Rekolekcje w podstawówce. Msza w kościele, droga krzyżowa w szkolnym patio

W Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie, największej w regionie, w ramach rekolekcji uczniowie uczestniczą we mszy w pobliskim kościele. Ale przed odbywa się droga krzyżowa na terenie szkoły, w patio. Prezydent Lublina zarządził kontrolę. - Wszystkie placówki publiczne prowadzone przez samorząd są szkołami świeckimi - mówi jego rzeczniczka.
W wielu podstawówkach trwają rekolekcje. W jednych lekcji nie ma w ogóle, są tylko msze w kościele, w innych lekcje są, ale tylko niektóre.

Mama ucznia pisze do dziennikarki...

W SP 51 rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek. Dzieci wraz z wychowawcą udają się na mszę świętą do kościoła, a przedtem w szkole biorą udział w drodze krzyżowej. Odbywa się w szkolnym patio. To już tradycja. Na stronie szkoły można znaleźć zdjęcia z ubiegłorocznego nabożeństwa w budynku szkoły.

O sprawie poinformowali nas rodzice dzieci. - W budynku powieszone są stacje Drogi Krzyżowej, a dzieci klęczą i się modlą przy poszczególnych stacjach - opowiada nam jedna z mam. Potwierdziliśmy to w szkolnym sekretariacie.

"Jestem matką dziecka z kl. I-III. Mąż i ja uważamy, że nie jest to nabożeństwo, które powinno się odbywać w szkole. Rodzice mogą zaprowadzić dziecko do kościoła, pod warunkiem że uważają, że jest w stanie akurat to nabożeństwo zrozumieć" - pisze w mailu do nas pani Maria*. "Jesteśmy rodziną katolicką. Jednak takie sytuacje w świeckiej szkole publicznej wydają nam się niedopuszczalne" - dodaje.

...bo strach iść do dyrektora

Spotkaliśmy się z autorką listu i jej mężem. - Organizowanie takich religijnych uroczystości w budynku szkoły jest nie na miejscu. Przecież to świecka placówka - mówi ojciec 9-latki. Na nasze pytanie, dlaczego nie poszli z tym do dyrektora szkoły, odpowiadają wprost: boimy się o nasze dziecko. - Próbowałam rozmawiać o tym z innymi rodzicami. Słyszałam głosy, że im to nie odpowiada, ale każdy boi się wychylić - mówi pani Maria.

Będzie kontrola magistratu

Bardzo szybko zareagowało miasto, czyli organ prowadzący szkoły. Prezydent Krzysztof Żuk jest poza Polską, ale wie o sprawie. I podjął decyzję o wszczęciu kontroli przez urzędników wydziału oświaty. - Do tej pory nie mieliśmy sygnałów o tej drodze krzyżowej. Wszystkie szkoły publiczne prowadzone przez samorząd są placówkami świeckimi. Stąd kontrola. Jeśli informacja o drodze krzyżowej się potwierdzi, podejmiemy decyzję - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta.

Kuria: Ale w czym problem?

Kuria w Lublinie nie widzi niczego złego w tym, że droga krzyżowa odbywa się w budynku podstawówki. Rzecznik kurii ks. Krzysztof Podstawka przywołuje Rozporządzenie Ministra Edukacji z 1992 roku, które ustala zasady organizowania rekolekcji wielkopostnych w szkołach. - Zgodnie z tym rozporządzeniem szkoły mają obowiązek umożliwić młodzieży przez trzy dni udział w takich rekolekcjach - mówi ks. Podstawka. I dodaje, że formy rekolekcji mogą być różne: albo w całości na terenie szkoły, albo tylko na terenie parafii.

- Ale może to być też taka formuła, że część rekolekcji odbywa się w placówce, a część w parafii. I tak jest w tym przypadku. Od strony prawnej wszyscy zachowali obowiązujące przepisy - mówi rzecznik lubelskiej kurii. Jak dodaje, to nie jest jedyna szkoła, w której tak się to odbywa. - M.in. w lubelskim liceum, które nosi nazwę Biskupiak, jest kaplica na terenie szkoły. Ale uczestniczyłem też w pięknym misterium przygotowanym przez uczniów szkoły przy ulicy Elsnera kilka lat temu - mówi ks. Podstawka.

- W tych rekolekcjach chodzi też o to, by religia nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z przestrzenią sakralną. Bo to nie jest rzeczywistość zamknięta tylko do kościoła, do zakrystii, ale rzeczywistość, która obejmuje całe życie człowieka, w tym także szkołę - mówi TOK FM rzecznik lubelskiej kurii. 

Szkoła od modlitwy przed jedzeniem

Szkoła Podstawowa nr 51 w Lublinie to ta sama podstawówka, o której pisaliśmy kilka tygodni temu. To tu w statucie był zapis odwołujący się do Kościoła katolickiego, a na szkolnej stołówce wisiały zasady kulturalnego spożywania posiłków, a pierwsza z nich, napisana większym drukiem niż pozostałe, brzmi "Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu". Poza tym na ścianach stołówki były jeszcze dwie inne tablice z treścią modlitw.

Rada pedagogiczna szkoły kilka dni temu zmieniła kontrowersyjny statut. Zniknął zapis, że "szkoła kształtuje i rozwija postawy uczniów w oparciu o naukę Kościoła katolickiego". Dziś czytamy, że szkoła "kształtuje i rozwija postawy uczniów w oparciu o chrześcijański system wartości z zapewnieniem wolności sumienia i przekonań religijnych każdego ucznia". - Statut w poprawionej wersji jeszcze do nas nie dotarł, ale z informacji, które posiadamy, wiemy, że został zmieniony przez radę pedagogiczną, wcześniej zaaprobowany przez rodziców. Czekamy w tej chwili na ten dokument, przeanalizujemy go - mówi nam kurator oświaty w Lublinie Krzysztof Babisz. Nie dostaliśmy jednak od kuratorium odpowiedzi ws. drogi krzyżowej.

Z władzami szkoły - mimo prób - nie udało nam się skontaktować.

*Imiona rodziców zostały na ich prośbę zmienione (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (458)
Rekolekcje w podstawówce. Msza w kościele, droga krzyżowa w szkolnym patio
Zaloguj się
 • arkadiusz_ch

  Oceniono 848 razy 750

  Polski kościół katolicki w pełnej krasie - nic dodać, nic ująć. Biedni pożałowania rodzice, zastraszeni, zniewoleni.... Jakie to wszystko żałosne...

 • ciemnyludd

  Oceniono 485 razy 433

  A w niektórych pobożnych szkołach duże przerwy nie są wykorzystywane dla relaksu uczniów, ale do odmawiania ANIOŁ PAŃSKI... Dlaczego nie ma szkolnych międzynarodowych OLIMPIAD RELIGIJNYCH, gdzie wszystkie medale mielibyśmy jak w banku...

 • wirving

  Oceniono 447 razy 407

  Do rzecznika kurii: co by pan powiedział, gdyby szkoła urządziła ćwiczenia gimnastyczne w kościele? Było by oburzenie, czyż nie? Ale wam widać wolno więcej. Na razie...

 • niktwazny126

  Oceniono 250 razy 218

  Jakoś to patio trzeba wykorzystać :).
  Ogromna konsekwencja w wychowywaniu w tej szkole. modlitwa przed/ po jedzeniu, droga krzyżowa, za chwile może roraty... A może pora przywrócić rodzicom prawa do wychowywania w wierze? Niechaj sobie zabierają swoje pociechy do kościoła po lekcjach, niech z radością spoglądają, jak pięknie uczestniczą w nabożeństwie. To może być dla rodzicow pouczające doświadczenie. Może zauważą, że ich edukowane religijnie dzieci nie wiedzą, ktorą ręką kreśli się znak krzyża, kiedy się klęka, a kiedy stoi... Bo ani księża, ani katecheci tego nie dostrzegają.

 • p407

  Oceniono 199 razy 179

  Jestem zdruzgotany biernoscia i strachem rodzicow przed oprotestowaniem idiotycznych praktyk chorych obrzedow w szkole. Jak można tolerować tak haniebna indoktrynacje własnych dzieci. Ludzie, czy wy zyjecie w średniowieczu, czy w XXI WIEKU???!!! Zastanowcie się, KTO UMORALNIA wasze dzieci?!

 • krukpl

  Oceniono 204 razy 168

  dobrze ze się zaczyna o tych sprawach mówić .
  A tak przy okazji tematu o religii to dzisiaj był fajny temat książki lękacie się czekam na artykuł z pewnością będzie sporo ciekawych komentarzy i blogów .
  Kolejna sprawa to wyłączane fora może należałoby przestać z tą procedura ?

 • lojalista

  Oceniono 182 razy 160

  Przecież to jest jawna indoktrynacja!!! Jak w średniowieczu. Jeżeli umysły polskich dzieci są kształtowane w taki sposób, to nic dziwnego, że Polska wygląda tak, jak wygląda.

  Czasy, gdy jeden obywatel w wieku produkcyjnym będzie utrzymywał trzech emerytów, są tuż za rogiem. Dodać do tego klechów żyjących na garnuszku pracującego Polaka i przyszłość Polski widać jak na dłoni.

  Kiedy w końcu ktoś w tym kraju zacznie myśleć???

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 169 razy 155

  Co ma kuria do wiatraka??
  .....Kuria w Lublinie nie widzi niczego złego w tym, że droga krzyżowa odbywa się w budynku szkoły. Jej rzecznik, ksiądz Krzysztof Podstawka, przywołuje Rozporządzenie Ministra Edukacji z 1992 roku, które ustala zasady organizowania rekolekcji wielkopostnych w szkołach. - Zgodnie z tym rozporządzeniem szkoły mają obowiązek umożliwić młodzieży przez trzy dni udział w takich rekolekcjach....

  To oczywiste, że kuria nie widzi niczego złego. Ale kto ją tu pyta o zdanie???????????????????????????

  Organ decydujący to Kuratorium Oświaty. A może już nie????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX