"Mamy pytanie do premiera: Kogo jeszcze Platforma nie rozsierdziła w tym sezonie?" Żakowski o pomyśle likwidacji etatów związkowych

Platforma przygotowała projekt likwidacji etatów związkowych. - Muszę powiedzieć, że takiej głupoty nie słyszałem już dawno. To pokazuje, jak niebywale ciasno i niemądrze myśli duża grupa polityków PO - skomentował w TOK FM Jacek Żakowski. - Łatwiej atakować przywileje politycznych przeciwników niż sojuszników - pisze w "Rz" Michał Szułdrzyński.
Projekt, pod którym w przyszłym tygodniu posłowie PO zaczną zbierać podpisy, zakłada likwidację etatów związkowych w firmach oraz pozbawienie związków prawa do pomieszczenia na terenie przedsiębiorstwa i przywileju zbierania składek przez pracodawcę - pisze "Rzeczpospolita". Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski mówi o "politycznej zemście".

Grupiński: Dowiedziałem się z mediów

Pytany o artykuł "Rz" szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział w TVP 1, że "na razie klub PO nie będzie zbierał podpisów pod projektem ustawy ograniczającym przywileje związków zawodowych". Wyjaśnił, że nie byłoby to wskazane w czasie, gdy związki zapowiadają protesty i istnieje potrzeba dialogu z nimi. A o samym projekcie, jak powiedział, dowiedział się z mediów.

"Rzeczpospolita" cytuje jednak na Michała Jarosa z PO, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku, w którym powstał projekt. Przekonuje on, że projekt nie jest wymierzony w działalność związkową.

"Dawno nie słyszałem takiej głupoty"

- Muszę powiedzieć, że takiej głupoty nie słyszałem już dawno. To pokazuje, jak niebywale ciasno i niemądrze myśli duża grupa polityków PO - skomentował w "Poranku Radia TOK FM" doniesienia "Rz" Jacek Żakowski.

Jak mówił Żakowski, w czasach kryzysu lepiej funkcjonują gospodarki, gdzie dialog społeczny jest mocno rozbudowany, gdzie związki zawodowe odgrywają istotną rolę.

Dlaczego tak się dzieje? - Związkowcy utrudniają życie pojedynczym przedsiębiorcom, ale w skali społecznej ich działania powodują na ogół większe pensje, większy popyt i w rezultacie lepsze, bardziej harmonijne funkcjonowanie całej gospodarki - tłumaczył publicysta.

- Właściwie w ostatnich latach tylko dyktatury azjatyckie rozwijały się dobrze bez wsparcia związków. Czy to jest ten model, który Platforma chciałaby w Polsce upowszechniać? Nie jestem tego pewien - skomentował Żakowski.

Publicysta ma jeszcze jedno, ale proste pytanie do premiera Donalda Tuska i innych liderów PO: Kogo jeszcze Platforma nie rozsierdziła w tym sezonie? - Związkowców próbuje rozsierdzić i jak tylko potrafi, stara się, żeby wyszli na ulicę; żeby konflikt społeczny w Polsce narastał. Czy to się rządowi opłaci? Wnioskując z ostatnich z sondaży - nie bardzo - skwitował prowadzący "Poranek Radia TOK FM".

Łatwiej atakować przeciwników

Także krytycznie wypowiada się Michał Szułdrzyński w komentarzu w "Rzeczpospolitej": - Jeśli młodzi liberałowie z PO chcą realizować ideały wolnego rynku, mogliby spróbować przekonać liderów swej partii do ograniczenia przywilejów emerytalnych górników lub gruntownej reformy KRUS. Nie da się? No właśnie, bo łatwiej atakować przywileje politycznych przeciwników niż sojuszników - kwituje publicysta.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (61)
"Mamy pytanie do premiera: Kogo jeszcze Platforma nie rozsierdziła w tym sezonie?" Żakowski o pomyśle likwidacji etatów związkowych
Zaloguj się
 • jacz3

  Oceniono 180 razy 90

  daje się antenę dla komunizujacego ignoranta a ten pitoli trzy po 3 para 15.
  Wyższe pensje i wszystko gra.
  Czyli każdemu po milion a Żakowskiemu nawet 2.
  I będzie idylla.
  Może taka jak w niektórych krajach w Afryce ?
  Inflacja 1000% rocznie i wypłata codziennie aby zdążyć kupić jedzenie zanim podrożeje.

  Otóż place nie maja być wysokie czy niskie ale muszą być związane z efektem pracy.
  Jak p. Żakowski zarobi 2 mln to TOKFM zbankrutuje i już drugiej pensji nie będzie.
  Tak samo w każdym innym zawodzie.
  Szewc nie sprzeda ani 1 buta jeżeli krzyknie sobie milion.
  Wyjaśniłem ?

  Trzeba znieść przywileje i przywrócić towarom i usługom ich wartość.
  Znieść lub zmniejszyć radykalnie większość podatków.
  Zmniejszyć liczebność grup pasożytniczych.
  Tyle i aż tyle.

  Ludzie najlepiej wydadzą swoje pieniądze.
  Żadna wersja komuny z redystrybucją 80% nie ma racji bytu.
  Musi paść,
  Za duże jest marnotrawstwo.

  Za dużo sępów wisi na każdym pracującym, których jest coraz mniej.

 • aniechich03

  Oceniono 133 razy 77

  Nie jojcz panie Żakowski, bo dla was dziennikarzy im gorzej w kraju tym lepiej.
  Wiecej njusów do sprzedania.
  Za projekt odspawania tych nierobów etatowych od kasy państwowej, my byli wyborcy PO jesteśmy im wdzięczni.
  Liczymy na odspawanie Kościoła Rzymsko Pedofilskiego od kasy państwowej.
  Jak PO zrobi to to zagłosujemy na nia ponownie
  :)

 • wkaspr

  Oceniono 100 razy 68

  O co chodzi Żakowskiemu ? Czy o to by nie rozsierdzać tych którzy za państwową i prywatną kasę siedzą na etatach i sypią piach w tryby , czy o zgodne z zdrową logiką działanie ? Myślę że ten naczelny polski lewicowiec coś się dzisiaj pogubił !

 • bogoria11

  Oceniono 82 razy 62

  Problem jest. Uzwiązkowienie w III RP spada, bo elita związkowa bardziej się troszczy o swoje posady i kariery, niż o sytuację pracowników. A już jak coś zrobią, to jest to zazwyczaj polityczna awantura. Jeśli Solidarność stała się faktyczną przybudówką PiS, a OPZZ to jaczejka SLD, to trudno tu mówić o ruchu związkowym, tylko o bolszewickiej transmisji partii do mas. Więc nie ma żadnego powodu, żeby tych wałkoni opłacać z kas przedsiębiorstw. I to jest dobry pomysł. A jeśli powstaną prawdziwe, pracownicze związki zawodowe, nastawione na obronę praw pracowniczych, to powinna istnieć inna forma ich finansowania, bo w starciu z przedsiębiorcami związki są wyraźnie słabszą stroną. I jeszcze jedna rzecz. Jest w III RP taka instytucja jak Państwowa Inspekcja Pracy, która powinna bronić praw pracowniczych, jest jednak kolejna synekura partyjna i atrapa, miejsce schronienia dla podstarzałych bhp-owców. Gdyby ta osławiona PIP-a działała spranie i efektywnie, rola związków zawodowych byłaby marginalna. Ale to oczywiście marzenie ściętej głowy, bo III RP to państwo groteskowe, kuriozalne i ze szczętem niesprawne, a PO robi już pod siebie. Spieprzyli wszystko, co mogli spieprzyć, ale szukają co by tu jeszcze....

 • 22hanna

  Oceniono 91 razy 61

  Panie Żakowski, najpierw narzekacie, że PO nic nie robi a jak chce to jeszcze gorzej. Natychmiast następuje zmasowany atak.

 • ciemnyludd

  Oceniono 76 razy 54

  ŻAKOWSKI SIĘ DZIWI... Ale podatnicy również... JAKIM CUDEM ZWIĄZEK OPŁACANY PRZEZ PRACODAWCÓW może bronić interesów pracowniczych inaczej niż ATAKUJĄC PAŃSTWO... Czyli.... P O D A T N I K Ó W ...

 • hanishl

  Oceniono 72 razy 50

  Żakowski chyba był jeszcze ciepły . Temat likwidacji etatów związkowych już dawno powinien być rozstrzygnięty.
  Redaktor nie rozumie że za ZZ płacą wszyscy obywatele. Nie wie jak bardzo ZZ pogłębiają podział i zarazem udział w PKB pracowników kopalni , elektrowni , KGHiM czy podobnych , w stosunku do pozostałych .
  Czy fakt że za poprzedniego , " złodziejskiego" ustroju wybudowano np. KGHiM i teraz jego pracownicy mają 3-krotną średnią krajową nie licząc tzw. " wkładki" która skrupulatnie kontrolują pod kątem zawartości cholesterolu "działacze" związkowi . Można dużo pisać kto chce wiedzieć ten znajdzie. Ktos myśli że tam jest praca dla każdego . Żadne wykształcenie nikomu nie pomoże jak nie rekomendacji związkowca.
  Jak powiedział przewodniczący Solidarności - " moje dzieci maja już po mnie żyłkę do pracy w kopalni".
  Nie potrzeba tęgiej głowy . Im większe koszty ( w tym ZZ ) tym mniejszy zysk i mniejsza dywidenda do podziału.

 • klara551

  Oceniono 65 razy 43

  Panie Żakowski od głaskania kota jest prezes. Wiadomo,że wybory to zmiana partii,no chyba,że nie przyjmiemy za dobrą monetę obiecanek cacanek prezesa. Kiedyś PO musi zdobyć się na przynajmniej chęć wprowadzenia jakichś zmian. Jak na razie podlizuje się PSL i na chama foruje ustawę o mordowaniu zwierząt. ZZ i tak ma przeciwko sobie więc próba uwalenia dudziarzy nie jest zła.

 • eski5757

  Oceniono 57 razy 41

  Red. Żakowski ; a tak naprawdę to w czym tkwi problem , w rozsierdzaniu , czy powiedzmy w obiektywnie słusznym wnioskowaniu o...??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX