"Jesteśmy obłudni ws. uboju rytualnego. Karpie też cierpią - zakażmy ich zabijania na Wigilię"

Ubój rytualny to kolejna przyczyna zgrzytów w koalicji: część posłów PO nie chce głosować za jego legalizacją i popiera społeczne protesty w tej sprawie. - Jesteśmy w Polsce obłudni. U nas, na wsi też dokonuje się uboju rytualnego - kurczaka na niedzielny rosół. A karp na Wigilię? On też cierpi - mówił w TOK FM Jan Bury, szef klubu PSL.
PSL lobbuje za rządowym projektem dopuszczającym ubój rytualny w rzeźni w celach religijnych. Projekt miał być głosowany w piątek, ale głosowanie przełożono na lipiec. Część posłów PO (około 30, według nieformalnych wyliczeń prowadzonych w klubie Platformy) zamierzała głosować przeciwko, co mogło doprowadzić do odrzucenia projektu. Teraz PO ma trzy tygodnie, aby zdecydować, co dalej.

Według źródeł PAP w PO władze klubu rozważają m.in. możliwość zgłoszenia projektu poselskiego, a zagłosowanie przeciwko rządowemu. Przeciwnicy rządowego projektu proponują, aby w nowym, poselskim projekcie dopuścić ubój rytualny na potrzeby wspólnot religijnych mieszkających w Polsce (ale nie na cele eksportowe). Zdaniem ministra rolnictwa Stanisława Kalemby z PSL takie ograniczenie byłoby niezgodne z rozporządzeniami UE. Resort przekonuje, że utrzymanie zakazu uboju rytualnego może mieć poważne skutki dla polskiej gospodarki i grozi utratą tysięcy miejsc pracy.

Bury: A karp na Wigilię? Zakażmy i tego

Jak komentował to dziś w "Poranku Radia TOK FM" szef klubu ludowców? - Jesteśmy w Polsce wszyscy trochę obłudni. Na wsi też dokonuje się uboju rytualnego - kurczaka na niedzielny rosół. Pamiętam, jak się to robiło i ciągle się tak robi. A lubi pan karpia na Wigilię? A on też cierpi, gdy kupujemy go żywego w markecie i zabijamy w domu. To zakażmy uboju karpia - mówił Jan Bury.

- W klubie PSL-u nie mamy takiego dylematu. W Platformie jest duża liczba obrońców zwierząt i muszą to załatwić w swoim gronie. Myślę, że w większości PO zagłosuje za ubojem rytualnym - dodał.

Jak podkreślił, ubój rytualny daje w Polsce ok. 6 tys. miejsc pracy i ok. 2 mld zł zysku - wg wyliczeń resortu rolnictwa. - To element konkurencji. Jeśli nie sprzedamy tego mięsa na rynku arabskim, to będzie o tyle mniej milionów zysku i o tyle mniej miejsc pracy w Polsce - przekonywał Bury i dodał, że jeśli arabscy odbiorcy nie kupią mięsa w Polsce, kupią je na Litwie czy Ukrainie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (45)
"Jesteśmy obłudni ws. uboju rytualnego. Karpie też cierpią - zakażmy ich zabijania na Wigilię"
Zaloguj się
 • patrycja212121

  Oceniono 54 razy 44

  I tu się zgodzę, powinno się zakazać sprzedaży żywych karpi. No tyle, że byłby to atak na polską i katolicką racje stanu.

 • anetakruk

  Oceniono 51 razy 43

  Słuchałam pana Burego. Obiecałam sobie, że będę się starała zrozumieć, usłyszeć racje drugiej strony... „Polacy dokonują uboju rytualnego kur na niedzielny rosół”. O czym my tu rozmawiamy??? Niech pan Bury mówi za siebie. Kompletne szaleństwo. Arogancja i prymitywność takiego rozumowania przekracza wszelkie granice. Na koniec wywiadu polityk radzi – „Nie martwmy się o losy PSL-u." I tu po raz pierwszy się zgadzamy. Nie będę się martwić. Obiecuję. NIE MA ZGODY NA BIZNES OPARTY NA UBOJU RYTUALNYM.

 • zorn.gottes

  Oceniono 41 razy 33

  serafin, sawicki, kłopotek, nowak, piechociński.
  a jan bury uporczywie dogania buraczaną czołówkę.
  po aferze taśmowej z serafinem w roli głównej, nie wierzę burakom z psl w ani jedno słowo.
  OBŁUDA, CWANIACTWO I HIPOKRYZJA! - podobnie jak ich elektorat.
  wspólna europa strasznie im przeszkadzała (ciekawe w czym) i nagle subwencje z brukseli przeszkadzać im przestały.

 • benek231

  Oceniono 40 razy 30

  Rytualny uboj to w dzisiejszych czasach barbarzynstwo, a pan Bury to jaskiniowy barbarzynca.

  Argument z karpiem i kurczakiem jest kretynski, bo tego akurat nikt sie nie czepia. A czepialby sie z cala pewnoscia, gdyby zabijanie karpia i kurczaka zaczynalo sie od wydlubywania zwierzetom oczu, na przyklad. Podobnie z rytualnym ubojem, ktory mial uzasadnienie w czasach biblijnych, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a teraz jest anachronizmem i barbarzynstwem.

  Czy - majac do wyboru - pan Bury wolalby byc odarty ze skory po zastrzeleniu go, czy tez wybralby odwrotna kolejnosc? Bo ja nie mam watpliwosci, ze zdecydowalby o szybkiej smierci najpierw. Ale ja mam troche wyobrazni, podczas gdy pan Bury to zwyczajny jaskiniowy kamien lupany, z czolkiem mysla nie skazonym.

 • kotylia5

  Oceniono 35 razy 29

  Wysłuchałam rozmowy z tym..''panem'' Burym. Powiem tylko , że ten pan łże jak ''bura suka'' (przepraszam sukę). Opowieść o zyskach jakie przynosi nam eksport mięsa z uboju rytualnego: te słynne 2 miliardy ( tylko czego: złotych, euro, dolarów? ...bo tego już pan Buru nie powiedział ) można między bajki włożyć. Podobnie z ilością zatrudnionych przy tym parszywym uboju. Teraz, jak słyszę, PSL podaje że jest to ...6000 ludzi!!! .Dziwne, jeszcze w piątek były to 4000. Dziwne, w ciągu czterech dni wzrosło nam zatrudnienie. Czyli jedna wielka ściema. Szkoda tylko, że pan Sekielski bardziej się nie przygotował do tej rozmowy, żeby punktować ewidentne kłamstwa tego Burego łgarza. Cóż, łatwiej jest paplać o konflikcie w koalicji.

 • esada

  Oceniono 25 razy 17

  Po co z burakiem z PSL rozmawiać o uboju rytualnym? Przecież oni bronią biznesow swoich ziomali i swoich? To jak z kimś z McDonalda rozmawiać o zdrowym jedzeniu....PSL to ....ech, ją zadaje jedno pytanie, skoro z uboju ryt. jest tyle miejsc pracy i dochodów i trzeba tego bronić bez względu na moralność, zasady itd. To czemu zawinieto biznesu z dopalaczami, czy jednorekimi bandytami? Też dawały pracę tysiącom i dochód....

 • ciemnyludd

  Oceniono 24 razy 14

  MORD RYTUALNY KARPI NA WIGILIĘ, odbywa się KU CHWALE BOŻEJ... Ręce precz od...k a r p i .

 • rysiekk111

  Oceniono 11 razy 9

  STRATY ?? - i DOBRZE !!!!!! hipotetycznie załóżmy na chwilę że straty byłyby rzeczywiście tak wielkie jak to lobbyści przedstawiają. Jeżeli tak, to bardzo DOBRZE !!!! oznacza to bowiem, ze mniej kasy dostaną te wszystkie chwasty, ścierwa, diabelskie pomioty, które przykładały rękę do tego barbarzyństwa. Z głodu co prawda przez to nie zdechną (a szkoda !!!!!! ), natomiast może to oznaczać że zanim niechybnie trafia na zawsze do piekła gdzie ich miejsce, to w swym ziemskim nędznym żywocie z powodu "biedy" mniej się rozmnożą, a to bardzo dobrze, gdyż ich parszywe geny ( to ZŁO muszą mieć wrodzone ) mniej będą zanieczyszczać naszą populację.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 15 razy 9

  Bury..byle co zjadł,byle co gada.
  ps
  do 1 ewkas,który napisał:
  "Bury, karp to ryba, kura to ptak, a ubój rytualny dotyczy zwierząt, czyli ssaków,"
  Tu nie masz racji....każda kura to ptak,ale nie każde zwierzę to ptak
  Ryba to też zwierze!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX