Paradowska: Robić referendum, bo zebrano milion podpisów? Głupi argument

Jutro głosowanie ws. referendum nt. szkół i sześciolatków: lewica zapowiada jego poparcie, bo twierdzi, że nie można lekceważyć wniosku, pod którym podpisało się milion osób. - A ja mogę podać przykłady spraw, pod którymi podpisałyby się nawet dwa miliony osób, np. "Czy jesteś za tym, by wszyscy zarabiali po 10 tys. zł?" Tego typu argumenty są po prostu głupie - mówiła w przeglądzie prasy w "Poranku Radia TOK FM" Janina Paradowska.
Dwa główne tematy w dzisiejszych gazetach to nadchodzące Święto Niepodległości oraz - najważniejszy w tym tygodniu - głosowanie ws. sześciolatków. Wg Janiny Paradowskiej świętowanie 11 listopada powoli przestaje budzić emocje. - Bez emocji. PiS przenosi się się do Krakowa, lewica będzie demonstrować później, tak że napięcie spada - mówiła w "Poranku" dziennikarka.

Jutro w Sejmie głosowanie nad obywatelskim wnioskiem o referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków, pod którym podpisało się niemal milion osób. Organizatorzy akcji - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców kierowane przez małżeństwo Elbanowskich - chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli, czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków; czy są za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków; czy są za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów; czy są za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej oraz czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r.; w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r. Poparcie dla inicjatywy referendum zapowiedziała cała opozycja.

- Chyba najmniej w tej sprawie chodzi o sześciolatki, a bardziej - o wysadzenie w powietrze całego systemu edukacji, bo pytań jest pięć. Ciągle zastanawiam się nad łatwością, z jaką państwo Elbanowscy posługują się - jak się okazuje - bardzo nierzetelnymi danymi - mówiła prowadząca "Poranek", przypominając, że raport doczekał się wielu krytycznych uwag, a nawet zapowiedzi pozwów ze strony szkół.

Czytaj: Jak naprawdę wyglądają szkoły z "raportu" Elbanowskich? Sprawdziliśmy >>>

Paradowska: Milion podpisów? Głupi argument

- Ciekawe, czy grono celebrytów, które poparło akcję, zastanawia się, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. Widać, że czasem warto czytać dokumenty. Jestem za tym, by ten wniosek przepadł - podsumowała Paradowska. Akcję Elbanowskich poparli celebryci, m.in. Katarzyna Cichopek, ale i cenieni artyści, np. Marcin Dorociński. Wszyscy wystąpili w klipach Akcji "Ratuj Maluchy".- Ciekawe też, jak zachowają się partie, które kiedyś były za tym, by sześciolatki poszły do szkoły, a teraz kręcą. A najbardziej zakręcona jest lewica: jest za tym, by sześciolatki poszły do szkół, bo inaczej działałaby przeciw własnym dzieciom. Ale poprze referendum, bo twierdzi, że nie można lekceważyć wniosku, pod którym podpisało się milion osób. A ja mogę podać przykłady spraw, pod którymi podpisałyby się nawet dwa miliony osób, np. "Czy jesteś za tym, by wszyscy zarabiali po 10 tys. zł?" Myślę, że super. Zbierzemy milion podpisów, poddamy pod referendum i osiągniemy nawet 50-procentową frekwencję. Tego typu argumenty są po prostu głupie - stwierdziła Paradowska.

Wytknęła też Ministerstwu Edukacji bierność i to, że nie prostowało informacji z "raportu" Elbanowskich, gdy ci go nagłaśniali: - To ogromne zaniedbanie MEN.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (131)
Paradowska: Robić referendum, bo zebrano milion podpisów? Głupi argument
Zaloguj się
 • ojca

  Oceniono 288 razy 104

  To co mówi Parandowska jest nie tylko durne, ale i niebezpieczne. Przecież referendum to najwyższa forma demokraci (min. dlatego w taki sposób wybiera się parelament), a zebranie 1 mln podpisów to nie lada sztuka. Uważajcie na takich ludzi jak Parandowska bo pieją, że faszyzm, a sami chcą rządów autorytarnych, najlepiej takich gdzie obywatel nie ma nic do powiedzenia.

 • anesta

  Oceniono 190 razy 88

  Pani Janino, czy to aby już nie czas rozstać się z zawodem, zanim pieprznie się kolejną głupotę na forum publicznym?

  Gdyby referendum miało dotyczyć wysłania Jarka z Antkiem na bezludną wyspę, to pierwsza by Pani klaskała jak foka i pewnie w trzecich zębach przytargała długopis, żeby się dopisać.

  Droga Pani, od tego jest ów niedoskonały system, jak demokracja, by tego typu opinie ludzi starannie rozważać i zastanowić się nad nimi.

 • krajmar

  Oceniono 158 razy 78

  Ciekawe, co powiedziałaby pani redaktor, gdyby działo się to za rządów pisu?

 • smpoz

  Oceniono 110 razy 64

  "Paradowska: Robić referendum, bo zebrano milion podpisów? Głupi argument."
  Brakuje tylko jeszcze cytatu w filmu "Kochaj albo rzuć": "A co to za demokracja, gdzie każdy może mieć swoje zdanie?" Według naszych "elit" oraz polityków ze wszystkich partii demokracja ludowa to najlepszy ustrój, a PZPR to wzorzec partii politycznej.

 • trackermaly

  Oceniono 102 razy 62

  na tym polega demokracja, a obywatele korzystaja z ich konstytucyjnych praw
  to tak jakby powiedzieć , że konstytucja jest głupia.

 • tot14

  Oceniono 113 razy 57

  Pani Redaktor z przykrością czytam Pani słowa, bo Pani taka inteligentna, a tak upraszcza.

  Twierdzi Pani, że "Robić referendum, bo zebrano milion podpisów?" głupi argument?

  Czyli wg Pani organizatorzy referendum są głupi, bo są mądrzy i wiedzą jak można osiągnąć swój cel zgodnie z PRAWEM , które uchwalił SEJM?

  W USA to standard! Uważa Pani, że USA do biedny zacofany cywilizacyjnie kraj?

 • battosai

  Oceniono 79 razy 41

  Jasne.
  A np. robić takie wybory, bo wynikają z Konstytucji to już zupełny kretynizm.

  Tuskisynom odwala do reszty. Chyba naprawdę demokracja jest poważnie zagrożona i trzeba zacząć się bronić.

 • jasiek45

  Oceniono 121 razy 41

  czerwona poropagandyska znow bruzdzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX