Zapytaliśmy Episkopat o pedofilię w Kościele. A dostaliśmy oświadczenie o tym, co sądzą o książce "Lękajcie się"

Po publikacji przez Tokfm.pl fragmentów książki "Lękajcie się" z wyznaniami ofiar polskich księży-pedofilów zapytaliśmy Kościół, jak postrzega problem pedofilii wśród księży i jak z tym zjawiskiem walczy. W odpowiedzi dostaliśmy oświadczenie z krytyką książki: - Dość łatwo odnaleźć techniki manipulacji zastosowanej w książce "Lękajcie się", m.in. pomijanie faktów, symulowanie obiektywizmu i neutralności.
Książka "Lękajcie się" opublikowana została w Polsce przed kilkoma dniami. Holenderski dziennikarz przeprowadził rozmowy z ludźmi, którzy byli molestowani przez osoby duchowne - to opowieści bardzo intymne, niekiedy skrywane latami. CZYTAJ FRAGMENTY>>

Wczoraj wysłaliśmy do Episkopatu sześć pytań o to, jak Kościół w Polsce radzi sobie z problemem.

Fragment e-maila wysłanego do Biura Prasowego Komisji Episkopatu Polski

Dziś otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie, w którym Episkopat odnosi się do książki i samego autora.

Autor książki z tezą

Opinie, jakoby w Polsce - w tym w Kościele w Polsce - nie było problemu pedofilii, tworzy w książce sam autor - podkreśla rzecznik Episkopatu, komentując książkę Ekke Overbeeka "Lękajcie się". - Pamiętam wizytę dwóch dziennikarzy z Holandii, którzy chcieli zrobić reportaż, prezentujący Kościół w Polsce. Towarzyszył im tłumacz, Ekke Overbeek. W rozmowie wspomniałem wówczas o kilku opisywanych w mediach przypadkach pedofilii w ostatnich latach w Kościele w Polsce. Ku mojemu zdumieniu ówczesny tłumacz, a dzisiejszy autor książki, postawił w niej tezę, że "problem w Polsce nie istnieje". To jest jego przekorna teza - mówi ks. Józef Kloch.

Zdaniem Episkopatu "autor książki próbuje pokazać także inne zjawisko, pytając: Gdzie media?, sugeruje, że w Polsce środki przekazu podtrzymują swego rodzaju zmowę milczenia wobec tematu pedofilii". - Taka opinia zdumiała nawet świeckie media w Polsce - zauważa rzecznik w oświadczeniu.

Przecież Kościół nie jest ślepy na problem

Kościół pisze również, że autor książki "Lękajcie się" od 2011 r. nie kontaktował się z rzecznikiem, choć Konferencja Episkopatu Polski zabierała głos w tej kwestii, zwłaszcza w marcu 2012 r., kiedy ksiądz rzecznik mówił, że w Kościele jest "zero tolerancji dla pedofilii, pełna ochrona dla ofiar i ich najbliższych".

W oświadczeniu rzecznik ubolewa, że autor książki nie wspomniał o tym, że Kościół próbuje się z problemem mierzyć. - Nie miałem też nigdy okazji powiedzieć o tym panu Ekke, bo nigdy do mnie nie przyszedł, a mieszka w Polsce i świetnie zna nasz język - uważa ks. Józef Kloch.

W czasie konferencji, o której pisze ksiądz-rzecznik ogłoszono również, że nie będzie odszkodowań dla ofiar pedofilii od polskiego Kościoła. Duchownych, którzy popełnili takie przestępstwo, chroni tajemnica spowiedzi, a Kościół - jak zapowiedział - zamierza jej bronić.

W książce są manipulacje

Według opinii rzecznika dość łatwo odnaleźć techniki manipulacji zastosowanej w książce "Lękajcie się", m.in. pomijanie faktów, symulowanie obiektywizmu i neutralności, manipulację emocjami. - Każdy student dziennikarstwa po przeczytaniu książki dość szybko znajdzie fragmenty posługujące się tymi metodami, a wprowadzające w błąd czytelnika - czytamy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (209)
Zapytaliśmy Episkopat o pedofilię w Kościele. A dostaliśmy oświadczenie o tym, co sądzą o książce "Lękajcie się"
Zaloguj się
 • jurek1404

  Oceniono 637 razy 565

  Jedyny problem to konkordat, należy go zerwać lub rozwiązać ,a panów w sukienkach traktować jak wszystkich obywateli i to tyle......

 • wanda43

  Oceniono 404 razy 352

  I po co było pytać, skoro odpowiedź byla do przewidzenia?
  Przy okazji dowiedzieliscie sie, ze to WY jestescie winni - nie nagłaśniacie, nie piszecie, znaczy problemu pedofilii w Polsce nie ma!

 • ciemnyludd

  Oceniono 362 razy 326

  Kościół się nie LĘKA i będzie bezczelnie nadal łgał i plótł androny DOPÓKI NIE ZERWIEMY TEGO SZEMRANEGO KONKORDATU... Wtedy zamiast zajmować się polityką albo NASZYMI ŁÓŻKAMI, wróci do ambon, gdzie wyłącznie jego miejsce...

 • barrakuda78

  Oceniono 218 razy 198

  I w całym oświadczeniu Klocha nie ma ani jednego słowa o 'ubogacaniu'? Jestem zawiedziona. Nawiasem mówiąc, innego bełkotu w sprawie pedofilii duchownych nie spodziewałam się. Co winni księża, biedne misie, że mają potrzeby?

 • fjan

  Oceniono 191 razy 173

  No fakt, w manipulowaniu kler katolicki jest mistrzem świata. Nikt tak nie potrafi manipulować jak oni. Zawsze znajdą interpretację na swoją korzyść. Nawet uzasadnią jak trzeba że ziemia jest płaska.

 • jakub1975wawa

  Oceniono 188 razy 168

  mam prośbę do tok fm proszę zrobić sondaż w sprawie konkordatu i wszystko będzie jasne zgodnie z sentencja vox populi vox dei może sobie Polacy życza takiej a nie innej pozycji Kościoła Katolickiego w Polsce a może powinna być jeszcze mocniejsza w stosunku do obywateli i państwa ( sugeruje ze jest mała ), oczywiście ten zabieg miałby być wykonany dla naszego dobra

 • nadordynariusz

  Oceniono 178 razy 162

  No chyba nie spodziewaliście się innej odpowiedzi?
  I tak cud, że Józek Kloch nie zapowiedział podniesienia dziesięciny i batożenia tak długo, aż wam pedofilia księży ze łba wyjdzie.

 • 3xm

  Oceniono 180 razy 160

  Z kim wy chcecie walczyć? 2000 lat kłamstwa i manipulacji to jest takie doświadczenie, że nikt nie podskoczy.

 • jpjareck

  Oceniono 182 razy 148

  Następny świętek od Kyryi Krysty co "Roma" czyta wspak. Problemem nie jest pedofilia tylko jakiś manipulant, Holender (nacja wszak ciągle naćpana, mordująca staruszków), który nie dał tekstu do autoryzacji świętkowi przełożonemu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX