"Zachowanie dzieci nie jest powodem, żeby wchodzić w relację seksualną. To dorosły ponosi odpowiedzialność"

Prof. Maria Beisert - prawnik, psycholog, seksuolog - jest zaskoczona wypowiedzią ks. Ireneusza Bochyńskiego. Jak mówiła w TOK FM, "eksperymentowanie seksualne" jest charakterystyczne dla rozwoju młodszych dzieci. - Rozważanie, że prowokowanie to powód do wejścia w kontakt z dzieckiem, jest obróceniem sprawy do góry nogami. Pokazaniem, że to dziecko jest odpowiedzialne, a dorosły powinien robić to, czego dziecko pragnie - mówi.
Prokuratura z Piotrkowa Trybunalskiego wszczęła czynności sprawdzające ws. ks. Ireneusza Bochyńskiego. Zawiadomienie w sprawie rektora kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalski złożył poseł Twojego Ruchu Armand Ryfiński.

Duchowny w wywiadzie sugerował, że 10-letnie dzieci mogą prowokować dorosłych do kontaktów seksualnych. "Mamy dzieci 10-letnie, trochę starsze, i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci "wchodziły" do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka" - stwierdził w rozmowie z serwisem Epiotrkow.pl.

Opinia księdza zaszokowała prof. Marię Beisert, prawnika, psychologa, seksuologa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Jak tłumaczyła w programie "OFF Czarek" w TOK FM, dzieci w wieku 5-6 i więcej lat często zachowują się w sposób prowokacyjny: - Bo charakterystyczną cechą dla okresu dzieciństwa w rozwoju seksualnym człowieka jest eksperymentowanie seksualne. Dlatego np. dziewczynki pokazują swoje genitalia. Robią to, żeby sprawdzić, jak zareaguje na to osoba dorosła, a nie po to, żeby zaprosić do kontaktu seksualnego.

Odpowiedzialność dorosłego

Wg prof. Beisert profesjonalista traktuje takie zachowania jako typowe, które ma służyć np. potwierdzeniu własnej płci: - Nikt, kto ma choć troszkę wiedzy na temat rozwoju seksualnego człowieka, nie będzie tego traktował tak, jak traktuje się zachowania seksualne dorosłych. I nie nazwie małej dziewczynki pokazującej genitalia ekshibicjonistką.

Zdaniem gościa TOK FM dorosły, który jest świadkiem takiego zachowania dziecka, powinien m.in. zwrócić uwagę dziecku, że "publiczne pokazywanie narządów płciowych jest zupełnie nieprzyjęte w naszej kulturze".

Wypowiedź ks. Bochyńskiego ilustruje nieprawidłową reakcję, uznanie zachowania dziecka za zaproszenie. - Rozważanie, że skoro ktoś prowokuje, to jest to powód do wejścia w kontakt, jest obróceniem całej sprawy do góry nogami. Pokazaniem, że to dziecko jest odpowiedzialne, a dorosły powinien robić, to czego dziecko pragnie - mówiła prof. Maria Beisert, autorka książki "Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia".

Przeprosin od ks. Bochyńskiego chce Fundacja "Nie lękajcie się", działająca na rzecz ofiar księży pedofilów. Według przedstawicieli organizacji słowa duchownego z Piotrkowa Trybunalskiego są policzkiem dla ofiar molestowania i kolejną próbą zrzucenia winy na ofiary pedofilii.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (139)
"Zachowanie dzieci nie jest powodem, żeby wchodzić w relację seksualną. To dorosły ponosi odpowiedzialność"
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 284 razy 270

  To przecież jasne...Ale księżom i biskupom trzeba to...TŁUMACZYĆ...

 • maura4

  Oceniono 261 razy 253

  Ciekawe, czy gdyby wyborem 10 -letniego dziecka było zaprzestanie uczestnictwa w nauczaniu religii i chodzenia do kościoła, to czy ks. rektor tez tak chętnie poparłby ten wybór.
  Zdaje mi się, że w/g kościelnych dzieci i wczesne nastolatki są gotowe i świadome czego chcą, jeżeli chodzi o seks z dorosłymi. Na pewno są kompletnie niezdolne do określenia swojego stosunku do religii katolickiej. Wtedy to są nic nie rozumiejące dzieci, które trzeba na różne sposoby przymuszać. Jeżeli chodzi o seks z dorosłym, to chcą być spełnionymi. I co to znaczy być spełnionym ?

 • denis80-p

  Oceniono 198 razy 190

  Chłopcy w sukienkach maja ewidentny problem ze swoim popędem płciowym. Posuwają się do czynów bezprawnych i nie etycznych. Ale najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie widza w tym nic niestosownego a nawet chronią się wzajemnie w ramach swojej organizacji i próbują tłumaczyć w sposób urągający godności ludzkiej.

 • niktwazny126

  Oceniono 182 razy 176

  Prawnik, psycholog, seksuolog, normalny czlowiek o tym wie. Dorośli są po to, żeby przestrzegać dzieci przed błędami i chronić. Najwyraźniej księża to szczególna kategoria dorosłych, z bardzo slabymi charakterami, ktore dziesięciolatkowie z powodzeniem łamią i kuszą biednych do grzechu...

 • aniechich03

  Oceniono 177 razy 167

  Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej
  w trybie pilnym na specjalnej sesji powinien podjąć Uchwałę o natychmiastowym i bezterminowym ODEBRANIU Kościołowi Rzymsko-Pedofilskiemu
  praw do :
  1) prowadzenia domów opieki nad dziećmi i młodzieżą ( naliczyłem tego ponad 115 w Polsce)
  2) prowadzenia szkół i przedszkoli
  3) nauczania religii w przedszkolach i szkołach
  Uchwała ta podyktowana jest troską o polskie dzieci.
  Kościół Rzymsko-Pedofilski ustami swoich prominentnych osób potwierdził, że uważa SEKS z naszymi dziećmi za ich przywilej i tysiącletnia tradycję.
  Odmówił ujawniania władzom ścigania księży-pedofilów.
  Wobec milczenia Watykanu zajętego budowaniem wizerunku Franciszka należy rozważyć odwołanie odwiecznej ambasador w Watykanie - Suchockiej do Polski i poproszenie obecnego nuncjusza o opuszczenie Polski.
  Jak Watykan chce mieć nuncjusza w Polsce to niech przyśle tu nuncjusza Wesołowskiego
  Pokażemy mu co w jego sprawie przysłała nam prokuratura z z Dominikany.

 • gblo

  Oceniono 146 razy 140

  Pranie mózgów w seminariach robi swoje. Wyskoczy taki Bochyński czy inny Michalik i ręce opadają. Przeciętnie inteligentny człowiek wyciągnie właściwe i logiczne wnioski , nie musi kończyć Oksfordu ,bo kieruje nim rozsądek i postawa moralna ,która nie pozwala krzywdzić dzieci. Cały ten kler to klasa pasożytnicza nie tworzy żadnej wartości a wręcz przeciwnie. Szkodzi ,judzi, rwie kasę , wpędza ludzi w poczucie winy / nie wiadomo za co? / od urodzenia itp. Politycy wszelkiej maści nie różnią się w żaden sposób to też próżniacza i szkodząca społeczeństwu grupa wzajemnej adoracji. Najwięcej czasu poświęcają rwaniu kasy i synekur jak ich sukienkowi kapłani.

 • dziobak_w_kolczatce

  Oceniono 117 razy 111

  Oczywiście, że tak.
  Pytanie, na ile dojrzały może być facet, który idzie za młodu do seminarium i wiedzie życie tak, jakby seksualność nie istniała. A potem się okazuje, że jednak istnieje, również u niego.

 • 66aska66

  Oceniono 110 razy 104

  Na dzieci posrednio lub bezposrednio zrzucali juz wine purpuraci. Mysla jak Bochynski. Jak trzeba, to przeprosza. Myslenia nie zmieniaja. A za mysleniem ida czyny.
  Ks. Lemanski narazil sie Hoserowi m.in. pietnowaniem pedofilii i obrona jej ofiar. Stracil probostwo i ma zakaz wypowiedzi pod grozba suspensy. Czy nie jest to znamienne?
  Przeczytaj i rozpowszechnij:

  poparcie-lemanskiego.blog-bobika.eu/

 • dokkk

  Oceniono 107 razy 101

  Ogłoszenia parafialne : "Poszukiwane dzieci w wieku 10-12 lat"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX