"Biskupi chcą odciąć przeszłość grubą kreską. My chcemy niezależnej komisji" - ofiary księży pedofilów nie zmieniają celu

- Biskupi ewidentnie chcą odciąć przeszłość gruba kreską. Ale my nie damy się zmarginalizować - mówi w rozmowie z TOK FM pan Marek, przedstawiciel Fundacji "Nie lękajcie się", zrzeszającej osoby molestowane przez księży. - Cel Fundacji się nie zmienił. Domagamy się odszkodowań, powołania niezależnej komisji badającej sprawy pedofilii w Kościele - podkreśla.
To komentarz do informacji o przygotowywanych aneksach do "Wytycznych" ws. przeciwdziałania pedofilii w Kościele. Polski episkopat przygotowuje je już ponad 2 lata. Wygląda na to, że we wrześniu nastąpi ostateczna redakcja aneksów do "Wytycznych". Aneks pierwszy dotyczy procedury przy przeprowadzaniu wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie, drugi opisuje "konkretne formy troski o ofiarę przestępstwa". Postuluje też rozwijanie sieci placówek specjalistycznych niosących pomoc ofiarom oraz sprawcom. Trzeci aneks ma się zająć profilaktyką na poziomie seminariów.

Episkopat powołał także koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży. Został nim jezuita, o. Adam Żak.

''Biskupi chcą odciąć przeszłość grubą kreską''

- Przede wszystkim nie ma nic o przeszłości, biskupi ewidentnie chcą odciąć przeszłość grubą kreską. Ale my nie damy się zmarginalizować - deklaruje pan Marek, przedstawiciel Fundacji "Nie lękajcie się", zrzeszającej osoby molestowane przez księży. Swoje nazwisko ujawni, gdy sąd oficjalnie zarejestruje Fundację "Nie lękajcie się". Na razie została zarejestrowana w jednej z kancelarii notarialnych w Poznaniu. Naszego rozmówcę nie pociesza powołanie koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży. - Niech sobie będzie, nie wierzę, żeby to pomogło. Mamy już np. rzecznika praw dziecka, który nie zabiera głosu w sprawie, nie walczy o zniesienie przedawnień albo chociaż ich wydłużenie - wylicza.

Vatican Insider: Doniesienia do Watykanu o pedofilii płyną też z Polski >>

Przedstawiciela Fundacji szczególnie irytuje zapowiedź "rozwijania sieci placówek specjalistycznych niosących pomoc ofiarom oraz sprawcom". - Biskupi chcą tworzyć ośrodki pomocy dla ofiar. Może mają tam być terapeutyzowani razem ze sprawcami? Nigdy się nie zgodzimy, aby ofiary księży pedofilii trafiały do takich ośrodków - oburza się pan Marek.

Nie wierzy też w skuteczność zapowiadanego programu prewencji. - Cel powstającej Fundacji nie zmienił się, robimy swoje. Domagamy się odszkodowań, powołania niezależnej komisji badającej sprawy pedofilii w Kościele - podkreśla.

''Mamy pytania: czy episkopat zgodzi się na udostępnienie akt? Czy..."

- Mamy do biskupów bardzo konkretne pytania: czy episkopat zgodzi się na udostępnienie akt niezależnej komisji, która zbadałaby skalę pedofilii w polskim Kościele? Czy Kościół jest gotowy do przeprosiny i zadośćuczynienia ofiarom molestowania seksualnego przez księży pedofilów? Dlaczego tak długo trwa wyjaśnianie spraw zgłoszonych przez ofiary i dlaczego osoby są wzywane na "przesłuchania", a nie na rozmowy? Dlaczego podczas przesłuchań pyta się ofiary o sprawy niezwiązane z tym, co im zrobiono, a upokarza się ich i ich rodziny podczas takich przesłuchań? - wylicza w rozmowie z TOK FM.

***

Radio TOK FM od kilku miesięcy zajmuje się tematem pedofilii w polskim Kościele, który ma z nią instytucjonalny problem. Chcieliśmy się dowiedzieć, jaka jest skala problemu, wysłaliśmy więc pytania do wszystkich diecezji w Polsce. Dostaliśmy odpowiedź od rzecznika Episkopatu, który odpisał, że episkopat nie zbiera danych "ze względu na dobro pokrzywdzonych". Od żadnej diecezji nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi. Od ks. Wojciecha Lipki, kanclerza kurii warszawsko-praskiej, dostaliśmy mail ze słowami "TO NIE WASZA SPRAWA!".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
"Biskupi chcą odciąć przeszłość grubą kreską. My chcemy niezależnej komisji" - ofiary księży pedofilów nie zmieniają celu
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 74 razy 68

  GRUBA KRECHA BYŁA NA WSZYSTKIE ZBRODNIE KOŚCIOŁA...już od początku chrześcijaństwa... CZAS TO ZMIENIĆ...Ameryka pokazała jak to robić...Księży do...w i ę z i e n i a...a dobra parafialne POD MŁOTEK...

 • o_onufry

  Oceniono 63 razy 59

  To banda konsekrowanych episkopalnych judaszy. Nagle w ramach mea culpa marzy im się gruba kreska?
  O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!
  Dopadla ich jak widać świętobliwa sraczka że im zawłaszczona na narodzie mamona wypłynie za grzechy tych których od wieków ukrywali i chronili przed wymiarem sprawiedliwości.... Oczywiście nie bożej tylko doczesnej.

 • abw12300

  Oceniono 61 razy 57

  A czy jak jeden ksiądz dyma drugiego księdza, to jest seks, czy to już jest miłość z nadania Pana Naszego.

 • gblo

  Oceniono 51 razy 47

  Na to towarzystwo przydałby się gruby kij na ich spasione doopska ,bo do ich pustych głów nic nie dociera.

 • fer-lucy

  Oceniono 49 razy 45

  Zgadzam się ze stanowiskiem KK. Należy "to" odciąć najlepiej ostrym nożem i przy samej dupie, tak aby już nigdy nikomu krzywdy wyrządzić nie mógł, żaden pedofil.

 • siwywaldi

  Oceniono 42 razy 40

  Mając na myśli pokutę, młody, niedoświadczony spowiednik pyta w zakrystii starszego, doświadczonego:
  - słuchaj, co dajesz młodym dziewczynom za zrobienie laski ?
  - najczęściej batonika, albo jakąś bluzeczkę odpowiada ten drugi..... :-)

 • krukpl

  Oceniono 40 razy 40

  niestety z biskupami w tym kraju nie załatwi się nic po ludzku są w innej rzeczywistości zalecam wizytę u papieża i poinformowanie go jak na prawdę wygląda sytuacja w kraju może on coś załatwi

 • wasserski

  Oceniono 29 razy 29

  POsługują się świętą książką narodu wybranego
  FILOZOF RENAN
  Został wychowany w duchu niezwykłej pobożności; od najmłodszych lat chciał zostać księdzem; wstąpiwszy do seminarium i zetknąwszy się z kartezjanizmem, zaczął nabierać religijnego sceptycyzmu. Równocześnie, dzięki zdolnościom językowym (poza nowożytnymi językami władał biegle m.in. łaciną, greką, staroarabskim, hebrajskim), rozpoczął samodzielne studia biblijne; doprowadziły go one do wniosku, że opisana w Starym Testamencie religia żydowska stanowi wytwór niezwykle prymitywnej i pozbawionej kultury umysłowości, a opisany tam Bóg jest wymysłem, mitem stworzonym przez nomadów i nie powinien być traktowany jako podstawa dla poważnej teologii, za jaką uważał teologię katolicką. Po otrzymaniu niższych święceń kapłańskich, Renan porzucił seminarium, aby poświęcić się całkowicie nauce. Podróżował po Syrii, od 1862 profesor języków orientalnych w College de France. Jako znawca języków starożytnych, osiągnął najwyższe honory, czego ukoronowaniem była funkcja dyrektora College de France.

 • mocher200

  Oceniono 23 razy 23

  Prawdziwe Oblicze Kościoła!!!

  www.youtube.com/watch?v=qFdlBTJgNUQ&list=PLgSV0opGRwUA5z7wNb_vrrfwmvLQnmUgG&index=1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX