Oleksy w TOK FM: wszystkie zarobki ujawniane? To dopiero będzie polka

Jeśli chcemy Polaków poróżnić, to pokażmy im, ile inni zarabiają - mówił w TOK FM Józef Oleksy. - Stara przypowiastka o modlitwach w kościołach mówi o tym, że ktoś się nie modli, żeby przybyła mu krowa, tylko żeby zdechła u sąsiada - komentował polityk SLD.
OPZZ przygotowuje projekt ustawy wprowadzający jawność płac wszystkich pracowników i pracodawców; związkowcy pracują też nad raportem na temat zatrudnienia i płac w ministerstwach, spółkach skarbu państwa i partiach politycznych. To odpowiedź związku zawodowego na sejmowe prace nad raportem o zarobkach związkowców.

O co się modli Polak?

- Porównywanie, ile kto zarabia, to domena tabloidów - mówił Józef Oleksy w Poranku Radia TOK FM. - To nie jest odkrycie, że związki zawodowe kosztują. Szwankuje system i związki nie będą chciały o tym rozmawiać. Wyszły więc z inicjatywą, żeby wszystkie zarobki ujawniać. To dopiero będzie polka, jeśli poszlibyśmy w to - przewiduje polityk SLD. - To droga donikąd. I metoda jątrząca - oceniał Oleksy w Poranku Radia TOK FM. - Jeśli chcemy Polaków poróżnić, to pokażmy im, ile inni zarabiają. Stara przypowiastka o modlitwach w kościołach mówi o tym, że ktoś się nie modli, żeby przybyła mu krowa, tylko żeby zdechła u sąsiada - stwierdził Oleksy.

GIODO: to narusza prywatność

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Wojciech Wiewiórowski komentował, że przepis o jawności płac "z pewnością stanowiłby lex specialis wobec ustawy o ochronie danych osobowych". (lex specialis derogat legi generali - ustawa szczególna uchyla ustawę ogólną - red.)

- Oczywiście, jeśli coś takiego zostałoby uchwalone przez parlament w drodze ustawy, mogłoby być traktowane jako wyjątek od generalnych zasad, obowiązujących w ustawie o ochronie danych osobowych. Jestem przeciwny tego rodzaju wyjątkom, niezależnie od tego, kto wnosi takie propozycje - podkreślił Generalny Inspektor.

Według niego takie rozwiązanie "naruszałoby prywatność osób w sposób zupełnie nieadekwatny do celów, które ma osiągnąć".

DOSTĘP PREMIUM