Jedźcie do Treblinki!

Dziś czcimy bohaterów warszawskiego getta. Tych, którzy mieli odwagę dumnie podnieść głowę i spojrzeć hardo śmierci prosto w oczy - pisze Konrad Sawicki, teolog, publicysta, redaktor "Więzi".
Dobrze, że o nich pamiętamy. Dobrze, że odwiedzamy pomniki i miejsca pamięci. Dobrze, że biją dzwony stołecznych kościołów i że rozbrzmiewają modlitwy. Ale jeśli naprawdę chcecie złożyć hołd pomordowanym warszawskim Żydom, jedźcie do Treblinki.

Powstanie w getcie to był dramatyczny finał operacji, która miała doprowadzić do eksterminacji całej populacji warszawiaków żydowskiego pochodzenia. Wcześniej kolejowymi transportami większość z nich wywieziono do małej miejscowości 100 kilometrów na północny wschód od miasta. Treblinka - jak obiecywali niemieccy okupanci - to miał być tylko przystanek w drodze do pracy. Na tablicy przy bramie obozowej napisano:

Warszawscy Żydzi!

Jesteście w obozie przejściowym, z którego będziecie przeniesieni do obozów pracy. Aby zapobiec epidemii, musicie przekazać swoje ubrania i rzeczy do natychmiastowej dezynfekcji. Złoto, pieniądze, obce waluty i biżuteria powinny być oddane do depozytu w kasie, gdzie dostaniecie pokwitowanie. Będą oddane później po okazaniu pokwitowania. Dla czystości wszyscy muszą wykąpać się przed dalszą podróżą.

Wielu z nich, prawdopodobnie większość, zaufało tym komunikatom. Niestety, zamiast wody z pryszniców puszczany był gaz. W ten sposób na terenie obozu zagłady Treblinka II zamordowano przynajmniej 250 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy. To tak, jakby cały dzisiejszy Mokotów nagle wyparował. Wyobrażacie sobie taką dziurę w sercu stolicy?

W sumie życie straciło tam około 800 tysięcy ludzi, głównie Żydów, z całej Europy. Ich prochy nadal tam spoczywają, tworząc ogromną nekropolię. Ten cmentarz - dziś nieco zapomniany i zagubiony, do którego dość trudno trafić - czeka na nas i naszą modlitwę.

Jedźcie do Treblinki
Oni czekają na was, spragnieni głosu waszego życia
znaku waszego istnienia, kroku waszych nóg
ludzkiego spojrzenia
rozumiejącego, pamiętającego
powiewu miłości na Ich prochy -

jedźcie do Treblinki
z własnej, wolnej woli
jedźcie do Treblinki w potędze bólu nad okropnościami
tu dokonanymi
z głębi zrozumienia i serca, które płacze, nie godzi się
wysłuchajcie Ich tam wszystkimi zmysłami

Oni czekają na was w Treblince
byście przyszli, wysłuchali ich opowieści unoszących się
w tej ciszy
przynieście Im za każdym razem
wieść o trwaniu waszego życia wtedy zabronionego
o miłości ożywiającej

jedźcie do Treblinki poprzez wszystkie pokolenia
nie zostawiajcie Ich samotnych.

Halina Birenbaum, fragmenty wiersza "Jedźcie do Treblinki"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Jedźcie do Treblinki!
Zaloguj się
 • abw12300

  Oceniono 9 razy 7

  A Pan Jezus patrzył z góry..... Fajne.

 • andy18m

  Oceniono 14 razy 4

  "Jedźcie do Treblinki!"
  Jak PIS przejmie władzę to kto wie...

 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 3

  PRASA SIĘ ROZPŁYWAŁA nad faktem że nawet w ...K O Ś C I O Ł A C H...bito w dzwony dla uczczenia OFIAR żydowskiego powstania... Rzeczywiście, sensacja.

 • eksport_ukraina

  0

  Polska jest krajem w którym każdy kamień jest świadkiem historii, zazwyczaj tej smutnej. Pamiętając o tragedii narodu żydowskiego nie zapominajmy że tysiące naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę za pomoc im w trakcie okupacji Niemieckiej. Oczywiście były jednostki kolaborujące w okupantem ale to były wyjątki a nie reguła. Nasza historia najnowsza również pełna jest różnych dwuznacznych sytuacji które nie stawiają nas w najlepszym świetle, na własne życzenie zresztą
  obserwatorpolityczny.pl/?p=10115

 • krikret

  Oceniono 3 razy -3

  Czyli co ? - Az tak byla Polska zazydzona ?!?! Panstwo w panstwie ? Zydki chcialy sobie fucking israel zrobic w Polsce ? Co zydziochy.... w Rosji w 1917 nie wyszlo ??? Zydowiny nigdy sie nie zasymiluja, z zadnym narodem wsrod ktorego zyja, , a raczej na ktorym zeruja, jak choroba rakowa. Coz to za placze ? Zydziska tez tak placza, , ze polski zolnierz nadstawial wlasna, du-pe, w 1939, rowniez i za nich ?!?!? Coz to za placze...polaczkowe kundle, bando bez honoru i poczucia suwerennosci wlasnego kraju. Ja osobiscie sram i na zydziska i na ten wymyslony holocaust. Tak kocham zyda jak zyd kocha mnie..., a nawet 2 razy bardziej. Zaprzestancie te zydlackie je,ki bo mnie sie, juz rzygac chce. Napiszcie o zagladzie Cyganow w czasie II Wojny Swiatowej - to byla tragedia. Ale to by przeslonilo zydlackie je,ki. Nawet Egipt wywalil te scierwa...juz wtedy sie, na nich poznali !!!

 • leszek_orzeszek

  Oceniono 7 razy -5

  Artykuł o Żydach z odblokowanymi komentarzami na GazWybie? Chyba moderatorzy Michnikowscy zaspali. Pewnie dlatego, że mało im płaci :p

 • necplusultra

  Oceniono 9 razy -7

  1 sierpnia na tok i gw eksperci będą zastanawiac się nad zasadnoscia PW. znowu bedzie rozpaczanie nad stratami, pytania o rozsądek przywódcow powstania i intencje rzadu na emigracji. Lewusy piszacy i komentujacy na ww portalach, jestescie najgorszej maści ścierwami obłudnymi niewartymi splunięcia. paka towarzysze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX