"Duda sparzył się na tworzeniu politycznych koalicji". Wujec o współpracy PiS i "Solidarności"

- To nauczka dla Dudy - mówi w rozmowie z Tokfm.pl Henryk Wujec, były członek "Solidarności". Komentuje w ten sposób zakaz uczestnictwa w manifestacjach związkowych dla członków PiS. - To jakaś przestroga na przyszłość, byśmy walczyli o naszą sprawę, o sprawę pracowniczą - zaznacza Wujec.
Jacek Kurski, europoseł Solidarnej Polski, ujawnił wczoraj, że Prawo i Sprawiedliwość zabroniło swoim członkom udziału we wrześniowej demonstracji "Solidarności". Taką informację członkowie partii mieli otrzymać SMS-em.

"Upolitycznienie osłabia siłę związku zawodowego"

- Samo działanie jest słuszne - przyznaje w rozmowie z Tokfm.pl Henryk Wujec, członek władz "Solidarności" w latach 80., dziś doradca prezydenta ds. społecznych. Jego zdaniem wspólne demonstracje partii politycznych i związków zawodowych prowadzą do upolitycznienia tych drugich. - To bardzo szkodliwe - zaznacza nasz rozmówca.

Według Wujca związkowcy mogą wykorzystywać partie polityczne do forsowania swoich postulatów, gdyż same nie zawsze mają ku temu wystarczające narzędzia. Jednak stałe związanie z danym ugrupowaniem nie jest pożądane, ponieważ związki grupują ludzi o różnych poglądach. Związek staje się przybudówką partii politycznej i niektórzy z nich w pewnym momencie mogą stwierdzić, że nie ma tam już dla nich miejsca. - To osłabia siłę związku zawodowego - podkreśla Wujec.

"Obalenie rządu? To nie cel związków"

Nasz rozmówca podkreśla, że związki zawodowe powinny przede wszystkim walczyć o prawa pracownicze. - Wprowadzanie tu elementu politycznego prowadzi do haseł obalenia rządu. A to nie jest cel związku zawodowego, od tego są mechanizmy demokratyczne - mówi Wujec. - To, że partia polityczna zapowiada, że nie weźmie udziału w manifestacjach, w sumie jest korzystne dla dialogu społecznego i demokracji - dodaje.

Wujec przyznaje jednak, że decyzja PiS podyktowana była nie tyle chęcią odpolitycznienia związków zawodowych, co doraźną polityczną kalkulacją. - To nauczka dla Dudy. Sparzył się na tworzeniu politycznych koalicji - podkreśla prezydencki doradca. Jego zdaniem reakcja Kaczyńskiego może doprowadzić do refleksji w szeregach związkowców. - To jakaś przestroga na przyszłość, byśmy walczyli o naszą sprawę, o sprawę pracowniczą. Może też łatwiej znajdziemy społeczne zrozumienie dla naszej walki - kwituje Wujec.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (37)
"Duda sparzył się na tworzeniu politycznych koalicji". Wujec o współpracy PiS i "Solidarności"
Zaloguj się
 • zimmel

  Oceniono 142 razy 100

  Wywalić związki zawodowe z zakładów pracy iw tedy zobaczymy kto wyjdzie na ulicę.Mało im 20 tys na miesiąc?A dzieci głodne do szkoły chodzą.Tam DUDA zaglądnij cwaniaczek.

 • frogman

  Oceniono 115 razy 97

  Kto wchodzi w jakiekolwiek kontakty z pisem Kaczynskiego niech pamięta o losie Samoobrony i pana Lepera.

 • agent2606

  Oceniono 115 razy 93

  Dla Jarka interes partii jest ważniejszy od dobra kraju i pracowników.
  A sms z rozkazem to wyraz pisowskiej demokracji i troski :D

 • polo-bolo

  Oceniono 81 razy 61

  Duda sam chciał być politykierem, to ma co chciał. Jeden jest wart drugiego. Niech się kundle wzajemnie pozagryzają.

 • jerzysm42

  Oceniono 52 razy 44

  Wrzodak, Śniadek, Duda, Guz i inni związkowi aparatczycy wybierają się sami. Nie mając poparcia wśród robotników muszą zabiegać o względy partyjnych wodzów i kaprys prezesa wystarczy, żeby Duda, czy inny "działacz" związkowy znalazł się na marginesie i kiedyś było powiedzenie "dudy w miech".
  Ciekaw jestem, co powie olany Duda w miechu.

 • kliwia-tylko

  Oceniono 42 razy 38

  Czy kiedykolwiek ktokolwiek nie sparzył się na koalicji z PISem??? Oni są jak trędowaci ...

 • kula5211

  Oceniono 43 razy 29

  Bo Duda to Dupa, i Kaczor .... tak jak poprzednio !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • odra-1305

  Oceniono 27 razy 25

  jeśli PiS nie jest tam gdzie Solidarność, to znaczy, że jest tam gdzie ZOMO :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX