Wysłaliśmy (ponownie) pytania do diecezji o pedofilię. Odpowiedź? "TO NIE WASZA SPRAWA!", "jestem na chorobowym"

Po odpowiedzi ks. dr. Józefa Klocha na nasze pytania dot. pedofilii w Kościele w Polsce ponownie rozesłaliśmy do wszystkich diecezji zagadnienia, o które zapytaliśmy je ponad miesiąc temu drogą listowną. Tym razem wysłaliśmy e-maile. I tym razem dostaliśmy odpowiedź. Nie na pytania o pedofilię, lecz na sam fakt wysłania przez nas tych pytań.
Po serii naszych tekstów o pedofilii w Kościele katolickim wysłaliśmy listami poleconymi do Konferencji Episkopatu Polski i wszystkich diecezji w Polsce pytania o skalę problemu. Ostatnio odpowiedział rzecznik KEP - ks. dr Józef Kloch. Dowiedzieliśmy się od niego m.in., że polski Kościół nie zbiera informacji od biskupów na temat nadużyć księży. Czyli, de facto, nie zna skali problemu pedofilii.

Zachęceni odpowiedzią rzecznika ponowiliśmy nasze pytania do diecezji. Tym razem drogą elektroniczną - e-mailami.

"Jestem na zwolnieniu", "nie jesteśmy zainteresowani ankietą"

E-maile okazały się skuteczniejsze od listów poleconych - tylko wczoraj dostaliśmy odpowiedź na nasze wiadomości (nie na pytania dotyczące pedofilii) od kilku diecezji. Wiadomość od naszej redakcji brzmiała następująco:A odpowiedzi? Przyszły szybciej, niż się spodziewaliśmy.

Rzecznik prasowy diecezji legnickiej:Rzecznik diecezji pelplińskiej:Rzecznik biskupa tarnowskiego:Rzecznik diecezji Koszalińsko-kołobrzeskiej:Kanclerz archidiecezji warmińskiejDialog z ks. Wojciechem Lipką. Czyli: "Nie jesteście Stolicą Apostolską. TO NIE WASZA SPRAWA!"

Dłuższą wymianę korespondencji nawiązaliśmy z kanclerzem kurii warszawsko-praskiej, ks. Wojciechem Lipką. Poniżej przedstawiamy całą wymianę maili:

Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:Radio TOK FM:Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:Radio TOK FM:Kanclerz kurii warszawsko-praskiej:Co dalej?

Wciąż czekamy na kolejne odpowiedzi od diecezji, wciąż też ponawiamy pytania dotyczące meritum sprawy - skali problemu pedofilii w polskim Kościele.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (642)
Wysłaliśmy (ponownie) pytania do diecezji o pedofilię. Odpowiedź? "TO NIE WASZA SPRAWA!", "jestem na chorobowym"
Zaloguj się
 • skynet1234

  Oceniono 1415 razy 1259

  Cóż - temat pedofilii, pokazuje tak naprawdę co o "owieczkach" myślą księża. A myślą tak - "Frajerzy macie przychodzić do kościoła i rzucać na tacę. Na religię dzieci macie posyłać tak często jak to możliwe, do kościoła >>dziateczki<< mają chodzić jak najczęściej, najlepiej dzień w dzień (vide:Komunia Święta, Biały Tydzień, etc.). Po urodzeniu natychmiast dziecko do chrztu. Macie płacić za chrzest, komunię, kwiaty do kościoła, sprzątać podwórko plebana, strzyc trawę, umyć dywany, itd. Do spowiedzi chodzić i mówić co robicie - pamiętajcie o podpisaniu karteczki! Dzieci mają być czyste i zadbane bo z brudnymi do łóżka nie będziemy chodzić.A jak spróbujecie o coś kapłana spytać, o coś na co odpowiedź jest trudna to z ambony Wam powiemy jak się macie zachowywać! Morda w kubeł i na kolana!!! Pierścień całować sługusy!!!" Itd, itp w ten deseń. Im częściej słucham Księży tym większe obrzydzenie do Nich i do Ich instytucji odczuwam...

 • drakaina

  Oceniono 830 razy 754

  Skala arogancji polskiego kleru przekracza wszelkie wyobrażenia. Drukujcie tego jak najwięcej, może ludziom w końcu otworzą się oczy.

 • al-bundy

  Oceniono 710 razy 622

  Na każdego przyjdzie jego pora... Na watykańczyków również znajdzie się paragraf, Polacy pokazali nieraz, że potrafią poradzić sobie z okupantem czy zaborcą, choćby miało to trwać latami.

 • wangog78

  Oceniono 491 razy 427

  Zakłamany, stronniczy, kłamiący i fałszywy zbiór karierowiczów, którzy z wiarą w Boga już dawno nie mają nic wspólnego.
  Nie miałem na myśli pismaków....w tym przypadku

 • el_bigos

  Oceniono 386 razy 348

  Wychodzi na to,że konkordat został tak napisany,żeby móc właśnie takie przypadki zamiatać pod dywan.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 337 razy 321

  Czarni nie rozumieją zdaje się jednej podstawowej sprawy - rozdział kościoła od państwa nie oznacza, że hierarchowie kościoła nie podlegają przepisom prawnym państwa. Pedofilia zostanie surowo ukarana.

 • kac

  Oceniono 257 razy 231

  Jakoś mnie te odpowiedzi nie dziwią. Jaest pole do popisu dla dziennikarzy, śledczych i innych.
  Trzeba pomyszkować i poszukać, bo "szukajcie z znajdziecie" wstydliwe kościoła sekrety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX