Lorenz: wspólnota międzynarodowa ma obowiązek reagować, kiedy odbywa się rzeź ludności cywilnej. Machina wojenna ruszyła

- Zastosowanie broni masowej zagłady, która nie jest bronią jak każda inna, to złamanie pewnego tabu i wywołuje poczucie w wielu krajach, że trzeba stanowczo reagować na tego rodzaju tragedie. By nie pozwolić na zastosowanie tej broni przez inne kraje - mówił w TOK FM Wojciech Lorenz, analityk ds. bezpieczeństwa narodowego i NATO. Jego zdaniem ?wojenna machina ruszyła?.
Syryjska opozycja oskarżyła w zeszłym tygodniu siły Asada o użycie na przedmieściach stolicy gazu bojowego i spowodowanie śmierci od kilkuset do 1300 osób. Organizacja Lekarze bez Granic poinformowała w sobotę, że do trzech szpitali w rejonie Damaszku trafiło około 3600 osób z objawami zatrucia środkami paralityczno-drgawkowymi, a 355 z nich zmarło.Zginęło bardzo wiele dzieci . Syryjskie władze stanowczo zaprzeczają oskarżeniom. Wczoraj inspektorzy ONZ badali miejsce ataku i stwierdzili, że na tym terenie użyto broni chemicznej. Inspektorzy przesłuchiwali ludzi, odwiedzali szpitale, zbierali dowody. Zobacz zdjęcia z inspekcji>>

"Nie można być bezczynnym"

- Interwencja wojskowa wydaje się logiczną konsekwencją zdarzeń - mówił w TOK FM Wojciech Lorenz, analityk ds. bezpieczeństwa narodowego i NATO z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zdaniem niektórych komentatorów będzie to "chirurgiczne uderzenie rakietowe na systemy dowodzenia, składy broni".

Inspektorzy ONZ potwierdzili wczoraj, że był atak chemiczny. Trzeba tylko przypisać go sprawcom. Ale wydaje się, że za tym stoi reżim Asada (choć on - oczywiście - temu stanowczo zaprzecza). Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że raport inspektorów zostanie zablokowany przez Rosję i Chiny w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział. - To, że jest paraliż decyzyjny, nie oznacza, że mamy nie reagować - dodał.

Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, ostrzegł, że jakakolwiek operacja zbrojna przeciwko Syrii bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ byłaby bardzo poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego.

Trzeba pomóc

Ekspert przypomniał, że w Karcie Narodów Zjednoczonych jest zapis, że wspólnota międzynarodowa ma obowiązek reagować, kiedy odbywa się rzeź ludności cywilnej, a państwo nie może ich ochronić.

- Zwolennicy teorii, że Stany Zjednoczone nadużywają siły w rozwiązywaniu problemów, sporów i konfliktów, i tak realizują swoją politykę, nadal będą w to wierzyć. A to, że wojna w Iraku wybuchła w wyniku fałszywych przesłanek, zwiększyła obóz sceptyków. Jednak zastosowanie broni chemicznej, broni masowej zagłady, która nie jest bronią jak każda inna, to złamanie pewnego tabu. Wywołuje ono poczucie w wielu krajach, że trzeba stanowczo reagować na tego rodzaju tragedie. By nie pozwolić na zastosowanie tej broni przez inne kraje - powiedział gość Piotra Maślaka.

Machina ruszyła

Zdaniem eksperta PISM Obama zbudował swój kapitał polityczny na wyprowadzeniu wojsk z Iraku, próbował również zbudować strategię wyjścia z Afganistanu. - Machina wojenna jednak ruszyła. Armia ma obowiązek być przygotowana na wypadek, że prezydent USA uzna, że trzeba ukarać reżim Asada. USA wiedzą, że ich reputacja jest nadszarpnięta przez interwencję w Iraku, dlatego nie będą przeprowadzać interwencji wojskowej sami - mówił Lorenz w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u.

Jego zdaniem USA może liczyć na pomoc NATO lub przynajmniej niektórych państw należących do niego. Do ataku przygotowuje się m.in. Wielka Brytania.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (184)
Lorenz: wspólnota międzynarodowa ma obowiązek reagować, kiedy odbywa się rzeź ludności cywilnej. Machina wojenna ruszyła
Zaloguj się
 • glit64

  Oceniono 242 razy 174

  Pamiętam i pewnie nie tylko ja, kiedy wszyscy szczali z obłędu po nogach w obliczu drugiego konfliktu irackiego.
  Jak to wszytko głupie wypełzło na mównice i opowiadało tandetne brednie o cywilizacjaqch, demokracjach i przyzwoitości. Niedługo potem okazało się, ze cały wysiłek i ból zołnierzy rozrywanych na minach kleconych przez analfabetów w klapkach oparty był na ewidentnym bezczelnym kłamstwie paru chciwych gnojów z brudnymi majtkami. Do tej pory nikt nie pociagnąl ich do odpowiedzialnosci w tej sprawie. Mimo że konflikt w iraku nalezy uznac za przegrany - przestał się opłacać. Pewni będzie tak i tym razem. Niedługo wyjdzie na jaw, kto rozpuścił wśród cywili jakieś gó..., akurat wtedy kiedy mogło to zaszkodzić reżimowi.

 • 1ewkas

  Oceniono 178 razy 140

  Kiedy ja to samo czytałam ? A, przed napaścią na Irak.
  Chyba jeszcze kiedyś, no tak, przed Afganistanem.
  Przestali nawet dbać o to, żeby choć trochę scenariusz zmienić.

 • jmk5509

  Oceniono 168 razy 98

  Poraża mnie ignorancja tych co popierają bandyckie plany anglo-amerykańskie interwencji militarnej w Syrii. Najpierw te kraje Zachodu przy współudziale Turcji, Izraela, Kataru i Arabii Saudyjskiej nasłały bandziorów do Syrii, cały czas finansują ich i wyposażają w broń i amunicję, więcej - szkolili ich w obchodzeniu się z bronią chemiczna ...na wypadek przejęcia składów takiej broni należących do armii syryjskiej, a teraz płaczą , że giną w Syrii kobiety i dzieci. Szczyt HIPOKRYZJI dla maluczkich . Dlaczego TOK FM bierze udział w tym kłamstwie i popiera zbrodnie na narodzie syryjskim ?

 • zyga729

  Oceniono 93 razy 77

  Pan Lorenz zawodowo "analitykuje" jedynie słuszne siły i jego pogląd musi grać ze zdaniem tych, co mu płacą. Popieram tych, co sceptycznie widzą.

 • rastablaster

  Oceniono 82 razy 66

  Najpierw wspólnota międzynarodowa kosi szmal sprzedając broń obu stronom konfliktu. Potem wspólnota narodowa łaskawie rusza na odsiecz. Mów mi o hipokryzji.

 • fagusp

  Oceniono 54 razy 52

  Mam pytanie. Jeśli okaże się, że broń chemiczną zdetonowali "powstańcy" to czy Pan "ekspert" będzie nawoływał aby Amerykanie zaangażowali się po stronie Asada?

 • szpung

  Oceniono 62 razy 50

  Rzezie i gwalty np. na ludnosci chrzescijanskiej trwaja tam od poczatku konfliktu Al nusra morduje Kurdow i ludnosc cywilna innej opcji islamskiej. Wolna armia syrii podobnie dopuszczala sie aktow kanibalizmu jakos ONZ nie reagowal. ONZ widze zaczyna stosowac podwojne standardy, chyba ze interwencja o czym nikt nie mowi wprost jest skierowan przeciwko bandziorom rujnujacym ten kraj.

 • mietowy_zapach_analsa

  Oceniono 71 razy 49

  Łatwo jest prowadzić wojnę na odległość. Gorzej mają ludzie na miejscu. Żydzi pewnie wykupili zapas żywności na miesiąc i każdy ma po 3 maski gazowe. Ten konflikt może się nieźle rozkręcić, bo Syria ma dużo broni chemicznej. A co zrobi Izrael, jak Syryjczycy walną w nich głowicą z gazami parzącymi i np. 10 tys. osób będzie miało oparzenia 3 stopnia? Żydzi się nie patyczkują. Mogą użyć swoich kolorowych zabawek. A wtedy Iran, przyjaciel Syrii, może wysłać rakiety na Izrael i zrównać go z ziemią. Mają tych rakiet dużo (z głowicami konwencjonalnymi). Syryjczycy mogą też sprezentować Irańczykom kilkaset głowic chemicznych. Irańskie rakiety średniego zasięgu zaniosą je do Europy i Turcji. Izrael w przedśmiertnym geście może odpalić swoje 100-200 rakiet z głowicami jądrowymi i zrównać z ziemią Teheran, Isfahan, Meszhed czy Damaszek, a może też cały Liban, Kair i Aleksandrię. A co na to Ruscy, którzy mają bazę marynarki w Syrii?

 • ciemnyludd

  Oceniono 46 razy 36

  A KIEDY TAM NIE ODBYWA SIĘ RZEŹ LUDNOŚCI CYWILNE ???...C o d z i e n n i e w meczetach, na ulicach w marketach, na weselach i wszędzie... Ważna jest RZEŹ jako argument polityczny, ale kto by tam zawracał sobie głowę, ilu ginie "obcych" a ile "swoich" pod względem wyznawanej religii... Dlatego zbyt szybkie przesądzanie kto to zrobił jest nadzwyczaj...r y z y k o w n e...bo to śmierdzi dobrze zorganizowaną prowokacją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX