Terlikowski: Dla ofiar media są ostatnią deską ratunku. Ale z ich punktu widzenia... [PEDOFILIA W KOŚCIELE]

- Rozumiem mężczyznę, który chce odszkodowania. Wiele jest struktur grzechu w tej sprawie. Kościół nie zachował się tak, jak powinien - mówił w Popołudniu Radia TOK FM Tomasz Terlikowski, komentując opisaną dziś przez TOK FM sprawę pana Marcina, molestowanego w dzieciństwie przez księdza. 25-latek chce pozwać do sądu kurię.
Poczułem wewnętrzną potrzebę wyrzucenia z siebie tego wszystkiego. Poszukiwałem ludzi, którzy mnie wysłuchają, będą mi współczuli. Nie chciałem być dłużej sam z tym wszystkim. Publiczne opowiedzenie swojej historii pomogło mi nabrać odwagi, by walczyć do końca. Doczekać momentu, w którym ten człowiek zostanie skazany - mówi pan Marcin, 25-latek, który jako dziecko był molestowany przez księdza. Zamierza pozwać kurię koszalińsko-szczecińską za opieszałość. Chce 100 tys. zł. - Nie boję się. Kościół w Polsce zmienił podejście do ofiar księży pedofilów. W 1999 roku nie zrobiono nic. W 2005 nie zrobiono nic. Rok temu episkopat wydał oświadczenie, w którym zapewnił: zero tolerancji dla księży pedofilów. Teraz biskup proponuje mi opłacenie terapii. Kościół się boi - wie, że wytaczanie procesów cywilnych jest możliwe. Ja się nie boję. Doszedłem już tak daleko. Doczekałem tego, że mój kat został skazany.

Tomasz Terlikowski, katolicki publicysta, komentował w Popołudniu Radia TOK FM, że ocenia zachowanie Kościoła w tej sprawie jako "złe i skandaliczne". - Standardy wyznaczone przez Watykan przyjęto na Zachodzie. Jeśli doszła informacja do kurii, że było molestowanie dziecka, to powinna zapaść decyzja o urlopowaniu księdza i separowania go od dzieci. Trzeba też pomóc ofierze. Wszystko, co da się zrobić, trzeba zrobić - mówił Terlikowski. Jego zdaniem "najdramatyczniejsze" jest to, że z powodu bezczynności być może nie dało się uchronić innych potencjalnych ofiar. - Media to ostatnia deska ratunku dla ofiar. Z ich punktu widzenia byłoby lepiej, gdyby sprawy udało się załatwić bez mediów. Pisałem o tym już dwa lata temu. Rozumiem tego mężczyznę, który chce odszkodowania. Wiele jest struktur grzechu w tej sprawie. Kościół nie zachował się tak, jak powinien - stwierdził Terlikowski w rozmowie z Grzegorzem Chlastą.

Wiesław Dębski z Wirtualnej Polski jest innego zdania. - Dzięki temu, że takie sprawy trafiają do mediów w Polsce, zaczyna się o tym mówić. Być może inne osoby nie zostaną wykorzystane. Kościół musi się zmierzyć z tym problemem - powiedział Dębski. Jego zdaniem polski Kościół, tak jak jego odpowiedniki w USA czy Irlandii, powinien wziąć na siebie zobowiązanie wyrównania krzywd. - Ludzie będą coraz odważniejsi. Nie mówię, że w Polsce skala problemu była taka jak np. w Irlandii. Ale może nam też jest potrzebna Komisja Prawdy?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (101)
Terlikowski: Dla ofiar media są ostatnią deską ratunku. Ale z ich punktu widzenia... [PEDOFILIA W KOŚCIELE]
Zaloguj się
 • nadordynariusz

  Oceniono 246 razy 202

  "Jeśli doszła informacja do kurii, że było molestowanie dziecka, to powinna zapaść decyzja o urlopowaniu księdza i separowania go od dzieci." - żałosny pajac z tego Terlikowskiego, dla niego urlop jest adekwatną karą za pedofilię. Są jakieś granice skoorvienia się, Terlikowski ich absolutnie nie ma.

 • staszek_psychiatra

  Oceniono 175 razy 165

  Ta historia ma też drugie dno. Ten chłopak powiedział o wszystkim w szkole. I co? I nic! Poproszono matkę by lepiej siedziała cicho!!!!! A więc zmowa milczenia. To nie jest tak że tylko kościół chroni pedofilii. Ale także część społeczeństwa ich chroni, sądząc, że kościół trzeba zawsze i bezwzględnie chronić.

 • arvelli_net

  Oceniono 146 razy 132

  .... czy ja, kiedykolwiek w swoim życiu usłyszę słowną deklarację ludzi typu terlikowski, kaczyński, kamiński i innych że pedofile są ZBOCZEŃCAMI i ZBRODNIARZAMI ??... bo jak na razie to żaden z nich nie nazwał "po imieniu" tych namiętności księżowskich (o których nie tak dawno rozprawiał jeden z purpuratów)

 • transformator2013

  Oceniono 109 razy 103

  Niestety panie Terlikowski w naszym okupowanym przez Watykan kraju tylko w MEDIACH nadzieja aby zboczeńców w sutannach sprawiedliwość dosięgła. Nigdy nie uwierzę że za zamkniętymi drzwiami wypasionych biskupich pałaców jakakolwiek pokrzywdzona osoba dostąpi zadośćuczynienia wyłącznie zwracając się do przedstawicieli kleru. Dzisiejszy tekst molestowanego chłopca jest tego wystarczającym przykładem!

 • niktwazny126

  Oceniono 99 razy 95

  Kościelnych urzędników boją się politycy i wymiar sprawiedliwości. Nie warto z kk zadzierać, bo zaraz wiele ugrupowań się rozdziera, że nagonka, że prześladowanie, że ataki ... KK więc spokojnie zamiata problemy pedofilii pod dywaniki, czasem załatwi jakiś wyjazd na misje, czasami to tylko zesłanie do odleglej parafii, gdzie znowu dzieje się to samo. Media są tą siłą, ktora przestrasza, i trzeba je wykorzystać wreszcie dla dobra ludzi, poniewieranych, wykorzystanych, bez możliwości obrony. Może ofiary pedofilii (nie tylko w kościele) zjednoczą się i zaczną wspólną walkę?

 • bezspokoju

  Oceniono 92 razy 82

  Tak, to prawda, że dla ofiar zboczeńców w sutannach media są najczęściej ostatnią deską ratunku, bo Michalik i klika odpowiedzialności za swych zdegenerowanych podwładnych brać nie zamierzają. Co najwyżej mogą ich wysłać do parafii na Ukrainie, by tam "EWANGELIZOWALI" następne dzieciaczki - w imię Boga oczywiście.

 • szats69

  Oceniono 79 razy 73

  Coraz bliżej jesteśmy, aby w koncu zmowa milczenia, schemat udawania, że polskiego kościoła to nie dotyczy się skonczyła. W 40 mln kraju, w nieprzeciętnym stopniu katolickim, zwykły rachunek prawdopodobienstwa pokazuje, że jest niemożliwe, aby Polska była wolna od tego problemu. Tutaj potrzeba aktywności władz, które jak w Irlandii sporządziły raport i rozprawiły się z kościołem zdecydowanie. Trzeba powołać komisję rządową w tej sprawie.

  Cytat z premier Irlandii: "Gdyż – po raz pierwszy w Irlandii – śledztwo dotyczące seksualnego napastowania nieletnich odsłoniło wysiłki Stolicy Apostolskiej, mające zakłócić dochodzenie w suwerennym, demokratycznym Państwie…, i to zaledwie trzy lata temu, a nie przed trzema dziesiątkami lat. Raport z Cloyne odsłonił tym samym dysfunkcyjność, oderwanie, elitaryzm, dominujące w kulturze Watykanu aż do dziś. Gwałty i męczenie dzieci były bagatelizowane albo radzono sobie z nimi tak, żeby tylko utrzymać zwierzchność instytucji, jej władzę, pozycję oraz „reputację”."

  W raporcie jest mowa o całej kulturze Watykanu, a nie tylko o specyice w danym panstwie, dlatego Polska również powinna się tym zająć.

 • tegepe

  Oceniono 70 razy 60

  Zniwu propagujecie tu na tok fm brednie tego katolickiego przygłupa???

 • transformator2013

  Oceniono 51 razy 47

  Niestety panie Terlikowski w naszym okupowanym przez Watykan kraju tylko w MEDIACH nadzieja aby zboczeńców w sutannach sprawiedliwość dosięgła. Nigdy nie uwieżę że za zamkniętymi drzwiami wypasionych biskupich pałaców jaka kolwiek pokrzywdzona osoba dostąpi zadośćuczynienia wyłącznie zwracającąc się do przedstawicieli kleru. Dzisiejszy tekst molestowanego chłopca jest tego wystarczającym przykładem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX