Lewandowski w TOK FM: gniew protestujących w Polsce jest polityczny. W Europie wynika z ograniczania przywilejów

- Śrubowanie płacy minimalnej nie pomoże Polsce - mówił w Poranku Radia TOK FM Janusz Lewandowski. Jego zdaniem protesty ?S? są polityczne i wymierzone w rząd. - Kraje dookoła Polski dostają bolesne lekcje. Jest uspokojenie fali, na której był polski statek. Nie można go na własne życzenie rozchwiać - dodał komisarz europejski ds. budżetu.
Podkreślał, że jako komisarz UE ma zakaz wchodzenia w polityczne spory w Polsce. To należy do dobrych stron kodeksu komisarzy europejskich. - Mam wrażenie, że to barykada polityczna, a nie związkowa czy gospodarcza. Ostrze wymierzone jest w rząd. Nie chodzi o budowanie pozycji człowieka pracy w Polsce czy rozwój gospodarczy - mówił Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu w KE w Poranku Radia TOK FM o protestach "Solidarności" w Warszawie.

Polski polityczny gniew

Podkreślał, że gniew wylewa się w wielu państwach europejskich, tylko u nas jest większy stopień upolitycznienia tych protestów. - Tamten (europejski - red.) gniew wylewa się z powodu ograniczania życia ponad stan. Redukuje się poziom życia do możliwości gospodarki - ocenia komisarz. Jego zdaniem postulaty związków wprowadziłyby Polskę na drogę życia ponad stan. - Tak czytam postulaty związkowców. Np. śrubowanie płacy minimalnej nie pomoże Polsce - uważa komisarz.

Jacek Żakowski dodał, że płaca minimalna nie dotyczy osób zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych. - Polski rynek pracy jest zarażony kryzysem europejskim. Gospodarka zawsze oddycha przez luki podatkowe, przez te umowy właśnie. Lepsze to niż nic - powiedział Lewandowski.

- Ci ludzie nie płacą ZUS, biorą zasiłki z pomocy społecznej - to są zjawiska, o których warto rozmawiać - upierał się Żakowski.

Lewandowski się zgodził, ale uważa, że związkowcy nie chcą rozmawiać. - Kraje dookoła Polski dostają bolesne lekcje. Jest uspokojenie fali, na której był polski statek. Nie można go na własne życzenie rozchwiać - dodał Lewandowski.

Żakowski: ekonomiści nie mają monopolu na prawdę

- Gospodarka to nie jest sprawa pracodawców. I ekonomiści nie mają monopolu na rację. Trzeba spojrzeć na to, co się dzieje w społeczeństwie głębiej i przenikliwie oceniać postulaty tych, którzy nie są pracodawcami i stanowią znakomitą większość społeczeństwa - powiedział Jacek Żakowski w porannym przeglądzie prasy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (61)
Lewandowski w TOK FM: gniew protestujących w Polsce jest polityczny. W Europie wynika z ograniczania przywilejów
Zaloguj się
 • patryjota85

  Oceniono 96 razy 64

  Gdybym był idiotą, a za takiego mnie i Nas wszystkich ma pan Lewandowski, tobym słuchając tego pana pomyślał, z tępym wyrazem twarzy, : gniew społeczeństwa na wyzysk jest polityczny, aha, i odpaliłbym jakąś gierę. Ale, że kurrrr...a idiotą nie jestem, to manipulacje tego pana i mu podobnych mnie po prostru wkurrr...ją. Jak on do cholery śmie deprecjonować gniew społeczny??? Mam nadzieję, że ci derwani od rzeczywistości goście, co nie wiedzą ile kosztuje chleb, bo im służba kupuje, doczekają się "politycznego" gniewu z użyciem oczywiście "politycznych" pięści, wideł, patyków, pochodni i czego tam jeszcze co używa się podczas rewolucji.

 • szpung

  Oceniono 101 razy 61

  Uznbam ze jest to normalne panstwo jesli ktos wreszcie rozliczy tego Pana za prywatyzacje w poczatkach lat 90 oraz wyjasni wreszcie sprawe miliardow litrow wwiezionego alkoholu be podatkow. Cztac i sluchac tego Pana nie zamierzam nie od dzis wiadomo ze struktury wladz europejskich to cicha przystan dla roznorakich skompromitowanych politykow, stad autorytet Brukseli jest w zachodniej Europie dosc niski.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 82 razy 56

  Po tym, co nawyczyniał jako minister wylądował na mięciutkim stołku w Brukseli. W normalnym kraju byłby spalony politycznie.

 • fjan

  Oceniono 76 razy 44

  Lewandowski nie widzi co dzieje się w Polsce. Rośnie grupa nowobogackich i przybywa biedoty. Lewandowski ma się dobrze podobnie jak Wałęsa czy Tusk.

 • jaca661

  Oceniono 72 razy 38

  POlityczne to było złodziejstwo za czasów tego pana w rządzie. Gość bez wstydu !

 • krys_76

  Oceniono 66 razy 30

  Co mnie interesują opinie faceta, który nie byłby w stanie zdać egzaminu wstępnego do szkoły specjalnej?

 • dinowar

  Oceniono 56 razy 26

  PO - najwięksi antyspołeczni, kato-liberalni "politycy" w UE! To, że reprezentujecie samych siebie i wasze szemrane, biznesowe środowiska, to wiadomo, ale żeby tak otwarcie być przeciw większości społeczeństwa, które na was łoży, to już przeginka totalna. Dlatego powinniście zniknąć z mapy politycznej Wolski, i to jak najszybciej - za arogancję, za ignorancję, za butę, za pychę, za lekceważenie, za pogardę, za oszustwa itd., itp., etc.

 • usaty

  Oceniono 39 razy 21

  Komisarz to pala daj mu 6 zl na godzine zobaczymy jak bedzie spiewal sprzedawczyk

 • mariusz-janowski

  Oceniono 46 razy 18

  A EUROKOMUCH Lewandowski to jest APOLITYCZNY?

  TAK! On nie robi polityki tylko buduje "mosty" :D

  Goje na ulicach to i judeokomuch się zesrał.

  P.S. I proszę nie pisać, że jestem PiSior bo Kaczyńskiego mam tam gdzie Millera, tuż obok Tuska!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX