Komentarze (311)
Prof. Davies o rzezi wołyńskiej: Ludobójstwo to kwestia polityczna. Selekcja: my jesteśmy ofiarami ludobójstwa, inni nie
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • wojciech6j

  Oceniono 16 razy 16

  "Każda z tych grup przeżyła straszne rzeczy. Nie wolno wyjmować jednej z nich i mówić jedynie o jej krzywdach"
  Ależ jak najbardziej mozna. Żydzi tak robią i niech by tylko ktoś spróbował z tym polemizować to pokażą mu ruski miesiąc.

 • pater66

  Oceniono 21 razy 15

  Wymordowanie 100 tysięcy Polaków i to ludności cywilnej to jest do cholery ludobójstwo.
  Podobnie jak głód na Ukrainie. I trzeba być skończoną zakłamaną kanalią aby to negować.

 • euro67

  Oceniono 21 razy 15

  Pan profesor malo wie na temat mordwo ukarainskich na Wolyniu, ale takze na Pokuciu etc. Jakby to jego ojca przecieto na zywca pila, a dzieci nadzino na sztaachety. gcyby wiedzial zze Ukaincow zabijano wlasnie za pomoc Polakom lub za odmowe ich zabijania, ta sadze ze zaraz zmienillby punk widzenia i jezyk...
  Niestety, ale prof. Davies coraz dalej odplywa od prawdy.
  Moze to chodzi o wiek a moze o co innego.

 • ferroetigni

  Oceniono 16 razy 14

  Wydaje mi się niesłuszne określanie akcji "Wisła" jako wyjątkowej krzywdy wyrządzonej Ukraińcom i wpisującej się w ciąg krzywd trwający od przedwojnia.
  Akcja "Wisła" to była rozpaczliwa próba położenia kresu dominacji UPA na tych terenach, poprzez pozbawienie UPA oparcia w ludności wiejskiej. Akcja polegała na przesiedleniu, a nie fizycznej likwidacji cywilów ukraińskich i to pozwala określić ją nawet jako akcję humanitarną. Oczywiście, nie obyło się bez incydentów, ale przesiedlenie, paradoksalnie, pozwoliło uratować życie wielu Ukraińcom i Polakom. Pozbawiona oparcia w terenie UPA wkrótce upadła. Cel został osiągnięty przy minimum możliwych, w tych okolicznościach strat.

 • bogda35

  Oceniono 18 razy 14

  z całym szacunkiem dla profesora Davisa- Ukraińcy mordowali Polakow w sposob zorganizowany i w jasno okreslonym, celu - Polacy zostali zmuszeni do obrony- a to dwie zupełnie różne sprawy. W sumie- powinnismy byc wdzi eczni Stalinowi - ze oba narody odseparowal od siebie - i w zasadzie stworzył Polske niemal jednolita etnicznie. Cóż- profesor jest Anglikiem - Anglia zbyt wiele okrutnych mordów i czystek etnicznych dokonała w swej historii aby w mentalności Anglików nie pozostały slady.

 • pannamarianna777

  Oceniono 16 razy 14

  Teściowie byli lwowiakami, POLAKAMI. Teść znał doskonale ukraiński i było mu łatwiej, bo w wielu sytuacjach teściowa udawała ból zębów i nie odzywała się. Dla BEZPIECZEŃSTWA.
  Mój 5-6 letni synek z niesłychanym uporem odmawiał zrobienia czegoś tam. Pozwoliłam sobie na "żarcik" - uparciuchu jeden, Ukrainiec z Ciebie prawdziwy. (Wiem, wiem - nieładnie)
  Teściowa, osoba nadzwyczaj miła, spokojna, niekłótliwa strasznie się zdenerwowała:Nigdy, nigdy nie mów tak do swojego dziecka, bo to co się tam działo przechodzi ludzkie pojęcie. Tak mówiąc krzywdzisz go.
  Rodzina teściowej uratowała się, bo sąsiadka (Ukrainka) ostrzegła: przyjdą po Was nocą, bierzcie jedzenie, rzeczy i w las, w las uciekajcie.
  Nienazwane zbrodnie powinny być ujawnione.
  A rewanż? Rewanż może spowodować, że zostanie się takim samym zbrodniarzem jak ten, którego potępia się

 • zlawiadomosc2

  Oceniono 25 razy 13

  Przecierałem oczy ze zdumienia czytając ten tekst. Kompromitujące poglądy szanowanego przecież historyka. I w ogóle rzygać mi się chce na tą pieprzoną polityczną poprawność i przymusowe poszukiwanie winy po obu stronach w sprawie rzezi wołyńskiej dokonanej przez podludzi z upa. Nienazywanie rzeczy po imieniu prowadzi w konsekwencji do iście pokracznych, kuriozalnych wniosków. Tu panie Davis, tu niech pan sobie poczyta free.of.pl/w/wolyn/akt_020.html

 • trombozuh

  Oceniono 18 razy 12

  Fakty - panie Davies, są proste - Ukraińcy w krótkim czasie wymordowali, działając z wyjątkowym okrucieństwem, około 100.000 Polaków. Koniec kropka. Głupie gadanie, że w tym samym czasie różni inni ludzie też się nawzajem mordowali, to bełkot. W takim razie po co tyle gadać o Holocauście? No po co? Przecież to takie samo mordowanie jak wszędzie i zawsze, tak samo ważne jak każde inne. Ale tego już pan nie powie, co, panie Davies? Pan wie, że wtedy żydowska sfora rzuciłaby się panu do gardła. Więc niech pan zamilczy też o polskich ofiarach na Wołyniu.

 • john_lennon

  Oceniono 11 razy 11

  Rzeź wołyńska to wyjątkowo bestialskie i sadystyczne ludobójstwo. Mordowano kobiety, dzieci, niemowlęta, starców ...wszystkich. Mordowano w wyjątkowo okrutny sposób, rozbijano czaszki kamieniami, cepami, prętami, niemowlętom głowy roztrzaskiwano na ścianach, nabijano na płoty, kobiety rozcinano nożami, żywcem przecinano ludzi piłami itp. Oszczędzano amunicję!

  Oczywiście Polacy nie byli bez winy, kilkaset lat wyzysku i wyjątkowo debilna polityka IIRP była zarzewiem tej nienawiści do Polaków. Jednak zaplanowana i bestialska rzeź ok. 150tys. ludzi to nie to samo, co szykany administracyjne i sporadyczne zabójstwa.

  A kto dokonał tego mordu? ukraińscy antykomuniści z UPA, sojusznicy Hitlera. Kto zrobił porządek z tymi mordercami? Komunistyczny ZSRR. I dlatego w Polsce zawłaszczonej przez antykomunistyczne bydło tak mało mówiło się o rzezi wołyńskiej. UPA to w końcu "nasi chłopcy", żołnierze wyklęci jak AK i NSZ. I dlatego potępia się w czambuł komunistyczną akcję Wisła, która nie była żadnym mordem, lecz jedynie przesiedlaniem.

  Może ta rocznica sprawi, że kilka myślących osób zrozumie, że największą zarazą, jaka dotknęła ludzkość jest antykomunizm, zdegenerowana ideologia nienawiści trafiająca z łatwością do bandziorów, sadystów i łajdaków.

 • sharn1

  Oceniono 17 razy 11

  Niestety takie głosy muszą się pojawiać. Właśnie ze względu na polityczną poprawność. Nie można nigdy zapomnieć, że JEDYNĄ GRUPĄ NA ŚWICIE na której dokonano ludobójstwa byli ŻYDZI.
  Mają na to monopol.

 • dontont

  Oceniono 17 razy 11

  Lobby ukraińskie w UK pracuje, rodzina Bandery w Kandzie też grosza sypnie za autorytet. Jakoś o Banderze Davies zapomniał i o SS Galizien. Silne środowisko ukraińskiew Manchesterze pracuje, a Brytyjczyk zachowuje się jak Anglia przed wybuchem II wojny światowej. Mamy takie wypowiedzi a "banderowkie" media we Lwowie piszą o "wojnie polsko-ukraińskiej 1942-1947" ( i tu tez ciekawe stwierdzenie- "o ukraińskie terytoria"- Chełmszczyznę, Wołyń i Galicję"wg. tych mediów. Przyzwalanie na takie fałszerstwa i godzenie się na nie to tak jakby Rosjanom mówić, że Katyń to sprawa Niemców.

 • pawelekok

  Oceniono 13 razy 11

  Powiem uczciwie. Sam nie wiem jakbym się zachował w niektórych sytuacjach. Np. gdybym miał kałacha i mój dowódca rozkazał mi roztrzelać starą np. Niemkę przytykając mi pistolet do skroni i mówiąc zastrzel ta kurwę co zaatakowała nasz kraj albo ja cię zastrzelę. Czy zabiłbym ją, czy jego, czy on mnie. Bogu, w którego nie wierzę, dziękuję, że nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się być w takiej sytuacji. I każdemu życzę, by się w takiej sytuacji nie znalazł.

 • grba

  Oceniono 19 razy 11

  Jak się bawią następcy OUN-UPA?

  Na 10 jubileuszowym zjeździe UNA-UNSO w 2000 roku honorowymi gośćmi byli Holger
  Apel i Gerd Finkenwirth przedstawiciele niemieckiej NPD. Partia ta podpisała z
  UNA-UNSO porozumienie o przyjaźni i współpracy. Holger Apel przywitał delegatów
  zjazdu; jego słowa o Przemyślu, który nie powinien należeć do Polski, tylko do
  Ukrainy nagrodzone zostały burzliwą owacją; następnie przekazał w darze sztandar
  NPD. Andrzej Szkil odwdzięczył się podarowaniem NPD sztandaru UNSO; w
  przemówieniu stwierdził, że Koenigsberg obecnie Kaliningrad to niemieckie miasto.

  pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:UNA-UNSO_NPD.jpg&filetimestamp=20071006121000

 • fajny.trak

  Oceniono 10 razy 10

  i to mówi historyk - ze jeden Pan mu powiedzial tak i tak
  Davies - pisze w maglu?
  nie można pisac o ludobojstwie Ukraincow bo powtorzy sie przyklad Turcji - a to uniemozliwi Ukranicom wstaopienie do Unii - a rozkaz mocodawcow obecnych polskich elit jest jeden - za wszelka cene wciagnac Ukraine do Unii !!!!!!!!!!!!!!!
  i stad te wlasnie polityczne teksty Pana Historyka!!!!!
  tymczasem to co zrobili Ukraincy wyczerpuje definicje ludobójstwa
  dlaczego mozna mowic i piosac o ludobojstwie dokonanym n aOrmianach przez Turkow? a nie o ludobojstwie Polakow wykonanym przez Ukraincow?
  w obu przypadkach zbrodnie yte dokladnie zaplanowano - i to jest klucZowa sprawa - to nie byly spontaniczne akcje - dobrze zaplanowany akt wlaczajacy jako niezbedny wymordowanie ludzi -

 • oloros

  Oceniono 12 razy 10

  Panie Davis - ludobójstwa nie ma tylko jeśli robi to zwyciesca - Anglik powinien wiedziec o tym najlepiej

 • white.beet

  Oceniono 24 razy 10

  Co znaczy ludobójstwo? Kto je definiuje?

  jak to kto panie histeryk? żydzi

 • katalizyna

  Oceniono 9 razy 9

  Profesor Davis - "za a nawet przeciw" Było ludobójstwo ale jakby go nie było. Symetria, poprawność polityczna jako klucz do metodologii historycznej?

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 11 razy 9

  Wbudowano mi strach przed Ukraińcem. Babcia przeżyła zaraz po wojnie historię, kiedy banda UPA zatrzymała pociąg, wyciągnęła z niego kobietę z dzieckiem i na oczach wszystkich pasażerów torturowała ich oboje, aby wydali, gdzie jest mąż tej kobiety. Dziecko palili nad ogniskiem. Do końca życia miała te obrazy przed oczami. W demencji krzyczała, że trzeba ratować dziecko....
  Ukrainiec był dla mnie potworem.

  Polscy magnaci mieli ogromne latyfundia na Ukrainie, Litwie. Chłop (bo przemysłu tam nie było) ukraiński musiał być niepiśmienny i musiał ciężko pracować, aby "Polaki Pany" mogły sobie budować wspaniałe zamki i kształcić swoje dziatki za granicą. Także, aby móc nieudolnie rządzić w Sejmie i doprowadzić do rozbiorów. Bo przecież Rzeczpospolita to płaszcz, z którego należy ciągnąć dla siebie jak najwięcej.
  Tego nauczono mnie w szkole. Ale to była komunistyczna szkoła pełna miłości do Wielkiego Brata.

  Życie (np. dalekie konflikty między Izraelem i Palestyną, czy tez bliski stan wojenny) nauczyły mnie też czegoś.

  Nienawiść budowana na wielopokoleniowej krzywdzie prędzej, czy później wybucha. W tej nienawiści chowa się dzieci. I to już jest tylko kwestia czasu.

  Ukraina przeżyła krótko przed wojną głód, który jednej zimy zebrał żniwo, jakiego nie zebrał obóz w Oświęcimiu przez 5 lat wojny. W takich warunkach nacjonaliści mają otwarte pole do popisu. Nacjonalizm nie jest miłością do własnego narodu, czy Ojczyzny. To nienawiść do wszystkich innych.

  Nie chcę tego ani świętować, ani upamiętniać. To jedynie prowadzi do eskalacji nienawiści. Chcę, abyśmy wspólnie budowali przyszłość naszym dzieciom. Mi nie przeszkadza wspólne śpiewanie Sokołów.... pięknej piosenki o miłości do tej, która tam została Sikoreczka moja mała.....

  Widziałem jak "Ukraińcy" budowali dom sąsiadowi. We dwóch. Całkiem normalni ludzie. I żona innego znajomego - Ukrainka, bardzo ciepła i sympatyczna kobieta, o wiele mądrzejsza od męża....
  I cieszę się, że pokonałem strach przed "Ukraińcem" i mogę myśleć o zbrodni bez strachu, czy nienawiści.

  Z tym, że rozumiem moja babcię. Ale nie będę z tego powodu szukał odwetu. Bo wnuki tamtych zbrodniarzy nie są niczemu winne. Jako i ja, że polscy magnaci łupili przez wieki Ukrainę. Czy Litwę....

 • edi54

  Oceniono 25 razy 9

  Panie Profesorze , jeśli nie chce Pan uchodzić za jeszcze jednego manipulatora historią , proszę
  przywołać dane z przedwojennych roczników statystycznych obrazujących stan narodowościowy
  i wyznaniowy mieszkańców ziem na wschód od Buga. W świetle tych danych Polacy byli "obcym żywiołem"
  ( miasta, miasteczka). Zaś nastroje ludności tubylczej były Polakom wrogie ( proponuje lekturę reportaży
  przedwojennych M.Wańkowicza , Z.Nowakowskiego i wielu ,wielu innych).W krótkim międzywojennym
  okresie doświadczyliśmy budzenia się świadomości narodowej Ukraińców ( m.in. mord na min.Br.Pierackim).
  Szczęśliwie w 1945 r. wróciliśmy do granicy wschodniej Curzona , unikając libanizacji Polski.
  Jak silne są nastroje antypolskie najlepiej świadczy aktualna sytuacja na Litwie.Przez lata problem był
  świadomie ze względów politycznych marginalizowany. Faktycznie ta wrogość Litwinów do Polaków
  jest bardzo głęboka. Zgodzić się natomiast należy z Panem Profesorem , że czas skończyć w instrumentalnym wykorzystywaniem Historii dla doraźnych , politycznych celów. Wymogiem polskiej racji stanu jest działanie w imię Przyszłości. Co do IPN im szybciej ulegnie likwidacji tym lepiej dla Polski
  i dla polskiej Historii.To jedno wielkie g..no , a nie rzetelni badacze historii.

 • kaczor_z_odessy

  Oceniono 13 razy 9

  Czy można oskarżyć cały naród o ludobójstwo?

  Mój pradziadek był POLAKIEM,prababka UKRAINKĄ i też uciekli przed UPA,w ucieczce pomógł im brat prababki UKRAINIEC który pomagał też innym Polakom,za to zabili go UPOWCY.C

 • biust75d

  Oceniono 65 razy 9

  Dlaczego publikujemy wypociny tego pajaca? Dla niego ludobójstwo ma miejsce tylko i wyłącznie jak zabijają żydów. Zresztą dla niego II wojna światowa to tylko holocaust. Brrrr, zignorować dupka.

 • madziaigrzegorz

  Oceniono 20 razy 8

  Tym razem Pan Profesor chyba nie wie o czym mówi. Zacznijmy porządkować fakty:
  1 Konflity poslko - ukrainskie w czasie pierwszej wojny światowej
  2. Anty ukraińska polityka II Rzeczpospolitej
  3 Rzeź bezbronnych mieszkańców Wołynia przez ludność ukraińską kierowaną przez OUN iUPA
  4 Odwet polski i dopiero teraz możemy mówić o wojnie polsko - ukraińskiej
  5 Akcja Wisła która też była czystką etniczną w wykonaniu PRL
  Jedna ciekawostka, ludzie którzy uciekali na wschód z Wołynia spotkali przyjaznych wobec Polaków Ukraińców. Powód był następujący: przekraczali dawną granicę ZSRR a tam nie było OUN i UPA lecz tęsknota za Polską która była rajem w porównaniu z bolszewickim rajem.
  Grzegorz
  O upamiętnieniu Ukraińców którzy pomagali Polakom a często oddali za to życie przez polski sejm pan Profesor ewidentnie nie słyszał.
  Grzegorz

 • aprox99

  Oceniono 10 razy 8

  A gdzie sie zaczyna ludobójstwo?przy 1,10 czy 100 zamordowanych?

 • grba

  Oceniono 12 razy 8

  15 sierpnia 1941 r. Jarosław Stecko po likwidacji rządu ukraińskiego przez Niemców został przez nich aresztowany i zaczął pisać memoriały, w których ujawnił się jako główny ideolog i autor ideologicznej części programu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, „programu całkowicie wrogiego marksizmowi, demokracji i wszelkim klasowo-ideologicznym ideologiom; W warstwie ideologicznej stoję na gruncie jednopartyjnego i autorytarnego ustroju Ukrainy. W warstwie społecznej na solidaryzmie narodowym, któremu blisko jest do niemieckiego narodowego socjalizmu; Moskwa i żydostwo to najwięksi wrogowie Ukrainy, nosiciele rozkładowych bolszewickich internacjonalistycznych idei. Stoję na gruncie likwidacji Żydów i za całkowitym przeniesieniem na Ukrainę niemieckich metod likwidacji żydostwa, wykluczając ich asymilację… "

 • pretorianin2010

  Oceniono 14 razy 8

  W zakresie takich zdarzeń jak rzeź Wołyńska ofiary i ich potomkowie nie będą nic racjonalizować, nie wymaga też tego polska racja stanu. Czy klasyfikując holocaust ktoś wskazuje na przyczynienie się do niego Żydów (Hitler w jednej czwartej był Żydem)? Czy ktoś mówi że Niemy zabijali z równym jak Żydów zacięciem inne nacje, w tym Polaków ? Nikt takich dywagacji uznając holocaust za ludobójstwo nie uprawia. Nie wymagajmy tego także od Polaków w zakresie Wołynia, Katynia czy działań bezpieki po II wojnie światowej panie Davis

 • euro_pejczyk1

  Oceniono 7 razy 7

  "Co znaczy ludobójstwo? Kto je definiuje?" - pyta Davies. Odpowiadam - wg Konwencji ONZ z 9.XII 1948 (art. II) mówi m.in. "W rozumieniu Konwencji niniejszej ludobójstwem jest którykolwiek z następujących czynów, dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych, jako takich:
  a) zabójstwo członków grupy,
  Wystarczy, Panie Davies?

 • pannamarianna777

  Oceniono 15 razy 7

  Czytam FORUM i dochodzę do smutnego wniosku.
  Bardzo słabo znamy własną historię. W powszechnej świadomości więcej wiedzy zasłyszanej, wspomnień rodzinnych, słusznych i niesłusznych pretensji, ideologii
  Byliśmy Rzeczpospolitą nie dwóch, ale wielu narodów. To rodzi problemy. Problemy przenoszone do teraźniejszości, nie rozwiążą problemów z czasów minionych.minionych.
  Potrzebna by była debata,marzenie - z udziałem Ukraińców. Przecież obywatele Ukrainy nie muszą mieć świadomości i wiedzy o własnej historii. Może ich uczono mając względy polityczne na oku. Tak jak i u nas.
  Moja wiedza ze szkoły -BYLIŚMY NARODEM TOLERANCYJNYM - nie jest do końca prawdziwa.
  Mnie historia - dzięki JASIENICY - zainteresowała po szkole. Ale nie każdy ma taki impuls.
  Przeczytałam ze smutkiem, że Ukraina jest tak krótko państwem, to niech cicho siedzi.
  Zaczynaliśmy razem. Kijów to naprawdę miasto z historią równą Gnieznu, a był bogatszy. A wyszło jak wyszło. Dobrze, że Ukraińcy mają swoje państwo.
  U nas POTRZEBNA JEST DEBATA O WSPÓLNYCH LOSACH I WZAJEMNYCH KRZYWDACH.
  Nie dla zaspokojenia małych ambicji ludzi rządnych odwetu, ale dla prawdy.
  Debata musiałaby tak przebiec, aby nie obrazić żadnej ze stron
  To chyba niemożliwe. Ale........nadzieję można zawsze mieć.
  Do takich rozmów nie wolno włączać polityków. Byłych, obecnych i następców

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 69 razy 7

  W 2008 minęła 70 rocznica haniebnej akcji likwidacji świątyń prawosławnych na Chełmszczyźnie i Polesiu. Sejm III RP, mieniący się prawowitym spadkobiercą dorobku II RP obłudnie przemilczał ten fakt. Pomyślcie...gdyby Tusk wydał dyspozycje wojsku i Policji by zburzyły w województwie mazowieckim 200 wiejskich kościółków bijąc przy okazji ogłupiałych parafian...a przy okazji deportując do Watykanu proboszczów i wikarych....CO BY SIĘ DZIAŁO?
  www.cerkiew1938.pl/
  www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=1817&id=8
  www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=1801&id=8--------------

 • leszek567

  Oceniono 6 razy 6

  Przy całej dla Pana sympatii i szacunku dla Pana pracy , z ogromnym podziękowaniem za bezinteresowną przyjaźń dla Polski i Polaków z prawdziwym smutkiem stwierdzić muszę , że tym razem political Correctness wzięła górę nad Pana ogromną wiedzą na ten i inne związane z Wołyniem tematy . Może według Pana, Panie Profesorze tak trzeba ..., może trzeba z myślą o przyszłych pokoleniach według Pana trzeba łagodzić , przemilczać . Tak ... ale to byłoby możliwe , gdyby tak robiły obie strony i polska i ukraińska . Póki co przemilczanie jest haniebne , jest pluciem na groby zamordowanych Polaków o ile takie w ogóle istnieją . Straciliśmy jako Polska ogromną ilość obywateli , nie tylko zabitych , zamęczonych ale zrusyfikowanych i zgermanizowanych . I tracimy ich wskutek polityki naszych współczesnych rządów nadal . Jesteśmy przedostatni od końca tabeli w rozwoju naszej populacji . Rozmywamy się , przestajemy istnieć . Chociaż więc pamięc o naszych ojcach , braciach niech nam wolno lultywować . Rozgrzeszam Pana , wychodzi tu jednak Pana klsyczna , cóż w pewnych momentach godna podziwu , pełna dystansu , ironii , ostrożności - mentalność brytyjska . Nie zawsze ta mentalność wychodziła Polakom na zdrowie . Pan o tym doskonale wie Panie Profesorze ... Z poważaniem ...

 • enedue3

  Oceniono 14 razy 6

  I jak nie nazwać Davies baranem ?! 1500 miejscowości zniknęło z tej ziemi w wyniku wyrznięcia Polaków a taki "mdłek" intelektualny śmie mataczyć i pisać półprawdy aby w dupę wejść rządzącemu lewactwu. Wynocha od grzebania w Polskiej historii ! Jedź do Israela oni ci wytłumaczą jak nalezy nazywać taką zbrodnię?
  W stosunku do Polaków, kórzy byli statystami przy zbrodniach w Jedwabnem i Kielcach (inspiracja niemców wykonawstwo folksdojczów oraz niemców , w kielcach inspiracja i ruskich wykonastwo UB (polsko-żydowscy funkcjonariusze) , nikt nie pisał, mówił inaczej jak; Polacy muszą się zmierzyć z tą potworną zbrodnią, ludobójstwem oraz przeprosić.

 • kodob

  Oceniono 8 razy 6

  W powstaniach w gettach ginęli Niemcy, żydowski oddzial przeprowadził pacyfikację Nalibok, a z kolei byli Niemcy , którzy ratowali Żydów, nikt jednak z tego powodu nie neguje oczywistego faktu ludobójstwa na Żydach. Prof. Davies na podstawie podobnych faktów neguje fakt ludobójstwa na Polakach.

 • nodens_pn

  Oceniono 18 razy 6

  Nie wolo także rozmywać problemu
  i w imię poprawności politycznej oraz podlizywania się każdemu, kto może zamówić parę ton historycznych cegieł, które czyta się jak dzieła zebrane Żukrowskiego, oswajać rzeź wołyńską i sugerować symetryczność odnośnie stosunku Polaków do Żydów i Ukraińców.
  Nie było żadnej symetrii!
  Działania szmalcowników i odwetowe akcje AK nijak nie przystają do czystek etnicznych i ludobójstwa jakiego dopuściło się na Polakach UPA, Bandera i cały ówczesny ukraiński ruch polityczny.
  Jeśli niezawodny w lizusostwie i drętwej mowie stary Norman
  Norman nie rozumie, to albo jest stetryczałym głupcem, albo
  poprawna politycznie i koniunkturalną świnią.
  Osobiście stawiałbym na to drugie.

 • solussolius

  Oceniono 7 razy 5

  Zajmij się lepiej angielskimi i walijskimi dokonaniami w Irlandii, Normanie, brytyjskimi obozami koncentracyjnymi w Afryce Południowej i brytyjskimi zbrodniami w Indiach.

 • artur701

  Oceniono 5 razy 5

  W przyapadku Holocaustu wszyscy słusznie oburzali się, że nie można byc jednocześnie sprawcą i ofiarą, lecz gdy podobna sytuacja dotyczy mordu Polaków to Davies zdaje się nie dostrzegać analogii.

 • a_weasley

  Oceniono 5 razy 5

  Od biedy zrozumiałbym (nie mylić z usprawiedliwianiem) zabijanie. Niszczenie wsi. Czyścili sobie przestrzeń życiową. Walczyli o byt, usuwali tych, którzy im stali na drodze. NIE, NIE USPRAWIEDLIWIAM.
  Natomiast nie mieści mi się w głowie sposób, w jaki zabijali, i to, co robili ludziom przedtem.

 • gregoson

  Oceniono 13 razy 5

  Panie Davis. A może czas zabrać głos w sprawie zaprzestania prac archeologicznych w Jedwabnym po znalezieniu kul z NIEMIECKIEJ (!!) broni wśród szczątków pomordowanych? Może poinformuje pan nas dlaczego strona żydowska po tym odkryciu nakazała natychmiastowe zaprzestanie dalszej pracy? Powiesz pan, że Polacy dysponowali NIEMIECKĄ bronią i amunicją i strzelali do Żydów w Jedwabnym?
  Powiem jedno - jesteś pan wyjątkowym hipokrytą - ten bełkot mający na celu rozmycie odpowiedzialności za morderstwa na Wołyniu tylko mnie w tym utwierdził.
  Zajmij się pan historia własnego kraju. Morderstw, czystek etnicznych czy ludobójstwa znajdziesz pan tam bez liku.

 • marszal78

  Oceniono 7 razy 5

  Mój dziadek też mieszkał na Wołyniu, dlatego cieszy mnie niezmiernie sposób w jaki zginął 'wielki' Bandera. Jego niebezpieczne idee sprawiały problemy nie tylko Polakom ale także Żydom i ZSRR. Po 1945 'wielki' Bandera znalazł się w Monachium, gdzie nadal swoim autorytetem usprawiedliwiał wszelkie zło, które miało w jego mniemaniu zbudować 'wielką' Ukrainę. Ale pewnego razu został znaleziony na korytarzu domu w którym mieszkał i stwierdzono u niego zawał serca. Potem dopiero okazało się, że życie skrócił mu agent KGB wstrzykując mu specjalnie przygotowaną na Łubiance mieszankę. Dlatego powinniśmy stawiać pomniki temu agentowi za jego skuteczność, tak jak Ukraińcy stawiają Banderze pomniki za jego rzekome zasługi dla Ukrainy.

 • jacekzwawy

  Oceniono 21 razy 5

  Należy zacząć od tego, o czym bardzo niechętnie się mówi w Polsce, choc rzecz to najwazniejsza: okupowaliśmy Ukrainę od 1569 roku. Wwg naszego własnego polskiego spisu ludności z 1931 roku na Wołyniu ludności polskiej było ok. 15%. reszta to Ukraińcy i w mniejszym stopniu Żydzi. W Galicji POlaków bylo więcej, bo ok. 30%, ale mimo wszystko stanowiliśmy MNIEJSZOŚĆ. Dlatego bylismy na tych terenach OKUPANTEM. Prowadzilismy politykę wynaradawiania. W latach trzydziestych doszło do pacyfikacji całych wsi ukraińskich przez wojsko polskie, niszczenia cerkwi, chat, szkół, sklepów ukraińskich. Organziacje ukraińskie, gł. OUN dkonywały zamachów na polskich politykow (Holówko, Pieracki).W Berezie zamknięto wielu działaczy ukraińskich.

  Dopiero na tym tle możemy opisywac dalsze wydarzenia: niewątpliwie zbrodniczą akcję UPA w pierszej połowie 1943 r. na Wołyniu i w pierwszej połowie 1944 roku w Galicji. W wyniku tych akcji zgineło wg różnych szacunków od 60 do 120 tys. POlaków. I późniejszy nasz odwet: wymordowanie, gł. przez AK ok. 20 tys. Ukraińców, w większej cześci ludności cywilnej, kobiet i dzieci, wysiedlenia Ukraińcow w roku 1944-45 i wreszcie Akcję "Wisła".
  Oto jest właściwy kontekst i pełny opis wydarzeń. Anie na zasadzie nagle ni z tego i z owego Ukraińcy wymordowali POlaków na Wołyniu. Nasze kłamstwa są nieporadne i nie pomagają w ułożeniu sobie stosunków z Ukrainą. Obie strony powinny uderzyć sie w piersi i powtórzyć: Przebaczamy i prosimy o przebaczenie!

 • elbertson

  Oceniono 11 razy 5

  osadnictwo polskie na ziemiach wołynia tez na nie przysporzyło przyjaciół , dla przypomnienia goracym oredownikiem był Witos . Jezeli piszemy o stosuknach polsko-ukrainskich one nie zaczeły sie od rzezi wołynskiej , raczej na niej sie skonczyły.

 • grba

  Oceniono 8 razy 4

  Mykoła Sciborski w książce zatytułowanej "Nacjokracja" wydanej w 1935 napisał, że uczestnik narodowego ruchu ukraińskiego powinien spełniać następujące warunki:
  - fanatyzm,
  - idealizm,
  - amoralność,
  - heraklizm (to od słynnego podpalacza Heraklita z Efezu)

 • potatos

  Oceniono 5 razy 3

  czy to jest wywiad autoryzowany przez dawiesa? czy zmanilupowany przez GW?na te dwa pytania nalezy sobie odpowiedziec.

 • wenge1

  Oceniono 7 razy 3

  Miałem profesora za obiektywny głos w historii Polski, bez uprzedzeń i typowo polskiego zacietrzewienia. Używane argumenty w "obiektywizacji" tematu jednak do mnie nie trafiają.
  Ta wypowiedź, przypomina mi ostatnio wyświetlany niemiecki film "Nasi ojcowie,...". Podstawowy zarzut wobec filmu brzmi: "zatracenie skali", aby mógł on nosić choćby znamiona obiektywnego i historycznego.
  Podobny obraz przebija się przez wypowiedź pana profesora .
  Oczywistym jest, że historia nie jest czarno- biała, jak co niektórzy chcieli by ją postrzegać.
  Przytaczanie pojedynczych zdarzeń i kreślenie "skomplikowanych" stosunków polsko- ukraińskich jako swoistego "usprawiedliwienia" dla wydarzeń wołyńskich, pasuje do książkowego opracowania wydarzeń, podręcznika dla zainteresowanych historyków, aby mogli zrozumieć związki przyczynowo- skutkowe całej sytuacji. Do krótkiej, eksperckiej wypowiedzi jednak nie pasuje- gubi skalę.
  1.Były ofiary po obu stronach- owszem były, tylko działania UPA były planowe, kierujące się określoną strategią. AK konstruowała działania odwetowe, dzięki którym "czystka" nie rozlała się na tereny Galicji.
  2.Ukraińcy ginęli z rąk UPA- owszem ginęli, ukraińscy członkowie polskich rodzin, ginęli wszyscy Ukraińcy którzy próbowali się przeciwstawić planom UPA i stawali w obronie polskich sąsiadów. Byli więc ofiarami czystki, a nie jej usprawiedliwieniem.
  3.Akcja Wisła "czystką", jako odwet za wydarzenia na Wołyniu i w Galicji. Ostatnio w 2009 roku WHO ogłosiło stan pandemii grypy, jak się miała ta "pandemia" do pandemii grypy hiszpanki z lat 1918-1919? Znowu odzywa się "zatracenie skali".
  W takiej wypowiedzi giną słowa "to więcej niż masakra - to były czystki etniczne".
  W wypowiedzi, ta czystka została, elegancko przykryta kołderką braku znamion ludobójstwa, bo ofiara broniła się zaciekle, a później definitywnie rozwiązała istniejący problem w sposób, dla tamtych czasów najbardziej humanitarny.
  Przykre, bo te słowa (jako autorytetu w temacie historii Polski) pójdą w świat.
  SKALA dobra dla opracowania naukowego (dużo szerszego), całkowicie zatracona w krótkiej publicystycznej wypowiedzi.

 • zabavnik

  Oceniono 5 razy 3

  co to ku... za bzdury o czym w ogóle ta dyskusja przecież ta rzeż to było LUDOBÓJSTWO teraz słucham jakiegoś debila na polsacie że to pole do refleksji dla naszych historyków i badaczy no włos się jeży na głowie. Do tej pory myślałem, że niektórych rzeczy nawet nie przyszłoby do głowy podważać, a jednak

 • lukrad

  Oceniono 7 razy 3

  Może Davies lepiej niech zajmie się historią własnego kraju - rzezie i LUDOBÓJSTWO w Kenii, obozy koncentracyjne w Afryce Południowej, handel niewolnikami, etc.
  'Masakra, ale nie ludobójstwo' - ot SOFIZMAT profesora! To od którego momentu można mówić o ludobójstwie? Może wyłącznie kiedy giną Żydzi, anie jakieś mniej ważni goje?
  Davies od dawna najwyraźniej nie ma gdzie odgrywać pierwszych skrzypiec więc stał się autorytetem moralnym salonu w Polszy - wie wszystko na kazdy temat - od Kaczyńskiego, Smoleńska, do pogody, sznurka do snopowiązałek. No ale we własnym kraju rodzinnym ten prorok ma status nie znanego bliżej III-ligowca, bryluje więc u nas.

 • anna-pendel2

  Oceniono 9 razy 3

  Szanowny Panie Daves, ludobójstwo to nie jest kwestia polityczna. Ludobójstwo to jest kategoria prawa międzynarodowego. Termin ten został wprowadzony do języka prawnego przez Konwencję ONZ w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa. W konwencji tej określono, że ludobójstwem jest niszczenie grup narodowościowych, etnicznych, rasowych lub religijnych jako takich.
  Zbrodnicze formacje Ukraińskiej Armii Wyzwoleńczej napadały na polskie wsie i wyrzynały wszystkich. Od oseska do starca. I to jest klasyczne ludobójstwo. Nie znaczy to, że nie należy badać i oceniać innych zbrodni i krzywd, których doświadczyli inni mieszkańcy Kresów w tamtym okrutnym czasie. To jest nawet obowiązek ludzi uczciwych i sprawiedliwych. Należy jednak dawać rzeczom odpowiednie słowo.
  Obrońcy zbrodniczych ludobójczych formacji UPA nie zaprzestają gloryfikacji swoich “bohaterów” bo wiedzą, że zbrodnie ludobójstwa się nie przedawniają. Nie mają zresztą czego się bać. W rzeczywistości nigdy UPA nie zostanie określona jako formacja ludobójcza bo to musiałoby być poprzedzone długotrwałym przewodem prawnym w międzynarodowych instytucjach. Do tego potrzebna byłaby wola i starania państwa polskiego.
  Tymczasem w III RP przez blisko ćwierć wieku nie znalazła się żadna formacja polityczna, która uważałaby za właściwe podjąć się takiego działania.
  Szanowny Panie Daves, Pan ze względu na gatunek swojego umysłu zrobiłby wielką karierę w radiu Erywań. No, ale w Polsce też Panu nieżle się wiedzie. Nieprawdaż?

 • artur701

  Oceniono 11 razy 3

  Dotychczas NAPRAWDĘ ceniłem Davisa, ale ta wypowiedzią sam opowiada brednie i się ośmiesza, że aż szczęka opada. Mynie mówimy o rozdzielaniu kto był ofiarą ludobójstwa, być może byli także Ukraińcy jeśli tak to niech oni tez sie o swoją prawde upominają (mimochodem jakos nie przeszkodziło to Ukraincow w stawianiu jego pomników, ...więc według tego toku myslenia, Bandera nie jest zbrodniarzem a bohaterem i co za tym idzie najwyraźniej Ukraincy nie odczuwaja tego, że byli ofiarami Bandery, bo czy ktoś normalny stawia pomnik zbrodniarzowi na własnym narodzie?????), MY MÓWIMY O SPRAWCACH I OKOLICZNOŚCIACH TEJ ZBRODNI, a mówienie że UPA miało swoje swoje wspaniałe karty wlacząc na wszelkie sposoby mordując wszystkich jak leci jest ...jest przerażające, można odniesc wrażenie żę zaraz Davies powie, że Bandera to BOHATER a w rzeczywistosci to był zwykły zbrodniarz wojenny, który powinien zostać powieszony na miejscu! Kuriozalna natomiast jest wypowiedz o mordzie Ukrainców przez polską AK, jednocześie mówiąc że cześć z tego wymordowała UPA-rozumieim że UPA pomagała AK mordowanie własnych obywateli, więc zbrodnie te nalezy dopisać na konto AK i zwiększyć jej odpowiedzialność??? O rzędzie wielkości mordów nie wspomnę, tym bardziej o sposobie mordów i ich celu!

 • pepepeper

  Oceniono 9 razy 3

  Sezon na profesorów z zagranicy wychwalających naszą historię już minął.Norman Davies zrobił w Polsce karierę jako obcy który nas rozumie i lubi.Stosunek anglików do sprawy ukraińskiej zawsze był nacechowany chęcią skłócania wszystkich wokół.Pomagać dyskretnie ukraińskim bandom UPA przeciw polakom i sowietom (teoretycznie sojusznikom, było jednym z celów brytyjskiej strategii.Davies wpisuje się dokładnie w ten nurt angielskich machinacji obliczonych na zyski za sto lat.Ok 70 tys ludzi zamordowano ze szczególnym okrucieństwem ( piłowanie ,wbijanie na sztachety, rąbanie siekierą, zakopywanie żywcem, rozrywanie końmi, szczęśliwi ci co zginęli od kuli).A Davies zaczyna od definicji ludobójstwa.W jednym można się z tym panem zgodzić że Banda UPA realizowała ukraińskie cele niepodległościowe . Polski odwet za te zbrodnie był niestety symboliczny po stronie ukraińskiej były ofiary nieliczne a do tego większość z nich zginęła w walce nigdzie Armia Krajowa w przeciwieństwie do Bandy UPA ,nie sformułowała doktryny o wymordowaniu Ukraińców .Dyskusji z tym panem od historii nie ma i nie będzie bo Davies przyjął punkt widzenia angielskich służb z czasów II wojny, wspierających bandę okrutnych zbrodniarzy, którzy przy okazji chcieli niepodległości Ukrainy.

 • badziewiak66

  Oceniono 9 razy 3

  Oto klucz do rozgrzeszenia całej historii. Rzymianie mordowali bo podbici byli sami sobie winni, że byli innej wiary i mniej ucywilizowani. Tak amo byli winni Indianie. Tak dojedziemy do rzezi Tutsi nad Hutu, bo przecież to Tutsi od lat zajmowali najważniejsze stanowiska w państwie. Myślę że wszyscy zrozumieją kiedy odrobię głowę szanownego Pana profesora, wszak zasłużył sobie na to , bo jak Brytyjczycy potraktowali Polaków rzucając nas na rzeź komunistycznej bandzie.

 • angrusz1

  Oceniono 17 razy 3

  Pan profesor kombinuje jak koń pod górę .

  To Ukraińcy zaczęli czystki i to także wywoływało reakcję polską, zwykły odwet .
  Ale podkreślam , to Ukraińcy są winni i nie można tego zamazywać . A w Jedwabnem to Niemcy inspirowali, ba zmusili Polaków do tego .

  Pora skończyć z tym zamazywaniem . Po drugie z Żydami często to był odwet za ich postawę w czasie sowieckiej okupacji na początku wojny .

 • r0b0l

  Oceniono 31 razy 3

  wy Polacy dziwni jesteście. Zdecydowaną większość wojen, rzezi, zaborów , podczas których walą w was jak w stary dywan na trzepaku, wywołujecie lub prowokujecie sami. I płaczecie potem że was krzywdzą. Natomiast jak ktoś mądry skrytykuje lub chce coś podpowiedzieć, zwłaszcza z poziomu Europy a nie waszego grajdołka to niedobry

  powinniście dziękować Jałcie że was przesunięto na zachód.
  Bo skończyly się etniczne konflikty i zaliczyliście skok cywilizacyjny do elektryki. dróg i kanalizacji, lekko licząc stuletni

  I podziękujcie niedobrym komunistom za akcję Wisła, gdyby nie ona to do dziś by trwała tam wojna a ofiar by było wielokrotnie więcej

  3/4 RP pod względem nietolerancji wraca do korzeni i coraz bardziej przypomina tą 2 RP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX