Komentarze (140)
"Gdybym miała przeżyć swoje życie jeszcze raz, nic bym nie zmieniła". Łączniczka AK o tym, jak bardzo nie doceniamy naszej wolności [ROZMOWA]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kerkopithekion

  Oceniono 9 razy 1

  ech... widzę dramatyczną przewagę tzw młodzieży wśród komentujących
  szkoda że ta młodzież tak mało wie i tak łatwo chwyta zupełnie dla siebie niezrozumiałe hasełka

 • villk

  0

  do redakcja..

  "Bardzo ceniliśmy wolność odzyskaną po 23 latach niewoli"

  chyba po 123 latach?

  i poproszę wiecej takich wywiadów

 • villk

  0

  do redakcja..

  "Bardzo ceniliśmy wolność odzyskaną po 23 latach niewoli"

  chyba po 123 latach?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 0

  @krys_76

  A czy to "polskie spoleczenstwo", tak strasznie "okupowane przez liberalow", nie moze wpasc na pomysl:
  1) tworzenia organizacji samopomocowych ; sorki, ile ich u was jest?
  2) zaglosowania w wyborach na socjalistow
  Proste?

 • gangut

  Oceniono 12 razy 0

  Dosyć nieciekawa postać ale emeryci już tak mają że są skłonni idealizować własną młodość, choćby i gó...aną.

 • katon61

  Oceniono 14 razy 0

  Sporo tu widzę gó...arstwa pisowskiego, ależ elektorat, popatrzcie,przegląd decydującego elektoratu J.Kaczyńskiego: przed katastrofą smoleńską ok.13% poparcia, schyłek upadku PiSu po ekscesach Kaczyńskiego i Ziobry w IVRP-podstwowy elektorat to tzw.mohery. Katastrofa-sukcesywny wzrost poparcia po ogłoszeniu przez Kaczyńskiego zamachu a nie katastrofy lotniczej. Budowanie mitu - L.Kaczyński i czł. pisu to polegli-reszta to ofiary katastrofy. Spirala nienawiści do demokracji się nakręca, rząd i D.Tusk chce zrobić porządek z bandytami stadionowymi, w ich obronie staje Kaczyński z całym PiSem-pojawia się hasło "Tusku matole obalą cię kibole", nagle ci bandyci-kibole ogłaszają sie prawdziwymi Polakami i prawdziwymi patriotami, D.Tusk i prezydent Komorowski wyzywani są od komuchów. FANTOMY zawłaszczają przestrzeń publiczną, urządzają miesięcznice, marsze itp hucpy "patriotyczne". D.Tusk mówi, ręce i spodnie opadają, jak normalnie rządzić w tym państwie. Poparcie PiSu wzrasta do ponad 30%- ale kto ich popiera, oddaje głosy ? motłoch społeczny, bandziory stadionowe, mohery i....niestety widać zmęczenie D.Tuska.....6 lat nagonki, sześć lat opluwania rządu, sześć lat porównań do komuchów. Dorósł elektorat bandycki, warcholski, ciemny, bez wykształcenia, kultury........ I TYM SIĘ PAN CIESZY PANIE KACZYŃSKI.

 • cri6b

  Oceniono 6 razy 0

  coś krótka w gazecie była ta okupacja, skrócona o sto lat

 • abhaod

  Oceniono 16 razy 0

  "Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych, mądrych ludzi zagranicę "za chlebem" na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictw...o i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi, aby przez "odwróconą hipotekę" przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu, prostytucji i aborcji, aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów,itd. Obejrzyj się wokoło!"

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy -1

  @ makova-panenka

  Wystarczy z perspektywy czlowieka Zachodu poczytac takie posty jak twoj by miec pewnosc, ze przy podobnych tobie glabach w Polsce nigdy nie bedzie lepiej.
  Chcesz sie w IRA bawic? A zmiany ordynacji wyborczej i glosowanie na przez siebie wybranych kandydatow czy stworzone przez siebie partie nie probowal (-a)? Za duzo zachodu i roboty? Latwiej zrobic rewolucje i samemu do wladzy sie dorwac, by sie nachapac?
  Taaa... Polaczek jak dziecko. Wszystko musi miec "juz" i "zaraz", bo pomyslec i popracowac nad wlasnym losem juz mu sie, qrwa, nie chce.
  Czy ty myslisz (i reszta baranow z tego forum), ze spoleczenstwom Zachodu jakis dobry krol "wzial i dal" ich place i zaplecze socjalne? Gowno prawda - sami to sobie wywalczyli przez spoleczny, chocby i bierny opor, za to powszechny, a przynajmniej w znaczacej skali. A wy? Wy sie powszechnie cieszycie z losu biedniejszego, co na tym forum az zbyt czesto widac...
  A wiec macie to, na co zescie jako ogol w pelni zasluzyli. Jesli Bog istnieje, to wasz wilczy kapitalizm (nie ma nic podobnego w calej Europie!) jest zasluzona kara boska.;)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy -1

  @dalniamichal

  A slyszales kiedys stare porzekadlo, ze kazdy narod ma taki rzad na jaki zasluzyl? I to wlasnie jest przyslowie w demokracjach znacznie prawdziwsze, nizli feudalna ryba psujaca sie od glowy, bo w demokracji owa "glowa" pelni jedynie funkcje reprezentatywne i reprezentacyjne wobec reszty ryby, nie zas ta ryba rzadzi.
  Niemniej ta twoja ryba i glowa potwierdza tylko jedno, o czym wlasnie pisze: ze Polak to do dzis panszczyzniany chlopek, co musi miec nad soba pana, by za niego myslal, decydowal i dokonywal wyborow pomiedzy dobrem i zlem.
  I z czego ty chcesz byc dumny? Z polskiego sluzalczego, odmozdzonego i calkowicie biernego dziadostwa? Stuknij ty sie w pusty leb!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy -1

  @ gnago

  I wlasnie potwierdzasz to, o czym nizej mowie: niewiarygodny polski analfabetyzm prawny i takiz etnocentryzm (kolejny "narod wybrany" sie nam znalazl!).
  1) Jestescie w Afganistanie na mocy decyzji ONZ - jak Niemcy, a nawet i Dunczycy, ale ci sie jakos na "okupacje przez ONZ" nie skarza
  2) W Iraku jestescie/byliscie na mocy porozumien NATO - sami od lat chcieliscie don nalezec, by was przed Ruskimi bronilo, a skoro - egoistyczny i egocentryczny trutniu - wymaga sie dla siebie od innych korzysci, to trzeba sie zgodzic i na obowiazki. By the way, jestescie tu rownie "zniewoleni" co i Bryty, ktorzy na "okupacje Albionu przez NATO" sie jakos nie skarza, a za Irak winia co najwyzej wlasny rzad, ktory rozliczaja w kolejnych wyborach. I efekt wiadomy - do Syrii Brytom juz nie tak spieszno.;)
  3) Z paktem klimatycznym jest jak z kazdym odroczeniem, np. splaty bankowej - przychodzi czas, gdy termin sie konczy i trzeba sie dostosowac do praw, jakie od lat obowiazuja innych, lacznie niemal 30 panstw. Czesi jada na dokladnie tym samym wozku i jakos na "okupacje przez Unie" sie nie skarza, a nawet maja z tego korzysci: jak reszta czlonkow EU - bezwizowy wjazd do "Hameryki", ktory wam przekreslili nie Amerykanie, nie Unia, ale wasze polskie imigracyjne chamstwo, co ma w dupie prawo innych krajow. A kuku!
  Tak, tak, moj gimbusie - rzeczywistosc to nie jest "robta co chceta". I nie jest "robta co chceta" zadna demokracja.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy -1

  @fantastic_maru

  Jestes durniem, bo ceny macie wyzsze wylacznie z winy waszych polskich importerow, co chca sie dorabiac w 10 lat, nie zas jak na Zachodzie przez 100, stad i 10 razy wyzszy profit. Nie przestrzega sie prawa (lacznie z prawami pracowniczymi) wylacznie na wasza wlasna prosbe - bo jestescie wrecz niewiarygodni analfabeci prawni, a zwiazki zawodowe same sobie zescie zniszczyli i na ich resztki sami plujecie.
  A jesli chodzi o tortury (poza tymi w osrodkach CIA swiat o innych nie slyszal, a wiec CO mial potepiac?) , to jesli policjant jakiemus zulowi dolozy, to 1) ma racje; 2) zul niech zrobi obdukcje - a nigdy jej nie robi, tylko o "torturach" morda brecha.
  "Strasznie" to w Polsce nie jest, a to, co zle to WASZE wlasne polskie dzielo - wina waszej obywatelskiej biernosci, braku faktycznego zaangazowania w polityke wewnetrzna, tolerowania cwaniactwa i ogolnonarodowego egoizmu, kumoterstwa i "zgarniania do siebie", co oszukanczo zwiecie "wartosciami rodzinnymi". itd.itp. Innymi slowy: msci sie na was za PRL aktualna polska kultura chamska. A kuku!

 • gnago

  Oceniono 3 razy -1

  A z jakiej racjonalnej racji państwowej uczestniczymy w okupacji Afganistanu, uczestniczylismy w podbiciu i okupacji Iraku ? Wbrew naszym interesom. wbrew kostytucji
  Z jakiej racji agent obcych wpływów potocznie zwany premierem Polski podpisuje nowelizację paktu klimatycznego z terminem odniesienia do 2005 roku. Jeden podpis a nasze firmy zmuszone są do kupowania pakietów ditlenku węgla. Przed nowelizacją sprzedawalibyśmy takie pakiety sami. Koszt kilkadziesiąt milionów euro rocznie a przy hossie gospodarczej- wzroście produkcji coraz więcej

 • fantastic_maru

  Oceniono 3 razy -1

  Tak, mamy pełną wolność wyjazdu z kraju... A w kraju mamy koncerny i kredyty w bankach, ceny wyższe, niż w innych krajach (nie mamy już własnej gospodarki), brak przestrzegania praw pracownika i brak przestrzegania praw człowieka (Polska dostała już kilka ostrzeżeń od międzynarodowych organizacji za stosowanie tortur). Doceniamy, że nie jest tak, jak było w czasie II Wojny Światowej, ale nie godzimy się na uznanie, że jest świetnie i doskonale. Bo jest strasznie.

 • onlyobserver

  Oceniono 3 razy -1

  W tekscie jest blad. Polacy uzyskali wolnosc po 123 latach a nie 23 latach niewoli.

 • krys_76

  Oceniono 8 razy -2

  Dziś też mamy okupację. Ludzie są ciemiężeni, gnębieni, bezradni, bez własnej winy przeżywają straszliwe dramaty i nie mogą liczyć na pomoc państwa. Oczywiście obecna okupacja neoliberałów jest czymś zupełnie innym niż okupacja hitlerowska ale jest równie szkodliwa dla polskiego społeczeństwa.

 • joankb

  Oceniono 14 razy -2

  Nie było i pewnie nie będzie w historii europejsko/amerykańskiej pokolenia bardziej zadowolonego z życia niż to urodzone trochę przed wojną - w czasie wojny - tuż po wojnie. Jeszcze na dodatek w "dobrej sferze"
  Zamilcz babo. Twoi rówieśnicy zdychali z głodu w tej pięknej, przedwojennej, patriotycznej Polsce, pokolenie twoich prawnuków znów zdycha. To nie jest problem "kupię mniej szynki". To jest problem kupię zero szynki, zero kiełbasy, sera, chleba i ziemniaków też. Wolność dla nieuprzywilejowanych wtedy i teraz - to jest wolność "wolnego najmity"

 • sledziu_70

  Oceniono 18 razy -2

  Przeraza jakich spustoszen w umyslach nastepnych pokolon dokonal eksperyment spoleczny zwany komunizmem.
  Z wypowiedzi tej Pani ewidentnie widac ze pokolenia wychowane w komunie dziala maja sie nijak do pokolenia miedzywojennego. Roznica lat swietlnych.
  Zniszczenia jakich dokonali komunisci sa nie do odrobienia przez setki lat.

 • makova_panenka

  Oceniono 8 razy -2

  Z historii powstania płynie tylko jeden morał - z okupantami się nie rozmawia, okupantów się zabija.
  Dopóki w Polsce nie urodzi się terror polityczny z prawdziwego zdarzenia nie ma najmniejszych szans na jakąkolwiek zmianę. Okupanci robią wszystko, by bezkrwawymi metodami nie było możliwe przeprowadzenie jakiejkolwiek zmiany.

 • lomas50

  Oceniono 11 razy -3

  Szanowna Pani nie moze zrozumiec Aprzykro.Mamy taka wolnosc jakie bylo zwyciestwo.Pokonani odeszli z pola bitwy z lupami z zwyciescy z gola dupa i bosu .Zalatwil nam to nasz wodz lech W i jego zydowska swiat .Nie czuje Pani tego ? Teraz rzadzi nami piata kolumna z Donaldem jako Sturmband fuhrerem i zamiast budowac stocznie i rozwijac przemysl stoczniowyi morski gdzie mielismy specjalistow szkoly i kadre wybudowal stadiony bo tak sobie zyczyla Helga Merkel .Z tych stadionow mamyzadne korzysci ale za nie musimy zaplacic .I Pani nazywa to wolnoscia i szczesciem

 • kkes

  Oceniono 9 razy -3

  900 zł emerytury miesięcznie. Normalnie raj na ziemi.

 • podpisanym

  Oceniono 9 razy -3

  kiedyś wiadomo było kto wróg a gdzie szukać partyzantów.
  dziś jest bardziej wyrafinowanie bo wróg przejął już wszystkie lasy i udaje partyzanta...teraz cudzy podają się za swojaków.
  nic po dawnych kamieniach na szańcu ad 2013

 • ex.leming

  Oceniono 35 razy -3

  Okupacja nie jedno ma imię. W dzisiejszych czasach okupacja militarna jest anachronizmem. Dziś można okupować dany kraj przejmując jego sektor bankowy, handel, przemysł i inne kluczowe gałęzie gospodarki okupowanego. Można to zrobić szybciej i skutecznej niż przy pomocy 100 dywizji pancernych, bo w zasadzie bez żadnej reakcji obronnej miejscowej ludności, której wmawia się, że to dla jej dobra.

 • trombozuh

  Oceniono 14 razy -4

  UB-eckie dzieciaczki i lemingi z wypranymi móżdżkami - zamilczcie.

 • kkes

  Oceniono 12 razy -4

  Lemingi i reszta tałatajstwa: w międzyczasie MEN usuwa "Pana Tadeusza" i "Konrada Wallenroda" z kanonu lektur. By żyło się lepiej

 • kibic_rudego

  Oceniono 25 razy -5

  'Wciąż słyszę, że jest źle, że mamy teraz ''okupację". I nie mogę tego zrozumieć' - mówi łączniczka AK

  ona sporo rzeczy nie rozumie,
  dlatego jej nie przeszkadza krew ponad 200 tys Warszawiaków, którym
  AK, pod kara śmierci nie pozwoliła opuścić miejsc walki.
  Bohaterscy powstańcy po prostu chowali się za plecami cywili, stad takie duże straty.
  Na jednego zabitego powstańca przypadało 13 Warszawiaków.

 • szpon

  Oceniono 32 razy -6

  Jakiej wolności? To że mamy niewidzialną klatkę, nie znaczy że jesteśmy wolni. Jeszcze trochę i ku... z immunitetami będą nam mówić jak się ubierać, kiedy spać, co jeść. Mielą podpisy, ignorują referenda, liżą dupy międzynarodowym bankom i korporacjom, wysyłają naszych braci i siostry, do walczenia w nielegalnych wojnach. Jakiej ku... wolności?

 • born81

  Oceniono 13 razy -7

  A czy ta pani zna słowo: udupienie? Chyba wolałbym, żeby dzisiaj wybuchła wojna. Lżej by mi było biegać z karabinem, i wszystko by było prostsze. Dzisiaj patrzę się na ludzi jak przez szybę, w czasie wojny wszyscy jada na jednym wózku. W ostateczności można strzelić sobie w łeb z pistoletu, w którym zostawiło się sobie kulę specjalnie na te okazję. Dziś nawet tę możliwość mi odebrano, muszę sobie sprawić straszliwe cierpienie, żeby umrzeć. A najgorsza jest ta niepewność, przy podejmowaniu decyzji, czy warto, czy nie, bo moze nie jest tak źle. Może się poprawi. Jestem tego koszmarnie boleśnie świadomy, ale oprócz mnie kilka milionów ludzi jest w identycznej sytuacji, chociaż większość z nich chodzi z przylepionymi, sztucznymi uśmiechami.

  Wojna jest koszmarem, ale jest prosta. Życie jest proste. Co innego czasy powojenne - wtedy musiał być syf. Tak samo w obozach, i dzisiaj, paradoksalnie, sytuacja przypomina mi trochę Auschwitz, taki niewidzialny, bez drutów, z niewidzialnymi murami, jednym słowem: koszmar. Nie ma już komór gazowych, jest powolna sagonia rozłożona na lata, w samotnosci, biedzie i szaleństwie. Gdzieś mam panią i pani mitologię, g.ówno mnie to obchodzi i nie chce mi się o tym słuchać. Też mi bohaterstwo.

 • makova_panenka

  Oceniono 35 razy -7

  Oczywiście, że żyjemy pod okupacją. Jedyna różnica jest taka, że nie mordują, ale i do tego dojdzie.
  To, że bohaterka artykułu tego nie rozumie jest niezrozumiałe. Czym różni się aktualna władza od władzy okupacyjnej? Niczym. Ma zapewnić spokój i dbać, żeby eksploatacja gospodarcza przebiegała bez problemów.

 • hunkyyankee

  Oceniono 15 razy -7

  ...a teraz połykamy tabletunię i zawiązujemy rękawki na pleckach, coby się dobrze spało pacjentowi...:D

 • ch3heg

  Oceniono 19 razy -7

  "Nie narzekajcie bo może być gorzej" - może być lepiej niż jest. Możemy żyć w kraju bez tej kliki która jest przy władzy.

 • burekaszubski

  Oceniono 21 razy -7

  Angielkie portale zamieszczaja informacje n/t napasci Niemiec na Poslke.
  Na oficjalnych uroczystosciach dukacz mowi o wynuchu wojny, ryzyl o nieprzygotoweaniu do obrony przed nazistami - na portalach cisza. W zamian belkot lamistrajkow I watpliwych autorytetow..

 • gr_ub_y

  Oceniono 24 razy -8

  Jak postępują władze okupacyjne Platformy Obywatelskiej:

  - podwyższają podatki,
  - wprowadzają terror administracyjny,
  - wyłączają mechanizmy zadłużenia wewnętrznego,
  - okradają Polaków z ich oszczędności,
  - demontują przepisy o wolności zgromadzeń,
  - demontują przepisy o demokratycznych wyborach,
  - wysyłają komisje wyborcze na szkolenia do Moskwy.

 • krzyk58

  Oceniono 45 razy -9

  Starszej Pani wydaje sie ze żlo jedno ma imię, że tylko jej pokolenie doświadczyło niedoli okupacji.Teraz sąmardziej wysublimowane metody zniewalania.Kiedyś granice kto swój, kto wróg były "namacalne " dzis wszystko jest bardziej płynne.Sztuką jest stworzyc wrażenie iluzji, że niewolnicy są niby wolni, a prznajmniej tak im się wydaje, a rzeczywistości noszą "niewidzialne "pęta.I w dobrym tonie jest azeby ci niewolnicy dopoominali sie o wolnośc dla niby to "zniewolonych "przez systemy czy tez reżimy wymyślone przez nadzorców tychze niewolników.Kłania sie sam Machiavelli.

 • gregoson

  Oceniono 46 razy -12

  Okupacja nie jedno ma imię. Nie musi przejawiać się morderstwami w niemieckich obozach koncentracyjnych. Dzisiaj okupacją jest uzależnienie polityczne od UE i gospodarcze od niemiec. Nie można prosto porównać tych dwóch zniewoleń ale przecież wszyscy wiemy, że Polska nie jest w pełni niezależnym krajem. To, że różnię się nieco w swoim postrzeganiu obecnej wolności od Pani Hanny nie zmienia tego, że mam do niej ogromny szacunek, którego nie są w stanie wyrazić żadne medalu. Pozostaje mi tylko bardzo podziękować za to co Pani Hanna zrobiła dla mojego kraju.

 • abhaod

  Oceniono 29 razy -13

  Michnik – totalitarysta
  Po zdobyciu władzy przez „Solidarność” w 1989 r. i utworzeniu rządu T. Mazowieckiego coraz wyraźniej zaczęło się odsłaniać najprawdziwsze oblicze Michnika człowieka apodyktycznego i zacietrzewionego. Teraz już nie musiał zabiegać o poparcie różnych środowisk, w tym Kościoła, a znajdował się w pozycji wyrokującego sędziego, rozdającego pochwały i kuksańce jako naczelny najbardziej wpływowego polskiego dziennika, cieszącego się od początku wyjątkowym poparciem społeczeństwa jako pisma „Solidarności”.
  Tę wyjątkową pozycję wykorzystywał w duchu skrajnie tendencyjnym dla umacniania monopolistycznej pozycji warszawskiej lewicowej „elitki” i obrzucania błotem „inaczej myślących”, wyszydzania patriotyzmu i przywiązania do wartości. Jakże znamienna była pod tym względem ewolucja poglądów Stefana Kisielewskiego, który przeżył skrajne rozczarowanie tym nowym odsłaniającym się obliczem Michnika z lat 1989-1990. Kisielewskiego, którego nawet po śmierci Michnik próbuje sobie przywłaszczać, powołując się na niego jako największy autorytet (Z jego zdaniem liczyłem się najbardziej wyznawał Michnik w wywiadzie dla Filipinki z 27 VI1993 r.). Oto opinia Kisielewskiego o Michniku, wyrażona pod koniec życia na łamach gdańskiej Młodej Polski: (…) Ostatnio nie bardzo przyjaźnię się z Michnikiem. Widujemy się raz na pół roku i raczej się kłócimy. Kochałem go niemal w okresie KOR-u, to było wspaniałe. Natomiast to, co on teraz mówi i pisze, jest bardzo często bez sensu. Te manifesty krakowskie, deklaracje „praw człowieka ” rozsyłane po całym świecie! Jak w Polsce naprawdę wybuchnie jakiś rasizm, szowinizm, a to będzie już kompletna patologia, to najbardziej przysłuży się do tego właśnie takie denerwujące pseudo szlachetne gadanie. Przecież ten dzisiejszy Michnik to totalitarysta. Demokratą jest ten, kto jest po mojej stronie. Kto ze mną się nie zgadza, jest faszystą i nie można mu podać ręki. A tylko Michnik wie, na czym polega demokracja i tolerancja. On jest tutaj sędzią alfą i omegą (…). Szczególnie ostro napiętnował „ewolucję” Michnika Zbigniew Herbert w wywiadzie dla Tygodnika Solidarność z 11 listopada 1994. Herbert uznał Michnika za klasyczny przykład kariery komunistycznego Dyzmy. Smutna historia wyjątkowo uzdolnionego, pełnego talentu chłopca, który doszedł do lat, kiedy to ludzie natarczywie pytają „ co on właściwie zrobił z całą swoją heroiczną młodością?” A on stacza się po równi pochyłej, w gorączkowy aktywizm. Cynizm godny admiratora „ Księcia ” i najpospolitszy nihilizm. Zawiódł niemal wszystkich swoich przyjaciół.

 • polo-bolo

  Oceniono 32 razy -16

  Sporo tych łączniczek się uratowało i do dzisiaj żyje, aby opowiedzieć o swoim bohaterstwie... Blink, Blink.

 • abhaod

  Oceniono 37 razy -21

  Żeby nam wszystkim było weselej i raźniej w naszym ochoczym marszu w kierunku wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej - zamieszczam bardzo popularny na forach tekst-przesłanie do naszych wypróbowanych przyjaciół: Do przyjaciół Anglików... Wyobraźcie sobie, że Rosjanie podczas II wojny mordują skrytobójczo kilkadziesiąt tysięcy waszych jeńców, nie przyznają się do tego i zwalają winę na Niemców. Po latach prawda wychodzi na jaw, a królowa, wraz z całym sztabem generalnym, szefem Banku Anglii, szefami najważniejszych instytucji państwowych i arcybiskupem Canterbury leci w rocznicę tego mordu do Rosji, żeby uczcić pamięć pomordowanych brytyjskich żołnierzy. Tam samolot królowej rozbija się w niewyjaśnionych okolicznościach. Rząd nie tylko nie podaje się do dymisji, ale powierza śledztwo Rosjanom, którzy ogłaszają, że do sterów dorwała się królowa wraz z naczelnym dowódcą lotnictwa i po pijaku rozbili samolot. Rząd angielski potwierdza tę wersję, BBC i Reuter w komentarzach przypominają ogólnie przedtem znaną lekkomyślność i pychę królowej oraz jej zamiłowanie do ginu, wytykają angielskim pilotom nieudolność i braki w wyszkoleniu, ubolewają nad degrengoladą moralną rodziny królewskiej i pijaństwem w siłach zbrojnych, a w lotnictwie w szczególności, ale jednocześnie Parlament rekomenduje ministra obrony narodowej do Izby Lordów, a premier składa wniosek o awansowanie szefa Intelligence Service na generała dywizji itd. Nie ma najmniejszego znaczenia, że w sprowadzonej do GB, a zaplombowanej przez Rosjan trumnie królowa ma trzy nogi i jest ubrana we frak i męskie kalesony (niektóre tabloidy nawet nawołują z tego powodu do odmówienia królowej prawa do godziwego pochówku i sugerują, ze królowa miała skrywane inklinacje transseksualne), niektóre ofiary maja po dwie cudze wątroby zamiast jednej własnej, inne kupę śmieci w brzuchu... Nieważne, że cały teren katastrofy zaorano i pokryto betonowymi płytami, ślady zatarto, drzewa wycięto w pień, a wrak samolotu zniszczono i umyto, a na dodatek Rosjanie odmawiają jego zwrotu. Rząd angielski jest tym wszystkim zachwycony, wysyła w świat coraz to nowe komunikaty o znacznej poprawie stosunków z Rosja, katastrofę nazywa punktem zwrotnym tych stosunków i nowym otwarciem na dialog z narodem rosyjskim i potwierdza oficjalnie przy każdej okazji, że winę ponosi pijana królowa z trzema nogami. Poważni komentatorzy telewizyjni podkreslaj przy kazdej nadarzajacej się okazji, ze dzięki tej katastrofie została opracowana oryginalna brytyjska metoda badawcza zwana "shrine research and remote investigation", a poziom badania katastrof lotniczych podniósł się w GB znacznie i nie ma porównania z chałupniczymi metodami zastosowanymi po Lockerbie! Ciekawe, czy Anglicy od razu dadzą nam w pysk - czy dopiero po badaniach psychiatrycznych? Jest też pewna szansa, że niecodzienna forma naszego apelu skłoni ich do zastanowienia nad katastrofami lotniczymi i ich badaniem! I może nie tylko ich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX