Rońda przyznał, że kłamał w TVP ws. Smoleńska. Poniesie konsekwencje?

Profesor Jacek Rońda przyznał się do kłamstwa powiedzianego w telewizji publicznej w sprawie, która od trzech lat tak bardzo dzieli społeczeństwo. Czy poniesie jakiekolwiek konsekwencje? Pytamy prawników i rzecznika TVP.
- Oni [piloci Tu-154M - red.], niestety, zeszli poniżej 100 metrów. Ja w wywiadzie z panem [Piotrem - red.] Kraśko trochę zagrałem - przyznał przedwczoraj w TV Trwam wyraźnie z siebie zadowolony ekspert z zespołu Antoniego Macierewicza, prof. Jacek Rońda, odnosząc się do wywiadu, jakiego udzielił w TVP 1 po emisji filmów o katastrofie smoleńskiej. Co więcej, profesor pochwalił się, że dokument z Rosji, na który powoływał się w programie, był bezwartościowy. Czytaj więcej >>>

Prof. Rońda przyznał się zatem do kłamstwa wypowiedzianego w telewizji publicznej w sprawie, która od trzech lat tak bardzo dzieli społeczeństwo. Czy poniesie jakiekolwiek konsekwencje? - Telewizja Polska nie jest w stanie odpowiadać za głupotę wszystkich ludzi, którzy zawędrują na ekran telewizyjny - mówi w rozmowie z TOK FM Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

Prawnik: Może sprawa z powództwa AGH?

Także prawnicy przyznają, że niewiele można w takiej sytuacji zrobić. - Okłamał widzów, ale trudno, żeby telewizja pozywała wszystkich ludzi, którzy u niej kłamali - komentuje w rozmowie z TOK FM dr Michał Zaremba z UW, specjalista prawa prasowego. Jest sceptyczny co do pomysłu, aby ścigać takie kłamstwa prawnie: - Taką wyjątkową sytuację mamy w przypadku kłamstwa oświęcimskiego, a i to jest dyskusyjne - porównuje.

- Publiczne kłamstwo nie jest przestępstwem: nie każdy czyn naganny z etycznego punktu widzenia musi nim być - wtóruje prof. Piotr Kruszyński, prawnik z UW. - Natomiast pan profesor Rońda jest pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej, czyli jest zatrudniony na publicznej uczelni. Nie chcę rozstrzygać, ale być może można byłoby rozważać wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko panu prof. Rońdzie przez AGH za działanie nieetyczne. Bo na pewno nie jest etyczne publiczne kłamanie, publiczne podpuszczanie dziennikarza, a potem robienie sobie z tego zabawy, zwłaszcza że sprawa jest niezwykle tragiczna. Żadnej innej płaszczyzny nie widzę - zaznacza prof. Kruszyński.

We wrześniu władze Politechniki Warszawskiej i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wydały oświadczenie, w którym informują, że pracujący u nich eksperci z zespołu Macierewicza - profesorowie Jacek Rońda i Jan Obrębski - nie są specjalistami w zakresie badań katastrof lotniczych. Czytaj więcej >>>

"Blef" - co dokładnie powiedział Rońda

W kwietniu TVP 1 zdecydowała się pokazać dwa filmy, które w sposób odmienny pokazują katastrofę smoleńską: "Śmierć prezydenta" - film wyprodukowany przez National Geographic oraz "Anatomię Upadku" Anity Gargas. Kontrowersje dotyczyły szczególnie filmu Gargas, wyprodukowanego przez "Gazetę Polską".

Po emisji filmów w studiu dyskutowali zaproszeni goście, w tym także ekspert z zespołu Macierewicza, prof. Rońda.

- To jest film fabularny, który bazuje na kłamstwie o błędzie pilotów - ocenił prof. Rońda. Na wstępie wyjawił również, że jego zdaniem piloci prezydenckiego samolotu nie zeszli poniżej wysokości 100 metrów. Ku zdumieniu prowadzącego spotkanie Piotra Kraśki, ekspert Macierewicza powiedział, że swoją wiedzę opiera na dokumencie z... Rosji. - Nie mogę podać źródeł - mówił. Kraśko dopytywał, skąd profesor ma tego rodzaju dokumenty. - Kupiłem, proszę pana, na rynku. Źródło pozostanie niejawne. Mogę dostarczyć oryginały. Mam swoje dojścia - stwierdził.

W środę w wywiadzie dla Telewizji Trwam prof. Rońda przyznał, że to był "blef" (7 minuta).Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (97)
Rońda przyznał, że kłamał w TVP ws. Smoleńska. Poniesie konsekwencje?
Zaloguj się
 • skynet1234

  Oceniono 364 razy 334

  To jest kompromitacja:
  1. Rońdy.
  2. Uczelni AGH.
  3, Całej polskiej nauki.

  Mam nadzieję, że "profesor" (tfu!) Rońda wyleci z uczelni.

 • rot.leszek

  Oceniono 226 razy 216

  Jakim ten pajac jest profersorem?
  On jest tylko nosicielem tytulu profesorskiego!

 • kuma1

  Oceniono 191 razy 185

  To nie było zwykłe kłamstwo to było oczywiste oszustwo wypowiedziane przez prof. zatrudnonego AHG w Krakowie , podważające ustalenia Komisji Państwowej i MAK.

 • mark6

  Oceniono 164 razy 142

  Nie zapomnijmy o innym "profesorze" - szefie PANu niejakim Kleiberze, który najbardziej skompromitował
  polską naukę wierząc w "zamach" domagając się m.in. powołania Komisji Międzynarodowej???
  Co za intelektualne DNO..Że taki ŚMIEĆ jest szefem polskiej nauki???

 • mackowaci2010

  Oceniono 136 razy 130

  Prokuratura i tak go pewnie nie oskarży o składanie fałszywych zeznań.
  Co najwyżej zamieni AGH na WSKSiM.
  A i prezes ciemnemu ludowi pozwoli wybrać go na posła albo senatora!

 • ciemnyludd

  Oceniono 126 razy 118

  EKSPERT Rońda (nick : "profesor") nareszcie...d o r ó s ł...do poziomu samego przewodniczącego Sejmowej Komisji Śledczej...ANTONIEGO MACIEREWICZA...

 • jacmenos

  Oceniono 116 razy 110

  koledzy profesorowie nie zareagują ? jak zwykle nikt nie powie co myśli o koledze debilu z tytułem profesora ?
  Panowie profesorowie ! - nie zdziwcie się jak za parę lat głupca bez zasad będzie się określać słowem "profesor" !
  Jeżeli pan Rońda będzie dalej pracownikiem AGH to będzie oznaczać nic innego , tylko akceptację jego postawy przez środowisko ,

 • jogar

  Oceniono 99 razy 93

  Jak mozna byc takim kretynem!! Czy AGH podejmie stosowne kroki? Czy prokuratura podejmie stosowne kroki?

 • omniasol

  Oceniono 90 razy 84

  Studiowalem wprawdzie dawno temu i na PK a nie na AGHu, ale kazdy student skladal przysiege, w ktorej byly rozne takie bzdury, ze bedzie godnie reprezentowal uczelnie itd itp.
  Czy pracownicy uczelni wyzszych nie skladaja podobnych przysiag, bo ja na miejscu rektora to bym go wylal z pracy i jeszcze pozwal o kase ze osmiesza status uczelni (cos jak US Postal z Lancem Armstrongiem zrobilo jak go na dopingu zlapali).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX