Bartoś: umywanie rąk biskupów ws. pedofilii to niezgrabność

- Postać podnosząca na duchu przygnębionych, upokorzonych katolików, jest potrzebna. Ale Franciszek nie jest cudotwórcą i nie zmieni charakteru czy mentalności biskupów, starszych już ludzi - stwierdził filozof prof. Tadeusz Bartoś w programie OFF Czarek.
- Jesteśmy w dynamicznym procesie wymuszania zmian przez opinię publiczną. W mediach pojawiają się ostre artykuły, których kilka lat temu nie było. Podstawowym problemem jest nieukrywanie. To główny zarzut. Wszędzie są pedofile, ale jak z tym walczyć, skoro Kościół to ukrywa i nie chce wziąć za nich odpowiedzialności - mówił w programie Cezarego Łasiczki Tadeusz Baroś, filozof i teolog, profesor Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

Od kilku miesięcy TOK FM ujawnia przypadki molestowania nieletnich przez osoby duchowne. Kościół konsekwentnie odmawia ujawnienia danych o skali zjawiska i komentarza. Ponownie zadaliśmy pytania o ten problem diecezjom. I wysłaliśmy list do Watykanu.

W USA czy Irlandii przełamywanie milczenia Kościoła ws. seksualnego wykorzystania trwało latami i wiązało się z ogromnymi odszkodowaniami, które ofiary wywalczały przed sądem.

- Nasi biskupi mówią, że to indywidualne zachowania indywidualnych osób. Wiadomo, że biskup nie pójdzie siedzieć za kogoś innego - mówił prof. Tadeusz Bartoś, filozof. - Ale to umywanie rąk, to niezgrabność. Może się nie poczuwa, bo w Polsce księża nie są zatrudniani przez diecezje. Ksiądz musi zarabiać i przesyłać kontrybucję - stwierdził prof. Bartoś.

Czy wizyta papieża podczas Dni Młodzieży w Krakowie może coś zmienić w Kościele? - Musimy pamiętać, że postać podnosząca na duchu przygnębionych, upokorzonych katolików, jest potrzebna. Ale Franciszek nie jest cudotwórcą i nie zmieni charakteru czy mentalności biskupów, starszych już ludzi - stwierdził filozof w programie OFF Czarek.

Dodał, że istnieje zamknięta grupa, czyli "kasta duchownych". Zdaniem prof. Bartosia bez jej otwarcia Kościół się nie zmieni. I otwarta, i spontaniczna postawa papieża nie zmieni tego automatycznie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Bartoś: umywanie rąk biskupów ws. pedofilii to niezgrabność
Zaloguj się
 • ok_23

  Oceniono 37 razy 37

  Gdyby księża musieli codziennie żebrać "co łaska", żeby przeżyć, wtedy nauczyliby się pokory i okazywania prawdziwej wdzięczności. Państwo Kościołowi płaci, księża żyją tylko dla siebie, zapewnione mają mieszkania, wikt i opierunek i przywileje, a wierni przed nimi pokornie klękają. Jest to chore, bo uczestnicząc, jako "poddani", w tym "książęcym dworze" jesteśmy wykluczeni ze współdecydowania o jego kształcie, przyszłości i dlatego tak trudno jest władzom świeckim działać w sprawie przestępczej działalności księży pedofilii, zwłaszcza, że władza państwowa jest "spowinacona" z "dworem".

 • niktwazny126

  Oceniono 37 razy 37

  Nizegrabność? Kościół, a włsściwie jego urzędnicy najdostojniejsi powinni jako pierwsi, bez nacisku opinii publicznej uderzyć się w piersi, że w p[orę nie zareagowali na problemy pedofilii, że nie podjęli ządnych kroków, żeby wykorzenić pedofilię z kk. A oni- odpowiadają, ze pedofilia jest wszedzie, że nie ma odpowiedzialności zbiorowej.... Zero skruchy, zero zastanowienia się nad kłopotami, zero pochylenia się nad ofiarami. A przeciez wiadomo, że kościelni dostojnicy doskonale o wielu przypadkach wiedzieli, i reagowali- przenoszą c na inne parafie. To tylko "niezgrabność"??

 • aniechich03

  Oceniono 31 razy 31

  Mafia Homoseksualno-Pedofilska dla kamuflażu podająca się za organizację religijną, za ukrywanie przestępców powinna zostać uznana przez Międzynarodowy Trybunał za organizację niebezpieczną dla porządku społecznego i zdelegalizowana.
  Dobra skonfiskowane i przekazane na odszkodowania dla ofiar Mafii

 • transformator2013

  Oceniono 29 razy 29

  Tej hańby z ich rąk nic już nie zmyje!

 • ciemnyludd

  Oceniono 29 razy 29

  NIEZGRABNOŚĆ ??? TO JEST ZAPARCIE SIĘ CHRZEŚCIJAŃSTWA...PO PROSTU...

 • outpost

  Oceniono 28 razy 26

  Znalezione w sieci: "Biuro podróży "PedoKler Tour" zaprasza duchownych do spędzenia atrakcyjnych wczasów na Dominikanie, zwłaszcza że wczasy finansowane są z budżetu państwa. Moc atrakcji i wrażeń gwarantowana, klimat, krajobrazy, tanie dzieci"

 • outpost

  Oceniono 22 razy 22

  "Ale Franciszek nie jest cudotwórcą i nie zmieni charakteru czy mentalności biskupów,.."
  Tak jak nie zmieni się charakteru i mentalności szczurów, jedynie trutka skutkuje.

 • kurnadziad

  Oceniono 15 razy 15

  święte słowa, biskupów NIC nie zmieni. Chyba żeby ich popędzić do solidnej i ciężkiej roboty... Wtedy pewnie by oprzytomnieli.

 • ptak57

  Oceniono 11 razy 11

  NIEZGRABNOŚĆ !!! Dobre sobie , NIEZGRABNOŚĆ !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX