Austriacy chwalą Hitlera? "Światu wmówiono, że Austria to ofiara nazimu. To kłamstwo"

- Mówienie o Austrii, że jest pierwszą ofiarą Hitlera? Sami wykształceni Austriacy mówią, że to kłamstwo - mówił w TOK FM Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej", komentując wynik badania, w którym Austriacy przyznają, że rządy Hitlera miały dobre strony i że tęsknią za "silnym przywódcą" . - Jest taka anegdota, że największy numer, jaki Austriacy wywinęli światu, to przekonanie go, że Beethoven był Austriakiem, a Hitler Niemcem. Było na odwrót.
"Co drugi Austriak uważa, że rządy Hitlera miały też dobre strony, a gdyby w ich kraju działała NSDAP, to cieszyłaby się sporym poparciem. Dwie trzecie chce u władzy silnego przywódcy - wynika z sondażu przeprowadzonego w 75. rocznicę anszlusu Austrii przez III Rzeszę" - pisze Wieliński w "Gazecie Wyborczej".

Sondaż, którego wyniki opublikował w piątek konserwatywny dziennik "Der Standard", w Austrii przechodzi na razie bez echa. W sąsiednich Niemczech postawił jednak dziennikarzy na nogi. Gdyby połowa współczesnych Niemców wypowiadała się o Hitlerze pozytywnie, dla kraju oznaczałoby to międzynarodową kompromitację. "Te dane są przerażające" - pisze o sondażu "Süddeutsche Zeitung". "Trudno się z tą opinią nie zgodzić" - ocenia "Gazeta Wyborcza".

- Próba może nie jest duża - 500 - ale jak na Austrię reprezentatywna - przyznał w "Popołudniu Radia TOK FM" Bartosz Wieliński. - Wyniki opublikował w weekend "Der Standard" - bardzo szanowana gazeta. Spodziewałem się, że w Austrii będzie jakaś burza, debata, rwanie koszuli, bicie się w piersi, wskazywanie na winnych... Natomiast Austriacy to przyjęli jako coś normalnego: jesteśmy, jacy jesteśmy, od dawna wiemy jacy, i tyle. Gdyby zapytać Austriaka, to powie, że to normalny sondaż z normalnym wynikiem i nic dziwnego się nie stało, wszystko po staremu. Jak zapytać Niemca czy Polaka, to włos mu się zjeży na głowie.

Po wojnie "Niemców postawiono pod pręgierzem", Austriaków uznano za ofiary

Dziennikarz, który zajmuje się w "Gazecie" Niemcami, podkreślił, jak różne były reakcje w Austrii i w Niemczech na te wyniki: - W reakcjach medialnych w Niemczech można wyczuć nutkę przerażenia: jak to możliwe, że po tylu latach od wojny ktoś myśli, że w tym przerażającym systemie było coś dobrego. Nawet te słynne autostrady Hitler budował z naruszeniem norm, pracowali przy nich więźniowie obozów koncentracyjnych.

Przypomniał też, jak różne jest w Niemczech i w Austrii podejście do odpowiedzialności za przeszłość i że przyczynili się do tego sami alianci: już w Deklaracji Moskiewskiej podpisanej w październiku 1943 roku Austria została uznana za "pierwszą ofiarę Hitlera": - Ale wiemy, co się działo podczas anschlussu. Gdy armia niemiecka wkraczała do Austrii, witano ją radośnie. Nie było strachu, żalu czy tragedii. Austria się cieszyła, że będzie częścią Rzeszy, a potem to wszystko po prostu dało się odwrócić. Gdy ogłoszono Deklarację Moskiewską, na ziemiach polskich, w dystrykcie lubelskim, kończono Akcję "Reinhardt", podczas której wymordowano 2 mln Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. A dowodził nią Austriak z Karyntii, niejaki Odilo Globocnik. Mówienie o Austrii, że jest pierwszą ofiarą Hitlera? Sami wykształceni Austriacy mówią, że to kłamstwo.

- Po wojnie - Niemców wzięto za skórę i postawiono pod pręgierzem. Pod koniec wojny były przecież różne plany: podziału Niemiec na małe kawałki, zniszczenia ich przemysłu... Różne. Zarządzono denazyfikację. Sami Niemcy na początku nie chcieli rozliczenia, ale potem powstała taka potrzeba. Tabu zaczęło pękać w latach 50., w 68 pękło całkowicie. Od tego czasu w Niemczech nazistowska przeszłość nie jest tabu, choć, oczywiście, są też zakute łby nazistowskie. Jednak poczucie odpowiedzialności za przeszłość zostało wpisane w niemiecką kulturę polityczną i nawet politycy tureckiego pochodzenia, którzy nie mieli dziadków w Wehrmachcie, przypisują sobie tę odpowiedzialność za wojnę, której ich przodkowie przecież w ogóle nie mają. Ale oni - jeśli chcą funkcjonować w niemieckim życiu publicznym - muszą, nawet będąc imigrantami, tę odpowiedzialność przyjąć - przekonywał Wieliński.

Austria to "kraj potwornie brunatny"

Jak podkreślał, Austriacy poważnie i otwarcie nie debatowali o swojej nazistowskiej przeszłości, choć co jakiś czas są z nią konfrontowani: - W Austrii przez lata funkcjonowała opinia, że oni są ofiarą wojny. Aż w 1986 roku w wyborach prezydenckich wystartował Kurt Waldheim, wcześniejszy sekretarz generalny ONZ. Miał już zwycięstwo w kieszeni, aż znalazły się na niego kwity - że był w jednostce, która deportowała Żydów i walczyła z partyzantką metodami zabronionymi w konwencjach. Waldheim, oczywiście, doskonale wiedział, co się stanie z tymi Żydami i gdzie oni jadą. Podczas tej kampanii Austriacy zostali skonfrontowani ze swoją przeszłością: z tym, że wcale nie są ofiarami i że kraj jest potwornie brunatny. I co jakiś czas wychodzą nowe szczegóły, w szafie znajduje się kolejne trupy. Np. pod pl. Bohaterów w Wiedniu jest krypta, gdzie spoczywają bohaterowie narodowi. Ostatnio się okazało, że jeden z tam pochowanych był członkiem SS-Einsatzgruppen, czyli morderców z frontu wschodniego.

- Część Austriaków zupełnie to odrzuciła i zaczęła popierać populistów. To nagłe skonfrontowanie z przeszłością dało wiatr w żagle takim populistom jak Joerg Haider, którego partia stała się współrządzącą. To pokazuje, że nieodrobienie pewnej lekcji domowej fatalnie się mści. Haider to był wrzód na tkance politycznej Austrii i Europy - podsumował Wieliński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (89)
Austriacy chwalą Hitlera? "Światu wmówiono, że Austria to ofiara nazimu. To kłamstwo"
Zaloguj się
 • paszcz

  Oceniono 104 razy 96

  Przecież Austriacy to miłujący pokój naród muzyków orkiestr wojskowych, listonoszy, maszynistów i zawiadowców. Zapytajcie dowolnego Austriaka, co jego (jej) ojciec (dziadek) robił w czasie II WŚ. Zobaczycie, że tam istniały tylko te cztery zawody :)
  Okupacja radziecka spowodowała, że wolnej Austrii natychmiast przyklejono plakietkę "ofiara" i nagle zniknęła pamięć o wcześniejszych 15 latach.

 • darius112

  Oceniono 88 razy 80

  Wystarczy tam pojechać na narty aby na własne oczy, w górskich pensjonatach pooglądać sobie milusie rodzinne fotografie z dziadkiem w mundurze Wermachtu albo jeszcze lepiej w mundurze SS. Czasem można nawet wydobyć od nich wspominki że "za Hitlera to był porządek". Wydaje mi się że nawet w normalnych rozmowach z gośćmi ze słowiańszczyzny daje się odczuć lekkie poczucie wyższości.

 • ukos

  Oceniono 81 razy 77

  Austria ofiarą Hitlera? To nie kłamstwo, to wyjątkowo bezczelne kłamstwo! W całych Niemczech 7% ludności należało do NSDAP, a w Austrii 10%.

 • maaac

  Oceniono 74 razy 58

  Oglądaliście kiedyś "Komisarza Rexa"? Oryginała naszego Alexa? Piesio sympatyczny, jego pan też niczego sobie. Tylko jakimś dziwnym trafem przestępcami głównie okazywali się Słowianie - Polacy, Czesi, Słowacy. Niemcy czy Austriacy rzadziej. Ot taki "przypadek" wiele mówiący o spojrzeniu na świat zarówno twórców jak i odbiorców tego filmu.

 • tirinti

  Oceniono 52 razy 44

  Warto też wspomnieć, że oficjalnie neutralna Szwecja pomagała Hitlerowi sprzedając surowce bez których Hitler nie byłby w stanie uzupełniać strat sprzętu.

 • augenthaler

  Oceniono 27 razy 25

  Nieporozumieniem jest sugerowanie, ze Austriacy czy Bawarczycy do 1945 to nie Niemcy.

 • majuufes

  Oceniono 22 razy 22

  Szef RSHA - Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy ss-obergruppenfuhrer Ernst Kaltenbrunner ur. w Ried im Innkeris.
  "Superkomandos" wsławiony uwolnieniem Mussoliniego aresztowanego przez Bagdolio , twórca oddziałów dywersyjnych działajacych w czasie kontrofensywy w Ardenach ss-oberststurmbannfuhrer Otto Skorzeny ur. w Wiedniu. Jedo rodzina pochodziła ze Skorzęcina , zaraz pewnie się okaże ,że to był Polak.

 • tem0138

  Oceniono 23 razy 15

  Takie artykuły budzą bardzo mieszane uczucia. Baaaardzo.

  Na podstawie jednego badania/ankiety nagle pisze się wszędzie o pro-nazistowskiej Austrii. Cała uwaga skupiona jest na tych "złych, sklerotycznych Austriakach". Wszystko odbywa się na zasadzie "krótkiej piłki": jedno badanie i od razu bezkrytyczne (bez poprzedzającej, poważnej dyskusji historycznej) masowe powielanie w mediach wniosków małej grupki naukowców...

  Nie oceniam samego artykułu. Nie piszę czy jest zły albo dobry. Chodzi o niepokojącą tendecję "dziennikarzy" do upraszczania i uogólniania. Jakże łatwo o manipulację i niesprawiedliwe przypisywanie łatek.

  Np. w Stanach (New Your Times, Washington Post), posługując się podobnym "warsztatem" dziennikarskim, tworzy się często bardzo obrażliwe artykuły na nasz temat. Schemat jest ten sam. Przeprowadzane jest jakieś badanie/ankieta, ogłaszany jest wynik, i niemal następnego dnia wszyscy czytają o antysemickich, głupich i brudnych Polakach...

  Artykuły w których pisze się o całych narodach (Austriacy, Niemcy, Polacy, Żydzi, itd.) powinny być poprzedzone szczególnie dogłębną analizą. Tu nie ma miejsca na tzw. "krótką piłkę". Bardzo łatwo zepsuć wizerunek, za to bardzo trudno naprawić. Raz stworzone stereotypy ciężko usunąć ze świadomości...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX