Środowiska kobiece odsuną się od Palikota? "Ale partia i tak przetrwa. To nie był trzon jej elektoratu"

- Wyborcom Palikota bliższa jest demagogia antyzusowska niż kwestie mniejszości seksualnych - mówi w rozmowie z TOK FM dr Rafał Chwedoruk z UW. - Awanturą wokół Nowickiej Palikot strzelił sobie w kolano, ale to nie przekreśla szans na przetrwanie Ruchu Palikota - dodaje.
Ruch Palikota zdecydował dziś o usunięciu z klubu Wandy Nowickiej.

Wojną wytoczoną Nowickiej Palikot rozpętał burzę - część środowisk kobiecych zaczęła odsuwać się od jego partii, przy okazji krytykując jego zachowanie wobec zarówno Nowickiej, jak i Anny Grodzkiej.

- Poza dyskusją jest to, że Palikot nie jest zwycięzcą tej potyczki - komentuje w rozmowie z TOK FM dr Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Politolog dodaje jednak, że fakt skłócenia środowisk bliskich Ruchowi Palikota to nie jest powód, aby z góry określać RP jako przegranych.

Głosowali na RP? "Nie ze względu na feminizm"

- Nie przekreślałbym możliwości przetrwania Ruchu Palikota jako formacji parlamentarnej - podkreśla nasz rozmówca. - Polski Sejm jest silny na poziomie lobby, ale słaby na poziomie społecznym . Np. Partia Kobiet jest raczej działalnością intelektualną niż ruchem politycznym. Wyborcy zaś nie głosowali na RP ze względu na feminizm, lecz głosowali rozczarowani Platformą, na ten klimat wolnościowy, ważna dla nich była kwestia palenia marihuany. To, oczywiście, koreluje z szerszym tłem, ale i tak elektorat Ruchu to nie był elektorat kobiecy. Niekoniecznie więc awantura wokół Nowickiej musi dużo kosztować Palikota - elektorat kobiecy nie odpłynie, bo nie był dominujący - tłumaczy Chwedoruk.

Politolog zauważa, że na kontrowersyjne słowa Palikota też obserwujemy różne reakcje: - Od jednoznacznego potępienia po przemilczanie. A jeżeli ktoś takie rzeczy przemilcza, to należy zadać pytanie: dlaczego? Pamiętajmy w takich momentach, że wiele poważnych osób i środowisk zainwestowało w Janusza Palikota. Znamienne jest np. milczenie Aleksandra Kwaśniewskiego.

Gibała, nie Ikonowicz

- Wyborcy Ruchu Palikota są dużo bliżsi Łukaszowi Gibale niż Piotrowi Ikonowiczowi - zauważa Chwedoruk. - Bliższa im jest demagogia antyzusowska i wyrugowanie państwa od kwestii mniejszości seksualnych. Te sprawy mogą jedynie uzupełniać liberalny charakter tego ugrupowania - dodaje. Zdaniem doktora ci, którzy najsilniej się identyfikowali z Ruchem Palikota, nigdy nie byli twardymi zwolennikami feminizmu. A co teraz z RP? - W tej chwili Janusz Palikot traci jedynie na jakiś czas swoją atrakcyjność. Można też odnieść wrażenie, że model uprawiania przez niego polityki się skończył, co brutalnie mu pokazano podczas głosowania nad Nowicką.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Środowiska kobiece odsuną się od Palikota? "Ale partia i tak przetrwa. To nie był trzon jej elektoratu"
Zaloguj się
 • krukpl

  Oceniono 27 razy 25

  eksperci nie zaglądają często na fora internetowe

 • kermit60

  Oceniono 18 razy 14

  A cóż takiego dr.Chwedoruk widzi w zachowaniu Palikota w stosunku do A. Grodzkiej. To chyba Nowicka namawiała Grodzką do kandydowania i obiecała ustąpić ze stanowiska .Im bardziej słucham i czytam o tym incydencie i słyszę od p.Środy o chłopakach z Ruchu Palikota tym większe mam wrażenie ,że to środowisko podświadomie nie traktuje Grodzkiej jako kobiety. Solidarność jajników w dosłownym słowa znaczeniu.

 • racjonalista84

  Oceniono 6 razy 4

  Szanowny doktorze, głosowanie nad nowicką nie jest porażką Palikota - jest porażką wyborców - których reprezentanci pokazali swoją, prawdziwą twarz. I proszę, formułując swoje kolejne mądre wypowiedzi - zajrzyjcie na komentarze pod każdym pseudo artykułem dotyczącym tej sprawy - prości ludzie piszą i dostrzegają cały ten wałek - a wy dalej swoje - strzelił sobie w kolano, stopę i co jeszcze...

  Ale co do rodzaju wyborców RP, ma Pan sto procent racji.

 • wieszczmoru

  Oceniono 49 razy -41

  Feministki mają marginalne poparcie. Trzonem palikociarni są postkomuniści i ich naćpani synkowie oraz środowiska sodomitów. Warto dodać, że poparcie dla tej partii zostało sztucznie rozdmuchane dzięki akcji "polskich" mediów.
  www.youtube.com/watch?v=Gsf9GwAhseI
  www.swietlistedusze.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX