm świeciłby pustkami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX