Marcinkiewicz: W Warszawie w grudniu mogą być wybory. A w październiku jeszcze raz. No to gratuluję warszawiakom

- To typowa wojna polityczna. Nie rozmowa o Warszawie, ale o Jarosławie Kaczyńskim i Donaldzie Tusku. Mam tych rozmów dosyć. Jak przystało na prawdziwego słoika, wyjadę w weekend z Warszawy - powiedział w ?Poranku Radia TOK FM? Kazimierz Marcinkiewicz. - W Warszawie w grudniu mogą być wybory. A w październiku jeszcze raz. No to gratuluję warszawiakom - dodał.
Prowadząca czwartkowy "Poranek" Janina Paradowska spytała Marcinkiewicza - byłego premiera, komisarza Warszawy i kandydata na jej prezydenta - jak skończy się niedzielne głosowanie. - Wszystko się waha. Ludzie się wszędzie pytają. Czy w taksówce, w kolejce... Wszędzie: "Idziesz? Nie idziesz?" Jeszcze miesiąc, dwa miesiące temu tych przekonanych, by iść na referendum było więcej, ale politycy wzięli sprawy w swoje ręce. I jest to typowa wojna polityczna. Nie rozmowa o Warszawie, ale o Jarosławie Kaczyńskim i Donaldzie Tusku. Mam tych rozmów dosyć. Jak przystało na prawdziwego słoika, wyjadę w weekend z Warszawy - odparł gość "Poranka".

Podkreślił, że kampania prowadzona przez organizatorów referendum i PiS jest niemerytoryczna: - Jeśli o chodzi o PiS i nie tylko, to już się nie chce tego słuchać. To są pieniądze, pieniądze i pieniądze. Mówić cały czas, że się zrobić to, siamto i owamto, a nie mówić, skąd wziąć na to pieniądze? To po prostu kłamstwo. Oczywiście, ktoś powie, że to nie kłamstwo, tylko marzenia. Ale marzeń nie sprzedaje się w kampanii wyborczej.

Wg niego nawet gdyby zwolennicy odwołania Gronkiewicz-Waltz zdobyli władzę, mielibyśmy dyskusje o planach, które w końcu nie zostałyby spełnione. A co warto zmienić w stolicy? Marcinkiewicz podał przykłady: - Trzeba zatrudnić inżyniera ruchu z Berlina czy Frankfurtu. Po prostu Niemca, który zorganizuje ruch w Warszawie, bo jest on bardzo źle zorganizowany: wszędzie trafia pani na czerwone światło. Filozofia naszych inżynierów jest tak, ze ruch trzeba zatrzymywać - znakami, światłami - bo jeździmy za szybko.

Co powinna zmienić sama Gronkiewicz-Waltz, jeśli warszawiacy dadzą jej kolejną szansę? - Polacy potrzebują takiej trochę opieki. Jeśli jest inwestycja i nie ma tam prezydenta czy wiceprezydenta co drugi dzień, to ona się nie skończy. Takie mamy charaktery. A w Warszawie - jak dziś czytam - w grudniu mogą być wybory. A w październiku jeszcze raz. No to gratuluję warszawiakom - stwierdził z przekąsem Marcinkiewicz.

PO jest już skończona? "Decydujący będzie listopad"

Co dalej z Platformą - czy Aleksander Kwaśniewski ma rację, twierdząc, że Donald Tusk już nigdy nie wygra wyborów i że to ostatnia kadencja obecnego premiera? - Gdyby dziś opisywać tę rzeczywistość, to tak. To, co mówi się o jego rządach - czasem niesprawiedliwie - jest bardzo złe. One nie są tak złe, jak się mówi, ale trochę dramatycznych rzeczy jest, np. to, co się dzieje w finansach publicznych. Nie ruszano by OFE, gdy w przyszłym roku nie było zagrożenia przekroczenia deficytu. Boli mnie to, że rząd nie mówi szczerze, jak jest. OFE są likwidowane, bo takie są finanse publiczne i trzeba je ratować. I gdyby to zostało tak powiedziane, to OK.: uczciwe postawienie sprawy. A tak odżegnuje się od czci i wiary tych, którzy tę reformę przygotowali, to nieuczciwe - ocenił były premier.

Jak podkreślił, ws. OFE stoi murem za Jerzym Buzkiem i Leszkiem Balcerowiczem, którzy bronią reformy z 1998 roku: - Tak. I ta dyskusja mogłaby być prowadzona inaczej, a jest prowadzona pod publikę.

Marcinkiewicz nie spisuje jednak Platformy na straty - uważa, że najbliższym momentem decydującym o tym, czy PO odzyska wyborców, będzie zapowiadana przez premiera na listopad rekonstrukcja rządu. - Tusk ma jeszcze dwa lata. Bardzo ważny będzie listopad. I to pod dwoma względami: po pierwsze, czy dojdzie do wojny Tusk-Schetyna, czy wręcz przeciwnie. Jeśli dojdzie do tej wojny, Platforma spadnie poniżej 20 proc. Druga rzecz to to, jak głęboka będzie rekonstrukcja rządu. Czy odbędzie się znów według filozofii Donalda Tuska, że wszyscy ministrowie mają być mało komunikatywni, a jedynym komunikatywnym będzie sam premier, czy tez weźmie do rządu osobowości, które tę rekonstrukcję uwiarygodnią. Absolutnie powinien wziąć Schetynę. To pokaże, że Platforma powróciła do korzeni i do wspólnego działania tej dwójki liderów. Schetyna zawsze bardzo dobrze uzupełniał Donalda Tuska ze strony organizacyjnej. Był ważnym elementem nie tylko Platformy, ale i tego pierwszego rządu - ocenił gość TOK FM.

Czy Marcinkiewicz tęskni do polityki? - W ogóle się nie wybieram do polityki. Wbrew pozorom jestem dosyć konkretnym człowiekiem, a dziś polityka jest strasznie niekonkretna - padła odpowiedź.



Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
Marcinkiewicz: W Warszawie w grudniu mogą być wybory. A w październiku jeszcze raz. No to gratuluję warszawiakom
Zaloguj się
 • bolek_i_jego_worek

  Oceniono 98 razy 42

  Kaziu wieśniaku spod Niemieckiej granicy. Pamiętaj, że zaistniałeś w polityce tylko wyłącznie dzięki Kaczorom. Gdyby nie oni to byś dalej był zwykłym sfrustrowanym życiem belfrem z żoną, z którą seks to pańszczyzna.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 62 razy 30

  Lepiej smaruj, wierszokleto, te brednie dla swojej pannicy. Paradowska już nie ma kogo zapraszać, tylko nauczyciela fizyki, któremu się wydaje, że jest wybitnym ekonomistą.

 • srololot

  Oceniono 67 razy 29

  co ma do gęgania ten osobnik o fizjonomii ptasiej ( kury ) łapie się każdego kłapania tym kurzym dziobem by tylko kasa była do Izabel - żałosne to kurze gdakanie ..

 • uysy_dziadek

  Oceniono 51 razy 25

  "Wbrew pozorom jestem dosyć konkretnym człowiekiem"

  ..................
  Yes, yes, yes :) You've made my day!
  Chciałbym mieć koszulkę z Kazimierzem i tym cytatem

 • wyboga

  Oceniono 35 razy 21

  Marcinkiewicz jeszcze niedawno pieszczoch Kaczyńskiego zostaje proszony do różnych stacji radiowych i TV, w celu skomentowania sytuacji politycznej w Polsce. Dziennikarze, mam małą prośbę, przestańcie wywlekać na wierzch prześmiardnięte trupy polityczne. Jeszcze niedawno ten osobnik był na ustach całego narodu w związku z tym, że nie miał biedak pracy. Obśmiewany przez was, nagle stał się specjalistą od komentatorem, jak mam mieć do was zaufanie, czy wy naprawdę nie potraficie zaprosić kompetentnych osób, chyba, że chodzi o bicie piany.

 • uzdek98

  Oceniono 41 razy 15

  lepiej wracaj kaziu na swoja wies, dzieci fizyki uczyc ... bedzie wiecej pozytku ....

 • bogoria11

  Oceniono 51 razy 13

  Można popierać panią HGW, spierać się o jej dokonania czy zaniechania, ale jest niedopuszczalne sabotowania referendum w sposób łajdacki i nieodpowiedzialny, co robi od pewnego czasu pani red Paradowska i jej goście, jak np. nieszczęsny prof. Czapiński (kompromituje się jako psycholog społeczny coraz bardziej), czy - przed tygodniem - red. Wroński, gwiazda GW, który pieprzył ostatnio, jako przysłowiowy Piekarski na mękach. Referendum odniosło już sukces, uświadomiło politykom, że nie mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo na swoich stołkach, że nie mogą wypiąć się na obywateli podczas swojej kadencji, bo nic im nie grozi. Teraz okazało się, że ich buta, arogancja i bezczelność nagle znikła, bo mogą być w każdej chwili odwołani przez obywateli, którymi dotąd pogardzali. Referendum to jest znakomite oręże dyscyplinowania polityków, burmistrzów czy prezydentów miast. Padł na nich blady strach. I dobrze! I dlatego warto chodzić na referenda, one pokazują siłę jednostki i siłę zbiorowości lokalnych. Jeśli ktoś z tego prawa nie korzysta, to znaczy że zgadza się być biernym popychlem, którym politycy mogą pogardzać...

 • observanto

  Oceniono 34 razy 10

  Wyjedź i nie wracaj, weź ze sobą jeszcze swoich kolesiów i red. Paradowską ze swoimi kolegami z tokfm!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX